Yorum Haberleri

Bölgesel ilişkiler ve iç sorunlar dönemecinde Abiy Ahmed

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in Nobel ödülü alması kendisine özgüven kazandırmış, var olan kararlı politikalarının daha da pekişmesini sağlamıştır. Tüm bu gelişmelere rağmen önümüzdeki yıl yapılacak seçimlere en güçlü aday olarak girecek olsa da önünde duran iç ve dış sorunlar genç başbakanın önümüzdeki dönemde önemli kırılmalar ve kararlar almasını hızlandırmasına vesile olacak gelişmelere ön ayak olacaktır.

Brexit çıkmazı Aramco’yu vurdu

Brexit tartışmalarının ve onun ortaya çıkardığı derin siyasi bölünmelerin kaotik doğası, bir zamanlar İngiltere’yi istikrarlı olarak gören krallığın karar vericilerini ve tedavül piyasasını şaşırtmış durumda. Önceden, Londra (City of London bölgesi) Aramco için en iyi uluslararası finans merkezi olarak görülürken şimdilerde Tokyo’nun daha iyi bir seçim olarak ortaya çıkma ihtimali üzerine duruluyor.

Türkiye’de faizsiz finans sistemi

Kuzey Kutup Bölgesi’nde jeopolitik rekabet

Rusya ve ABD arasında Soğuk Savaş döneminin küresel nükleer savaş tehlikesi olmadığı için, günümüzde Rusya’nın bölgedeki askeri politika ve stratejisi egemenliğinin sağlanması; doğal kaynaklar ve ulaşım yolları üzerinde ekonomik çıkarlarının korunması ve muazzam askeri kapasiteye sahip bir dünya gücü imajı vermek gibi amaçlar üzerine odaklanmıştır.

Afrika zirveleri nasıl okunmalı?

Afrika ülkeleri ile düzenlenen zirvelerin, bölgesel ve/veya küresel aktörlerin nüfuzlarını arttırma girişimlerinin bir parçası olduğu açıktır. Bu nedenle bölgesel ve/veya küresel güç olma iddiasındaki devletler, Afrika’nın ekonomik potansiyelinden olduğu kadar siyasi potansiyelinden de yararlanmak istemekte ve bu amaç doğrultusunda politikalarını şekillendirmektedirler.

Çin’in Ortadoğu’da stratejik rolü

Ortadoğu, büyük güç müdahalelerinin ve bölgelerarası anlaşmazlıkların engellediği, petrol sonrası ekonomiye geçişle karşı karşıya. Sorunlar, bölgenin kendi içinde çözüme kavuşturulmalıdır ancak Pekin, benzersiz bir şekilde bölgede ortak, arabulucu ve müşteri olarak konumlandı.

Gözlerinize inanamayacaksınız: DeepFake

Teknolojik gelişmelerin her biri bizi geleceğe taşıyor. Ama hangi geleceğe? İyi mi, kötü mü? Bu yazıda kötüye taşıdığı taraflardan en tehlikelisini, gördüklerimizi sorgulatacak bir teknolojiyi ele alacağız: “DeepFake”

ABD’nin Kürt raporları tarihi

Irak’ta Ekim ayının ilk günlerinde patlak veren toplumsal olaylar, Suriye’de varılan mutabakatlara rağmen PKK/YPG’nin mevzilerini terk etmemesi hatta petrol bölgelerine ABD’nin desteğiyle daha da kuvvetli şekilde tutunması, İran üzerinde rejim değişikliğini hedefleyen ekonomik ve askeri kuşatmanın vardığı nokta, 1. Dünya Savaşı öncesinde Ortadoğu’nun sınırlarını çizmeye yönelik uygulamaya konan planların yeni tasarımlarının yürürlükte olduğuna işaret ediyor.

İsrail’in siber casusluk silahı: Pegasus

Avrupa Birliği yolun sonunda

Avrupa eğer geleceğini olumlu yönde şekillendirmek istiyorsa, bu konuda ciddi bir özeleştiri yapabilmeli. Çünkü Avrupalıların bölüştükleri ekonomik pasta sonsuza dek büyük kalmayabilir. İlk ciddi ekonomik sıkıntıda yeniden birbirlerinin veya birilerinin boğazına sarılacaklarsa, AB’nin kısa tarihi pembe yalanlar üzerine kurulmuş demektir.

Evladı çalınan annelerin sessiz çığlığı

Bu eylemi sadece Diyarbakır’daki annelerin sırtına yüklemek, vicdana, adalete, insafa sığar mı? Ateş hep düştüğü yeri mi yakmalı? Bu sesi yüksek, umudu canlı tutmak sadece annelere mi düşmeli? Ya özgürlük sevdalıları, sivil toplum örgütleri, film yapımcıları, aktivistler, insan/çocuk hakları savunucuları? Bir kısmı barbarlara göre pozisyon almış olabilirler. Ya diğerleri?

PKK/YPG kaybedince Avrupa da kaybetti

Avrupa Suriye’de ne askeri, ne de siyasi bir aktör. Avrupalı liderler, Türkiye’nin Rusya ile yaptığı anlaşma sonrası bu gerçek ile acı olsa da yüzleşiyor. Peki, ama Avrupa’nın bölge için sorumluluğu başlamadan bitti mi? Bitmesine izin verilmemeli! Bundan sonraki süreçte, Suriye’nin yeniden inşası ve mültecilerin evlerine dönmesinde Avrupa almadığı sorumluluğu alabilir.

Nil nehrinde Rönesans barajı çıkmazı

Lübnan eylemlerinin sosyal yankıları

Lübnan’ın uzun geçmişine bakıldığında mezhep siyaseti yeni olmamakla birlikte çizilen yöntemin halkta yarattığı etkiyi görmek mümkün. Dolayısıyla teknokratik hükümete da karşı olan Lübnan halkı, tamamen mezhep etkisinden sıyrılmış yeni bir siyasi anlayış bekliyor ve sorunların çözümü için buradan başlanması gerektiğine inanıyor.

Mescid-i Aksa’nın kalbinde senin adın yaşıyor

Tüketicinin desteği Erdoğan’la birlikte

Çin’in Barış Pınarı Harekâtı algısı: Nedenler ve sonuçlar

Çinli akademisyen ve uzmanların Suriye’nin kuzeyinde sürmekte olan Barış Pınarı Harekatı’na yönelik bakışları Batı’nın sunduğu perspektiften süzülmektedir, öyle ki verilen rakamlar kullanılan terminolojiler bir tarafa yapılan eleştiriler ironik bir şekilde, Batı’nın taşıdığı liberal demokratik değerler üzerinden yapıldığı görülmektedir. Bu noktada, Çin-Türkiye ilişkilerinin gelişimi için düzenlenen hemen hemen her toplantıda vurgulanmakta olan, ülkelerin birbirlerini Batılı kaynaklar üzerinden d...

Barış Pınarı: Türkiye’nin hukuki dayanakları

Sahada güçlüysen masada söz sahibi olursun

Cumhurbaşkanı Erdoğan defaatle Suriye’nin kuzeyinde yürürlüğe konmaya çalışan plana karşı mücadelesini sürdürdü: “PKK ile PYD birbirinin aynıdır. Dertleri nedir Kuzey Suriye’de bir devlet oluşturmaktır. Bunu da Afrin, Kobani, Kamışlı’ya kadar Suriye’nin kuzeyinde kurmaktır. Biz Türkiye olarak buna sıcak bakamayız. 07 Ocak 2015” Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tüm dünyaya sesleniyorum: Bedeli ne olursa olsun, Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye’nin güneyinde devlet kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. 26 Hazi...

İsrail’in Suriye politikasının arka planı

İsrail ve Yahudi lobisi tarafından Amerikan kamuoyuna yönelik yapılan algı operasyonunda, PYD/YPG terör örgütü DAEŞ’e karşı mücadeledeki tek bölgesel müttefik olarak gösterilerek ABD’nin müttefiklerini terk etmesinin büyük bir hata olacağı argümanı işlenmektedir. Bunun arkasında ise bunca destek ve yatırıma rağmen PYD/YPG’nin terk edilmesinin, ABD’nin bir gün İsrail’i de bölge yalnız bırakabileceği histerisi yatmaktadır.

Sudan’da yeni hükümet: Başarı mümkün mü?

Bitmeyen Savaşların bitmesi için Barış Pınarı

Türkiye, Batılı devletler gibi bir terör örgütüne karşı diğer terör örgütlerini beslemek yerine tüm terör örgütlerine ortak ve tutarlı bir duruş sergileyen bir politika izledi. PKK/YPG ile mücadelenin yanı sıra Türkiye aynı zamanda DEAŞ’a karşı sahada göğüs göğüse savaşan tek ordu oldu.

iPhone’dan Huawei’ye: Yeni teknoloji jeopolitiği

Ortaya çıkan teknolojik gelişmelerin jeopolitiği, zaten hissediliyor. Çin, kendi modelinden sağladığı yararı projelendirmeye devam ediyor. Pekin, artık kendi bölgesi ile sınırlanmaktan memnun değil. Avrupa, yaklaşımını ikiye katlamayı ve teknoloji şirketlerini teslim almayı, düzenlemeyi tercih ediyor. Buna karşılık ABD, teknoloji ihracatını azaltmak da dahil olmak üzere 14 kritik alanda daha çatışmacı bir tutum benimsiyor.

‘Yeni Dünya Düzeni’nde Almanya’nın pusulası

Almanya uzun yıllardır tarihin doğal akışının dışına çıkmış bir ülke gibi davranıyordu. Küresel liderlik hırsları olmayan, siyasi ve ekonomik etkinliğini uluslararası kurumların üzerinden meşrulaştıran, çatışmaları yatıştıran ve kendi post-modern cennetini jeopolitik güç mücadelelerine olabildiğince uzak kalarak sürdürmeye çalışan bir Almanya vardı.

Ulus devletler, kripto paralardan nasıl faydalanabilir?

Dolar sisteminden kurtulmak, rezervlerini dolardan çıkarmak isteyen ülkeler için en yerinde çözümlerden bir tanesi de üretimi değiştirilemeyen, programında sınırlanmış olan başta Bitcoin olmak üzere benzer kripto paralarla rezerv tutmak olacaktır. Bugün Filistin ya da Kuzey Kore, Amerikan baskısından kurtulmak için kendilerine ait kripto para oluşturma çalışmaları yürütüyor.

ARAMCO saldırısı: Yemen krizinin bölgesel ve küresel boyutları

Yemen’de, İran ile Suudi Arabistan arasındaki bilek güreşin yanı sıra BAE ile Suudi Arabistan arasındaki bu ihtilafın artması ile birlikte, Yemen’in içinde bulunduğu mevcut insani ve siyasi krizi daha da derinleştireceği gibi Suudi Arabistan’ı da daha büyük bir çıkmazın içine sokacağı açık. Bölgedeki olaylar Arap koalisyonu içindeki ayrışmayı açık bir şekilde ortaya koyarken, Yemenlilerin koalisyona güvenini de büyük ölçüde zedelemektedir.

Sarsılmaz Azerbaycan-Türkiye kardeşliği

Azerbaycan Ordusu’nun kurulması, eğitim ve tatbikat çalışmalarının düzenlenmesi, çağdaş düzeye ulaşmasında Türk Silahlı Kuvvetleri`nin çok büyük rolü vardır. (Haydar Aliyev)

İsrail siyasetinin krizi

Geniş bir tarihi perspektifle değerlendirildiğinde, İsrail siyaseti açısından bugünün dünden en bariz farkının Arap monarşileri ve otokrasileriyle olağanüstü bir hız ve içerikle geliştirilen ilişkiler olduğunu görebiliyoruz. Söz konusu dış ve ulusal güvenlik politikası ataklarının bir sonucu olarak değerlendirilebilecek olan bugünün siyasal krizi, aslında İsrail’in kendisine biçtiği siyasal rolle de yakından ilgili.

Körfez’de misilleme mücadelesi

Enerji oyununda kurallar değil, krallar değişir

Dünyanın en büyük üçüncü petrol üreticisi Suudi Arabistan’ın saldırıya uğramasına son zamanların en yüksek fiyat artışıyla cevap veren petrol piyasasının jeopolitik riskler karşısında ne kadar savunmasız olduğu bir kez daha görülmüş oldu. Dünyada arz fazlasının yaşandığı, hatta petrol talebinin zirve noktasına yaklaşmak üzere olduğunun ileri sürüldüğü bir dönemde meydana gelen saldırılar arz krizi olmamasına rağmen fiyat üzerinde Kuveyt’in işgalinden bile daha fazla etkili oldu.

Ankara Zirvesi Diplomasinin güvenliğe etkisi

Ankara zirvesi üç ülkenin Suriye’deki güç dengesinin korunması ve siyasi geleceği konusunda çıkarlarının dile getirilmesi ve aktörler tarafından kabul edilmesi açısından da önemli bir gelişme olarak görülmektedir. Zirvede kabul edilen ortak açıklama Türkiye, Rusya ve İran’ın Suriye’deki çıkar ve hassasiyetlerini kabul edilmesi anlamını da taşımaktadır.

Rüzgar gibi geçti John Bolton

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.