Son dakika Politika ve Siyaset Haberleri - Yenisafak.com

Politika Haberleri

AK Parti Sözcüsü Çelik: Yanlış yollara tevessül ettiler

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, görevden alınan HDP'li belediye başkanlarıyla ilgili olarak, "Maalesef bu belediye başkanları yine hukukun içerisinde hareket etmek yerine yanlış yollara tevessül etmişlerdir" dedi.

Yalçın Topçu'dan kayyum açıklaması: Devlet olmanın gereği

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, HDP'li Büyükşehir Belediye Başkanlarının İçişleri Bakanlığı'nca yürütülen terör soruşturması kapsamında görevlerinden alınmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Topçu, "Kim olursa olsun, toplumun huzur ve refahını bozmak için terör örgütleri ile aynı yolu seçenlere, suç işleyenlere karşı Türkiye Cumhuriyeti devlet olmanın gereğini hukuk içerisinde yapar" dedi.

Bakan Çavuşoğlu: İkinci Münbiç sürecine müsaade etmeyeceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib'de TSK konvoyuna yapılan saldırı hakkında yaptığı açıklamada "Rusya ile her düzeyde temaslarımız var. Saldırıdan sonra Rus muhattaplarımızla görüştük. Rejimin ateşle oynamaması lazım." dedi. Çavuşoğlu, güvenli bölge mutabakatı için de "ABD’nin ikinci Münbiç sürecini işletmesine müsaade etmeyeceğiz" dedi.

HDP için 'Batasuna' örneği masaya gelebilir

Mardin, Diyarbakır ve Van'da HDP'li belediyelerin terör iltisakları nedeniyle görevden uzaklaştırılmasının ardından siyaset gündemi oldukça hızlandı. İçişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili yaptığı kamuoyu bilgilendirmesinde, HDP'li isimlerin terör örgütü ve teröristlerle bağı net bir şekilde görüldü. Hukukçulara göre terör örgütü ETA ile bağı nedeniyle kapatılan 'Herri Batasuna' partisinin akıbeti, HDP için emsal olabilir. Hatırlanacağı üzere AİHM de Batasuna'nın itirazını reddetmiş ve terörle ba...

Gül ve Davutoğlu’nun ‘kayyum’ eleştirisine Mahir Ünal’dan tepki

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’nun terör bağlantılı HDP'li 3 büyükşehir belediye başkanının görevden alınması sonrası yaptıkları açıklamalara tepki gösterdi. Ünal, "Partiler ve siyasiler tabii ki belirli kesimleri kazanmaya dönük pozisyonlar alabilir. Teröre destek çıkarak milletimizin gönlü kazanılmaz. Siz siz olun, PKK’nın değil, halkımızın desteğine talip olun" dedi.

Irak kuzeyinde 5 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı, Pençe Harekâtı ile koordineli olarak Irak kuzeyindeki Metina bölgesine düzenlenen hava harekâtında 5 PKK'lı teröristin daha etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Ekrem İmamoğlu Bodrum'dan ve yat tatilinden niye vazgeçmiyor?

Selin yalandığı Cumartesi günü ortalıkta görünmeyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tepki üzerine pazar günü Bodrum'daki tatilini kesip İstanbul'a gelmişti. Ancak kısa esnaf ziyaretinden sonra aynı gün saat 15.40 uçağı ile Bodrum'a döndüğü ortaya çıktı. İmamoğlu'nun Bodrum'dan ve yat tatilinden neden vazgeçemediği merak ediliyor.

Bakan Soylu: Milletin helal oylarına leke sürmektedirler

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP'li 3 ile kayyum atanması ile ilgili yaptığı açıklamada, ''Bizim teröre müsamaha göstermemizi bekleyenler yanılırlar. Milletin vermiş olduğu helal oylarına ve milletin temiz oylarına leke sürmektedirler'' dedi.

Fuat Oktay'dan kayyum açıklaması: Gereken yapıldı

HDP'li 3 büyükşehir belediye başkanının görevden alınmasına ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Demokrasi mücadelemiz çerçevesinde teröre destek veren belediyelere müdahale kaçınılmazdır. Belediye imkanının PKK lehine kullanıldığı belirlenip gereği yapıldı" dedi.

Türk askeri konvoyuna provokasyon: Gözlem noktamıza intikali engelleyemezler

TSK, Suriye'de sınırımıza en uzak noktada bulunan 9 numaralı gözlem noktasının rejim güçlerince çevrelenmeye başlanmasının ardından bölgeye askeri konvoy gönderilmesi adına adım attı. TSK konvoyu, Morek'te bulunan üsse destek için Suriye içinde ilerlerken, rejime bağlı güçler askerlermizin ilerlediği noktaya çok yakın yerlere atış gerçekleştirdi. SDE Savunma ve Güvenlik Koordinatörü E. Kd. Albay Mithat Işık, Suriye'nin Rusya'dan habersiz böyle bir adım atamayacağına dikkati çekerek, "Türkiye ne ...

HDP'nin elinde büyükşehir belediyesi kalmadı

31 Mart seçimlerinin ardından 3 büyükşehir ve 5 ilde belediye başkanlıklarını kazanan HDP, belediye başkanlarının terör örgütüne yardım ve yataklık nedeniyle haklarında yürütülen soruşturma nedeniyle görevden alınmasıyla birlikte elinde büyükşehir belediye başkanlığı kalmadı. İçişleri Bakanlığı tarafından bu sabah Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanları görevden uzaklaştırılarak yerlerine illerin valileri kayyum olarak atandı.

Bahçeli, Süleyman Soylu'yu aradı: Hükümete desteğimiz tam

MHP lideri Devlet Bahçeli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu arayarak, Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyum atanması dolayısıyla desteğini iletti. Bahçeli 3 HDP'li belediye başkanın görevden alınmasıyla ilgili, operasyonun önemli olduğunu ve hükümete desteklerinin tam olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanlığı'ndan 3 büyükşehire neden kayyum atandı açıklaması

İçişleri Bakanlığınca, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları görevlerinden uzaklaştırıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; görevden alınan belediye başkanlarının PKK’lı teröristlerin yakınlarına iş imkanı ve ailelerine maddi destek sağlamaya çalıştıkları, bunun için de şehit yakınlarına mobbing uyguladıkları tespit edildiği belirtildi.

Çavuşoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na tepki: Gemilerimizi Yunan gemisi sanıyor herhalde

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Sayın Kılıçdaroğlu, Doğu Akdeniz'de bizim ve KKTC'nin haklarını koruyan Fatih, Yavuz ve Barbaros'u Yunan gemisi sanıyor herhalde" dedi.

Metin Feyzioğlu: Tuzu kuru olanların ne dediği önemli değil

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu, Yargı Reformu Strateji Belgesi'ne ilişkin, "Değerli bir çalışmadır, inşallah ekimde yasalaşacak, Türkiye’nin önünü açacaktır." dedi. Feyzioğlu, adli yıl açılışına katılma kararına yönelik eleştirilere de "Tuzu kuru olanların ne dediği çok önemli değil. Adli yıl açılışının çok önemli bir diyalog zemini olduğunu biliyoruz." dedi.

Ömer Çelik'ten Kılıçdaroğlu'na Doğu Akdeniz tepkisi: Bilgisizlik

AK Parti Sözcüsü Çelik, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun "Doğu Akdeniz'de zengin petrol var, doğal gaz yatakları var. ABD, Yunanistan, Kıbrıs Rum Yönetimi, Mısır, Katar orada, hepsi orada. Bir tek devlet yok, Türkiye" sözlerine "Bu ölçekte bilgisizlik, CHP adına da kabul edilemez bir durumdur" ifadeleri ile tepki gösterdi.

Kriz değil keyifli bir sohbet oldu

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray ve CHP medyası, Endonezya Büyükelçisi Mahmut Erol Kılıç’ın Cakarta’da güven mektubu sunarken yanlış yönlendirmeyle birkaç saniye geç tokalaşmasını “diplomatik kriz” olarak sundu. Kılıç ise o karenin Endonezya Devlet Başkanı ile ikili görüşmede hoş bir sohbete vesile olduğunu söyledi.

Altı gün izne ayrılan Ekrem İmamoğlu'nun vekili: Ulaşma imkanı olmadı

Meteorolojinin günler öncesinden uyarmasına rağmen İstanbul’da bugün yaşanan sel felaketinde can ve mal kayıpları yaşandı. Selden zarar gören vatandaşlar İBB'nin önlem almadığını ve mazgalların temizlenmediği için su baskınları olduğunu ileri sürerken, Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun ortalarda görünmemesi tartışma konusu oldu. Vatandaşlar sosyal medyada “İmamoğlu nerede” sorusunu sordu. Dün Nevşehir'e giden ve bugün de Bodrum'da olduğu öğrenilen Ekrem İmamoğlu'nun 6 günlük izne çıktığı öğren...

Bakan Çavuşoğlu Anayasal Bildiri’nin imza törenine katıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sudan’ın Geçici Sivil Yönetiminin düzenlemelerini içeren Anayasal Bildiri’nin imza törenine katıldı.

Yargıtay 'adli yıl töreni'ne dair açıklamada bulundu

Yargıtay Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, adli yıl açılış törenlerinin Yargıtay tarafından düzenlendiği hatırlatıldı. 2016- 2017 döneminden itibaren adli yıl açılışlarının 'Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılmaya başlandığı, bunun gerekçeleri ve süreci hakkında 29 Ağustos 2016 tarihinde basın açıklaması yapıldığı kadedildi.

Erdoğan'dan ve Behçeli'den 17 Ağustos mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli, 17 Ağustos 1999 depreminin 20. yıldönümünde sosyal medyadan yayınladıkları mesajlar ile acıları paylaştılar.

Hakkari'de 2 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Kırıkdağ bölgesinde İl Jandarma Komutanlığınca düzenlenen operasyonda 2 terörist etkisiz hale getirildi. Bölgede operasyonlar devam ediyor.

Akar ve TSK komuta kademesi Şanlıurfa'da

Milli Savunma Bakanı Akar ve TSK'nın komuta kademesi, ABD ile kurulacak Müşterek Harekat Merkezi'ne ilişkin inceleme yapmak üzere Şanlıurfa'ya gitti. Bakanlıktan yapılan açıklamada ise, ABD Avrupa Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Stephen Twitty başkanlığındaki ABD askeri heyetinin, bugün temaslarda bulunmak üzere Genelkurmay Başkanlığı Karargahını ziyaret ettiği vurgulandı.

Zap'ta PKK'ya ait sığınak ve barınaklar imha edildi

Milli Savunma Bakanlığı, Pençe Harekâtı ile koordineli olarak, Irak kuzeyi Zap bölgesine düzenlenen hava harekâtıyla PKK’lı teröristlere ait silah mevzii, barınak ve sığınak olarak kullanılan hedeflerin vurulduğunu açıkladı.

3 bakanlıkta çok sayıda atama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığına ilişkin atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

ABD ile güvenli bölge mutabakatı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile güvenli bölge mutabakatı konusunda yapılan çalışmalarla ilgili olarak, "Mutabakatın detaylandırılması gereken konular var" dedi. Bakan Çavuşoğlu, görüşmeler devam ederken ABD'nin teröristlere silah vermeye devam ettiğini belirterek, "ABD Başkanı Trump'ın güvenli bölge için 20 mil olması yönünde verdiği söz var" ifadesini kullandı.

İçişleri Bakanlığı bayramdaki bilançoyu açıkladı

İçişleri Bakanlığı, 10-14 Ağustos 2019 tarihleri arasındaki 5 günlük Kurban Bayramı tatilinde 33 ilde 45 ölümlü trafik kazasında 50 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Erdoğan’dan Destici’ye bayram telefonu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici’yi telefonla arayarak bayramını kutladı.

Erdoğan, Endonezya Cumhurbaşkanı Widodo'yla görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, telefon görüşmesinde Endonezya Cumhurbaşkanı Widodo'nun bayramını kutladı.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan açıklama

Milli Savunma Bakanlığı, Şanlıurfa'daki müşterek harekat merkezine ilişkin olarak, "ABD ile koordineli bir şekilde Suriye kuzeyinde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölge kapsamında; Şanlıurfa'da kurulacak Müşterek Harekat Merkezinin faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edilmektedir." bilgisini paylaştı.

CHP'nin lüks kalemleri

CHP’li belediyelerin “yerli yabancı misafir” ağırlayan özel kalem müdürlerinin yıllık harcamaları dudak uçuklatıyor. Belediyelerin resmi sitelerinde yer alan bilgilere göre 171 bin nüfuslu Bodrum Belediyesi 2018’de 10 milyon lira harcadı. Belediyenin üç yıllık gideri 38 milyonu buluyor. 92 bin nüfuslu Marmaris Belediyesi 10 milyon, Eskişehir Odunpazarı Belediyesi 4 milyon ve Çankaya Belediyesi de 7 milyon 713 bin lira harcamış.

Gelenek vefa yenilik

AK Parti’yi 2023’e taşıyacak kadroların belirleneceği kongreler eylülde başlıyor. ‘Gelenek’, ‘vefa’ ve ‘yenilik’ teması altında yürütülecek süreç bir yılda tamamlanacak. Delegelerin belirli oranda kadın ve gençlerden oluşmasına dikkat edilecek. Meslek kotası ve akraba yasağı kriterlerine uyulacak.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.