Güncel Sağlık Haberleri - Yenisafak.com

Sağlık Haberleri

Salıncakta sallanan çocuklar daha sağlıklı

Yapılan araştırmalara göre salıncak, tahtaravalli, atlama ipi ve trampolin gibi geleneksel oyuncaklarla oynayan çocuklar daha sağlıklı.

Grip astım hastalarının hayatını tehdit ediyor

Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Çelebioğlu, gribin özellikle astım hastalarında ataklara yol açabildiğini ve solunum yetmezliğine bağlı ciddi sonuçlar doğurabildiğini belirterek, virüsün yol açtığı gribin solunum yoluyla bulaşan bir hastalık olduğunu, burun, boğaz, akciğerler gibi solunum yollarını etkilediğini ifade etti.

Dostluk hastanesi hazır

Nijer-Türkiye Dostluk Hastanesi, ekimde hasta kabulüne başlayacak.

Market raflarında büyük tehlike: Kapakta yazan son kullanma tarihine dikkat

Marketlerden gönül rahatlığıyla alıp, sofralarımıza getirdiğimiz gıdaların son kullanma tarihi geçmiş olabilir. Çünkü; yoğurt, salça, ayran, ketçap, mayonez, peynir gibi çok sayıda kutulu ürünlerin son kullanma tarihleri kapaklara yazılıyor. Bu kapaklar değiştirilerek tarihi geçmiş ürünler yeniden raflardaki yerini alıyor. Gıdalardaki 'kapak hilesinin' önüne nasıl geçilir? Tarihi geçmiş ürünler sağlığımızı nasıl etkiliyor? Uzmanlar yenisafak.com'un sorularını yanıtladı.

Skolyoz tedavisinde etkili egzersiz yöntemleri geliştirildi

Skolyoz, omurganın yana doğru açılaşması veya eğrilmesi olarak basitçe tanımlanabilir. Bu eğrilik, genellikle ergenliğe girişteki ani büyüme döneminde oluşabiliyor. Günümüze kadar toplumun yüzde 3’ünde görülürken, ileri dönemde bu oran gençlerde gün geçtikçe azalan aktivite eksikliği sonucu, gövde kaslarının zayıflaması ile artma eğilimi gösterebilir. Skolyoz, aynı zamanda bir duruş bozukluğudur.

OMÜ’de safra yolu tıkanıklığında ilk kez mıknatıs yöntemi uygulandı

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) daha önce karaciğer nakli olmuş ve safra yolunda tıkanıklık gelişen bir hastada “magnetik kompresyon anastomoz” yöntemi başarıyla uygulandı.

Dünyadaki ilk tüp bebek: Louıse Brown 41 yaşında

Dünyada ilk tüp bebek olma özelliğine sahip olan Louıse Brown, 41 yaşında. Sağlıklı bir şekilde dünyaya gelip bebek hasreti çeken ailelere umut ışığı olan Brown, çocukken arkadaşlarının kendisine "O tüpe nasıl sığdın?" gibi sorular sorduğunu anlattı.

Bakan'dan yılın doktoruna tebrik

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Avrupa'da yapay kalp naklini gerçekleştirerek Almanya'da yılın doktoru ödülünü alan Kalp Cerrahı Dr. Dilek Gürsoy'u arayarak, tebrik etti.

Sonbahar alerjisinden korunmanın yolları

Sonbahar mevsimi, güzelliklerin yanında bazı problemleri de beraberinde getirebilmekte. Bu dönemde hava sıcaklıklarında yaz mevsimine oranla düşüş yaşanması, salgın yapan virüs enfeksiyonları nedeniyle solunum sistemi alerjilerinin yaşanmasına sebep olabilmekte. Peki bu mevsimde yaşanma riski olan alerjilerin belirtileri ve korunmanın yolları neler? Alerjilerin tedavisi mümkün müdür? Tüm bu soruları, KBB Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ozan Seymen Sezen merak edenler için yanıtladı.

İnatçı hıçkırık hastalık belirtisi

Uzmanlar uzun süre geçmeyen inatçı hıçkırığın hastalık belirtisi olabileceğini söylüyor.Uzun süren ve inatçı hale gelen hıçkırıkların altında, sindirim sistemi, metabolik hastalıklar, akciğer hastalıkları, kalp hastalıkları ve merkezi sinir sistemi gibi ciddi hastalıkların yer alabileceği belirtiliyor.

Ölüme neden olabilir

Mevsimsel gribin dünyanın her yerinde dolaşan influenza virüslerinin neden olduğu akut bir solunum yolu enfeksiyonu olduğunu söyleyen Op. Dr. Çağrı Jorayev, gribin özellikle yüksek risk altındaki kişilerde ağır hastalıklara veya ölüme neden olabildiğini belirtti.

Çocuk bakım ürünlerinin yüzde 77'si sağlıksız

Ticaret Bakanlığı 182 bin üründe yaptığı denetim sonucu çocuk kullanım ve bakım ürünlerinin yüzde 77'sinin, kırtasiye ürünlerinin ise yüzde 72’sinin insan sağlığı açısından güvensiz olduğunu tespit etti.

Yanlış tedavi can alıyor

Dünya genelinde dakikada ortalama beş kişinin uygulanan yanlış tedaviler nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi. DSÖ verilerine göre her yıl milyonlarca insan, uygulanan yanlış tedaviden büyük zarar görüyor.

Kanser atlatılsa bile riski devam ediyor

Halk arasında lenf bezi kanseri diye bilinen lenfoma, son 10 yıldır artış gösteriyor. Lenfoma artıyor ancak gelişen imkanlarla başarı oranı da artıyor. Fakat kanseri yenmek her şey bitti anlamına gelmiyor ve önünüzdeki 20 yılda sizi başka riskler de bekliyor.

Bakan Koca: Lenfomada erken teşhis hayati önem taşımakta

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, '15 Eylül Dünya Lenfoma Farkındalık Günü' için Twitter hesabından mesaj yayımladı. Koca yaptığı paylaşımda "Birçok alt tipten oluşan ve çok farklı davranış özellikleri gösterebilen lenfomada erken teşhis hayati önem taşımaktadır" ifadelerini kullandı.

Safra kesesinden 400 taş çıktı

Manisa'da gaz sancısı ve karın ağrısı şikayeti ile hastaneye giden Mustafa Barutçuoğlu'nun safra kesesinden, ameliyatla 400 tane taş çıkarıldı. Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Nalbant, ameliyatı yapmaktan değil taşları saymaktan yorulduğunu söyledi.

Hakiki köy zeytinyağı ve tereyağı kilo aldırmıyor

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, "Yağın verdiği hakiki enerji uzun süre sizi acıktırmıyor, vücudunuzun ve hücrelerinizin ihtiyacı olan enerjiyi sağlıyor. Hakiki köy zeytinyağı, köy tereyağı kilo aldırmaz. Bunu Türkiye'nin kafasına, beynine işlemek mecburiyetindeyiz" dedi.

Besleyici olma özelliğiyle tatlılardan ayrılan: Aşure

Medipol Esenler Hastanesi’nden Diyetisyen Miray Bozdoğan, "Aşureyi diğer tatlılardan ayıran özelliği içerdiği maddelerden dolayı besleyici olmasıdır. Diğer tatlılar un, yağ, şeker içerdikleri için besleyici değeri yoktur, fakat aşure kuru baklagil, meyve, kuru yemiş içerdiği için tüm malzemeleri hem vitaminli hem de lif yönünden zengindir" dedi.

SBÜ'den yabancı doktorlara 'canlı damar cerrahisi' kursu

İngiltere, Ürdün, Gürcistan ve Güney Afrika'dan gelen 12 damar cerrahisi uzmanına, Sağlık Bilimleri Üniversitesinde "Toplardamar Hastalıklarının İleri Düzey Tedavileri" eğitimi verildi.

Termal havuzda yeşil çay

Rize’nin İkizdere ilçesinde yer altından 72 derece olarak çıkan ve içerdiği 4541 mineral oranı ile dünyanın en kalitelilerinden olduğu belirtilen termal suda, Uzak Doğulu turistlerin talebi üzerine yeşil çay banyosu uygulaması başlatıldı. Cilt güzelliğine iyi geldiği belirlenen yeşil çay banyosu, yabancı turistlerin yanı sıra yerli turistlerin de ilgi odağı oluyor.

e-sigaralar ABD'de yasaklanıyor

ABD'de elektronik sigara kullanımından kaynaklandığı tahmin edilen 'gizemli akciğer hastalığı' sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6'ya çıktı. Yaşanan ölümleri hakkında açıklamada bulunan ABD Başkanı Trump, elektronik sigaraların piyasadan kaldırılması için gerekli adımların atılacağının sinyalini verdi.

Canan Karatay: Çocukların köy yumurtası tüketmesi lazım

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, çocukların günlük yumurta tüketmesi gerektiğini belirterek, "Bizim en faydalı ürünümüz yumurtadır, köy yumurtasıdır. Köy yumurtasını mutlaka çocuklarımızın tüketmesi lazım. Japonya'da yedi yaşından sonra çocuklara günde mutlaka iki yumurta yediriliyor. Japonya, bugün nasıl süper zeka çocuklarla dolu" dedi.

Uzmanlar uyardı: Riskli gebelikte nelere dikkat edilmeli

Anne ve bebek hayatını tehdit eden en önemli problemlerden biri olan riskli gebelik için uzmanlar uyarıyor. Doktorlar, gebelik öncesinde ve gebelik sırasında yapılacak olan dikkatli takip doğum komplikasyonlarını azaltırken, anne ve bebeğine de yeni bir başlangıç yapma fırsatı verdiğine dikkati çekiyor.

İş kazalarında kan şekeri etkisi de araştırılacak

Boğaziçi Üniversitesinin projesinde, inşaat işçilerinden alınan fizyolojik veriler, mevcut istatistiki data ile karşılaştırılacak ve elde edilecek bulgularla kazaların önlenmesi yönünde yapılabileceklere dair çözüm önerileri ortaya konulacak.

Çocuklardaki duruş bozukluklarını engellemenin 7 anahtar yolu

Çocuklardaki duruş bozukluğu kronik bir problem haline geldi. Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, çocuklardaki duruş bozukluklarını engellemenin 7 anahtar yolunu açıkladı.

Diyabet hastalarına ayak sağlığı için 12 öneri

Ülkemiz nüfusunun yüzde 13,7’sinde görülen, yani 10 milyonun üzerinde insanı doğrudan ilgilendiren diyabet hastalığı, en çok ayakları vuruyor. Diyabet hastalarının yaklaşık üçte birinde diyabetik ayak yaraları görülüyor. Bununla birlikte, bu kişilerin en önemli sorunları ve en sık hastaneye yatış sebepleri arasında ayak ülserleri bulunuyor. Sıcak havalarda şeker hastalarında görülen bu tarz yaralanmaların, diğer zamanlara göre artış gösterdiği biliniyor. Doç. Dr. Ethem Turgay Cerit, diyabet hast...

Okul korkusu ilk önce ebeveynlerde başlıyor

Yeni eğitim yılı ile birlikte 18 milyon öğrenci ve bir milyon öğretmen ders başı yaptı. Eğitim ve öğretimin başlamasıyla birlikte ebeveynlerin şu anki en önemli gündemi, çocuklarının okula başlaması. Okula başlama, her çocuk için farklı bir deneyimdir ve çocuğun hayatının dönüm noktalarından biridir. Okul dönemiyle birlikte “okul korkusu” ve “okulu reddetme” gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor.

Nörolojiye antidepresan yasağı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) nöropatik ağrıların tedavisinde kullanılan ve nöroloji uzmanlarınca 6 aydan uzun süreli olarak reçete edilen SNRI, SSRE, RIMA, NASSA grubu antidepresanlarla ilgili tartışmalı bir adım attı.

Hastalara umut ışığı

Hastalara profesyonel bakım desteği veren “Palyatif Bakım Merkezleri”, vatandaşa umut ışığı oldu. İş kazası geçirerek aylarca yoğun bakımda kalan 36 yaşındaki Bayram Dağtekin, Isparta’daki merkezde yeniden hayata tutundu. Sibel Dağtekin, “Üniversite hastanesinde eşimin boğazına bir delik açtılar ve ömür boyu kalacak dediler. Ancak burada hemşireler eşime öyle güzel baktılar ki, o delik kapandı. Biz adeta mucizeyi yaşadık” dedi.

Karaciğer vücut dışında 27 saat muhafaza edildi

Karaciğerin vücut dışında muhafaza edilme süresi yeni "süper soğutma" yöntemiyle 27 saate çıkarıldı.

İnatçı öksürük hastalığın habercisidir

Adana’da özel hastanede görevli Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adem Yılmaz, 'inatçı' diye tabir edilen sürekli öksürüklerin insan yaşamını tehdit eden tehlikeli hastalıkların belirtisi olabileceğini söyledi.

Akupunktur yaparken ciğerini deldiler

Yeni Zelanda'da akupunktur uygulayan kişi kadın hastanın yanlışlıkla ciğerini deldi. Hastanın kol ve bileğindeki yarasını tedavi ettiği sırada iğnelerini fazla derine batıran kişi hastanın akciğerlerine zarar verdi.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.