Politika Haberleri

Bakan Soylu: Leşleri milletimizin önüne sermek boynumuzun borcudur

Kandil'e yayın yapan HDP'lilere tepki gösteren İçişleri Bakanı Soylu, teröristlerle ilgili sözlerini yineledi. "Kimseye fırsat vermeyiz" diye konuşan Soylu, "Kandil'dekilerin leşlerini milletimizin önüne sermek boynumuzun borcu" ifadelerini kullandı.

Seçmen güvenmek istiyor

Yerel seçim için partilerin adaylarını açıkladığı şu günlerde, seçmenin düşüncesi de anketlerle araştırılıyor. Yapılan bir araştırma, Türkiye'de seçmenin yerel seçim olsa da öncelikle parti liderine baktığını, oy verdiği başkandan dürüstlük ve belediye bütçesini doğru kullanmasını beklediğini ortaya koydu.

Yeniden ittifak arayışı

Yerel seçim için “herkes kendi yoluna” diyen AK Parti ve MHP'nin ittifak konusunda yolları yeniden kesişiyor. AK Parti kulislerinde önümüzdeki günlerde MHP ile temasa geçilebileceği konuşuluyor.

PYD’ye desteği durdur

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam akşam ABD Başkanı Trump ile telefonda görüştü. Erdoğan, görüşmede Trump’tan Suriye PKK’sı PYD’ye ABD’nin verdiği desteğin sona erdirilmesini istedi.

AK Parti 25 adayı açıklıyor

AK Parti’de bir takvim çerçevesinde yapılan çalışmalar sonucu 25 il ve ilçelerinin belediye başkan adayları belirlendi. Bu isimlerin önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor. Aday isimlerin belirlendiği illerin ağırlıklı olarak AK Parti yönetiminde bulunan yerler olduğu öğrenildi. Diğer adaylar da peyderpey açıklanacak.

Pazarlık başladı

Mahalli seçimler için muhalefet cephesinde ittifak görüşmeleri hız kazandı. CHP ve İYİ Parti arasında kamuoyu önünde ilk resmi temas salı günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener arasında gerçekleşti.

Yılmaz’ınitirazına ret

TBMM CHP Grup Disiplin Kurulu, Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın "tedbir kararı" ile ilgili itiraz başvurusunu reddederek, kararın devamını kararlaştırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Trump'tan PYD desteğini sonlandırmasını istedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan, ABD'nin terör örgütü PYD'ye verdiği desteği sonlandırmasını istedi. Ayrıca iki lider Kaşıkçı cinayetinin tüm yönleriyle aydınlatılması ve olayın örtbas edilmesine izin verilmemesi hususunda mutabık kaldı.

MHP 9 adayını daha açıkladı

MHP'de 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin aday belirleme çalışmaları devam ediyor. Partinin ilçe belediye başkan adaylarından 9'u daha MHP Genel Başkan Bahçeli'nin onayıyla kesinleşti.

Kurtulmuş: Türkiye'nin çok güçlü olma mecburiyeti var

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, Türkiye'nin çok güçlü olma mecburiyetinin olduğunu belirterek "Türkiye ekonomik olarak çok güçlü olmalı. Teknolojide çok güçlü olmalı. Dünyayla rekabet edebilen markaları, dünyayla rekabet edebilen sektörleri olmalı. Türkiye ayrıca dış politikada çok güçlü olmalı" dedi.

AK Parti 25 il merkezinde yoklama yapmayacak

Yerel seçim hazırlıklarını sürdüren AK Parti'de 25 il merkezinde temayül yoklaması yapılmayacak. Yoklama, söz konusu illerde sadece ilçelerde yapılacak.

Oktay: El Bab'daki başarıyı Fırat'ın doğusuna da taşıyacağız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC'nin 35. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığını ziyaret etti- Telefonla El Bab'da görev yapan askerlere hitap eden Oktay, "Münbiç'e geliyoruz ve oradan Fırat'ın doğusuna geçiyoruz. Hep birlikte yapacağız. El Bab'daki başarıyı Fırat'ın doğusuna da taşıyacağız. Terör örgütlerini geldikleri yerlere göndereceğiz veya kazdıkları mezarlarına gömeceğiz" dedi.

AK Parti'den FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi ile ilgili iddiaya ilk açıklama

Amerikan NBC televizyonu, Beyaz Saray'ın federal kurumlardan Fethullah Gülen'in iadesinin nasıl mümkün olacağının araştırılmasını istediğini iddia etti. Bu iddia, AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş'a soruldu. Kurtulmuş, "ABD’den FETÖ konusunda siyasi kararlılık bekliyoruz" dedi.

CHP'den ihraç talebine itiraz eden Öztürk Yılmaz'a ret

CHP'de kesin ihraç talebiyle Disiplin Kurulu'na sevkedilen milletvekili Öztürk Yılmaz'ın tedbir kararına itirazı reddedildi.

İçişleri Bakanlığı 2 belediye başkanını görevden aldı

İçişleri Bakanlığı, haklarında yürütülen soruşturmanın selameti açısından Kahramanmaraş'ta Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük ile Ordu'da Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ı görevlerinden uzaklaştırdı.

Özhaseki: Birçok ilde belediye başkan adaylarını netleştirdik

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki yaklaşan yerel seçimler için önemli açıklamalarda bulundu. Birçok ilde belediye başkan adaylarını netleştirdiklerini ve önümüzdeki haftadan itibaren adayların isimlerini açıklayabileceklerini ifade eden Özhaseki, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan adaylığı hakkında ise, "Bizim gibi isimlerin 'adayım' demesi doğru olmaz. Gerekli çalışmalar sonucunda çıkan takdir benim üzerimde olursa, Bismillah der yola çıkarız " dedi.

Muharrem İnce: Sandık konulursa adayım

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan randevu isteyen Muharrem İnce, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için, "Sandık konulursa adayım" dedi. 24 Haziran seçimlerinden sonra İBB adaylığı için 'yok' diyen İnce daha sonra 'ön seçim' şartı koydu, şimdi de eğilim yoklaması yapılırsa 'adayım' dedi. İnce'nin durumunu Kılıçdaroğlu ile yapacağı görüşme belirleyecek.

Kılıçdaroğlu gelecek hafta Saadet Partisi’yle görüşecek

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve HDP'li Ahmet Türk ile görüşen CHP lideri Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerde ittifak arayılı için Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu'da mesaj gönderdi. CHP kontenjanından vekil seçilen Cihangir İslam ile "işbirliği oluşturmak ve bunun için görüşmek önemli. Bu çerçevede Temel Bey’i de ziyaret etmek istiyorum” mesajını ileten Kılıçdaroğlu’nun önümüzdeki hafta Karamollaoğlu’nu ziyaret edeceği belirtildi.

Conte 2 kez geldi

Türkiye, “sürecin dışında tutulunca” İtalya’daki Uluslararası Libya Konferansı’ndan çekildiğini duyurmuştu. Ev sahibi İtalya Başbakanı Guiseppe Conte’nin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı kalmaya ikna etmek için 2 kez geldiği öğrenildi. Ancak Conte’nin ısrarları sonucu değiştirmedi ve Türk heyeti konferanstan ayrıldı.

Hadsiz CHP’liyeTrabzon tepkisi

CHP’li Aygun’un Trabzonluları hedef alan açıklamalarına tepkiler çığ gibi. Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, “Trabzonluları Pontus ile aynı cümlede zikreden zihniyete geçmişini incelemesini tavsiye ederiz” derken Saral, Aygun’un haddini aştığını söyledi.

MHP 5 ismibelirledi

Yerel seçim hazırlıklarını sürdüren MHP, 5 büyükşehir adayını açıkladı. Adana ve Manisa’da mevcut belediye başkanları aday gösterildi. Mersin, Aydın ve Erzurum adayları da belli oldu. İsmi Ankara için geçen Gökçek ile bir temas olmadığı belirtildi.

CHP’de delegenin iradesi gasp edildi

Ana muhalefet partisinde PM toplantısında belediye başkan adaylarının eğilim yoklaması ile belirlenmesi kararlaştırıldı. Bu karar PM’de sert tartışmalara neden oldu. Muhalefet, “Yönetim kendini yeniden taban, üye ve delege iradesinin üzerine koyuyor” tepkisi geldi.

İstanbul ve Ankara’da 20 isim için anket

AK Parti kurmayları, 81 ili kapsayan 700 sayfalık raporun ardından İstanbul ve Ankara’ya özel dosyayı da Erdoğan’a sundu. İki büyükşehir için geniş kapsamlı değerlendirmeleri içeren çalışmada aday olması muhtemel 10’ar isim yer aldı. Bu isimlerin aday olması halinde ne kadar oy alacağı da anketlerle ölçüldü.

Laik-dindar çatışması geride kaldı

Meclis Başkanı Yıldırım, Atatürk üzerinden provokasyon oluşturma gayretlerinin boşuna olduğunu söyledi. Yıldırım, “İş görmez. Toplum bunlara çok itibar etmiyor. Değerler üzerinde çıkarılmaya çalışılan ihtilafları geride kalmış buluyorum. Atatürk, laiklik, dindarlık, muhafazakârlık.. bu değerler artık Türkiye’nin çatışma alanı olmaktan çıkmıştır” dedi.

Kurtulmuş: Kaşıkçı için emri veren ortaya çıkartılmalı

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Kaşıkçı cinayetine ilişkin, "Sadece 'birkaç kişiye idam cezası verdik, tamam bunun üstünü örtelim' denilecek bir durum değildir. Dolayısıyla emri kim verdi, niye verdi? Bunların hepsinin ortaya çıkartılması lazım" açıklamasını yaptı.

Bakan Soylu'dan polislere 3600 müjdesi

İçişleri Bakanı Soylu, "Polislerle ilgili biz 3600 konusunda söz verdik, bunu yerine getireceğiz. Bu sözün arkasındayız" açıklamasını yaptı.

MHP'den 'ceza indirimi' teklifinin gündeme alınması istemi

MHP'li Feti Yıldız, abonelik sözleşmelerine ilişkin kanun teklifinin görüşüldüğü TBMM Adalet Komisyonunda, "bazı suçların ceza süresinde indirim öngören" kanun tekliflerinin komisyon gündemine alınmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KKTC mesajı: Yanınızdayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından KKTC'nin 35'nci kuruluş yıl dönümüne ilişkin mesaj yayımladı. Türkiye'nin her zaman KKTC'nin yanında olacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kıbrıs Türk halkının kurtuluş mücadelesinde canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. Türkiye, kardeş KKTC halkının her zaman yanında olacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Abbas ile Gazze'yi görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la telefonda görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la yaptığı görüşmede, Türkiye'nin Filistin davasına olan desteğini ifade etti.

İnce'den Kılıçdaroğlu'na randevu talebi

Muharrem İnce, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’ndan randevu talep etti. Kılıçdaroğlu'nın talebe olumlu baktığı önümüzdeki hafta ikilinin görüşecekleri ifade edildi.

Bedelli askerlik 37 celpte tamamlanacak

Milli Savunma Bakanı Akar, "Gençlerimizin bedelli askerlik kapsamındaki eğitim çalışmaları 24 Kasım 2018 ile 7 Şubat 2020 arasında toplam 37 celpte icra edilecek" ifadelerini kullandı.

Muharrem İnce İBB adaylığı için ön seçimden vazgeçti eğilim yoklaması istedi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı hakkında konuşan 24 Haziran'daki CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, İstanbul adayının belirlenmesi için eğilim yoklamasını önererek, “ Benim, teklifim sandık kurulmasıdır. Sandık deyince ‘ön seçim’ demiyorum. Eğilim yoklaması da olabilir. Bu görüşten başka hiçbir yerde ne adayım ne başka bir şeyim” dedi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.