BBP lideri Destici'den bedelli eleştirisi

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, "Bedelli askerlik tek bir rakam olmamalı. Herkes için 15 bin olmamalı. Gelir düzeyine göre olsun. Eğer asgari ücretle çalışıyorsa o 5 bin lira ödesin. Aylık geliri 100 bin lira ise o da 100 bin lira ödesin. Yani bu adalet sağlansın" dedi.

TSK: 8 terörist etkisiz hale getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri, Avaşin-Basyan ve Zap bölgelerindeki PKK hedeflerine düzenlenen operasyonda 8 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Kurultay sorusu Kılıçdaroğlu'nu sinirlendirdi

Muharrem İnce'nin çağrısıyla başlayan olağanüstü kurultay krizi sürüyor. Gazetecilerin 'kurultay' sorusuna sinirlenen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Allah aşkına Türkiye'nin gündemi ne? Birileri koltuk derdinde, olacak şey değil" yanıtını verdi.

AK Parti'den 'bedelli askerlikte 28 gün kalkacak mı' sorusuna yanıt

AK Parti'nin Meclis'e sunduğu bedelli askerlik teklifinde yaş sınırı 25, ücret ise 15 bin TL olarak belirlendi. Düzenlemeden faydalananlar, 28 gün askerlik yapacak. Ancak birçok kişi 28 günle ilgili düzenleme olup olmayacağını merak ediyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, "Bedelli askerlikte 28 gün süresi azalacak mı ya da kalkacak mı" sorusuna yanıt verdi. Yazıcı, "Görüşülür bu. Farklı yöntemler geliştirilebilir" dedi.

Bedellide '28 gün' sürprizi: Kaldırılabilir

AK Parti'nin bedelli askerlik teklifinde yer alan 28 gün şartıyla ilgili gelişme değişiklik gündemde. Bedelli askerlikten faydalanmayı bekleyen bir milyonu aşkın genç, "28 gün zorunlu askerlik kalkacak mı" diye soruyor.TBMM'de görüşülerek önümüzdeki hafta yasalaşması beklenen bedelli askerlikte, eğitim zorluğu ve maliyet sebebiyle 28 günden vazgeçilebileceği belirtiliyor.

OHAL sonrasıkomisyonda kabul edildi

OHAL’in kaldırılması sonrasında FETÖ ile mücadelenin sekteye uğramaması için hazırlanan yeni terörle mücadele düzenlemesi TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi.

Bedelliden kışlaya girmeyenyararlanabilecek

Bedelli uygulamasından askerlik süreci başlayanların yararlanıp yararlanamayacaklarına ilişkin sorulara AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, "Belgelerini alıp, kışladan içeri girmeyenler bedelliden faydalanabilecek" şeklinde cevap verdi. Muş, 28 günlük temel eğitim sürecinin kalkmasının ise söz konusu olmadığını söyledi.

Gençlere göre spor politikası

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yeni döneminde gençlerin talep ve ihtiyaçlarına öncelik sağlayacak. Uygulamadaki projelerin devamı ve planlanacak yeni çalışmalar gençliğin bakışı dikkate alınarak hayata geçirilecek.

Terör dairesine 7 takviye

Yargıtay’a seçilen 100 yeni üyenin görev yapacakları daireler belli oldu. Yargıtay’ın en kritik dairelerinden birisi olan, FETÖ ve diğer örgüt dosyalarına bakmakla görevli 16. Ceza Dairesi’ne takviye yapıldı. Yargıtay’a seçilen isimlerden 7’si bu dairede görevlendirildi. Daire’nin üye sayısı 16 oldu.

Kıbrıs çekimmerkezi olacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, gelecek 5-10 yıl içinde KKTC'yi Doğu Akdeniz'de bir çekim merkezine dönüştürmenin ortak gaye olması gerektiğini söyledi. Oktay, "Türkiye'de cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminin uygulanmasıyla birlikte elde edilecek büyük kazanımların sonuçlarını, KKTC'de de görmek mümkün olacaktır" dedi.

Hollandaakıllandı

16 Nisan Referandumu öncesi Rotterdam’da gurbetçilerin üzerine atlı-köpekli polislerle saldırarak büyük bir krize neden olan Hollanda, Türkiye ile yaşadığı restleşmede geri adım attı. Dışişleri’ne gelen ‘özür’ mahiyetindeki mektup sonrası ilişkiler normalleşme sürecine girdi.

İmza satrancı

Muharrem İnce ve ekibinin olağanüstü kurultay için imza toplama çabasını sürdürdüğü CHP’de nefesler tutuldu. Parti tüzüğüne göre imza süreci başladıktan sonra 15 gün içinde toplam delege sayısının salt çoğunluğu yani 630 kurultay delegesinin imzasının parti genel merkezine bir hafta içinde verilmesi gerekiyor.

Önemli bir delile ulaştık

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “15 Temmuz gecesine ait çok önemli bir delil elde edildi. Bir FETÖ’cünün telefonundan elde edilen veri. O gece FETÖ’nün doğrudan darbeyle alakalı olduğuna dair tüm tezlerimizi, verilerimizi güçlendiren yeni bir delile ulaştık. Bunu da ilgililere ulaştırdık. Bu konuda bir adım bekliyoruz” dedi.

Kültür ve bilimdedünya açılımı

Yeni dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sık sık dile getirdiği kültür, bilim, sanat ve spor alanına daha fazla ağırlık verilecek. Şehit çocuklarını hayata hazırlayacak Yıldız Çocukları Projesi, Antarktika Bilimsel Araştırma Üssü Projesi, Türk-İslâm Bilim Kültür Mirası Projesi ve Sultan II. Abdülhamid Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu Projesi gibi pek proje hayata geçirilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bakan yardımcılarını atadı

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bazı bakanlıklara bakan yardımcısı ataması yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Adalet Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sağlık, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlıklarına bakan yardımcıları atadı.

CHP'den kurultay açıklaması

CHP Genel Merkezinden muhaliflere kurultay resti geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek "604 noter onaylı imzanın genel merkeze sunulması halinde derhal gereği yapılacak" ifadelerini kullandı.

AK Parti'den yeni bedelli askerlik açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, "Kışladan adımını içeri atmayan ve yaşı tutan yurttaşlar da bedelli askerlik uygulamasından faydalanabilecek" dedi.

OHAL sonrası düzenlemeler komisyondan geçti

OHAL sonrası terör örgütleriyle mücadele kapsamında, bazı kanunlarda değişiklik içeren kanun teklifi TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

Yargıtay'dan Enis Berberoğlu kararı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, yeniden milletvekili seçilen Enis Berberoğlu hakkındaki davanın dokunulmazlık nedeniyle durması istemini reddetti. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, dosyanın temyiz incelemesini daha sonra karara bağlayacak.

Akar'dan bedelli açıklaması: Sonuçları takip edeceğiz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bedelli askerlikle ilgili açıklama yaptı. Bakan Akar, 'Bedelli askerlikle ilgili Bakanlığımız bünyesinde bir hazırlık yapıldı. Bu çalışma Meclis'e sunuldu. Bu çalışma şu anda komisyonda ve Genel Kurulda görüşülecek ve bu çerçevede gerekli sonuçları takip edeceğiz. Söz konusu yasanın vatanımıza hayırlı olmasını diliyorum' dedi.

Terörist cenazesine katılan HDP'li vekillere soruşturma

Batman Cumhuriyet Başsavcılığınca Hakkari'de etkisiz hale getirilen PKK'lı terörist "Simko Kerboran" kod adlı Devran Baysal'ın cenazesine katıldıkları gerekçesiyle HDP Batman milletvekilleri Feleknas Uca ve Mehmet Rüştü Tiryaki hakkında soruşturma başlatıldı.

Bedelli askerlikte öğrenciler için yeni uygulama

Meclis'e sunulan bedelli askerlikten yararlanmak isteyen üniversite öğrencileri için bir yeniliğe gidilerek, temel askerlik eğitimlerinin tatil dönemlerine kaydırılabileceği belirtiliyor. Bedelli askerlikte ayrıca farklı celp dönemleri ve yurtdışı başvurularında uzaktan eğitim de dikkat çeken bir diğer uygulama olacak. Bir diğer konu ise askerlik kararı aldıranların uygulamadan yararlanıp yararlanamayacağı. Karar aldıranların gözü kulağı Meclis'ten gelecek haberde.

4 yıldıza doğru

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde terfi heyecanı yaşanıyor. Temmuz ayı sonunda toplanması beklenen Yüksek Askeri Şura’da, orgeneralliğe terfi bekleyen isimler arasında Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı komutanı İsmail Metin Temel ile Metin Gürak ve Mehmet Daysal dikkat çekiyor.

Kandil’e mesaj

Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanlığı'na atandıktan sonra ilk ziyaretini, Şemdinli-Hakurk-Çukurca üçgeninde Irak kuzeyine ve Hakurk'a hakim bir noktada bulunan Dağbaşı Üs Bölgesi'ne yaptı.

Konuştukça batıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kişilik haklarına saldırı gerekçesiyle 22 dava açtığı Kılıçdaroğlu’nun 15 davada 900 bin liraya yakın ceza ödemesine hükmedildi. Erdoğan’a hakaretlerle yetinmeyen Kılıçdaroğlu, Bakanlara ettiği hakaretler sebebiyle de binlerce lira tazminat ödemeye mahkum oldu.

KomisyonlaraCumhur imzası

Seçime “Cumhur İttifakı” oluşturarak giren AK Parti ve MHP’nin ittifakı ihtisas komisyonlarında da sürdü. Yeni oluşturulan komisyonların 8’inin Başkanlık Divanı’nda MHP’li üyeler de yer aldı.

Demirtaş ‘vatan haini’ ifadesine katlanacak

AK Partili Hüseyin Kocabıyık'ın eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'a yönelik kullandığı "vatan haini" ifadesinin kişilik haklarına saldırı değil, ağır eleştiri olduğuna hükmedildi.

Alçaklığa doymadılar

Eren Bülbül’ün katili olan PKK’lı terörist Mehmet Yakışır’ın cenazesine katıldıkları için haklarında soruşturma başlatılan HDP’li milletvekilleri Musa Farisoğulları ve Remziye Tosun, o teröristin taziyesine de gitti. HDP’li isimler adeta devlete meydan okudu.

OHAL tercih değilzaruretti

TBMM Adalet Komisyonunda, terörle mücadeleyle ilgili yeni düzenlemenin görüşülmesine başlandı. Komistonda söz alan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “AK Parti’nin OHAL ilanı keyfe keder tercih değildi, bir zaruretti. Devleti saran kanserli hücreleri temizlemek için düşünülmüş bir çare idi. Son 40 yıldır devletin sinir uçlarına kadar nüfuz eden bir casusluk organizasyonu ve terör örgütünü bünyemizden temizlemek başka türlü mümkün olamazdı” dedi.

28 günlükteorik eğitim

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, 28 günlük bedelli askerlikte verilecek eğitim için şunları söyledi: Bu eğitimi askeri eğitim olarak değil daha çok teorik eğitim olarak görmek gerekir. Askeriye, toplumsal hayat, Türkiye’nin jeopolitiği, tarihi ve geleceği konusunda yetkin hocalar dersler verecek.

Hafta sonunaimzalar tamam

CHP’de, olağanüstü kurultay girişimi, başını Muharrem İnce’nin çektiği muhalefet ile parti yönetimi arasında ‘sayı savaşı’na dönüştü. Muhalefet, 630 sayısına ulaşmak için hafta sonunu eşik olarak alırken, Genel Merkez de muhaliflerin 500 imzayı aşamayacağını iddia etti.

Artık oyalama!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye ile ABD arasında oluşturulan çalışma grubunun 13 Temmuz’da yapılan ilk toplansına ilişkin bilgi verdi: Toplantıda özellikle FETÖ konusunda artık Amerika’nın bizi oyalamaması gerektiğinin altını çizdik.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.