Politika Haberleri

Kılıçdaroğlu-Akşener görüşmesinin ayrıntıları belli oldu

Meral Akşener ile Kılıçdaroğlu'nun kurmayları ile birlikte yaptığı görüşmenin detayları ortaya çıktı. İki muhalefet lideri yerel seçimlerde 13-14 büyükşehirde işbirliği yaparak ortak aday belirlemeyi planladıkları iddia edildi.

Erdoğan şubattasahaya iniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart seçim maratonunu şubat ayı ile birlikte yoğunlaştıracak. AK Parti kaynaklarına göre Erdoğan, şubat ayının ortasında sahaya inecek. Erdoğan, her seçimde olduğu gibi son haftayı İstanbul’a ayıracak ve birçok ilçede mitingler yapacak.

Ödünç milletvekiliBalıkesir’e aday

CHP'de 24 Ekim'de açıkladığı 105 ilçe ve belde adayının ardından 1'i büyükşehir, 10'u il belediyesi olmak üzere 147 isim daha belli oldu. Adaylar arasında Kılıçdaroğlu'nun, 24 Haziran öncesinde İYİ Parti'ye ödünç olarak verdiği Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın da var.

CHP’li vekilden Trabzonlularaçirkin itham

Çorlu'da Atatürk heykeline yapılan provokatif saldırıyı kınamak isteyen CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, maksadını aşarak Trabzon halkı hakkında çirkin ithamlarda bulundu.

Muhalefette ittifakıanket belirleyecek

CHP ve 31 Mart ilk yerel seçim sınavı olacak İYİ Parti, ittifak için anket sonuçlarına göre formül üretecek. Seçime iş birliği ile girilmesi halinde ittifakın getireceği artılar ve eksiler tarafların ayrı ayrı yaptıracağı kamuoyu araştırması ile ortaya koyulacak.

Erdoğan’ın talimatıyla çekildik

Libya Özel Temsilcisi Emrullah İşler, Türkiye’nin ‘Libya Konferansı’nı protestosunun gerekçesini, “gayri resmi bir zirve yapılması” olarak açıkladı. İşler, “Toplantının düzenleniş şekli Türkiye’yi rahatsız etti. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın talimatı ile konferanstan çekildik” dedi.

Piri’den skandal rapor

Türkiye düşmanlığını bulduğu her fırsatta dile getiren Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri’den yine skandal bir açıklama geldi.

Türkiye yoksaçözüm de yok

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları cevapladı.

AK Parti'den belediye başkan aday adayı oldu

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Grup başkan Vekilliği görevinde bulunan kamuoyunun yakından tanıdığı Avukat Temel Başalan, AK Parti’den Kağıthane belediye başkan aday adayı oldu.

Bakan Çavuşoğlu: Kaşıkçı için uluslararası soruşturma şart

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Dışişleri Bakanlığının 2019 yılı bütçesi hakkındaki görüşmelerde Suudi gazeteci Kaşıkçı cinayetine ilişkin soruyu yanıtladı. Çavuşoğlu, Kaşıkçı'nın öldürülmesi konusunda Türkiye'nin şeffaf bir süreç yürüttüğünü ve bütün dünyanın bunu kabul ettiğini belirterek "Artık uluslararası soruşturmanın şart olduğunu görüyoruz" dedi.

CHP'liler su indirimine karşı çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi il genelinde su fiyatlarına yüzde 15 indirim yapıldığını açıkladı. İBB Meclis çatısın altında yapılan görüşmelerde, CHP'liler indirime itiraz etti.

Doktorlar için KHK düzenlemesi: SGK'lı hastanelerde çalışabilecekler

TBMM'de sağlık alanında düzenlemeler içeren kanun teklifindeki KHK ile uzaklaştırılan doktorların çalışma şartları maddesi değiştirilerek kabul edildi. Buna göre kamudan ihraç edilen hekimler SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde çalışabilecekler. Verdikleri rapor geçerli olacak.

Putin İstanbul'a geliyor: TürAkım töreni düzenlenecek

TürkAkım doğal gaz boru hattının deniz bölümü tamamlandı. Boru hattının tamamlanması dolayısıyla 19 Kasım'da İstanbul'da düzenlenecek törene Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin de katılacak.

AK Parti'de üç dönem kuralı büyük oranda uygulanacak

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, yerel seçimlerle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirterek "Üç dönem kuralı, büyük oranda uygulanacak. Belki istisnai anlamda bazı illerde bazı arkadaşlarımızın devam etmesi için bir karar alınabilir. Çok başarılı olan arkadaşların bir kısmının bir şekilde devam etmesi olabilir. Ama kural uygulanacaktır" dedi.

Yıl 1994: Belediye Başkan adayı Erdoğan Taksim Camii projesini anlatıyor

Görüntüler bundan 24 yıl öncesine ait. 1994 yerel seçimlerinde Refah Partisi'nden İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olan Recep Tayyip Erdoğan, Taksim'de bir binanın tepesinde gazetecilere projelerini anlatıyor. O projeler arasında Taksim'e yapılması planlanan cami de var. Erdoğan caminin yapılacağı alanı eliyle gösteriyor kameralara. yenisafak.com'un ulaştığı bu çok özel görüntüler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul sevdasını bir kez daha gözler önüne seriyor.

AK Parti'de 3 dönem kuralına takılan 92 belediye başkanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘‘Üç dönem belediye başkanlığı yapmış arkadaşlarımızı büyük oranda istirahate çekeceğiz’ açıklamasını yaptı. AK Parti'de 3 dönemdir görev yapan 92 belediye başkanı var. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın yanı sıra İstanbul'dan 8, Ankara'dan 4, Erzurum'dan 5 ilçenin belediye başkanı üçüncü dönemlerini dolduracak.

Liste molası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yoğun diplomasi trafiğine hafta boyunca ara verdi. AK Parti'deki mahalli seçim hazırlıklarına odaklanan Erdoğan, manifesto başta olmak üzere kampanya ve sloganlar gibi seçim hazırlıklarına son şeklini verecek. Adaylarla ilgili ön çalışma da bu kapsamda gerçekleşecek.

Umutları ittifak

Mahalli seçimler için muhalefet cephesinde ittifak görüşmeleri hız kazandı. CHP ve İYİ Parti arasında kamuoyu önünde mart ayına ilişkin ilk resmi temas dün gerçekleşti.

CHP’de Türkçe ezan sıkıntısı

CHP'de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı sarf ettiği sözler nedeniyle ikinci kez disipline gönderilen Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz'ın Türkçe ezan çıkışı değerlendiriliyor.

Üç döneme takılanlar

Üç dönem kuralını istisnalar dışında her dönem işleten AK Parti’de 92 belediye başkanı istirahate çekilecek. Ancak kural, MKYK’nın alacağı kararla bir kaç isim için esnetilebilir.

Libya resti

Türkiye, İtalya’da düzenlenen Libya konferansından çekildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Bu sabah bazı taraflar arasında düzenlenen gayrıresmi toplantı ve bunların Akdeniz bölgesindeki başlıca aktörler olarak sunulması bizim şiddetle karşı çıktığımız çok yanıltıcı ve zarar verici bir yaklaşımdır. Türkiye bu toplantıyı büyük hayal kırıklığıyla terk etmektedir” dedi

Delikli kuruş kadar değerleri yok

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD’nin 3 PKK’lı elebaşı için koyduğu 12 milyon dolarlık ödüle “Canilerin bizim nezdimizde delikli kuruş kadar değeri yok” diye tepki gösterdi.

Belarus’la hedef1 milyar dolar

Parlamento heyeti ile birlikte Belarus'a resmi ziyarette bulunan TBMM Başkanı Yıldırım, "Türkiye- Belarus ilişkilerinde 1 milyar dolar ticaret hedefimizin yakalanması adına çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdüreceğiz" dedi.

Kılıçdaroğlu ile Akşener yerel seçimi konuştu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Akşener ile bir araya geldi. Görüşme sonrası açıklama yapan İyi Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı "Önümüzdeki 31 Mart'ta gerçekleşecek olan yerel seçimler konusunda genel anlamda bir görüş alışverişinde bulunulmuştur." dedi.

Kırıkkanat: Atatürk benim ilahım, tapıyorum

Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Mine Kırıkkanat, katıldığı bir televizyon programında, "Atatürk benim ilahım diyorum. Hiçbir kusurunu görmediğim gibi Atatürk'e artık tapıyorum" dedi. Kırıkkanat'ın provokatif sözleri büyük tepki çekti.

Kılıçdaroğlu: Kayıtların dinlenmesi için teklif vereceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna girmesinin ardından kendisinden bir daha haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın devam eden soruşturmasında dosyalarda yerinin alan ses kayıtlarının Meclis'te dinlenmesi için teklif vereceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: İsrail saldırıları derhal durdurmalıdır

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Saldırılar İsrail'in hukuk tanımaz, zorba ve işgalci tutumunu bir kez daha göstermiştir. İsrail, Gazze halkına yönelik bu saldırıları derhal durdurmalıdır" dedi.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a tazminat ödeyecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Man Adası iddiaları" nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 130 bin lira daha tazminat ödemesine karar verildi. Kılıçdaroğlu, daha önce de söz konusu iddiaları nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a üç kez tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Böylece Kılıçdaroğlu, iddiaları nedeniyle açılan 4 farklı tazminat davasında, işleyecek yasal faizle birlikte 828 bin lira tazminata mahkum edilmiş oldu.

Bahçeli: Delikli kuruş kadar değeri yoktur

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "PKK'lı teröristlerin başına ödül koymak, PYD/YPG'yi perdelemek, gözlerden uzak tutmak demektir. Ederi 12 milyon dolar olduğu ilan edilen canilerin işin özünde bizim nezdimizde delikli kuruş kadar değeri yoktur. 1 dolarlık FETÖ'cüler neyse YPG'li ve PKK'lı teröristler aynısıdır" dedi.

CHP'yi birbirine düşüren sağ aday tartışması

31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimler için sağ kökenli aday arayışına giren CHP'nin içindeki sol kanat kazan kaldırdı. Kendi içinden aday çıkartılmasını isteyen sol kanar ile sağ kökenli adaylara sıcak bakan partiler arasında tartışmalar çıktığı belirtildi.

3 dönemlikler istirahate çekilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paris dönüşü yaptığı açıklamada yerel seçimlerde aday belirme sürecinin devam ettiğini belirterek 3 dönemlik başkanlar için "Üç dönem belediye başkanlığı yapmış arkadaşlarımızı da büyük oranda istirahate çekeceğiz. Tamamına yakını için geçerli. Ha ne olabilir? Dördüncü dönem bir başka yerde bir başka il veya ilçede belediye başkanı adayı olabilir" dedi.

Kayıtlar tam bir felaket

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paris’te Kaşıkcı cinayeti ile ilgili kayıtları dinlettiği liderlerin “çok ciddi manada” rahatsız olduklarını belirterek, “Kayıt gerçekten bir felâket. Sayın Trump’ta da, Sayın Merkel’de de, Sayın Macron’da da bunu müşahede ettim. Bir defa katiller bu 18’in içindedir. Talimatı verenin kim olduğunun da ortaya çıkarılmasını istiyoruz” dedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.