Gözümüz karadırşakamız yoktur

Afrin harekatına ilişkin açıklama yapan MHP lideri Bahçeli, Münbiç ve Afrin’deki teröristlerin kökünün kazınması gerektiğinin zaruri olduğunu belirtti. Bahçeli, gerekirse Türkiye’nin kudretini tescil için Afrin’in boğazına çökeceklerini vurgulayarak “Gözümüz karadır, şakamız yoktur. Zira konu milletin bağımsızlığıdır” dedi.

Batı medyası çarpıttı

Türkiye’nin Afrin’de başlattığı ‘Zeytin Dalı Harekatı’na dünya medyası geniş yer verdi. Ancak batı merkezli bazı yayın organları, terör örgütü PKK/PYD’ye karşı başlatılan harekatı, “Suriye Kürtlerine karşı kara harekatı başlatıldı” şeklinde çarpıtarak, bölgede yaşayan Kürt halka karşı harekat yapıldığı algısı oluşturmaya çalıştı. Söz konusu yayın organları PKK/PYD’ye terör örgütü ifadesini kullanmaktan özellikle imtina ettiler.

Sivillerin çıkışıengelleniyor

AFAD ve Türk Kızılayı, Afrin’de başlatılan Zeytin Dalı Harekatı’nın oluşturabileceği göç dalgasını karşılamak için hazırlıklarını sürdürüyor. AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, hizmetleri mümkün olduğunca Suriye içinde vereceklerini belirtirken; Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, rejim ve YPG unsurlarının sivillerin çıkışını engellediğini söyledi.

Adım adım temizlik

Mehmetçik, Zeytin Dalı Harekatı’nın ikinci gününde Afrin’e girdi. Kuzeyden ve batıdan yaklaşık 7 kilometre ilerleyen komandolar ve ÖSO birlikleri, 9 köyü PKK’lı teröristlerden temizledi. Onlarca savaş uçağının katıldığı hava harekatında imha edilen terör mevzilerinin sayısı da 198’e ulaştı.

Onlar kaçıyorbiz kovalayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Harekâtı'nın çok kısa sürede tamamlanacağını açıkladı. KCK ve HDP’nin sokak çağrısı yapmasına çok sert tepki gösteren Erdoğan, “Sakın ha. Bu çağrıya uyup meydanlara çıkma yanlışına düşenler olursa bedelini çok ağır öder. Karşımıza kim çıkarsa çıksın ezer geçeriz” ifadesini kullandı.

Bu çaptadünyada ilk

Zeytin Dalı Harekâtı’nın ilk günü 72 savaş uçağı bir saat içinde havalanarak 108 terör hedefini imha etti.

Bir tek terörist kalmayacak

Başbakan Binali Yıldırım, Afrin harekatının 4 safhada yapılacağını ve 30 kilometre derinlikte güvenli bir alan oluşturulacağını açıkladı. Afrin’de 8-10 bin civarında terörist olduğunu belirten BaşbakanYıldırım, bölgenin tüm terör örgütlerinden temizleneceğini söyledi.

Irak’tan da temizlenecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afrin operasyonunda sonuna kadar ilerleyeceklerini belirterek “Türkiye, Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin’de bu teröristleri nasıl temizlemeye başladıysa Suriye’nin diğer bölgelerinden de Irak’tan da bu teröristlerin tamamen temizlenmesi gerek” dedi.

Başbakan Yıldırım ile Kılıçdaroğlu Afrin'i görüşecek

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bugün saat 14.00'te bir araya gelecek.

'Zeytin Dalı Harekatı bölgedeki Kürtleri de terör baskısında kurtacak'

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, yabancı basın temsilcileriyle buluştu. Bozdağ, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin yaptığı açıklamada "Bölgede yaşayan Kürtler, bölgede yaşayan diğer unsurlar kadar bu terör örgütlerinden rahatsızdır. O nedenle de Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başlattığı bu Zeytin Dalı Harekatı'nın, onların da bu terör baskısından kurtulma konusunda ümitlerini arttırdığına inanıyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan MHP lideri Bahçeli ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeli ile telefonda Afrin'i görüştü. İkilinin görüşmesinde Türk Silahlı Kuvvetlerince başlatılan Zeytin Dalı Harekatı konuşuldu.

Başbakan Yıldırım’ın yakın korumasına acı haber

Bitlis’in Hizan ilçesinde çığ düşmesi sonucu şehit olan 5 askerden Jandarma Sağlıkçı Astsubay Çavuş Hilmi Öz’ün İzmir’deki ailesine acı haber ulaştı.

'Zeytinler halka dalları teröristlere gidiyor'

Başbakan Yıldırım, Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatına ilişkin, "Zeytinler halka, dalları teröristlere gidiyor" dedi. Afrin'deki operasyonun Türkiye ekonomisini etkilemeyeceğini belirten Yıldırım, "Ekonomimiz bu operasyonlardan etkilenmez" şeklinde konuştu.

HDP'li iki vekile Afrin soruşturması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP’li milletvekilleri Nadir Yıldırım ile Ayhan Bilgin’in Afrin operasyonuna ilişkin Twitter’den yaptıkları paylaşımlar nedeniyle inceleme başlatıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan çok sert uyardı: Ezer geçeriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, helikopterle Bursa’ya geldi. Cumhurbaşkanı stadyumdan miting yapılacak alana gelene kadar otobüste sürekli telefonla görüşerek Afrin operasyonu hakkında son bilgileri aldı. Afrin harekatının kısa sürede biteceğini açıklayan Erdoğan, "PYD-PKK-YPG'nin nasıl kaçtıklarını görüyorum" dedi. HDP'nin Afrin ile sokak çağrılarını hatırlatan Erdoğan sert ifadelerle uyardı.

Almanya’da Kılıçdaroğlu’na Afrin protestosu

Cumhuriyet Halk Partisi, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya’da katıldığı belgesel galasında konuşması sırasında salondaki bir grup tarafından yuhalanarak protesto edildi.

CHP'den Zeytin Dalı Harekatı açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili açıklama yaptı.

Diyarbakır’dan çok sayıda F-16 havalandı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) dün başlattığı Afrin operasyonu nedeniyle turuncudan kırmızı alarma geçilen Diyarbakır 8’inci Ana Jet Üssünden çok sayıda F-16 savaş uçağı havalandı.

Devlet Bahçeli'ten Afrin mesajı: Gerekirse biz de gitmeye hazırız

Afrin'in teröristlerden temizlenmesine yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin açıklama yapan MHP lideri Bahçeli, "Hükümetin ve devletin yanındayız" dedi. Münbiç ve Afrin'deki teröristlerin kökünün kazınması gerektiğinin zaruri olduğunu vurgulayan Bahçeli, "Gözümüz karadır, şakamız yoktur. Zira konu milletin bağımsızlığıdır" ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım Afrin'den saha bilgilerini medya temsilcileriyle paylaştı

Başbakan Yıldırım, medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda Afrin'de başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. 11.05'te Gülbaba mevkiinden kara harekatının başladığını açıklayan Başbakan Yıldırım, harekatın 4 safhada yapılacağını, 30 kilometre derinliğinde güvenli alan oluşturulacağını ifade etti.Albayrak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak ile Yeni Şafak ve TVNET Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül'ün de katıldığı programd...

Suriye'ye komşu ülkelerin elçileri Dışişleri'ne çağrıldı

Afrin Zeytin Dalı Harekatı'nda son dakika haberler gelmeye devam ediyor. Suriye’ye komşu ülkeler, Katar,Kuveyt ve Suudi Arabistan büyükelçileri bilgilendirme için Dışişleri'ne çağrıldı.

Başkomutan'ın emri ile başladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan terör koridorunu yerle yeksan edeceklerini belirterek, “Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır. Bunu Münbiç takip edecek” dedi.

Allah ordumuzu muvaffak etsin

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin yetkili organları ile Kızılcahamam’da kampa girdi. Bahçeli, kurmaylarına, milli ittifakın ayrıntılarını anlattı.

DünyaAnkara’yakilitlendi

Genelkurmay Başkanı Akar, Amerikan ve Rus mevkidaşları Dunford ile Gerasimov’u bilgilendirdi. İki isim sonra kendi aralarında görüştü. ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ise Çavuşoğlu’nu aradı. Güvenlik Konseyi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'nın yanı sıra İran elçilik yetkililleri brifing için Dışişleri’ne çağrıldı.

Sosyal medyadan HDP/PKK tahriki

TSK’nın Afrin’deki terör örgütü hedeflerine yönelik operasyon sırasında terör örgütü ve destekçileri sahte resimlerle sosyal medya üzerinden kara propogandaya başladı.

Tüm taraflarabilgi verdik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Zeytin Dalı için Birleşmiş Milletler dahil tüm taraflara bilgi verdiklerini açıkladı. Çavuşoğlu şunları söyledi: ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’a yanımızda olmalısınız, dedik. Suriye rejimine önceden yazılı bilgilendirme yapıyoruz. Diğer aktörlerle de istişare halindeyiz.

Terör örgütüne pabuçbırakmayız

Zeytin Dalı Harekatı ile terör tehlikesinin ortadan kaldırılacağını ifade eden Başbakan Yıldırım, "En önemli hedefte ülkemizin güney illerindeki can ve mal güvenliğini teminat altına almaktır. Bizim için söz konusu vatansa gerisi teferruattır” dedi.

'Afrin operasyonu sonrasında Kürt kardeşlerimiz de bölgede huzur bulacaklar'

AK Parti Grup Başkanvekili Turan, Afrin operasyonu sonrasında Kürtlerin de bölgede huzur bulacağını belirterek "Tüm partilerimizi devletimizin yanında olmaya davet ediyoruz" dedi.

Yıldırım medya temsilcilerini kabul edecek

Başbakan Binali Yıldırım, yarın medya temsilcileriyle Vahdettin Köşkü'nde bir araya gelecek.

Kılıçdaroğlu'ndan "Zeytin Dalı Harekatı" açıklaması

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Bugün Afrin’de çarpışan askerlerimize sadece ve sadece şimdilik şu dilekte bulunuyoruz: Allah onların yardımcıları olsun" dedi.

'Zeytin Dalı Harekat'ı meşru müdafaadır'

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Zeytin Dalı Harekatı'nın komuta merkezinde açıklama yaptı. Akar, "Zeytin Dalı Harekat'ı meşru müdafaadır. Peygamber ocağı olarak adlandırılan Silahlı Kuvvetlerimiz'in binlerce yıllık tarihimizin şanlı timsali oldunuz, ölürsek şehit kalırsak gazi olarak çıktığınız bu yolda, yurt içinde ve sınır dışında bu vatana hizmet ettiniz" ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım: Yarın kara unsurları devreye girecek

Başbakan Yıldırım, MHP lideri Bahçeli ile ortak basın toplantısı düzenledi. Yıldırım, "Yarın itibarıyla gelişmelere göre kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecektir." dedi.

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.