Sağlık Haberleri

RTÜK'ten Çukur ve Avlu'ya 'şiddet' cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu haftalık toplantısında vatandaşlardan gelen şikayetleri ele aldı. Üst Kurul, "Bizim Hikaye" isimli dizide 18 yaşından küçük bir kızı canlandıran "Kiraz" karakterinin "aşırı makyaj, dans gibi unsurlarla kadınlaştırıldığını" ve bu görüntülerin "çocuk istismarı" niteliğinde olduğunu, "Çukur", "Avlu", "Sen Anlat Karadeniz" ve "Muhteşem İkili" dizilerinde de şiddet sahneleri yer aldığını değerlendirerek bu dizileri yayımlayan televizyon kanallarına idari para cezaları v...

Türkiye'de 3 milyon kişi diyabetli olduğunu bilmiyor

SBÜ İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi Endokrinoloji ve Diyabet Kliniği Başkanı Prof. Dr. Behzat Özkan, "Halk Sağlığı Başkanlığının verilerine bakarsak, Türkiye'de yaklaşık 10 milyon diyabet hastası var ancak bunların 3 milyonu diyabetli olduğunu bilmiyor" açıklamasını yaptı.

İçerde oyuncusu geçinmek için simit satıyor: O büyülü dünyaya kapılmadım

'İçerde' dizisinin Şevko'su Sedat Payas dizi bittikten sonra yeni bir teklif alamayınca işsiz kaldı. Geçimini sağlamak için sandviç ve simit satarken görüntülenen Sedat Payas, "Dizi bittikten sonra teklif gelmedi. Simit, sandviç sattım hatta kahvede çalıştım. Elimiz ayağımız tutuyor çok şükür. Ben hiç o büyülü dünyaya kaptırmadım kendimi" dedi. Payas, aynı zamanda "ben buradayım"diyerek yapımcılara da seslendi.

Bakan Koca müjdeyi verdi Haluk Levent teşekkür etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca müjdeyi verip SMA hastalarının ilaç taleplerini işleme alındığını söylemişti. Bakan Koca, yardımlarıyla bilinen Haluk Levent'in bu konuda kendisine teşekkür ettiğini belirterek sosyal medya hesabından paylaştı.

Sağlık Bakanlığından 'Dünya Diyabet Günü' etkinliği

Sağlık Bakanlığınca '14 Kasım Dünya Diyabet Günü' dolayısıyla hastalık hakkında toplumsal farkındalık sağlamak ve halkı bilgilendirmek amacıyla etkinlik düzenlendi.

İstanbul’un yırtıcı misafirleri

Yüksek dağların kayalık tepelerinde ve insanlardan uzak bölgelerde yaşayan Sakallı Akbaba, İstanbul'da ilk kez görüldü. İstanbul'un yırtıcı misafiri kuş fotoğrafçıları tarafından Beykoz Toygartepe'de görüntülendi.

Bin 200 liraya aldı 8 milyon liraya sattı

ABD'de otomobil modifiyesi ile ilgilenen ve bu konuda uzmanlaşan JF Launier, yaklaşık bin 200 liraya aldığı aracı lüks bir otomobile dönüştürdü. Araç için 300 bin dolara para harcayan Launier, şimdi yaklaşık 8 milyon liraya satıyor.

Bir garip şair: Orhan Veli

Türk edebiyatının en özgün ve yenilikçi şairlerinden Orhan Veli Kanık, 68 yıl önce bugün 36 yaşında hayata gözlerini yumdu. Şiirlerinin yanı sıra hikaye, deneme, makale ve çeviri alanında birçok eser ortaya koyan usta şair, "Ağlasam sesimi duyar mısınız mısralarımda", "İstanbul’u dinliyorum gözlerim kapalı", "Gün olur alır başımı giderim" isimli şiirleriyle adından günümüzde de sıklıkla bahsettiriyor.

Scooter'la hız yapan çocuğa görülmemiş ceza

İngiltere'de elektrikli scooter'ıyla 'hız yaparken' yakalanan 15 yaşındaki bir çocuk, gelecekteki ehliyetine işlenmek üzere altı ceza puanı aldı.

Lupus hastalığı nasıl tedavi edilir, neden olur?

İltilaplı romatizma olarak da tanımlanabilecek olan lupus hastalığı, ateş, halsizlik, kilo kaybı ve iştahsızlık gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Lupus’a neden olan tek bir faktör bilinmiyor ve genetik, hormonal, çevresel ve bağışıklık sistemi faktörlerinin bir kombinasyonunun sebep olabileceği düşünülüyor. SLE olarak da anılan bu hastalığın tedavisinde, vücutta etkilenen organın durumuna göre tedavi gerçekleştiriliyor. İşte lupus hastalığının detayları.

Ameliyata alınan bebeğin kafatası çöktü

Filipinler'de 22 aylık olan bebek Clyne Solano, ender görülen bir beyin rahatsızlığıyla doğdu. Bebeğin gelişimini engelleyen kafatasında akıntıya sebep olan sıvı teşhisi konuldu. Geçtiğimiz Mart ayında ameliyat olan bebek Clyne'in kafatasından sıvı boşaltılsa da beyin tam gelişemediği noktalardan çöktü. Başının üst kısmında boynuza benzeyen çıkıntılar oluştu. Bebek Clyne'in annesi, "Bazı insanlar kafasının şeytan boynuzlarına benzetiyor. O bizim için bir melek. Onun acı çektiğini görmek benim k...

En güzel Mevlid Kandili mesajları

Hz. Peygamber'in dünyaya geldiği gün olarak bilinen ve yaşanan Mevlid Kandili, 19 Kasım Pazartesi günü idrak edilecek. Mevlid Kandili'ini heyecanla bekleyen Müslümanların internette en çok arattığı şeylerden biri kandil mesajları oluyor. En güncel ve güzel Mevlid Kandili mesajlarını ve dualarını sizler için derledik. İşte 2018'in en güzel Mevlid Kandili mesajları...

Hattuşa Antik Kenti'nde bulunan bu küpler 3800 yıllık

Çorum'un Boğazkale ilçesinde bulunan Hattuşa Antik Kenti'nde bazı kült ritüellerde kullanıldığı tahmin edilen yapının iki ayrı bölümünde 3500 ve 3800 yıllık küpler bulundu. Küplerde baklagiller, hububat ve sıvı yağların saklandığı tahmin ediliyor.

Maymun 12 günlük bebeği öldürdü

Hindistan’da maymunlar yine bir bebeğin ölümüne neden oldu. Polis tarafından yapılan açıklamaya göre, Uttar Pradeş eyaletindeki Agra şehrinde, bir maymun eve girip annesinin emzirdiği Arush adındaki bebeği kaçırdı. Annenin çığlıklarını duyan komşuların 12 günlük bebeği kurtarmak için maymuna taş attığı ancak maymunun bebeğe saldırmasına engel olamadığı belirtildi.

Organ bağışı beklerken hayatını kaybetti

Daha önce iki kez ince bağırsak nakli olan ve üçüncü kez nakil olması gereken 20 yaşındaki Gizem Kılıç, sosyal medyada paylaştığı videoyla yaşamak istediğini haykırmıştı. Umutla organ nakli olmayı bekleyen Kılıç’tan acı haber geldi. Gizem’in kısa bir süre önce kendisi gibi organ naklini beklerken hayatını kaybeden arkadaşı için de duygu dolu bir paylaşım yaptığı ortaya çıktı.

Tanı konmamış diyabet hastaları tek tek tespit edilecek

Sağlık Bakanlığın'dan yapılan açıklamada, diyabetle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda aile hekimlerince risk grubundaki tüm nüfus taranarak, diyabet tanısı almamış hastalar tespit edilecek ve bu kişilerin birinci basamak sağlık merkezlerinde takipleri sağlanacak.

Dünya Kadını Ödülü'nün sahibi Sabiha Husic İstanbul'a geliyor

Toplumsal cinsiyet eşitliği ve insan hakları alanında çok sayıda politikanın ve yasanın geliştirilmesine öncülük ederek "Dünya Kadını Ödülü"nü alan Teolog-Psikoterapist Sabiha Husic, KADEM tarafından 23-24 Kasım düzenlenecek 3. Kadın ve Adalet Zirvesi için İstanbul'a gelecek. Husic, "Kadınların bilgi ve tecrübeleri demokratik bir toplumun temelini oluşturur. Bu zirvede kadınları, kendi kapasitelerinin ve gücünün farkında olmaya çağıracağız" dedi.

80 yaşındaki annesini bakanlığın kapısına bırakıp kaçtı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bir kişi 80 yaşındaki annesini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının kapısına bırakıp kaçtı. Bakan Zeki Çeler, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, "Ne vicdansız evlatlar var! Bugün bir vatandaş 80 yaşındaki annesini getirip Bakanlığımızın kapısına bırakıp terk etti. Amacı sosyal yardım maaşını yeniden bağlatmak. Artık senin vicdanına bırakmayacağım. Anneni bizim himayemize alıyoruz" dedi.

Başında 7 saçmayla yaşadığı ortaya çıktı

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde sokaklarda yaşarken, gurbetçi aile tarafından sahiplenilip Almanya'ya götürülen Collie-Terrier cinsi köpeğin, diş bakımı için gittiği veterinerde çekilen röntgeninde, başında 7 saçma tespit edildi. Köpeği sahiplenen Nurferi Bellisan Ortmann, "Bir insanın ne kadar korkak ve sinsi olması gerekir ki; bir masumun yüzüne ateş etsin" dedi.

Köylüye kızan muhtar minareden seslendi: Sizde hiç vicdan yok mu?

Ardahan'ın Çıldır ilçesine bağlı Kurtkale köyünde su çalışmalarına katılmayan köylülere kızan muhtar, cami hoparlöründen serzenişte bulundu. Muhtar Hüryaşa Söğüt, "Biriniz bir gün dediniz mi muhtarın işi vardır kepçeciye yemek götüreyim yesin diye. Dediniz mi? Demediniz. Kar yağmaya başladı gelmediniz yarın daha çok yağacak nasıl olacak bu iş. Sizde hiç vicdan yok mu?" dedi.

Pankreas kanserine karşı etken madde geliştirildi

Ege Üniversitesinde pankreas kanserinin erken teşhisi ve tedavisinde kullanılacak, dokulara zarar vermeden kanserli hücrenin ölmesini sağlayan etken madde elde edildi.

Şahan Gökbakar'ın eşinden alkışlanacak hareket

Komedyen Şahan Gökbakar'ın eşi Selin Gökbakar, çevresinden gelen yoğun istek üzerine yemek kitabı çıkartmayı kabul etti. Selin Gökbakar, kitaptan elde edeceği gelirleri hasta ve durumu olmayan kişilere kullanacağını belirtti.

Ahıska Türklerinden Gülhanım Köse: Hayvan vagonlarında günlerce taşındık

14 Kasım 1944… Ahıska Türklerinin öz vatanlarından sürüldüğü o acı tarih. Üzerinden 74 yıl geçse de tanıkları için hala dün gibi. Uzun yıllar oradan oraya sürüklenen Ahıska Türklerinden kimileri zamanla Türkiye’yi yurt edinse de çoğu farklı ülkelere dağıldı. Annesi ve kardeşleriyle birlikte Ahıska'dan sürülürken çocuk olan Gülhanım Köse, günlerce hayvan vagonlarında taşındıkları günü dün gibi hatırlıyor.

Günde 5 litre kola içen kadının kemikleri eridi

Günde 5 litre kola içen kadının kemikleri eridi, omurgasında kırıklar oluştu. Hatta öyle ki ağrılar içinde kıvranan kadın yatamaz oturamaz hale geldi. Hastalığının nedenini bulmak için doktor doktor dolaşan kadının son olarak gittiği hastanede kemik erimesi ve kırıklarına, aşırı kola içmesine bağlı asidik beslenme tarzının neden olduğu belirlendi.

Sırt ağrısı için gitti karnından 5 kilo kitle çıktı

Sivas’ta hastaneye sırt ağrısı ve kusma şikayetleri ile başvuran kadının karnından 5 kilo ağırlığında 30 santimetre çapında kitle çıkarıldı.

Tatil için geldi Müslüman oldu

Rus asıllı Alman vatandaşı Maria Alp, tatil için geldiği eşinin memleketi Nevşehir’de Müslümanlığı seçerek vefat eden kayınvalidesi Emine Alp’in ismini yaşatmak istemesi nedeniyle Emine ismini aldı.

Öz çocuklarını evlatlık alan aile soluğu Esra Erol'da aldı

Esra Erol’un sunuculuğunu yaptığı programda filmlere konu olacak ilginç bir olay yaşandı. Kimliğini kaybeden Kader Özer, yeni kimlik çıkarmak için Nüfus Müdürlüğü'ne gittiğinde kendisinin evlatlık alındığını öğrendi. Kader'in anne ve babası ise kızlarının kaçırıldığını daha sonradan bulunduğunu fakat kızlarını çocuk esirgeme kurumundan aldıklarını açıklamak için soluğu Esra Erol'da aldı.

Arkadaşıyla güreşirken az kalsın ölüyordu

Antalya'da arkadaşıyla şakalaşırken kalbi durunca hastaneye kaldırılan, burada çalıştırılan kalbi 4 kez daha duran Muhammet Kadir Mor (15), 15 gün yoğun bakım ünitesindeki tedavisinin ardından taburcu edildi. Bir ay sonra nefes almakta zorluk çeken Mor'un, 1,5- 2 santim olması gereken nefes borusu çapının yarım santimin altına düştüğü belirlenince ameliyata alındı. Mor, aylar süren yaşam mücadelesinin ardından yeniden sağlığına kavuştu.

Kolonoskopide bağırsakları yırtılınca kanser olduğunu öğrendi

Bağırsaklarından rahatsızlanan Ali Bilgin, kolonoskopi yaptırırken bağırsakları yırtılınca kanser olduğunu öğrendi. 4'üncü evre kolon kanseri olduğu ortaya çıkan Ali Bilgi, art arda 2 kez ameliyata alındı. Son olarak karın içine 42 dereceye kadar ısıtılan kemoterapi ilaçları verilerek yapılan sıcak kemoterapiyle sağlığına kavuştu.

TRT sanatçısı Sayra Orkan hayatını kaybetti

Ses sanatçısı ve TRT sunucusu Sayra Orkan, geçtiğimiz ay bağırsak kanaması geçirerek yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınmıştı. 81 yaşındaki Orkan, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Trafiğe dayanamadı kendi çözümünü buldu: Roketle işe gidiyor

Singapur'da, sırtına taktığı roketle uçarak iş yerine giden adam, sosyal medyada gündem oldu. Sırtına taktığı roketle havalanan adam, trafiğe karşı kendine çözüm üretti.

Bu köyde herkesin soyadı aynı

Ordu’nun Perşembe ilçesine bağlı 135 haneli Yazlık köyünde yaşayan yaklaşık 500 kişinin hepsinin soyadının ‘Sarı’ olması herkesi şaşırtıyor. Durum böyle olunca, kimi zaman aksilikler oluyor ve mahallede fıkraları aratmayacak olaylar da yaşanıyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.