Politika Haberleri

Bakan Çavuşoğlu: Kaşıkçı için uluslararası soruşturma şart

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kaşıkçı cinayetine ilişkin "Artık uluslararası soruşturmanın şart olduğunu görüyoruz" açıklamasını yaptı.

CHP'liler su indirimine karşı çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi il genelinde su fiyatlarına yüzde 15 indirim yapıldığını açıkladı. İBB Meclis çatısın altında yapılan görüşmelerde, CHP'liler indirime itiraz etti.

Doktorlar için KHK düzenlemesi: SGK'lı hastanelerde çalışabilecekler

TBMM'de sağlık alanında düzenlemeler içeren kanun teklifindeki KHK ile uzaklaştırılan doktorların çalışma şartları maddesi değiştirilerek kabul edildi. Buna göre kamudan ihraç edilen hekimler SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde çalışabilecekler. Verdikleri rapor geçerli olacak.

Putin İstanbul'a geliyor: TürAkım töreni düzenlenecek

TürkAkım doğal gaz boru hattının deniz bölümü tamamlandı. Boru hattının tamamlanması dolayısıyla 19 Kasım'da İstanbul'da düzenlenecek törene Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin de katılacak.

AK Parti'de üç dönem kuralı büyük oranda uygulanacak

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, yerel seçimlerle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirterek "Üç dönem kuralı, büyük oranda uygulanacak. Belki istisnai anlamda bazı illerde bazı arkadaşlarımızın devam etmesi için bir karar alınabilir. Çok başarılı olan arkadaşların bir kısmının bir şekilde devam etmesi olabilir. Ama kural uygulanacaktır" dedi.

Yıl 1994: Belediye Başkan adayı Erdoğan Taksim Camii projesini anlatıyor

Görüntüler bundan 24 yıl öncesine ait. 1994 yerel seçimlerinde Refah Partisi'nden İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olan Recep Tayyip Erdoğan, Taksim'de bir binanın tepesinde gazetecilere projelerini anlatıyor. O projeler arasında Taksim'e yapılması planlanan cami de var. Erdoğan caminin yapılacağı alanı eliyle gösteriyor kameralara. yenisafak.com'un ulaştığı bu çok özel görüntüler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul sevdasını bir kez daha gözler önüne seriyor.

AK Parti'de 3 dönem kuralına takılan 92 belediye başkanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘‘Üç dönem belediye başkanlığı yapmış arkadaşlarımızı büyük oranda istirahate çekeceğiz’ açıklamasını yaptı. AK Parti'de 3 dönemdir görev yapan 92 belediye başkanı var. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın yanı sıra İstanbul'dan 8, Ankara'dan 4, Erzurum'dan 5 ilçenin belediye başkanı üçüncü dönemlerini dolduracak.

Liste molası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yoğun diplomasi trafiğine hafta boyunca ara verdi. AK Parti'deki mahalli seçim hazırlıklarına odaklanan Erdoğan, manifesto başta olmak üzere kampanya ve sloganlar gibi seçim hazırlıklarına son şeklini verecek. Adaylarla ilgili ön çalışma da bu kapsamda gerçekleşecek.

Umutları ittifak

Mahalli seçimler için muhalefet cephesinde ittifak görüşmeleri hız kazandı. CHP ve İYİ Parti arasında kamuoyu önünde mart ayına ilişkin ilk resmi temas dün gerçekleşti.

CHP’de Türkçe ezan sıkıntısı

CHP'de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı sarf ettiği sözler nedeniyle ikinci kez disipline gönderilen Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz'ın Türkçe ezan çıkışı değerlendiriliyor.

Üç döneme takılanlar

Üç dönem kuralını istisnalar dışında her dönem işleten AK Parti’de 92 belediye başkanı istirahate çekilecek. Ancak kural, MKYK’nın alacağı kararla bir kaç isim için esnetilebilir.

Libya resti

Türkiye, İtalya’da düzenlenen Libya konferansından çekildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Bu sabah bazı taraflar arasında düzenlenen gayrıresmi toplantı ve bunların Akdeniz bölgesindeki başlıca aktörler olarak sunulması bizim şiddetle karşı çıktığımız çok yanıltıcı ve zarar verici bir yaklaşımdır. Türkiye bu toplantıyı büyük hayal kırıklığıyla terk etmektedir” dedi

Delikli kuruş kadar değerleri yok

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD’nin 3 PKK’lı elebaşı için koyduğu 12 milyon dolarlık ödüle “Canilerin bizim nezdimizde delikli kuruş kadar değeri yok” diye tepki gösterdi.

Belarus’la hedef1 milyar dolar

Parlamento heyeti ile birlikte Belarus'a resmi ziyarette bulunan TBMM Başkanı Yıldırım, "Türkiye- Belarus ilişkilerinde 1 milyar dolar ticaret hedefimizin yakalanması adına çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdüreceğiz" dedi.

Kılıçdaroğlu ile Akşener yerel seçimi konuştu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Akşener ile bir araya geldi. Görüşme sonrası açıklama yapan İyi Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı "Önümüzdeki 31 Mart'ta gerçekleşecek olan yerel seçimler konusunda genel anlamda bir görüş alışverişinde bulunulmuştur." dedi.

Kırıkkanat: Atatürk benim ilahım, tapıyorum

Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Mine Kırıkkanat, katıldığı bir televizyon programında, "Atatürk benim ilahım diyorum. Hiçbir kusurunu görmediğim gibi Atatürk'e artık tapıyorum" dedi. Kırıkkanat'ın provokatif sözleri büyük tepki çekti.

Kılıçdaroğlu: Kayıtların dinlenmesi için teklif vereceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna girmesinin ardından kendisinden bir daha haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın devam eden soruşturmasında dosyalarda yerinin alan ses kayıtlarının Meclis'te dinlenmesi için teklif vereceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: İsrail saldırıları derhal durdurmalıdır

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Saldırılar İsrail'in hukuk tanımaz, zorba ve işgalci tutumunu bir kez daha göstermiştir. İsrail, Gazze halkına yönelik bu saldırıları derhal durdurmalıdır" dedi.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a tazminat ödeyecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Man Adası iddiaları" nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 130 bin lira daha tazminat ödemesine karar verildi. Kılıçdaroğlu, daha önce de söz konusu iddiaları nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a üç kez tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Böylece Kılıçdaroğlu, iddiaları nedeniyle açılan 4 farklı tazminat davasında, işleyecek yasal faizle birlikte 828 bin lira tazminata mahkum edilmiş oldu.

Bahçeli: Delikli kuruş kadar değeri yoktur

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "PKK'lı teröristlerin başına ödül koymak, PYD/YPG'yi perdelemek, gözlerden uzak tutmak demektir. Ederi 12 milyon dolar olduğu ilan edilen canilerin işin özünde bizim nezdimizde delikli kuruş kadar değeri yoktur. 1 dolarlık FETÖ'cüler neyse YPG'li ve PKK'lı teröristler aynısıdır" dedi.

CHP'yi birbirine düşüren sağ aday tartışması

31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimler için sağ kökenli aday arayışına giren CHP'nin içindeki sol kanat kazan kaldırdı. Kendi içinden aday çıkartılmasını isteyen sol kanar ile sağ kökenli adaylara sıcak bakan partiler arasında tartışmalar çıktığı belirtildi.

3 dönemlikler istirahate çekilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paris dönüşü yaptığı açıklamada yerel seçimlerde aday belirme sürecinin devam ettiğini belirterek 3 dönemlik başkanlar için "Üç dönem belediye başkanlığı yapmış arkadaşlarımızı da büyük oranda istirahate çekeceğiz. Tamamına yakını için geçerli. Ha ne olabilir? Dördüncü dönem bir başka yerde bir başka il veya ilçede belediye başkanı adayı olabilir" dedi.

Kayıtlar tam bir felaket

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paris’te Kaşıkcı cinayeti ile ilgili kayıtları dinlettiği liderlerin “çok ciddi manada” rahatsız olduklarını belirterek, “Kayıt gerçekten bir felâket. Sayın Trump’ta da, Sayın Merkel’de de, Sayın Macron’da da bunu müşahede ettim. Bir defa katiller bu 18’in içindedir. Talimatı verenin kim olduğunun da ortaya çıkarılmasını istiyoruz” dedi.

İkinci kezdisipline

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan sözlerinin ardından kesin ihraç talebiyle ikinci kez disiplin kuruluna sevk edildi. Dün toplanan Grup Disiplin Kurulu Yılmaz ile birlikte Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’dan 7 gün içerisinde yazılı savunma istedi.

Gökdelene parseltırpanı

AK Parti’nin on başlıktan oluşacak yerel seçim manifestosunda tadilat oyunlarıyla şehirlerin siluetine saplanan gökdelen terörüne köklü çözüm öngörülüyor. Dikey yapılaşmayı körükleyen parsel bazlı tadilatlar yerine sadece ada ya da mahalle bazlı planlara vize çıkacak.

4 binhainikovduk!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, içindeki FETÖ'cüleri en hızlı temizleyen kurumun yargı olduğunu söyledi. Oktay, “adalet teşkilatımızın içine vesayetin açtığı çatlaklardan sızmış 4 bin civarındaki FETÖ üyesi hakim ve savcı tasfiye edilmiştir” dedi.

CHP’li belediye başkanı AK Parti’ye geçti

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş CHP’den istifa ederek AK Parti’ye geçti.

Kılıçdaroğlu yarın Akşener'i ziyaret edecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yarın akşam İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i ziyaret edecek. Görüşmede, yerel seçime ilişkin görüş alışverişinde bulunulacak.

Bakan Akar: Hakkari'deki patlamada kesinlikle dış etki söz konusu değildir

Milli Savunma Bakanı Akar, Hakkari'de üs bölgesindeki patlamaya ilişkin yaptığı açıklamada "Bu kazada kesinlikle hiçbir dış etki söz konusu değildi. Namlu gerisinde oluşan yüksek basınçtan kaynaklanan alevin, patlamaları tetiklediğini ilk bulgu olarak söyleyebilirim." dedi.

Çavuşoğlu'ndan Fransa'ya tepki: 24 Ekimde bilgileri verdik

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Fransa Dışişleri Bakanının Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sözlerine ilişkin "24 Ekim'de Kaşıkçı cinayetiyle ilgili tüm bilgileri Fransız istihbaratına onların talebi üzerin verilmiştir." dedi. Ayrcıca Çavuşoğlu, Fransız bakanın doğruları söylediklerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığından Fransız bakana Kaşıkçı yanıtı: Kabul edilemez

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Fransa Dışişleri Bakanı'nın, Cumhurbaşkanımızı 'siyasi oyunlar oynamakla' itham etmesi kabul edilemez" dedi.

ABD teröristleri değil Türkiye'yi izliyor

Bir yandan PKK elebaşıları için 12 milyon dolar ödül koyup, diğer tarafta Haseke'de 5 bin teröristi eğitip bir de 'mezuniyet belgesi' veren ABD'nin Suriye'deki askeri üsleri DEAŞ ya da başka bir terör örgütünü değil Türkiye'yi izliyor. Öyle ki, Suriye'de yer alan ABD üslerinin büyük çoğunluğu Türkiye sınırı boyunca uzanıyor. Bölgedeki 22 ABD üssünün yarısından fazlası Türkiye sınırının hemen yanında yer alıyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.