PKK’yı sırtındaMeclis’e taşıdı

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “CHP, PKK’yı sırtında taşımıştır. CHP’nin cumhurbaşkanı adayı ile milletvekili oranı arasındaki fark, CHP’nin HDP’ye somut desteğini göstermektedir.

79 şehirden vekil

AK Parti, 79 ilde milletvekili çıkararak TBMM’deki üstünlüğünü korurken seçim haritası da büyük oranda değişikliğe uğramadı. 64 ilde birinciliği kaptırmayan AK Parti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi Rize’de yüzde 65.13 oranında oyla rekor kırdı.

CHP HDP’ye barajı geçirtti

24 Haziran seçim sonuçlarına CHP ile HDP’nin gizli ittifakı damga vurdu. Güneydoğu’da 5 ilde HDP’nin oy oranı düşerken Selahattin Demirtaş yüzde 8 oy alabildi. Cumhur İttifakı’nın Meclis’teki çoğunluğu almaması için CHP’den HDP’ya aktarılan ‘emanet oy’ projesi uygulandı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 8 oy oranına ulaşan HDP, Meclis’teki oy oranında ise gizli ittifakın sonucu olarak yüzde 11’e ulaşarak Meclis’e girmiş oldu.

Erdoğan'ın konuşması sırasında talihsiz kaza

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Huber Köşkü'nde halka hitap ederken 8 yaşlarındaki bir çocuğun ayağı köşkün önündeki kapana sıkıştı. Talihsiz kaza nedeniyle konuşmasını kısa kesen Erdoğan, çocuğun kaldırıldığı hastaneye ziyarete gitti.

‘Seçimin en büyük kaybedeni CHP’

İbrahim Karagül, seçim sonuçlarının ardından yaptığı ilk analizde CHP ile Meral Akşener’in büyük kaybına dikkat çekerek “Seçimin en büyük kaybedeni CHP oldu. CHP'liler, HDP'ye barajı geçirttiler. Meral Akşener balonu efsane çıktı. Büyütüldüğü kadar baskın bir Meral Akşener karakteri olmadığını gördük.” dedi.

Temel Paşa'nın hemşehrilerinden İnce'ye 'apolet' tepkisi

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, "Apoletlerini sökeceğim" dediği 2. Ordu Komutanı ve Afrin operasyonunun komutanı Korgeneral Metin Temel'in memleketi Bayburt’un Taht köyünden sadece 1 oy alabildi.

AK Parti'den seçimlere ilişkin ilk açıklama

AK Parti Genel Merkezinde açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, "Son dönemlerin en güvenli seçimlerinden birini yaşadık. Ülkemize hayırlı olsun. Seçim güvenliği açısından Türkiye'nin ne kadar ileri olduğunu bir kez daha gördük" dedi.

Muharrem İnce'nin köyünde Cumhurbaşkanı Erdoğan kazandı

Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde sandıklar kapandı. İlk sonuçlar henüz gelmeye başlarken, Muharrem İnce'ye memleketinden bir şok geldi. İnce'nin köyünde Erdoğan'a 221 oy çıkarken İnce'ye 87 oy çıktı.

Başbakan:Demokrasimize yaraşır bir seçim oldu

Başbakan Binali Yıldırım, kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk’ün cenaze namazına katıldı. Yıldırım,"Memleketimizin her köşesinde cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri gayet olgunluk içerisinde, sükunet içerisinde, demokrasimize yaraşır bir şekilde tamamlanmıştır." ifadelerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seçim sonuçlarına ilişkin ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kısıklı'daki evinden çıkarak Huber Köşkü'ne gitti. Erdoğan, yoğun sevgi gösterileri üzerine aracından inerek vatandaşları selamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı ilk açıklamada 'Bir şey söylemek için erken, iyiyiz' dedi.

AK Parti Genel Merkezinde hazırlıklar tamam

AK Parti Genel Merkezinde seçim sonrası için hazırlıklar tamamlandı, geniş güvenlik önlemleri alındı.

Küstah Batı

Batı medyası 24 Haziran seçimleriyle ilgili seçmen psikolojisine bürünüp oy verme güdüsüyle yönlendirici bir tutum izliyor. Bunun son örneğine İngiliz The Guardian gazetesi imza attı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye ve dünya için tehdit” olduğu iddia edilerek seçmene “iktidardan düşürün” çağrısı yapıldı.

Mazlumlarınumudu Türkiye

24 Haziran seçimi, Cumhurbaşkanı ayyip Erdoğan tarafından açıklanan Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 vizyonu kadar mazlum coğrafya halklarını da yakından ilgilendiriyor. Filistin, Irak ve Suriye’de kılınan son Cuma namazlarında Erdoğan’ın zaferi için dualar edildi. Suriye Geçici Hükümeti eski Başbakanı Ahmet Toma, “24 Haziran, yalnızca Türkiye’nin değil tüm mazlum için umudun seçimi olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Libya'da kaçırılan 3 Türk serbest

Trablus'un yaklaşık bin kilometre güneyindeki Ubari kentinde kaçırılan 3 Türk vatandaşı serbest bırakıldı. Elektrik santralinin inşasında çalışan 3 Türk vatandaşı 3 Kasım 2017'de silahlı kişilerce kaçırılmıştı.

Bozdağ'dan FETÖ'de yeni deliller için ilk yorum

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, FETÖ ile ilgili yeni belgeler için "Bu yeni delil, şu anda açık ve net olan bu hususu ayrıca teyit etmektedir." dedi.

AGİT’in kaos planı

24 Haziran için PKK yandaşı gözlemci gönderen AGİT, Türkiye’yi karıştırmak için düğmeye bastı. İstanbul ve Ankara’da bazı muhaliflerle görüşen AGİT üyelerinin “Seçime şaibe karıştı deyip sokak gösterileri düzenleyin” telkininde bulunduğu öğrenildi.

Bedelli askerlikhazırlığı tamam

Bedelli askerlik bekleyen binlerce kişiye müjdeli haberi Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Yeni Şafak’ın sosyal medya yayınında verdi. Bakanlık olarak bedelli askerlik çalışmalarını tamamladıklarını açıklayan Canikli, “Sayın Cumhurbaşkanımız seçimden sonra bu çerçevede talimatını verecek, ona göre de gereği yapılacak” dedi.

Belediyeler PKK’ya çalıştı

Doğu ve Güneydoğu’da HDP’li belediyelerin PKK’yla kurduğu ilişkilerin gün yüzüne çıkmasıyla birlikte kayyum atamaları gerçekleştirildi.

Kaosa karşı tarihi fırsat

HEP, BDP ve HDP’nin her Meclis’e girişi sonrası Türkiye’deki kaos ortamı zirve yaptı. 24 Haziran seçimleri, Doğu ve Güneydoğu’da aldıkları oylarla TBMM’ye girdikten sonra bölge halkının sorunlarıyla ilgilenmek yerine, teröre alan açan PKK çizgisindeki partilere ders vermek ve bölge halkının gerçek sorunlarını Meclis’e taşıyacak vekiller seçmek adına tarihi fırsat olacak.

'24 Haziran’da yüz yılımızı oylayacağız'

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine kısa süre kala adaylar ve aday olmasa da partisine gönül veren milletvekilleri çalışmalarını sürdürüyor. Bunlardan biri de Konya’daki yatırımlarıyla şehirde “Şeker Başkan” olarak anılan AK Parti Karaman Milletvekili Recep Konuk. Memleketi Çumra’yı ziyaret eden Konuk, “Bu seçimler herhangi bir seçim değil, yüz yılda bir gelen fırsattır. 24 Haziran’da önümüzdeki yüz yılımızı oylayacağız. Sadece Erdoğan'a değil kendi geleceğimize oy vereceğiz”...

Erdoğan: Bedelini çok ağır ödeyeceksiniz

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin Maltepe mitinginde yaptığı konuşmada HDP ve PKK'ya çok sert tepki göstererek "Suruç'ta attığınız adımın bedelini çok ağır ödeyeceksiniz" dedi.

ABD'nin Türkiye kararı F-35 takvimini doğrudan etkileyecek

ABD Temsilciler Meclisi’nin ve Senatonun ‘Türkiye’ye F-35’lerin teslim edilmemesi ve askeri satışlara onay verilmemesi’ yönündeki kararı gözleri Trump'ın alacağı karara çevirdi. Uzmanlar, ABD Başkanı'nın bu kararı onaylaması durumunda, üretiminde Türkiye'nin de yer aldığı F-35 takviminin doğrudan etkileneceğini belirtti.

Gül: Darbe girişimine 'tiyatro' diyenleri üzecek bilgilere ulaşıldı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, FETÖ elebaşının iadesiyle ilgili yeni belgeye değinerek, "Darbe girişimine 'tiyatro' diyenleri üzecek, bu işin aslını öğrenmek isteyenler için de çok önemli bilgilere ulaşıldı" dedi.

Çavuşoğlu: Artık bu bataklığı tamamen kurutmamız lazım

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kandil operasyonuna ilişkin, "Artık bu bataklığı tamamen kurutmamız lazım. Türkiye'de huzur içinde olabilmemiz için bunu başarmak zorundayız" dedi.

Bakan Gül: Bürokrasi ve hantallık azalacak

Yeni hükümet sisteminin önemine dikkati çeken Adalet Bakanı Gül, "Bürokrasi, hantallık ve israf kamuda azalacak" dedi.

Bakan Canikli: ABD ve Almanya Türkiye'ye örtülü ambargo uyguluyor

Milli Savunma Bakanı Canikli, ABD ve Almanya'nın Türkiye'ye örtülü ambargo uyguladığını belirterek, yabancı mevkidaşlarına bu konuyla ilgili bir liste vermesine rağmen sonuç alamadıklarını söyledi. Bakan Canikli tüm bunlara rağmen Türkiye'nin bugün itibariyle sahip olduğu imkanlarla gerek içeride gerek dışarıda her türlü operasyonu kimseye muhtaç olmadan yapabileceklerinin altını çizdi.

Bakan Canikli: İçeride de silah lobisiyle mücadele ettik

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, 'Yerli ve milli silah üretiminde Türkiye'nin sadece son 10 yılda çok büyük aşama kaydettiği, öncesinde neden bu konuda ilerlenemediği?' sorusunu yanıtladı. Göreve geldikleri ilk günden bu yana Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'yerli ve milli' konusunun en büyük takipçisi olduğunu anlatan Canikli, "2002 yılında biz bu yola çıktık ama göreve geldiğimiz ciddi bir dirençle karşılaştık çünkü çok büyük paraların döndüğü, her şeyin dışarıdan milyarlarca dolara ithal edild...

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni sistemi tek tek açıkladı: 16 bakanlık olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni sistemin detaylarını tek tek açıkladı. Erdoğan, "Bakanlık sayısını 16'ya indiriyoruz. Dışişleri Bakanlığı AB Bakanlığı ile birleşiyor. Orman Bakanlığı ile Tarım Bakanlığı birleşiyor. Ekonomi yönetimi sadeleşmiş oluyor, 6 olan bakanlık sayısını 3'e indiriyoruz" dedi. Ayrıca yeni sistemde 65 kurul, komite, konsey yerine 9 adet kurul çatısı altında toplanıyor. 8 ayrı başkanlık Cumhurbaşkanı'na bağlanacak.

Bakan Soylu: FETÖ ile ilgili yeni bir belge daha çıktı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "FETÖ ile ilgili yeni bir belge daha çıktı. O Pensilvanya'daki hainin bu işin tam göbeğinde olduğunun bir belgesi daha çıktı. O belgeyi Amerika'ya böyle kırmızı kurdeleyle göndereceğiz." dedi.

Muharrem İnce'nin 15 Temmuz gecesi nerede olduğu ortaya çıktı

CHP’nin adayı Muharrem İnce’nin FETÖ'nün darbe girişimine kalkıştığı 15 Temmuz gecesinde Balıkesir’deki yazlıkta tavla partisinde olduğu ortaya çıktı. İnce, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu gibi güvenli evde kalmayı tercih edenlerden çıktı.

HDP hüsranauğrayacak

Doğu ve Güneydoğu’da görevli avukat ve akademisyenler, HDP’nin 24 Haziran’da hüsrana uğrayacağı görüşünde. Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Oktay Bozan, “Korkutulmuş, sindirilmiş seçmen görüntüsü artık yok” dedi.

İsrail HeronlarıF-16’lara yanlışistihbarat verdi

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye’nin İsrail’den satın aldığı insansız hava aracı Heronların TSK’ya yanlış istihbaratlar verdiğini söyledi. Yeni Şafak’ın sosyal medya canlı yayınında soruları cevaplayan Canikli, “10 tane Heron aldık. Kullanımını İsrail’den gelen mühendisler yaptı, istahbaratı onlar üretti. Sonradan çoğunun yanlış olduğunu, dağı-taşı bombaladığımızı anladık” dedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.