Yorum Haberleri

Hatimden rahatsız olan sendika

PKK terör örgütünün şehit ettiği Necmettin ve Aybüke öğretmen gibi meslektaşları için PKK’yı kınayamayan sendika, onlar için hatim okunmasından rahatsızlık duyuyor. 15 Temmuz mücadelesinde vatan için canlarını ve kanlarını veren öğretmenler için hatim okunmasından rahatsız olmak nasıl bir kafadır? 15 Temmuz’un ve şehitlerinin hatırlanmasından rahatsızlık duymak nasıl bir anlayıştır? Sözde özgürlükçü sendika din söz konusu olunca bir anda yasakçı oluyor.

İran yaptırımlarının Transatlantik boyutu

AB-ABD hattında kırılma noktalarından biri olarak kabul edilebilecek ABD’nin İran Nükleer Anlaşması’ndan çekilme kararı bir yandan Transatlantik bağları müttefiklik anlamında zedelemekte diğer yandan AB’nin ticari ve ekonomik çıkarlarına zarar vermektedir. Daha geniş bir perspektifte ise; küresel düzene yönelik ‘çok taraflılık’ ilkesinin ‘tek taraflılık’ yönüne doğru çekilmesinin bir ibaresi olarak okunabilmektedir.

İslami farkındalığın yeniden inşası

Amerika’nın Amerika’yla kavgası

Ara seçimler bitti. ‘Herkes kendi süpermarketine döndü’ denecek bir süreç yaşamadı ABD. Trump, artık daha çetin bir dinleyici kitlesiyle karşı karşıya. Tabii bu kitleyi, kendi rejimi için tehlike haline getirerek diğer Amerika’yı kendi etrafında kenetlenmeye de çağırabilir. Gerçekten bir Üçüncü Dünya hikayesine döndü Amerikan siyaseti ve büyük ihtimalle elitler düzeyinde başlayan Amerika’nın Amerika ile kavgası daha alta, popüler düzeye de inecek.

Trafik güvenliğinde doğru seçim

Emniyet Genel Müdürlüğü kaza istatistiklerinden lastiğin doğrudan veya dolaylı ilgili olduğu kaza oluş şekilleri üzerinden yapmış olduğumuz değerlendirmede, yaralanmalı / ölümlü trafik kazalarının yaklaşık %77’si lastikle doğrudan veya dolaylı olarak ilgilidir. Meydana gelen ölümlerin, yaralanmaların ve maliyetin de yine yaklaşık olarak %77’sinin doğrudan-dolaylı nedeni doğru zamanda doğru lastiğin kullanılmaması olduğu düşünülmektedir

Çin’in ‘ikinci devrimi’ ve Deng Xiaoping

21. yüzyılın başlamasıyla birlikte Çin küresel GSYH’ye en fazla katkı sağlayan ülke haline geldi. Çin’in toplam mal ithalat ve ihracatı 2017’de 4,1 trilyon dolara ulaşarak, 1978’in 783 kat üzerine çıktı. 1949-1978 arasında toplamda sadece 200 bin Çinli yurtdışına seyahat edebilmişken, bugün artık her yıl 100 milyondan fazla Çinli bu imkana sahip duruma geldi. Bu gelişmenin gerçek mimar ise Deng Xiaoping’ten başkası değildir.

Gerçekliği sorgulamak, gerçekliğe direnmek

Ermenistan içinçember daralıyor

Ermenistan Dağlık Karabağ’ı işgal ederek komşuları ile sınırlarının kapanmasına neden olmuştur. Paşinyan’ın kendisi de bunu itiraf etmektedir: “İran’la sınırlarımız İran-ABD krizi nedeniyle kapanabilir, Azerbaycan ve Türkiye ile sınırlarımız kapalı ve Gürcistan’la ise yarı kapalıdır.” Bu açıklama Ermenistan’ın Karabağ meselesini çözmekten başka şansı olmadığını ortaya koymaktadır.

Pardus’u başarmanın kodları

Türkiye olarak biz kesinlikle “Milli İşletim Sistemi” Pardus projesini başarıya ulaştıracak her türlü imkâna sahibiz. Eğer gücümüzü boşa harcamaz, gerçek mânâda liyakatli ve yetişmiş iş gücünden faydalanarak doğru adımları kararlı bir şekilde atarsak, devrim niteliğindeki bu projeyle dünyaya örnek olacak büyük başarılara imza atabiliriz.

Türkiye’ye ‘Siper’ olacak

HİSAR ailesinin son üyesi ise Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi “HİSAR-U” namı diğer “SİPER”dir. 01 Ocak 2018 tarihinde start alan SİPER’in projelendirme safhası sürüyor. Tıpkı HİSAR-A/O gibi, SİPER de tüm hava soluyan hedefleri etkisiz hale getirmek için tasarlanan bir hava savunma sistemi olup; menzilinin takribi 90 km olması bekleniyor.

Yemen:Enkazda barışı arayan halk

Merkezi Ortadoğu’daki krizlere odaklanılmasına rağmen yeni süreçte muhtemelen Aden Körfezi daha fazla konuşulmaya başlanacaktır. Zira bölgede Suudi Arabistan, İran, BAE gibi bölgesel aktörlerin yanında Çin, Japonya, Fransa, ABD ve İngiltere’nin askeri üsler inşa faaliyetlerini bölgenin geleceği açısından önemli veri olarak kabul etmek gerekir.

Düşünsel sorumsuzluklar

Veliaht Prenshukuktan kaçamaz

Uluslararası hukuka ve ABD hukukuna göre, Cemal Kaşıkçı’nın öldürüleceğinden önceden haberdar olduğu kanıtlanamasa bile, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman, cinayeti gerçekleştiren kişiler üzerinde emir sorumluluğu bulunduğu için suçlu bulunabilir. ABD mahkemeleri 1995 senesinde Dianna Ortiz’in tecavüz ve işkenceye maruz kalmasının ardından, eylemi gerçekleştiren birliklerin komutanı konumundaki Guatemala Savunma Bakanı Hector Gramajo’yu suçlu bulmuştu.

KİT’lerde taşerona kadro müjdesi

Tahterevallideki İsrail siyaseti

İsrail siyaseti, Yahudi yeni yılına girerken, tahterevallinin ortasında ayakta durarak dengeyi sağlama çabasında. Tel-Aviv, yeni toplumsal aktörlerin, siyasi kültürün ve jeopolitiğin yükselişiyle çeşitlenen meydan okumalarla karşı karşıya. İsrail’in Ortadoğu’nun demokrasi vahası olma iddiası ve medeniyetler çatışması teziyle eş güdümlü politik konumlanışları sallantıda.

İran’ın 4 Kasım yol haritası

ABD’nin, İran’ın enerji ihracatını yaptırımlara tabi kılacağı 4 Kasım tarihi yaklaşırken, Tahran’ın yaptırımlar karşısında ne gibi bir oyun planı geliştireceği sorusu gündemi meşgul ediyor. Washington’un yaptırımları karşısında “direniş ekonomisi” seçeneğine sarılan Tahran’ın, başta Rusya ve Türkiye olmak üzere bölgesel işbirliklerine daha çok kapı aralaması ihtimal. Ancak esas belirleyici ülke içindeki siyasi dengeler olacak.

Muhafazakar bir materyalizme doğru

Yapım aşamasındaki despot:Muhammed bin Selman

Tarih, muhalefetin acımasızca bastırılmasının, yaygın bir hoşnutsuzluğu korkunç sonuçları olan bir kaynama noktasına taşıdığını gösterdi. Kral Selman, İran Şahı’na ne olduğunu hatırlayacak yaşta. Hatırladıklarını, en çok sevdiği oğluyla paylaşmalı.

Ortodoks dünyasındakilise savaşları

11 Ekim günü Fener Patrikhanesi Ortodoks dünyasını derinden etkileyecek kararlar almıştır. Bunlardan ilki Fener Patrikhanesi’nin 1686 yılında Ukrayna’yı Moskova Patrikhanesi’nin yetkisi altına alan hükmünün iptal edilmesi olmuştur. Açıklanan bu karar Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin tanınmasının ilk adımı olarak görülmektedir. İkinci önemli karar ise 1997 yılında Moskova Patrikhanesi tarafından aforoz edilmiş olan Makariy ve Filaret gibi dini liderlerin üzerindeki aforoz kararın kaldırılmasıdır.

Ekonomik savaştatüketici bilinci

Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın, ‘halkın pahalılık şikâyetlerine son verilmesi için her türlü tedbirin alınması’ emirleri doğrultusunda öncelikle zam yağmuru altındaki tüketici seçmenlerle yüz yüze iletişim kurularak, Yeni Tüketici Kanunu’nun getirdiği yasal haklar hakkında eğitilmeli, bilgilendirilmeli ve hızla tüketici bilinci arttırılarak akıllı alışverişlerle ekonomik seferberliğe katılımı sağlanmalıdır.

Liderlere çağrı

Bize yani her türlü operasyonun çekildiği ülkemize biraz daha şans biraz daha istikrar biraz daha nefes verin. Sınırlarımız içinde ve sınır ötesinde her gün canını kanını ortaya koyarak mücadele eden Mehmetçiğimize güç verin, fer verin.

Bir medya savaşının anatomisi

Türkiye, Kaşıkçı hadisesindeki medya stratejisiyle hüküm veren değil hüküm verilmesi için bulguları, delilleri ortaya koyan bir rol üstlendi. Bunu uluslararası medya kurumlarıyla servis etmek de hem ölçeğin büyümesi hem de üçüncül kaynaklardan alınan bilgilerin manipüle edilmesi riskini ortadan kaldırdı. Suudi Arabistan kolay lokma olarak hesap ettiği Türk basını yerine karşısında küresel medyayı bulmuş oldu.

Karmaşa düzenine hoşgeldiniz!

Soğuk Savaş sonrası, ABD öncülüğünde kurulan düzen artık can çekişiyor. Washingon’un liberal retoriği kendi müdahaleci amaçlarıyla kullanması, yine kendi kurduğu düzenin temellerini dinamitledi. Düzenin saç ayakları birer birer dağılırken, Çin ve Rusya gibi ülkeler de kendi etkilerini arttırma hedefinde. Ne var ki buradan nasıl bir düzenin çıkacağı ise soru işaretleri taşıyor.

Alman siyasetinde eksen kayması

Almanya’da 2005’den bu yana dördüncü dönem başbakanlığını yaşayan Merkel sonrası dönem herkesi endişelendiriyor. Popülizm ve ırkçılık üzerinden yürütülen siyasi tartışmalar en çok ülkede yaşayan 16 milyon göçmen kökenliyi, yani toplumun yüzde 20’sini kaygılandırmakta. 1863’de kurulan ve Alman demokrasisinin yapı taşı olan Sosyal Demokrat Parti’nin her seçimde biraz daha fazla erimesi de tehlikeli bir trendin göstergesi.

Kurucu bütünlük algısı

İslami bir gelecekten söz edebilmek için, her şeyden önce, İslami yeteneğin özgürleştirilmesi gerekir. İslami yetenek bugün büyük ölçüde geleneğin baskısı altındadır. Bu baskıya modernitenin baskısını da eklemek gerekir. Bugün, Müslümanlar olarak, somut bir yirmibirinci yüzyıl çerçevesi oluşturamadığımız için, daha çok geçmişe tutunma yolunu seçiyoruz.

İslam iktisadı mıİslam ekonomisi mi?

İslam’ın iktisat anlayışı, iktisat felsefesi tektir ve kendine hastır. Ancak bunun uygulaması yani ekonomisi ise çeşitli ve zengin olabilir. İslam ekonomisi denmekle de bütün bunlar gözardı edilmiş ve büyük bir imkanlar yığını heba olmuş oluyor.

İşçi eylemlerinde sol vesayet

Ülkemizde önemli bir sorun sol/sosyalist örgütlerin işçi eylemlerinin üzerine çöreklenmeleri. Haklı ve meşru bir alın teri mücadelesi veren işçilerin eylemlerini sözde sahiplenerek, siyasi bir mücadeleye evirirler. Sol/sosyalist çevreler söylemde emekçiler yanında olmasına rağmen hayat tarzlarının emekçilerle çelişmesi nedeniyle geniş emekçi kitlesiyle bağ kuramıyorlar. Bu nedenle kitlesel işçi eylemlerini kullanarak bu bağı inşa etmeye çalışıyorlar.

Eleştirel muhakeme

Bir adamın yazgısı nasıl jeopolitik meseleye dönüşür

Doğu Akdeniz’de şer ittifakı

2000’li yıllarda Doğu Akdeniz’de keşfedilen doğalgaz yatakları, Türkiye karşıtı duruşları bilinen Güney Kıbrıs, Mısır, Yunanistan ve İsrail’i bir araya getirdi. Şer ittifakının amacı Türkiye’yi Akdeniz’de çevrelemek ve enerji havzalarını kendi aralarında pay etmek olarak değerlendirilebilir. Türkiye’nin bu şer ittifakı karşısında ciddi kozları bulunmaktadır.

Hollywood’un Çin hesabı başka!

Hollywood şirketlerinin Çin pazarına bağımlılığı, filmlerin senaryo sürecinden oyuncu seçimine, çekim mekanları tercihlerine ve kurguya kadar bütün süreçleri etkiliyor. Hollywood yapımlarında yüzleri daha sık görülen Çinli oyuncular, ortak yapımlar, aksiyon filmlerinin alakasız sahnelerinde arka planda görülen kırmızı Çin fenerleri, Çince karakterler... Öyle ki Hollywood Çin pazarı için otosansürde kendini aşmış durumda.

Gerçekliğe nüfuz etme yeteneği

İslam dünyası toplumları, karşı karşıya bulundukları ölümcül sorunlarla yüzleşemedikleri için, kendilerini kuşatan belirsizlikler derinleşiyor. Karşı karşıya bulunduğumuz gerçekliği bütün boyutlarıyla yorumlamak, değerlendirmek ve buradan hareketle yeni bir çözüm çerçevesi oluşturmak yerine, popüler tüketim için tarih üretimine başvuruyor, geçmişi politik çıkarlar doğrultusunda sömürgeleştiriyor ve hamaset temelinde sunuyoruz.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.