Maganda kurşunuyla ölen çocuk hayat kurtardı

İzmir'de 10 çocuklu ailenin en küçüğü ve 5 yıl boyunca haftada 3 gün diyaliz merkezine giderek yaşama tutunan 16 yaşındaki Seyfullah Erkul, İstanbul'da maganda kurşunuyla ölen 11 yaşındaki Mehmet Yasin Turhan'ın bağışlanan böbreğiyle adeta yeniden dünyaya geldi. İstanbul ve Ankara'da uygun alıcı bulunamayınca İzmir'de başarılı bir operasyon ardından sağlığına kavuşan Erkul, taburcu edildi.

Günde 30 dakika yeterli

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Turgay Burucu 30 dakikalık spor amaçlı yürüyüşün kalp krizi riskini yarı yarıya indirdiğini belirtti. Kalp sağlığını korumak için illa ki spor salonlarında saatler geçirmek gerekmediğini söyleyen Dr. Burucu, tempolu ve düzenli yürüyüşü tavsiye ederek ideal yürüyüş süresinin haftada 150 dakika olduğunu kaydetti.

Kansersiz bir hayat için bunları yiyin!

Henüz kesin tedavisi bulunamayan kanser, asrın en tehlikeli hastalıklarının başında gelse de belli gıdaları tüketerek bu hastalığa yakalanma riskini büyük oranda düşürmek mümkün.

Masum sigara diye bir şey yok

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, sigaranın kadın içicilerde 23 yıl, erkeklerde ise 28 yıl ömürden çaldığını söyledi.

Burnu kesilen Afgan kadın tedavi için Ankara'da

Afganistan'da burnu eşi tarafından kesilen ve üzerine kuma getirilen 22 yaşındaki Reza Gül, tedavisi için Ankara'ya getirildi. Evliliğinden bu yana 6 yıldır şiddet gören Gül, yaşadıklarını gözleri dolarak anlattı.

Peyniri böyle saklayın

Günün her saati sofralarımızı süsleyen, yemeklerimize renk ve lezzet katan vazgeçilmez gıdamız peyniri uygun koşullarda saklamayı biliyor musunuz?

Tıbbi ürünler market raflarından kalkıyor

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, tıbbi cihaz satış ve tanıtımına düzenleme getirdi. Yara bandı, pamuk, diş macunu, nefes açıcı burun bantlarının arasında olduğu 10 kalem dışındaki tıbbi ürünler marketlerde, internette ya da bu alanda ruhsatlandırılmayan başka bir iş yerinde satılamayacak.

Bu besinleri kemoterapi ilaçlarıyla almayın

Kanser tedavisi için kemoterapi alan hastaların bu dönemde kesinlikle alternatif tıp ürünlerine giren zerdeçal, keten tohumu, propolis, reisha mantarı gibi besinleri kullanmamaları gerektiği belirtildi.

Alışveriş kadınlar için sadece ihtiyaç değil

Kadını alışveriş yapmaya iten önemli sebeplerden birinin alma ve sahip olma duyguları olduğunu kaydeden Psikoterapist-Psikolog Naciye Tokaç, alışveriş yapmanın kadınlara iyi geldiğini belirtti. Psikolog Tokaç kadınların alışverişi yalnızca ihtiyaç için yapmadığını söyledi.

Laparoskopik yöntemle böbrek ameliyatı yapıldı

Kamu Hastaneleri Birliği'ne bağlı Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Laparoskopik yöntemler ile böbrek ameliyatları yapılmaya başlandı.

Akupunktur tüp bebekte başarıyı arttırıyor

Son 15 yılda Almanya ve İngiltere'de yapılan bilimsel çalışmalarda akupunktur tedavisinin tüp bebekte başarı oranını artırdığı tespit edildi. Dr. Murat Topoğlu, konuyla ilgili akupunkturun kadınlarda yumurta artışına sebep olduğunu söyledi.

50 dakika sonra hayata geri döndü

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde göğüs ağrısı ve soğuk ter şikayetiyle ambulansla hastaneye getirilen ve yaklaşık 50 dakika boyunca kalbi durduğu belirtilen 55 yaşındaki hasta, kardiyoloji ekibinin müdahalesi ile yeniden hayata döndü

Pastadaki mumları üfleyemeyenler dikkat

Türk Toraks Derneği, akciğer hastalıklarına dikkat çekmek için "Nice yaşlara, her yaşınızda pastanızdaki mumları üfleyecek nefesiniz olsun" kampanyası başlattı. Dernek, pastalardaki mumları üfleyemeyenler için uyarıda bulundu.

Anne adaylarına kalitesiz süt uyarısı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Gökalp Öner, gebelikte besin takviyesinin emzirme döneminde kesilmesinin anne sütünün azalmasına ve kalitesizleşmesine yol açacağını söyledi.

Erken teşhis iyileşme oranını artırıyor

Pek çok kanser türünde olduğu gibi en önemli sebebi yoğun sigara ve alkol tüketimi olan baş boyun kanserleri hakkında bilgi veren Radyasyon Onkolojisi Bölümü'nden Doç. Dr. Berrin Pehlivan, baş boyun kanserlerinin erken teşhis edilmesi halinde, yüzde 80-90 oranında iyileşme sağlanabileceğine dikkat çekti.

Sigara ve kilo kanseri çağırıyor

Bingöl İl Sağlık Müdürü Dr. Abdullah Demir, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Dr. Demir, kanser vakalarının önemli bir kısmının sigara ve obeziteyle ilişkili olduğunu söyledi.

Grip iki, nezle dört mevsim yakalıyor

Nezle ve gribin zaman zaman karıştırıldığına değinen Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Reşit Mıstık, nezlenin her mevsim, gribin ise sonbahar ve kış aylarında görüldüğünü belirtti.

Kalp kapakcığı 5 santimetre kesiyle değişti

Erzurum Bölge Hastanesine kalp kapağındaki darlık şikayetiyle gelen hastaya, göğüs kemiği kesilmeden 5 santimlik kesiyle kapalı kalp ameliyatı yapıldı.Operasyonu gerçekleştiren Doç. Dr. Mehmet Ali Kaygın bu ameliyatın hastanın kısa sürede normal hayatına dönmesini sağladığın söyledi.

Kanserde erken teşhis hayat kurtarır

Denizli Devlet Hastanesi'nden Dr. Halil Sağınç, kanserde erken tanının önemli olduğunu belirterek özellikle meme, rahim ağzı ve bağırsak kanserinin erken tanısı konusunda ulusal tarama programlarının Türkiye'de uygulandığını söyledi.

Elinden şişe düşürünce hayatı kurtuldu

Mersin'in Tarsus ilçesinde 44 yaşındaki bir kadın taşıdığı su şişesini tutamayıp birkaç kez elinden düşürünce durumundan şüphelendi.Başvurduğu hastanede şah damarında büyük bir pıhtı ve yüzde 99 tıkanma olduğu belirlenen kadın ameliyatla sağlığını kavuştu.

Göz kuruluğuna dikkat

Göz Hastalığı ve Sağlığı Uzmanı Opr.Dr.Ceyhun Özkök “göz kuruluğu ve tedavisi" hakkında bilgi verdi.Gözyaşının, göz sağlığının korunması için çok önemli olduğunu belirten Dr.Özkök batma,yanma,bulantı,okuma sonucu göz yorgunluğu,kaşıntı ve yabancı bir cisim bulunması hissi gibi belirtilerin göz kuruluğuna işaret ettiğini söyledi.

Kışın şifası onda

Dahiliye Uzmanı Dr. Ertan Şahbat, kış ayının vazgeçilmez meyvesinin portakal olduğunu söyledi.Portakal suyunun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ifade eden Dr.Şahbat,hazır olanların değil taze sıkılmış olanların tercih edilmesi gerektiğini açıkladı.

Kansere ve gribe karşı nar

C vitamini yönünden zengin ve antioksidan özelliği olan narın, hem kansere hem de gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu bir kalkan olduğu bildirildi.Prof. Dr. Ali Ünal C vitamini içeren besinlerin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini açıkladı.

11 yıl önce karaciğerini bağışlayanı unutmadı

Karaciğer yetmezliğinden 11 yıl önce organ bağışıyla kurtulan Cemalettin Berber, oğluna, karaciğerini taşıdığı Ali'nin ismini verdi. Karaciğerini veren kişiyi onurlandırmak için böyle bir şey yaptığını söyleyen Berber, ailesini bulmak için çabaladığını ifade etti.

’Da Vinci Robotu’ Ankara Üniversitesi’nde

Türkiye'nin ilk tıp fakültesi Ankara Üniversitesi tıpta dünyanın en gelişmiş Robotik Cerrahi Sistemi 'Da Vinci Xi' hizmete başladı.Da Vinci Xi ile prostat kanseri olan bir hastanın ameliyatına katılan Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş, özellikle son yıllarda teknolojideki ilerlemelerin hastalık tanı ve tedavisinde anlamlı katkılar sağladığının altını çizdi.

Canan Karatay, domuz gribine karşı 'onu' önerdi

12. Uluslararası Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Festivali'ne katılan Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, 14 asırlık zeytin ağacının bulunduğuna değinerek, domuz gribinden korunmak için zeytin yağı tüketmek gerektiğini söyledi.

Hafızayı güçlendiren besinler

Uzman diyetisyen Aslıhan Küçük, hafızayı güçlendiren besinlerin tüketimi konusunda uyardı.

Gebelere doktor uyarısı: O ülkelere gitmeyin

Doç. Dr. Behice Kurtaran, hamilelerin özellikle Latin Amerika ülkelerinde sivrisinek ısırmasıyla ortaya çıkarak sorunlu doğumlara yol açan Zika virüsünün görüldüğü ülkelere seyahat etmemesini istedi. Kurtaran, seyahat eden anne adaylarının muhakkak test yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Kabuğu bile faydalı meyve

Diyetisyen Esra Kula, potasyum ve demir minerali ile C vitamini açısından çok zengin olan B1, B2 vitaminleri, kalsiyum ve fosfor mineralleri de içeren Narın, tanesinin, suyunun ve kabuğunun da faydalı olduğunu bildirdi. Kula ayrıca düzenli olarak nar tüketildiğinde tansiyonu düşürdüğü bilgisini de paylaştı.

Dişlerinize cıvalı dolgu yaptırmayın

Diş Sağlığı Uzmanı Dt.Salih Rengin Özlü, halk arasında 'cıvalı' olarak bilinen amalgam dolguların insan sağlığı için önemli bir tehdit olduğunu söyledi.

O hastalık için Urfa’da karabuğday yetiştirilecek

Çölyak hastalarının tükettiği glutensiz ekmekler için Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük tarafından yurt dışından getirilen karabuğday tohumları ekilecek.

Avustralyalı çift onu kurtarmak için seferber oldu

Balayı için Kamboçya'ya giden çift, yüzünde devasa bir kitlesi olan çaresiz adamla karşılaştı. 34 yaşındaki Vid isimli adamın evsiz ve işsiz olduğunu öğrenen çift ona yardım etmek için seferber oldu. Singapur'da bir plastik cerrahla görüşen çift Vid'in tedavisi için ellerinden geleni yapmak istediklerini söyledi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.