Politika Haberleri

İBB’nin şirketi 2020 model 157 otomobil alacak: 6 ayrı ihale yapılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) şirketlerinden “İstanbul Ulaşım Hizmetleri ve Araç Kiralama San. ve Tic. A.Ş.”, 2020 model 157 adet binek otomobil satın almak için ihale açtı. Şirket, alacağı otomobiller için haziran ayında 6 ayrı ihale gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan fetih mesaj: 14.53'te paylaşım yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan saat 14.53'te yaptığı paylaşımında "Tarihin en muhteşem zaferlerinden biri olan, bir çağ kapatıp bir başka çağ açan İstanbul’un Fethi’nin 567. yıl dönümünü tebrik ediyorum. Fatih Sultan Mehmed Han başta olmak üzere, bu toprakları bizlere vatan kılan tüm kahramanlarımızı rahmetle, hürmetle yâd ediyorum" dedi.

Bakan Albayrak'tan fetih mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "Allah’ın adıyla Hakk’ın yoluna yürüyen muzaffer ordu, Fatih Sultan Mehmet Han’ın komutasında 29 Mayıs sabahı İstanbul’u Türk vatanına kattı. Bizlere düşen görev, aynı şuurla millete hizmet ederek cihana örnek olmaktır. Kutlu olsun zaferimiz." dedi.

Adalet Bakanı Gül: Cezaevlerinde kapalı görüşler 1 Haziran'dan itibaren yeniden başlayacak

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle cezaevlerinde ertelenen kapalı görüşlerin 1 Haziran'dan itibaren başlayacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, fetih kutlamaları dolayısıyla Boğaz'dan geçen tekneleri selamladı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "29 Mayıs İstanbul Boğazı Fetih Saygı Geçişi Etkinliği" dolayısıyla İstanbul Boğazı'nda Türk bayraklarıyla kendisini selamlayan teknelere el sallayarak karşılık verdi.

HSK açıkladı: Duruşmaların başlayacağı tarih belli oldu

Hakimler ve Savcılar Kurulu, yargıda normale dönüş eylem planını açıkladı. HSK'nin "yeni normale dönüş eylem planı" ise; ''Bölge adliye mahkemeleri ve başsavcılıkları ile bölge idare mahkemeleri, idare mahkemeleri ve vergi mahkemelerinin (duruşma ve keşif yapılmasını gerektiren dosyalar hariç) tüm yargısal faaliyetleri 1 Haziranda itibaren başlatılacak. Adli yargı ilk derece mahkemelerine ait duruşma ve keşif dışındaki adli hizmetlerin durdurulması gibi bir durum söz konusu olmadığından, suç ve...

Yeni baro taslağı tamam: Birden fazla baro kurulan illerde, mevcut baro bir numara olacak

Barolarda tekelciliği bitirecek düzenlemede sona gelindi. Avukat sayısı 1000-2000 arasındaki illerde, en az 500 üye kaydedilmesi halinde alternatif baro kurulabilecek. İllerde mevcut baro 1 numara olacak, yeni kurulanlar ‘2’, ‘3’ gibi isimler alacak. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi üyesi fazla olan yerlerin TBB’deki delege sayısı da yarı yarıya düşürülüyor.

İstanbul'un fethinin yıl dönümünde 1453TB2 uçuş koduyla Yunan sınırında devriye

İstanbul’un fethinin 567. yıl dönümünde 1453TB2 uçuş koduyla havalanan Bayraktar-TB2 Yunanistan sınırında devriye uçuşu icra etti. Uçuşa ait görseli sosyal medya hesabından paylaşan Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar "En Sevgili tarafından müjdelenen İstanbul'u 21 yaşında fetheden, çağın teknolojisinde öncü bir hükümdar Bugün, Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştaki gençlerimiz ecdadının izinde inançla yürüyor, bilim ve teknolojide ilerliyor. #İstanbulunFethi'nin yıl dönümü kutlu olsun." ifade...

Yunan medyası ayağa kalktı: Erdoğan meydan okuyor, Türkler İstanbul'un düşüşünü kutlamak için dua edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul'un fethinin 567. yılı nedeniyle Ayasofya Camii'nde Fetih Suresi okunacağını açıklamasının ardından Yunan medyası adeta çıldırdı. "Erdoğan meydan okuyor, İstanbul'un düşüşünü kutlamak için dua edilecek", "Türklerden eşi görülmemiş meydan okuma..." cümlelerini manşetlerine taşıyan Yunan medyasında "Helenizm'e karşı büyük bir meydan okuma" cümlesine de yer verildi.

1 Haziran müjdesi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, normalleşme süreci kapsamında alınan yeni kararları açıkladı

4 saatlik kabine toplantısında Kovid-19’la mücadelede alınan birçok kısıtlama kararı kalktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin merakla beklediği ve çoğu 1 Haziran’dan itibaren geçerli olacak şu müjdeleri verdi: Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran’dan itibaren tamamıyla kaldırıldı. Restoran, kafe, pastane, çay bahçeleri ve kaplıca türü işletmeler saat 20.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak. 20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma kısıtlaması da 18 yaşa indi. 0-18 yaş grubu çarşamba ve cuma g...

Yeni nesil tanıyacak: Darbenin değil demokrasinin merkezi olacak

Yassıada, yeni adıyla “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” açık hava müzesi olarak darbe, tutuklamalar ve yargılamaları yeni nesillere öğretecek. Adada bir duvara yargılanan 592 vekili temsilen valizler yerleştirildi. Sansüre takıldığı için muhatabına ulaşamayan mektuplardan yola çıkılarak yapılan “Ulaşamayanlar” heykeli de dikkat çekiyor.

Kirletmenin bahanesi mi? Haliç'i temizleyen Veysel Eroğlu'ndan İmamoğlu'na zor soru

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu geçtiğimiz günlerde, “4 yıllık süre içinde Haliç’ten 280 bin ton çamur çıkarılarak, temizlenecek” açıklaması yaparken, İBB sözcüsü Murat Ongun ise Haliç’in 7 yıldır temizlenmediği imasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Ayasofya'da Fetih Suresi okunacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın İstanbul’un fethinin 567. yıl dönümünde Ayasofya’da Fetih Suresi okunacağını ve dualar edileceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs salgınında ikinci evreyi resmen duyurdu: İşte 1 haziran itibariyle devreye girecek yeni kararlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Huber Köşkü’ndeki video konferans yöntemiyle yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan normalleşme süreci kapsamında alınan yeni kararları tek tek sıraladı: Şehirler arası seyahat kısıtlaması 1 hazirandan itibaren kaldırıldı. 1 haziran itibariyle kamu personelleri iş başı yapacak. 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma sınırlandırılması pazar günleri 14:00-20:00 saatleri arasında istisna kapmasında olması devam edecek...

AK Parti Grup Başkanvekili Turan’dan gündeme dair açıklamalar: Endişemiz yok

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Grup Başkanvekili Bülent Turan, milletvekili transferlerine ilişkin olarak, “Bu bir siyasi ahlak meselesidir. Bir partiden toplu olarak başka partiye geçmek, kamera karşısında ağlayarak açıklamak, ardından geri gelmek kanun meselesi değil, ahlak meselesidir. Cumhur İttifakı’nın tüm paydaşlarıyla beraber ortak aklı bulmak, beraber iş yapmak istiyoruz. Biz partimizle ilgili hiçbir endişe duymayan, son MYK toplantısında anketlere baktığımızda oylarımızın millet...

Milli Savunma Bakanı Akar: 31 Mayıs Pazar gününden itibaren terhisleri başlatacağız

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "31 Mayıs Pazar gününden itibaren terhisleri başlatacağız. Bununla ilgili önemli tedbirler alındı. Terhis olacak gençlerimiz 18 Mayıs'tan bu yana tedbir amaçlı gözetim altında. Şu ana kadar bunlar arasında herhangi bir vakaya rastlanmadı" dedi. Akar, "Amacımız Mehmetçiği evlerine sağlıklı olarak göndermek, evlerinden birliklerimize gelecek gençlerimizin sağlam şekilde intikalini sağlamaktır" açıklamasında bulundu.

Vefa Salman yolsuzluk soruşturmasında şüpheli olarak ifade verdi

‘Resmi evrakta sahtecilik, kamuyu zarar uğratma ve zimmet’ soruşturması kapsamında Yalova Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Vefa Salman, savcılıkta şüpheli olarak ifade verdi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı: Alınacak kararlar bekleniyor

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. Erdoğan'ın, Kabine Toplantısı'nın ardından koronavirüsle mücadele kapsamında alınan yeni kararları açıklaması bekleniyor.

İki bakanlıkta açık bulunan pozisyonlara atamalar yapıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığına ilişkin atama kararları Resmi Gazete'de yer aldı. Karar gereği İş Müfettişi Yardımcılığı ve Orman Bölge Müdürlüğü gibi çok sayıda alanda atamalar yapıldı.

Şaire koğuş hatırası: Çamlıbel’e koğuş arkadaşlarının doğum günü hediyesi olarak yazdığı şiir ortaya çıktı

27 Mayıs ve Demokrat Parti üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Doç. Dr. Serhan Yücel, Yassıada’da yargılanan ünlü şair Faruk Nafiz Çamlıbel’e koğuş arkadaşlarının 64. doğum gününde hediye ettiği şiiri paylaştı. Tek kıtalık şiir şu şekilde: Bize anlatmasa her ân iki berceste satır/Kahramanlar da nebîler gibi gelmez yâda/ Yaratır hilkat o fânileri, sanat yaşatır/Şi’re girmişler için yoktur ölüm dünyada!

27 Mayıs'ın gizlenen şehitleri: Darbeci sadistlerin Yassıada cinayetleri

İstanbul Emniyet Müdürü Faruk Oktay Yassıada’da işkenceyle öldürüldü. Oğlu Emre Oktay, babası gibi öldürülen pek çok ismin kayıtlara farklı şekilde geçtiğini anlattı: Dâhiliye Vekili Namık Gedik pencereden betona çakıldı. “İntihar etti” dediler. Konya Valisi Cemil Keleşoğlu, iki bileği kesilmiş halde bulundu. Doktor Zafer Perver, başına aldığı darbelerden dolayı beyin kanaması geçirdi. DP’li vekiller Yusuf Salman, Gazi Yiğitbaşı ve Kenan Yılmaz’ın ölümleri kalp krizi denilerek geçiştirildi. Eski...

Küfürbaza terfi: Erdoğan düşmanlığıyla gözleri kararan CHP’lilerin skandalları bitmek bilmiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesine utanmazca küfreden CHP’li Dila Koyurga, İzmir İl Gençlik Kolları Sekreterliği ve Karabağlar Belediyesi Meclis Üyesi yapıldı. Bir diğer küfürbaz Yasin Ergül, CHP’nin İzmir İl Başkan Yardımcılığı’na getirildi. Halil Arda da Gaziemir Belediye Başkanı oldu.

Burası artık Demokrasi Adası: Türkiye’deki bütün darbeciler için bir ibret sembolü

Cumhuriyet tarihinin en karanlık dönemlerinden birine ev sahipliği yapan, Yassıada artık “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yassıada’nın da ‘Yaslıada’nın da tarihe gömüldüğünü belirterek, “Demokrasi ve Özgürlükler Adası, geçmişten bugüne verilen istiklal ve istikbal mücadelesiyle gönüllerdeki hasbi sevginin nişanesi olacaktır” dedi.

Celal Bayar’ın torunu Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali: O zihniyet değişmedi tetikte olmalıyız

Yassıada’daki cunta mahkemesinde idama çarptırılan dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın torunu Prof. Emine Gürsoy Naskali, 27 Mayıs zihniyetinin hala sürdüğünü söyledi: Yassıada’da mahkemenin şeklini CHP’li profesörler darbecilere telkin etmiştir. Bu dönemde de teyakkuzda olmak lazım. Kadrolar değişti ama zihniyet aynı. Toplum olarak uyanık olmamız gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yassıada’yı tarihe gömüp Demokrasi ve Özgürlükler Adası haline getirdik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün açılışı yapılan ve yenilenen Demokrasi ve Özgürlükler Adası'na ilişkin Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Demokrasi ve Özgürlükler Adası, Demokrasi ve Özgürlüğümüzün Simgesi Olacaktır" başlığıyla bir görsele de yer verdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan 27 Mayıs mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 27 Mayıs'ın anlamının, gün içinde açılışı yapılan Demokrasi ve Özgürlükler Adası'yla değişeceğini belirterek, adanın ülkeye ve millete hayırlı olmasını diledi.

Milli Savunma Bakanlığı: İdlib'te bir askerimiz şehit oldu, bir askerimiz yaralandı

MİLLİ Savunma Bakanlığı (MSB), İdlib bölgesinde bugün icra edilen yol kontrol devriyesi esnasında sebebi henüz tespit edilemeyen patlamada bir askerin şehit olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yassıada'da bir zulüm makinesi işletildi

Türk demokrasi tarihine "kara bir leke" olarak geçen, 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın idamına karar verilen Yassıada, 5 yıllık çalışmalar sonunda bugün Demokrasi ve Özgürlükler Adası adıyla hizmete açılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demokrasi ve Özgürlükler Adası açılış töreninde açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin bundan tam 60 yıl önce tarihinin en kara günlerinden biri olan 27 Mayıs darbesine maruz k...

Özlem Zengin'den CHP'nin iftira kampanyasına sert tepki: Yazıklar olsun!

CHP'nin yalan ve iftira kampanyasının hedefindeki yeni isim AK Parti Tokat Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özlem Zengin açıklama yaptı. Zengin, "Tam bir fikri tükenmişlikle bu fabrikasyon yalanı, iftirayı tekrar piyasaya sürmeye çalışan CHP Milletvekiline yazıklar olsun diyorum" ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu: CHP demokrasiyi içine sindirememiş bir partidir

AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu "CHP dün de bugün de “halka rağmen halk için“ jakoben anlayışı ile halka tepeden bakan, darbeci ve vesayetçi zihniyeti ile 27 Mayıs darbesini hazırlayan ortamı oluşturarak Merhum Adnan Menderes ve arkadaşlarının asılmasına sebep olan, ne yazık ki demokrasiyi içine sindirememiş bir partidir" açıklamasında bulundu.

CHP'li Belediye Meclis Üyesi Dila Koyurga, Erdoğan'a hakaretten gözaltına alındı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakan olduğu dönemde sosyal medya üzerinden hakaret ettiği öne sürülen Karabağlar Belediye Meclis Üyesi Dila Koyurga, gözaltına alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli'den Demokrasi Adası'nda ilk görüntüler

Türk demokrasi tarihine "kara bir leke" olarak geçen, 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın idamına karar verilen Yassıada, 5 yıllık çalışmalar sonunda bugün Demokrasi ve Özgürlükler Adası adıyla hizmete açıkılyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli tarafından yapılacak açılış öncesi ikili adada incelemelerde bulundu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+