Politika Haberleri

23 Nisan çağrısı: Balkona çıkıp İstiklal Marşı okuyalım

23 Nisan etkinlikleri iptal edilirken sosyal mesafe kuralı geçerli olacak. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 23 Nisan 2020 Perşembe akşamı, saat 21.00’de tüm Türkiye’yi, evlerinde ve balkonlarında bayraklarıyla 100. yıl coşkusunu, İstiklal Marşı’nı söyleyerek kutlamaya çağırdı.

İnfaz mesaisi bugün başlıyor: 90 bin kişiye tahliye yolu açılıyor

Meclis bugün binlerce kişinin beklediği infaz düzenlemesi teklifi için mesaiye başlıyor. 11 kanunda değişiklik öngören yasanın bu hafta içerisinde kanunlaşması bekleniyor. Bu kararla birlikte yaklaşık 90 bin kişi tahliye olacak.

Virüs yargıya sıçradı: 67 kişide koronavirüs tespit edildi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 12 hakim ve cumhuriyet savcısı ile 55 personelde yapılan Kovid-19 testlerinin pozitif çıktığını açıkladı. Gül, “Bu kişilerin sağlık durumları iyi, bir kısmı hastanelerde bir kısmı da evlerinde tedavilerine devam etmektedir” dedi.

İstanbul teşkilatı seferberlik ilan etti: Vatandaşlar tek tek arandı

AK Parti İstanbul teşkilatı, koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş ve üstü vatandaşlara vefa telefonu ile seferberlik başlattı. İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak’ın da katıldığı seferberlikte sokağa çıkma yasağı vatandaşlar tek tek aranarak ihtiyaçları yerine getirildi.

Hükümlüye telefondan yoklama: Hükümlüye, belli aralıklarla yüz veya ses doğrulama isteği gönderilecek

Yasalaşacak infaz paketi ile şüpheli, sanık ve hükümlünün takibinde yeni bir uygulama hayata geçirilecek. Buna göre, hükümlülerin artık kendisine ait telefon üzerinden takibi yapılabilecek. Hükümlüye, geliştirilecek uygulama üzerinden belli aralıklarla yüz veya ses doğrulama isteği gönderilecek. Sistem, görüntünün ya da sesin gerçekten o kişiye ait olup olmadığını analiz edecek.

45 günde iki hastane kurulacak: Herkes önümüzdeki döneme hazır olsun

Kovid-19 hastalarının teşhis ve tedavisinde bir sıkıntıyla karşılaşmayan Türkiye hastane altyapısını daha da güçlendiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeşilköy ve Sancaktepe havalimanlarında bin yataklık 2 yeni hastane inşa edeceklerini açıkladı. Erdoğan, “Bunları 45 gün içerisinde bitireceğiz ve hizmete sunacağız” diye konuştu.

Türkiye Gençlik STK'ları Platformu koronavirüs önlemlerini açıkladı

Türkiye Gençlik STK'ları Platformu tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile ilgili Sağlık Bakanlığı'nın tedbirleri doğrultusunda önlemler aldığını duyurdu. Çin'in Vuhan kentinde bağlayıp tüm dünyada hızla yayılım gösteren koroanvirüs salgınıyla ilgili TGSP Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Terzi, önceliklerinin toplum sağlığı olduğunu belirtti.

Erdoğan ile Dodon telefonda görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon ile telefonda görüştü. İki liderin görüşmesinde, koronavirüsle mücadelede iş birliği konuları, ikili ilişkiler ve bölgesel meseleler ele alındı.

Meclis Başkanı Şentop: 23 Nisan'ı tüm Türkiye aynı anda balkonlar kutlayacak

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, vatandaşları 23 Nisan'ı evlerinden kutlamaları için çağrıda bulundu. Şentop ayrıca, Meclis'te şu ana kadar 3 kişide vaka tespit edildiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Adalet Bakanı Gül: Cumhuriyet Başsavcılıklarınca 66 ilde 750 kişi hakkında soruşturma başlatıldı

Adalet Bakanı Gül, 66 ilde yeni tip koronavirüsle ilgili manipülatif haber ve paylaşım, 65 yaş üst vatandaşları rencide edici davranış, karantina tedbirlerine aykırı davranma, stokçuluk ile kaçak tıbbi malzeme satmaktan dolayı 750 kişi hakkında soruşturma başlatıldığını belirtti. Gül, "12 hakim ve Cumhuriyet savcısı ile 55 personelin Kovid-19 testleri pozitif çıktı. Bu kişilerin sağlık durumları iyi, bir kısmı hastanelerde bir kısmı da evlerinde tedavilerine devam etmektedir" bilgisini de paylaş...

PKK'lı terörist cezaevinden mektup yazdı: Hainlerin hedefi İslam’dan uzaklaştırmak

Terör örgütü PKK/KCK’dan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan “Cesur” kod adlı örgüt mensubu, cezaevinden yazdığı mektupla örgütün kirli yüzünü anlattı: Örgüt zorla ya da kandırarak götürdüğü gençleri ‘eğitim’ faaliyeti adı altında yozlaştırmayı ve zihinlerini yıkayarak İslam’dan uzaklaştırmayı hedefliyor.

Tahliye yasası komisyondan geçti

90 bin mahkuma tahliye imkanı getiren infaz teklifi Meclis Adalet Komisyonu'ndan geçti. AK Parti ve MHP gruplarının ortak hazırladığı kanun teklifi, 18 saat süren görüşmelerin ardından ilk durağı olan Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

Bakan Çavuşoğlu açıkladı: İspanya Dışişleri Bakanı iddiasını reddetti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İspanya Dışişleri Bakanı’nın parasını ödedikleri solunum cihazlarının Türkiye’de tutulduğu iddialarına ilişkin, "İspanya Dışişleri Bakanı ile az önce görüştüm, söz konusu iddiaları reddetti" dedi. Bakan Çavuşoğlu, salgını nedeniyle yurt dışında hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının sayısının 156'ya ulaştığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bahçeli ve Türkeş'e taziye telefonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Kurucu Genel Başkanı merhum Alparslan Türkeş'in vefat yıl dönümü dolayısıyla MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Alparslan Türkeş'in oğlu Tuğrul Türkeş'i telefonla arayarak taziyelerini iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Alparslan Türkeş için anma mesajı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi Kurucu Genel Başkanı merhum Alparslan Türkeş için anma mesajı yayınladı.

Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'a maddi destekte bulunuruz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve Almanya Başbakanı Merkel'e Türkiye ile ilgili gönderdiği mektupta mültecilerin sayısı üzerinden maddi destek teklif etmesini, "son derece çarpık ve ahlaksız bir anlayışın ürünü" olarak niteledi. Aksoy, "Bizim teklifimiz bakidir: Ülkemizdeki sığınmacıları Yunanistan kendi ülkesine alabilir. AB de sığınmacılar için sağlayacağı maddi desteği Yunanistan'a verebilir. Biz de komşuluk ilkesi gereği Yuna...

İnfaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi

AK Parti ve MHP gruplarının ortak hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan belediye başkanlarına talimat: Maske ve tulum desteği verin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüsle mücadele kapsamında ihtiyaç duyulan maske ve tulum konusunda belediye başkanlarına talimat verdi. Bu ürünlerin hızlı temini konusunda başkanların destek vermesini isteyen Erdoğan, 65 yaş üzeri dışarı çıkamayan vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması uyarısında bulundu. Erdoğan, maske kumaşının üretimini yapan firmaların teşvik edilmesini de istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: 31 şehre giriş çıkışlar yasaklandı

Koronavirüsün bulaşma hızı ivme kazanınca tedbirler genişledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 büyükşehir ile akciğer hastalıklarının yoğun olarak görüldüğü Zonguldak’a giriş-çıkışların 15 gün süreyle yasaklandığını açıkladı.

Erdoğan kampanya karşıtlarına hatırlattı: Mustafa Kemal Atatürk’ün Tekalif-i Milliye emirleri nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilim Kurulunun tavsiyeleri ile alınan yeni koronavirüs tedbirlerini açıkladığı basın toplantısında milli dayanışma kampanyasını sabote etmek isteyenlere Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı başlarken yayınladığı 10 maddelik Tekalif-i Milliye Emirlerini hatırlattı. Mustafa Kemal’in orduyu güçlendirmek için 7–8 Ağustos 1921 yılında yayınladığı Tekâlif-i Milliye Emirleri Milli Vergi ve Ulusal Yükümlülükler anlamlarına geliyor. Ordunun taşıt, araç ve gereç bakımından...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı ve 31 şehre araç giriş-çıkışları kapatılmıştır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs tedbirleriyle ilgili, ''Bu gece itibarıyla 30 büyükşehrimiz ile Zonguldak ilimizi belirli istisnalar haricinde araç giriş çıkışına kapatıyoruz. Gece yarısından itibaren 20 yaş altı gençlerin sokağa çıkma yasağı verilmiştir'' açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ''Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Hocamızın adını Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanemize vereceğiz'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrupa Konseyi Başkanı Michel görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile telefonda görüştü. Erdoğan-Michel görüşmesinde, Kovid-19 ile mücadelede iş birliği başta olmak üzere, Türkiye-AB ilişkileri ve bölgesel meseleler ele alındı.

AK Parti Sözcüsü Çelik: 17 yılda sağlık alanındaki dönüşüm bizi hazırlıklı kıldı

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin Merkez Yürütme Kurulu sonrası basın toplantısı düzenledi. Çelik, toplantıya Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık ettiğini, MYK üyelerinin bir kısmının Ankara, bir kısmının ise İstanbul'dan katıldığını bildirdi. Toplantıda, koronavirüs salgını ile mücadelenin ele alındığını belirten Çelik, alınan tedbirlerin kapsamlı şekilde değerlendirildiğini bildirdi.

MSB: Barış Pınarı bölgesine sızan teröristler etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı, ''Barış Pınarı bölgesine sızma girişiminde bulunan 4 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi'' açıklamasında bulundu.

AYM’nin yeni üyesi Bağcı : Eski vekil Kömürcü emekliye ayrıldı

Yargıtay üyesiyken 2008'de Anayasa Mahkemesi'ne seçilen Başkanvekili Recep Kömürcü yaş haddinden bugün emekliye ayrılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan AK Parti teşkilatına talimat:Yaşlıları arayın gece gündüz çalışın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs ile mücadelede AK Parti teşkilatına, özellikle risk grubuna giren yaşlıların hızlı bir şekilde aranması, halkın evde kalmaya teşvik edilmesi talimatı verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan il başkanları ile video konferans yöntemiyle görüştü. Erdoğan’ın toplantıda “65 yaş ve üstü vatandaşlarla iletişime dikkat edin. Hızlı hızlı arayın, gece gündüz çalışın. Evde kalmalarını sağlayın. Her bir vatandaşımız kendini gönüllü karantinada tutarsa daha ileri tedbirlere gerek kalm...

Mevlüt Çavuşoğlu gündemi değerlendirdi: NATO’dan tele-zirve

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı, Kovid-19 salgını nedeniyle ittifak tarihinde ilk kez video telekonferans yöntemiyle yapıldı. Türkiye adına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katıldığı toplantıda ana gündem salgınla mücadelede iş birliği ve dayanışma ihtiyacı öncelikli gündem maddesi olarak değerlendirildi.

Yerel seçim öncesi HDP'den aday gösterilecek belediye başkan adayları Kandil'den gelen teröristler tarafından mülakata alınmış

31 Mart seçimleri öncesi HDP’li başkan ve üyelerinin mülakatlarının Kandil’den gelen teröristlerce yapıldığı ortaya çıktı. ‘Kandil’in mülakatı’nı görüşmelere bizzat katılan itirafçı deşifre etti. Mardin’in Kızıltepe, Derik, Savur ve Mazıdağı eski belediye başkanları görevden alınmıştı.

Pişmanlık duymayan iyi halli sayılmayacak: Olumlu sonuçlananlar yararlanacak

Cezaevlerindeki 90 bin kişiye tahliye yolunu açan infaz paketinde öne çıkan düzenlemelerden birisi de iyi hal indirimi. İnfaz teklifine göre, işlediği suçtan pişmanlık duymadığı, uygulanan iyileştirme programlarına göre toplumla bütünleşmeye hazır olmadığı değerlendirilenler ‘iyi hal’in arandığı hak ve imkanlardan faydalanamayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İtalya ve İspanya'ya mektup: Dost kara günde belli olur

Cumhurbaşkanı Erdoğan tıbbi malzeme yardımı yapılan İspanya ve İtalya’nın başbakanlarına birer mektup gönderdi. İtalya Başbakanı Conte’ye “Mateminizi paylaşıyoruz” yazan Erdoğan, İspanya Başbakanı Sanchez’e “Dost kara günde belli olur” mesajını yolladı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu uluslararası topluma diyalog çağrısı yaptı: Tünelin sonundaki ışığı henüz görmedik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, The Washington Times gazetesi için "Bugün Yaptıklarımız Yarını Belirleyecek" başlıklı bir makale kaleme aldı. Henüz tünelin sonundaki ışığı görmediğimizi kaydeden Bakan Çavuşoğlu, "Uluslararası toplumu, Orta Doğu da dahil olmak üzere, bütün ihtilafları geride bırakma, çatışmaları sonlandırma ve ciddi biçimde diyalog ve uzlaşma arayışına girmeye çağırıyoruz. Herkesin acı çektiğini bilirken ve dünya sağlığı için mücadele ederken, jeopolitik rekabet ve siyasi anla...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+