Politika Haberleri

PKK'nın çöküşü: Terör örgütü artık doğal afet ve kazaları üstleniyor

Terörle mücadeleye yönelik yürütülen başarılı operasyonlar ve alınan bu önlemlerle birlikte örgüt hedeflediği sansasyonel eylemleri gerçekleştiremez oldu. Eylem yapamayan terör örgütü PKK, içinde bulunduğu durumdan kurtulmak, örgüt mensuplarının moral ve motivasyonunu yükseltmek, kitle desteğini tekrar kazanmak amacıyla alternatif eylem arayışlarına yöneldi.

Pençe-Kaplan Operasyonu bölgesinde PKK'lı 3 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Pençe-Kaplan Operasyonu bölgesinde gizlenen PKK'lı 3 teröristin, SİHA'ların desteğiyle etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten 'Ayasofya' değerlendirmesi: Ayasofya Camii'nin evrensel kültürel mirası korunacaktır

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Ayasofya açıldığı için yabancı devletlerin ne kötülükler planlayacağını sayıp dökmekle uğraşanlar gerçekten ağır bir kimlik krizi yaşıyor" ifadelerini kullandı. Çelik "Tabii ki farklı görüşler olabilir. Ama devletimizin egemenlik hakkını kullanmasına, başka devletlerin argümanları üzerinden eleştiri getirmek tam kimlik bunalımıdır. Ayasofya Camii'nin evrensel kültürel mirası korunacaktır. Milletimizin özlemi yerine gelmiştir. Devletimiz egemenlik hakkına uygun, huku...

Papa çok üzgün: Ayasofya'nın cami olmasından derin acı duyuyormuş

Ayasofya'nın yeniden cami statüsüne getirilmesi dünyanın gündemine oturdu. Müslüman alemini sevince boğan haber, Hristiyan dünyasını rahatsız etti. Günlerdir sessizliği koruyan Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, Ayasofya'nın müzeden camiye dönüştürülme kararı hakkında ilk açıklamayı yaparak karardan "derin acı duyduğunu" söyledi.

Mehmet Görmez’den Ayasofya açıklaması: Erdoğan İslam dünyasının duygularına tercüman oldu

Ayasofya’nın yeniden camiye dönüştürülmesi kararı, hem Türkiye’nin hem de dünyanın gündemine oturdu. Müslüman alemini sevince boğan haberin ardından açılmalarda peş peşe gelmeye başladı. Son olarak Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, kararın ardından açıklama yaptı. Ayasofya’nın hem din ve medeniyetler, hem de İslam ve Türk tarihi açısından ihtişamlı bir geçmişe sahip olduğunu belirten Görmez, “Nihayet Ayasofya'nın yeniden ibadete açılmış olması her türlü takdirin üzerindedir. B...

AK Parti'den Mansur Yavaş'a sert tepki: Su faturalarındaki hata kanıtlanmazsa istifa edecek misin?

AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Sinan Burhan, su faturalarındaki yanlışlığın binde 5 olduğunu iddia eden Yavaş’a istifa resti çekti. Burhan su faturalarının yanılma payının yüzde 80 olduğunu, eğer binde 5’lik bir hata kanıtlanırsa görevinden istifa edeceğini belirterek Yavaş’a "Binde 5'lik hata kanıtlanmazsa siz de istifa edecek misiniz?" diye sordu. Burhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın seçim öncesi söyledikleri ile seçim sonrası yaptıklarının farklı olduğunun da ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ayasofya açıklaması: Diğer ülkelere ancak alınan karara saygı göstermek düşer

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Danıştay'ın kararını hukuk devleti adına, maşeri vicdanı rahatlatma adına müspet bir adım olarak görüyoruz. Ayasofya'nın statüsüyle ilgili nihai karar mercii başkaları değil Türk Milleti'dir. Bu, bizim iç meselemizdir. Diğer ülkelere de ancak alınan karara saygı göstermek düşer." dedi.

Bakan Çavuşoğlu'ndan çok sert mesaj: Hafter gitmeli

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Financial Times'a konuştu. Çavuşoğlu yaptığı açıklamasında Libya'da ateşkes için tek şartın darbeci Hafter'in bölgeden çekilmesi olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti içerisinde stratejik bir limana sahip olan Sirte ve ülkenin ortasındaki geniş hava üslerine sahip olan Cufra'dan çekilmeyen Hafter'e karşı düzenleyeceği olası operasonun destekleneceği sinyalini verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun acı günü: Kayınpederi Metin Dinç Samsun'da vefat etti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kayınpederi Metin Dinç, Samsun'da 81 yaşında vefat etti.

Millet istedi Ayasofya’yı açtık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz’da milletin canını ortaya koyarak hakkını aradığını, Ayasofya’nın ibadete açılmasının da benzer bir kararlılık sonucu olduğunu söyledi. Erdoğan, Ayasofya kararı için “Kimin ne dediğine değil bizim hakkımızın ne olduğuna, milletimizin ne istediğine bakarak bu kararı aldık” dedi.

İletişim Başkanı Altun'dan Ayasofya açıklaması: Dini özgürlükler açısından bir zaferdir

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Ayasofya’nın yeniden cami olarak açılması, dini özgürlükler açısından bir zaferdir. Ayasofya'nın kapıları dünyadaki herkese açık kalmaya devam edecek" dedi.

Ayasofya'nın açılmasına karşı çıkan UNESCO'ya Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan madde madde cevap: Bu durum Ayasofya’nın üstün evrensel değerini asla etkilememektedir

Danıştay'ın 86 yıl sonra Ayasofya'nın müze olması kararını iptal ederek yeniden ibadete açılmasına imkan tanıyan kararının ardından UNESCO tarafından yapılan açıklamada 'Kararı üzüntüyle karşıladık' ifadeleri kullanıldı. UNESCO'nun açıklamasına madde madde yanıt veren Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, "UNESCO Sözleşmesinde listeye kayıtlı bir varlığın işlevinin değiştirilmesine engel herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Ayasofya'nın cami olarak kullanılması kesinlikle anılan sö...

MHP lideri Bahçeli'den Ayasofya mesajı: Artık tüm hesapları bozacağız

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den Ayasofya mesajı geldi. Bahçeli açıklamasında, "Vakıf malı olan Ayasofya’nın, vakfiyesine muvafık şekilde cami olarak kullanılması milletimizin uzun yıllardır hasreti ve beklentisidir. Aynı zamanda eşsiz bir mimarlık ve sanat abidesi olan Ayasofya’nın ibadete açılması inanç haklarımızın mecburi bir gereğidir. Aksi bir iddia ve ileri sürülecek ifade hükümsüz ve temelsizdir. Artık söz dinleyen değil sözü dinlenen, üzerinde hesap yapılan değil hesapları bozan bir...

Rumlar Ayasofya kararına çıldırdı: Dünya mirasına yapılmış tarihi bir saygısızlıktır

Ayasofya'nın ibadete açılması dünyanın gündemine oturdu. Seksen altı yıllık sürgünün bitmesi, Müslüman alemi tarafından coşkuyla karşılandı. Ancak kararı hazmedemeyenler, haddini aşan açıklamalarda bulunmaya devam ediyor. Onlardan birisi de Güney Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis oldu. Rum lider, kararı yeni bir 'meydan okuma' olarak niteleyerek “Dünya mirasına yapılmış tarihi bir saygısızlıktır” ifadelerini kullandı.

Ayasofya'nın önünde hareketlilik: Sabah saatlerinden bu yana çok sayıda kişi geldi

Cami statüsü alan Ayasofya önünde bugün de hareketlilik sürüyor. Sabah saatlerinden itibaren çok sayıda kişi Ayasofya önüne geldi. İstanbul İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş Ayasofya önündeki polis önleminde incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Srebrenitsa katliamı tarihin acı ve utanç verici sayfalarından biridir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Srebrenitsa soykırımının 25. yıl dönümünde önemli açıklamalarda bulundu. Bugünün tarihin acı ve utanç verici sayfalarından biri olduğunu belirten Erdoğan, "Bosnalı kardeşlerimize karşı işlenen cinayet ve katliamların takipçisi olacak, hak ve adalet arayışınızda sizleri asla yalnız bırakmayacağız" ifadelerini kullandı.

Bakan Albayrak'tan Srebrenitsa paylaşımı: Ne yaparsanız yapın ama soykırımı unutmayın

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Temmuz 1995’te 8 bin 372 Boşnak sivili öldürdüğü Srebrenitsa katliamıyla ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. Albayrak, Aliya İzzetbegoviç'in sözünü yayınlayarak, "Ne yaparsanız yapın ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır." ifadelerini kullandı.

Alman basını Ayasofya kararını böyle gördü: Erdoğan İstanbul'un ikinci Fatih'i

Türkiye'nin Danıştay'ın kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tarihi imzasıyla Ayasofya'nın yeniden ibadete açması dünyanın gündemine oturdu. Karar hem Türk, hem de dış basında manşetleri süsledi. Alman basını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Ayasofya'nın yeniden camiye dönüştürülmesindeki rolüne vurgu yaptığı haberini "İstanbul'un ikinci Fatih'i mi?" başlığıyla yayınladı.

MSB duyurdu: PKK'ya ağır darbe

Milli Savunma Bakanlığı, terör örgütü PKK'ya darbe indirmeye devam ediyor. Yapılan açıklamada, Pençe- Kaplan Operasyonu kapsamında Haftanin bölgesinde tespit edilen 8 PKK'lı teröristin daha hava harekatı ile etkisiz hale getirildiği duyuruldu.

Yunan Başbakan Miçotakis'ten hadsiz sözler: Türkiye'nin Ayasofya kararı AB'yle ilişkilerini de etkileyecek

Ayasofya'nın ibadete açılması hem Türkiye'de hem de dünyada büyük yankı uyandırdı. Ancak durumu hazmedemeyenler hadsiz açıklamalar yapmayı sürdürüyor. Son dönemlerde Yunanistan'la gerginleşen ilişkileri tırmandıracak bir açıklama daha geldi. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ayasofya'nın yeniden cami statüsüne getirilmesini en yoğun şekilde kınadıklarını belirterek, "Karar sadece Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkileri değil Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri de etki...

Fatih Erbakan: Ayasofya'mızın ibadete açılması yolunda gayret gösteren yetkilileri tebrik ediyorum

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, "Ayasofya'mızın aslına uygun bir şekilde cami olarak yeniden ibadete açılması yolunda gayret gösteren tüm yetkilileri tebrik ediyorum." ifadesini kullandı.

Binali Yıldırım’ın eşine hakaret eden İyi Partili Levent Özeren tutuklandı

Eski Başbakanlardan Binali Yıldırım’ın eşi Semiha Yıldırım ile ilgili hakaret dolu sözleri Twitter hesabından paylaşan İyi Partili Levent Özeren çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 24 Temmuz Cuma günü cuma namazı ile birlikte Ayasofya'yı ibadete açmayı planlıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millete Sesleniş konuşmasında, "Hazırlıkları süratle tamamlayarak 24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya'yı ibadete açmayı planlıyoruz" dedi. Erdoğan, "Müze statüsünden çıkmasıyla birlikte Ayasofya Camisi'ne ücretli giriş uygulamasını da kaldırıyoruz" ifadelerini kullandı. Erdoğan, "Ülkemizde ibadete açık 435 kilise, sinagog ve havra bulunuyor. Bu manzara, farklılıklarımızı zenginlik olarak gören anlayışımızın tezahürü" açıklamasında bulundu. Erdoğan, ...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan Ayasofya Camii paylaşımı: Özgürlüğüne kavuştu hamdolsun

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ayasofya'nın ibadete açılmasına ilişkin, "Fethin sembolü Ayasofya yeniden hak ettiği statüye, özgürlüğüne kavuştu hamdolsun" değerlendirmesinde bulundu.

TBMM Başkanı Şentop: Ayasofya'nın ibadete açılması tarihi bir olay

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ayasofya'nın yeniden ibadete açılmasına ilişkin Danıştay’ın kararıyla ilgi, "Ayasofya'nın ibadete açılması tarihi bir olay" dedi. Şentop, Ayasofya Camisi'nin ibadete açılmasına ilişkin, "Bu kararla, uzun zamandır milletimizin içinde, kalbinde, gönlündeki bir hasret sona ermiştir" dedi. Şentop, en kısa zamanda Ayasofya’da namaz kılacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya’nın ibadete açılmasına ilişkin kararnameyi imzaladı: Hayırlı olsun

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya’nın ibadete açılmasına ilişkin kararnameyi imzaladı. Erdoğan, Ayasofya'nın Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılmasına yönelik Cumhurbaşkanlığı Kararını "hayırlı olsun" mesajıyla paylaştı. Kararnamede, "Ayasofya Camiinin yönetiminin Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılmasına karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi. Ayasofya Camisi'nin, yönetimi Diyanet'e devredilerek ibadete açılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'...

Saadet Partili Sevim'den Ayasofya mesajı: Tekbirle omuz omuza saf tutma zamanı

Haftalardır dünyanın gündeminden düşmeyen Ayasofya'nın yeniden camiye çevrilip çevirilmeyeceğiyle ilgili milyonlar Danıştay'dan gelecek karara kilitlenmişti. Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Kararın ardından tepkiler art arda geliyor. Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah Sevim, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Şimdi Edirnekapı'dan Ayasofya Camii'ne kadar, tüm tarihi yarımadayı, ...

Danıştay'ın Ayasofya kararı sonrası AK Parti'den ilk açıklama: 86 yıllık tarihi bir ayıp ortadan kaldırmıştır

Hem Türkiye'nin hem de dünyanın merakla beklediği Ayasofya kararı son dakika olarak açıklandı. Haftalardır gündemden düşmeyen tarihi yapının yeniden camiye çevrilip çevirilmeyeceğiyle ilgili milyonlar Danıştay'dan gelecek karara kilitlenmişti. İlk açıklama AK Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan'dan geldi. Turan Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "86 yıllık tarihi bir ayıbı ortadan kaldırmıştır. Kendi topraklarımızda, Ayasofya'nın mahzun kalması hep yüreklerde yaraydı.Mülkiye...

Ayasofya'nın ibadete açılma sürecindeki kilit nokta yaşananları anlattı: Emekli öğretmen Kandemir 15 yıldan beri hukuk mücadelesi veriyor

Hem Türkiye'nin hem de dünyanın merakla beklediği Ayasofya kararı son dakika olarak açıklandı. Haftalardır gündemden düşmeyen tarihi yapının yeniden camiye çevrilip çevirilmeyeceğiyle ilgili milyonlar Danıştay'dan gelecek karara kilitlenmişti. Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Bu sürecin başlamasında çok önemli bir role sahip olan Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği’nin kurucu ...

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Biz Türkiye olarak Kırım’ın ilhakını tanımadık, tanımayacağız

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmi ziyarette bulunmak üzere geldiği Kiev’de Ukrayna Savunma Bakanlığını ziyaret etti. İkili görüşmenin ardından heyetlerarası görüşmeye başkanlık eden iki mevkidaş, ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Akar, açıklamasında, "Biz Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve bu konuda barışçıl yöntemleri sonuna kadar destekledik, destekleyeceğiz. Barışçıl yöntemlerle, diplomatik yöntemlerle bu sorunun çözülmesi için ne yapılması gerekirse bunların yapılmasını, bunlara d...

Muhalefeti karın ağrısı tuttu: CHP Ayasofya müze olarak kalsın derken HDP kilisiye dönüştürülsün dedi

Tüm dünyanın merakla beklediği Ayasofya kararı için bugün gözler Danıştay'dan gelecek bir açıklamada. İslam dünyası bir an önce Ayasofya'da namaz kılmak ve minarelerinden ezan sesi duymak için sabırsızlanırken muhalefette bir panik havası başladı. Hristiyan dünyası gibi yaygara koparan CHP Ayasofya'nın müze olarak kalmasını isterken HDP daha da ileri giderek kiliseye dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

Bakan Albayrak'tan Ayasofya mesajı: Ama bugün ama yarın Ayasofya açılacak

Tüm dünyanın gözü Ayasofya'nın ibadete açılıp açılmayacağı kararında. Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle açılan davaya ilişkin kararını bugün açıklaması bekleniyor. Karar öncesi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+