Politika Haberleri

Bakan Soylu açıkladı: Otoyollarda hız sınırı yükseliyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, otoyollardaki hız sınırlamalarıyla ilgili düzenlemeler yapılabileceğini belirtti. Soylu, "Otoyollarda belki kilometreyi 5 kilometre daha yukarı çıkaracağız. 125 artı yüzde 10 daha 137.5 bandına taşımaya çalışacağız" dedi.

Akar'dan ABD Genelkurmay Başkanı'na YPG uyarısı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile görüştü. Akar, Dunford ile görüşmesinde, ABD askerlerinin teröristlerle fotoğrafına ilişkin, "Tahrikkar ve kabul edilemez görüntülerin tekrarlanmaması konusundaki uyarılarımızı yapmak suretiyle onlardan beklentilerimizi ortaya koyduk" dedi.

CHP Milletvekili Erdin Bircan hayatını kaybetti

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Iğdır'da 30 Temmuz'da beyin kanaması geçiren Bircan, Ankara'da yoğun bakımda tedavi görüyordu.

Safitürk’e dua

Sapanca'da AFAD İl Başkanları Toplantısı'na katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, iki yıl önce düzenlenen EYP'li saldırıda şehit edilen Mardin'in Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk'ün Arifiye'deki kabrinde dua etti.

Diyanet’i siyasi malzeme yapmayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı siyasi tartışmaların malzemesi yapma girişimlerini tasvip etmediğini belirtti.

Hakaret ettirmeyiz

Başkan Erdoğan, “Biz İstiklal Marşı’yla Safahat’ı yastık altı kitabı olarak koyduk ve öyle büyüdük. Milletimizin de bizim de karnımız bu bayat oyunlara toktur. Türkiye’de ne Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’e, ne de inancından, meşrebinden, kılık kıyafetinden dolayı herhangi bir vatandaşımıza hakaret edilmesine izin vermeyiz” dedi.

MHP’yi bağlamaz

MHP lideri Bahçeli, “31 Mart akşamı birileri Külliye’de çok ağır zılgıtlar yiyebilir. Herkes aklını başına alsın” diyen Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ile ilgili açıklama yaptı. Bahçeli, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Cemal Enginyurt’un açıklamaları MHP’yi bağlamaz” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir pazarlığı

31 Mart yerel seçimleri yaklaşırken CHP ve İYİ Parti arasındaki ittifak pazarlığı 9 büyükşehir üzerinden sürüyor. Görüşmelerde CHP’nin elinde olan il belediyelerinde İYİ Parti’nin CHP’ye destek vermesi benimsenirken buna karşılık CHP’nin de İYİ Parti’ye ilçe belediyelerinde oy yönlendirmesi gündemde.

ABD alçaklığınıyüzlerine çarptı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu’na katılmak için geldiği Kanada’da ilk olarak Çanakkale Anıtı’nı ziyaret etti.

Çavuşoğlu: ABD, FETÖ'nün ihlallerini incelemeye başladı

ABD'de Türk Topumu Temsilcileri ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, FETÖ ile ilgili "ABD yönetimi, FETÖ'nün ABD'nin değişik eyaletlerinde Amerikan kanunlarını nasıl ihlal ettiğini, bankaları nasıl dolandırdığını vergi kaçakçılığını nasıl yaptığını görmeye başladı" ifadelerini kullandı.

AK Parti'de aday adayı sayısı belli oldu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Yavuz, 5-16 Kasım tarihleri arasında toplam 7 bin 180 kişinin belediye başkanlığı aday adaylığı başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Bakan Soylu: Leşleri milletimizin önüne sermek boynumuzun borcudur

Kandil'e yayın yapan HDP'lilere tepki gösteren İçişleri Bakanı Soylu, teröristlerle ilgili sözlerini yineledi. "Kimseye fırsat vermeyiz" diye konuşan Soylu, "Kandil'dekilerin leşlerini milletimizin önüne sermek boynumuzun borcu" ifadelerini kullandı.

Seçmenin yüzde 67'si 'mevcut başkana oy vermem' diyor

Yerel seçim için partilerin adaylarını açıkladığı şu günlerde, seçmenin düşüncesi de anketlerle araştırılıyor. Yapılan bir araştırma, Türkiye'de seçmenin yerel seçim olsa da öncelikle parti liderine baktığını, oy verdiği başkandan dürüstlük ve belediye bütçesini doğru kullanmasını beklediğini ortaya koydu.

Yeniden ittifak arayışı

Yerel seçim için “herkes kendi yoluna” diyen AK Parti ve MHP'nin ittifak konusunda yolları yeniden kesişiyor. AK Parti kulislerinde önümüzdeki günlerde MHP ile temasa geçilebileceği konuşuluyor.

PYD’ye desteği durdur

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam akşam ABD Başkanı Trump ile telefonda görüştü. Erdoğan, görüşmede Trump’tan Suriye PKK’sı PYD’ye ABD’nin verdiği desteğin sona erdirilmesini istedi.

AK Parti 25 adayı açıklıyor

AK Parti’de bir takvim çerçevesinde yapılan çalışmalar sonucu 25 il ve ilçelerinin belediye başkan adayları belirlendi. Bu isimlerin önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor. Aday isimlerin belirlendiği illerin ağırlıklı olarak AK Parti yönetiminde bulunan yerler olduğu öğrenildi. Diğer adaylar da peyderpey açıklanacak.

Pazarlık başladı

Mahalli seçimler için muhalefet cephesinde ittifak görüşmeleri hız kazandı. CHP ve İYİ Parti arasında kamuoyu önünde ilk resmi temas salı günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener arasında gerçekleşti.

Yılmaz’ınitirazına ret

TBMM CHP Grup Disiplin Kurulu, Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın "tedbir kararı" ile ilgili itiraz başvurusunu reddederek, kararın devamını kararlaştırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Trump'tan PYD desteğini sonlandırmasını istedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan, ABD'nin terör örgütü PYD'ye verdiği desteği sonlandırmasını istedi. Ayrıca iki lider Kaşıkçı cinayetinin tüm yönleriyle aydınlatılması ve olayın örtbas edilmesine izin verilmemesi hususunda mutabık kaldı.

MHP 9 adayını daha açıkladı

MHP'de 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin aday belirleme çalışmaları devam ediyor. Partinin ilçe belediye başkan adaylarından 9'u daha MHP Genel Başkan Bahçeli'nin onayıyla kesinleşti.

Kurtulmuş: Türkiye'nin çok güçlü olma mecburiyeti var

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, Türkiye'nin çok güçlü olma mecburiyetinin olduğunu belirterek "Türkiye ekonomik olarak çok güçlü olmalı. Teknolojide çok güçlü olmalı. Dünyayla rekabet edebilen markaları, dünyayla rekabet edebilen sektörleri olmalı. Türkiye ayrıca dış politikada çok güçlü olmalı" dedi.

AK Parti 25 il merkezinde yoklama yapmayacak

Yerel seçim hazırlıklarını sürdüren AK Parti'de 25 il merkezinde temayül yoklaması yapılmayacak. Yoklama, söz konusu illerde sadece ilçelerde yapılacak.

Oktay: El Bab'daki başarıyı Fırat'ın doğusuna da taşıyacağız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC'nin 35. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığını ziyaret etti- Telefonla El Bab'da görev yapan askerlere hitap eden Oktay, "Münbiç'e geliyoruz ve oradan Fırat'ın doğusuna geçiyoruz. Hep birlikte yapacağız. El Bab'daki başarıyı Fırat'ın doğusuna da taşıyacağız. Terör örgütlerini geldikleri yerlere göndereceğiz veya kazdıkları mezarlarına gömeceğiz" dedi.

AK Parti'den FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi ile ilgili iddiaya ilk açıklama

Amerikan NBC televizyonu, Beyaz Saray'ın federal kurumlardan Fethullah Gülen'in iadesinin nasıl mümkün olacağının araştırılmasını istediğini iddia etti. Bu iddia, AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş'a soruldu. Kurtulmuş, "ABD’den FETÖ konusunda siyasi kararlılık bekliyoruz" dedi.

CHP'den ihraç talebine itiraz eden Öztürk Yılmaz'a ret

CHP'de kesin ihraç talebiyle Disiplin Kurulu'na sevkedilen milletvekili Öztürk Yılmaz'ın tedbir kararına itirazı reddedildi.

İçişleri Bakanlığı 2 belediye başkanını görevden aldı

İçişleri Bakanlığı, haklarında yürütülen soruşturmanın selameti açısından Kahramanmaraş'ta Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük ile Ordu'da Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ı görevlerinden uzaklaştırdı.

Özhaseki: Birçok ilde belediye başkan adaylarını netleştirdik

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki yaklaşan yerel seçimler için önemli açıklamalarda bulundu. Birçok ilde belediye başkan adaylarını netleştirdiklerini ve önümüzdeki haftadan itibaren adayların isimlerini açıklayabileceklerini ifade eden Özhaseki, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan adaylığı hakkında ise, "Bizim gibi isimlerin 'adayım' demesi doğru olmaz. Gerekli çalışmalar sonucunda çıkan takdir benim üzerimde olursa, Bismillah der yola çıkarız " dedi.

Muharrem İnce: Sandık konulursa adayım

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan randevu isteyen Muharrem İnce, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için, "Sandık konulursa adayım" dedi. 24 Haziran seçimlerinden sonra İBB adaylığı için 'yok' diyen İnce daha sonra 'ön seçim' şartı koydu, şimdi de eğilim yoklaması yapılırsa 'adayım' dedi. İnce'nin durumunu Kılıçdaroğlu ile yapacağı görüşme belirleyecek.

Kılıçdaroğlu gelecek hafta Saadet Partisi’yle görüşecek

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve HDP'li Ahmet Türk ile görüşen CHP lideri Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerde ittifak arayılı için Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu'da mesaj gönderdi. CHP kontenjanından vekil seçilen Cihangir İslam ile "işbirliği oluşturmak ve bunun için görüşmek önemli. Bu çerçevede Temel Bey’i de ziyaret etmek istiyorum” mesajını ileten Kılıçdaroğlu’nun önümüzdeki hafta Karamollaoğlu’nu ziyaret edeceği belirtildi.

Conte 2 kez geldi

Türkiye, “sürecin dışında tutulunca” İtalya’daki Uluslararası Libya Konferansı’ndan çekildiğini duyurmuştu. Ev sahibi İtalya Başbakanı Guiseppe Conte’nin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı kalmaya ikna etmek için 2 kez geldiği öğrenildi. Ancak Conte’nin ısrarları sonucu değiştirmedi ve Türk heyeti konferanstan ayrıldı.

Hadsiz CHP’liyeTrabzon tepkisi

CHP’li Aygun’un Trabzonluları hedef alan açıklamalarına tepkiler çığ gibi. Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, “Trabzonluları Pontus ile aynı cümlede zikreden zihniyete geçmişini incelemesini tavsiye ederiz” derken Saral, Aygun’un haddini aştığını söyledi.

MHP 5 ismibelirledi

Yerel seçim hazırlıklarını sürdüren MHP, 5 büyükşehir adayını açıkladı. Adana ve Manisa’da mevcut belediye başkanları aday gösterildi. Mersin, Aydın ve Erzurum adayları da belli oldu. İsmi Ankara için geçen Gökçek ile bir temas olmadığı belirtildi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.