Aktüel Haberleri

Mustafa Karahasanoğlu vefat etti

Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu, vefat etti. Karahasanoğlu, Bugün ikindi vakti Fatih Camii'nde kılınacak cenaze namazına müteakip Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verilecek.

'Balkız' doğaya bırakıldı

Düzce'nin Yığılca ilçesinde, acı bal yediği için baygınlık geçiren ve 'Balkız' ismi verilen bozayı, tedavisinin ardından doğaya bırakıldı.

Hafıza'nın 31'inci bölümü yayında: Kriz Avrupa'yı hazırlıksız yakaladıysa sebebi kim?

Yeni Şafak'ın canlı yayın serisi Hafıza'nın 31'inci bölümünde, Ersin Çelik ve İbrahim Ufuk Kaynak, 'Kriz Avrupa'yı hazırlıksız yakaladıysa sebebi kim?' konusunu masaya yatırdı.

Bursa'da çöp evde bulunan çocuktan iyi haber

Bursa'da çöp evde bulunan 9 yaşındaki C.M.A'nın sağlık durumu iyiye gidiyor. Yapılan son açıklamaya göre çocuğun 3 kilo aldığını, çok hareketli olduğunu ve yakında taburcu edileceği bildirdi.

İtalyan genç CZN Burak'tan etkilenip Müslüman oldu

Yıllar önce Burak Özdemir'i takip etmeye başlayan Avrupalı genç, Müslüman olmaya karar verdi. İki isim, yaşadıkları mutluluğu anlattı.

Cuma hutbesi: İman, salih amel ve güzel ahlâkla kemâle erer

Her hafta büyük bir katılım eda edilen Cuma namazı için bu hafta Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen hutbe konusu "İman, salih amel ve güzel ahlâkla kemâle erer" başlığı oldu. 12 Ağustos 2022 tarihli cuma hutbesinin tamamını haberimizde okuyabilirsiniz.

Binali Yıldırım'dan aşure paylaşımı

AK Parti Genel Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, evinde eşi Semiha Yıldırım ile birlikte aşure pişirirken çektirdikleri fotoğrafı paylaştı. Yıldırımın fotoğrafına beğeni ve yorum yağdı.

Müzelik şaheserler açık artırmada: Osmanlı sultanlarına ait 200 eser

Osmanlı sultanları ile sarayın yüksek erkânına ait 200 eser açık artırmaya çıkarıldı. Abdülhamid Han'ın altın murassa cep saati (dün itibarıyla) 60 bin dolara yükseldi. Hâlâ çalışan saat, 18 ayar altın üzeri elmaslarla bezeli.

Areda Survey araştırdı: Arkadaşlara güven giderek azalıyor

Areda Survey’in sosyometre araştırmasının sonuçlarına göre, Türk halkının yüzde 51,8’i arkadaşlarına güveniyor. Ancak geçen yıla bakıldığında bu güvenin yüzde 12,7 azaldığı görüldü.

Aşırı hız cezasına 'kamu görevi' affı

Konya Barosu avukatlarından Adem Akyürek, 4 Kasım 2021 günü Bursa Adliyesi'ndeki duruşmalarına katıldı ve aynı gün içinde Bursa'dan Konya'da ertesi gün yapılacak duruşmasına yetişmek için yola çıktı.

Türk ve Arap kültürleri çeviri ödülleriyle yakınlaştı

Katar tarafından düzenlenen Şeyh Hamad Çeviri ve Uluslararası Anlayış Ödülü’nün sözcüsü Dr. Hanan Al-Fayyad, Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden çeviri alanında araştırmacı ve uzmanlarla bir dizi görüşmeler gerçekleştirerek yerel basın organlarına açıklamalarda bulundu.

Justin Bieber’dan halaylı paylaşım

Kanadalı şarkıcı Justin Bieber, 253 milyon takipçili Instagram hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımda, Şemdinlili Sofi Ömer’in halay videosuna yer verdi.

Avrupa’nın can damarları kuruyor

Tarihin en sıcak yıllarından biri olarak kabul edilen 2022’de kuraklık Avrupa’nın nehirlerini tehdit ediyor. Kış mevsimindeki yetersiz yağmur ve kar yağışı da tabloya eklenince kıtadaki nehirlerin yüzde 70’inden fazlasının kuruduğu belirtiliyor.

Pandemisiz aşure

Son 2 yıldır koronavirüs kısıtlamaları yüzünden idrak edilemeyen aşure günü bu yıl kısıtlamasız geçecek. Hicri yılın ilk ayı Muharrem ayının onuncu gününe denk gelen aşure günü Arapçada “on” anlamına gelen “aşara” kelimesinden türüyor.

Mehmet Kemiksiz: Ehlibeyt muhabbeti bir Kur'an buyruğudur

Türk Müziği sanatçısı Mehmet Kemiksiz, Kerbela Hadisesi ve Muharrem ayı ile alakalı yenisafak.com'a verdiği röportajda; "Klasik dönem tasavvufi anlayışımız dikkate alındığı zaman divan sahibi bütün mutasavvıf şairlerimiz hangi tarikten olurlarsa olsunlar, meseleye Ehlibeyt muhabbetinin bir Kur’an buyruğu olduğu temelinde yaklaşmışlardır" İfadelerini kullandı.

Halk Ekmek Ankara'dan sonra İstanbul ve İzmir'de de zamlandı

Ankara Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz gün, 8 Ağustos itibarıyla halk ekmeğe zam yapılacağını açıkladı. Ankara'nın ardından İstanbul ve İzmir'de Halk Ekmek için yüzde 50 zam kararı alındı. Yapılan zamla birlikte üç büyükşehirde Halk Ekmek fiyatı 2 TL'den 3 TL'ye çıkmış oldu.

Hafıza'nın 30'uncu bölümü yayında: Çin ve ABD gerginliği

Yeni Şafak'ın canlı yayın serisi Hafıza'nın 30'uncu bölümünde, Ersin Çelik ve İbrahim Ufuk Kaynak, 'Çin ve ABD gerginliği' konusunu masaya yatırıldı

Umre turları 15 Ağustos'ta başlıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, 2022-2023 umre turlarının 15 Ağustos'tan itibaren başlayacağını söyledi. Bircan, "Umrede, 65 yaş altı olma ve Kovid-19 aşısı şartı aranmayacak" dedi.

Cuma hutbesi: Muharrem ayı ve Kerbelâ

Her hafta büyük bir katılım eda edilen Cuma namazı için bu hafta Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen hutbe konusu "Muharrem ayı ve Kerbelâ" başlığı oldu. 5 Ağustos 2022 tarihli cuma hutbesinin tamamını haberimizde okuyabilirsiniz.

Ani sıcaklıklar arıları da vurdu

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar, bitki popülasyonu için son derece büyük öneme sahip arıları da etkiledi. Arıların ilkbahardaki ani sıcak yükselişleriyle kovanlardaki kolonilerinin bozulduğunu söyleyen Prof. İsmail Seven, “Arı olmazsa bitkilerin tozlaşması büyük oranda sekteye uğrar. İnsan neslinin devamlılığı da tehlike altına girer” dedi.

Uçuşlar dijital takipte

Ücretsiz uçuş takibi hizmeti sunan Flightradar24 internet sitesi, son zamanların en çok ilgi gören dijital platformuna dönüşmüş durumda. Transfer olan futbolculardan Pelosi’nin Tayvan ziyaretine yüzbinlerce kişi canlı yayında uçakları anlık olarak takip edebiliyor.

Kummakivi Denge Kayası

Finlandiya’nın güneydoğu kesiminde ormanlık alanda bulunan Kummakivi Denge Kayası görenleri şaşkına uğratıyor.

İHH’dan Yemenli ihtiyaç sahiplerine destek

İHH İnsani Yardım Vakfı, 2014 yılından bu yana iç savaşın devam ettiği Yemen’de yardım çalışmalarına devam ediyor. İHH son olarak, bölgeye gönderdiği ekibiyle ülkedeki ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırdı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı: Maymun çiçeği vakası 5'e çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ana kadar ülkemizde 5 maymun çiçeği virüsü hastası tespit edildiğini söyledi.

Yapay zekada yol haritası

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 4 yıllık yapay zeka stratejisi belirledi. Yetkin kişiler sektöre kazandırılacak. Eğitim ve sertifika programları düzenlenecek, istihdam sağlanacak.

Nice Kutlular yetişecek

Başakşehir Mehmet Emin Saraç Anadolu İHL’de açılan kütüphaneye Yeni Şafak yazarı Mustafa Kutlu’nun adı verildi. Kütüphanenin açılışını yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “İnşallah bu okulumuzda nice Mustafa Kutlu'lar yetişir” dedi. Kutlu da çocuk-kitap buluşmasının ilk adımının ailede atıldığına dikkat çekti.

Güneş fırtınası Dünya’mızı vuracak

Uzmanlar, Dünya’yı etkileyebilecek ‘Güneş fırtınası’ uyarısında bulundu. Söz konusu jeomanyetik fırtınanın bugün Dünya atmosferine çarpması bekleniyor. Navigasyon, cep telefonu ve TV sinyallerinde de kesintiler yaşanabileceği belirtiliyor.

Mahmud Esad Coşan Vakfı 36 bin 224 adet kurban payını ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı

Mahmud Esad Coşan (MEC) Vakfı tarafından yürütülen 17. Uluslararası Kurban Organizasyonu'nun Türkiye ayağı; Afyon'da bulunan modern tesislerde yapılan kesim, ayrıştırma, şoklama ve paketleme işlemlerinin sonrasında geçilen dağıtım çalışmalarında 36.224 adet kurban payının ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasıyla tamamlandı.

Bu mesaja dikkat: SMS ile linke yönlendiriyorlar

Dolandırıcılar oltalama yöntemiyle vatandaşı ağına düşürmeye çalışıyor. SMS ile gönderilen linke tıklayanların bilgilerini ele geçiriyorlar.

Kutupların kapısı liselilere açılıyor

2. Ulusal Arktik Bilimsel Araştırma Seferi’nden dönen bilim insanları, bölgede 14 farklı proje yürüttü. Prof. Dr. Burcu Özsoy, projeye gelecek seferlerde lise öğrencilerinin de destek olacağını söyledi. Özsoy, “Teknofest’te Tübitak Kutup Araştırmaları Yarışması’nda bine yakın liseli genç, Antarktika için İHA’dan robotlara, birçok proje üretiyor.” dedi. Ayrıca, yarışma birincisi öğrenci, heyetle kutuplara gidecek.

Okçular Vakfı'nı hedef alan Tele1'e Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı'dan cevap: Sizin israf olarak gördüğünüz yatırım 25 bin gencimize hizmet veriyor

CHP yandaşı Tele1, geçtiğimiz günlerde UNESCO listesine giren Geleneksel Türk Okçuluğunu itibarsızlaştırmaya girişti. Okçular Vakfı'nı hedef alan Tele1'e yanıt, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı'dan geldi. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Balcı, "Sizin 'israf' olarak gördüğünüz yatırımlar bugün tam 25 bin Altındağlı gencimize hizmet veriyor. Çocuklarımızın sporla iç içe büyümesini israf olarak gören bir zihniyetle karşı karşıyayız." dedi.

Yanlış mesajlar vatandaşları tedirgin ediyor: DASK hatalı numaralar için acenteleri işaret etti

Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun cep telefonlarına attığı yanlış mesajlar vatandaşları tedirgin ediyor. Başka birinin adına yapılan poliçenin kendilerine iletildiğini ve sürekli mesaj aldıklarını ifade eden vatandaşlar, durumu defalarca şikayet etmesine rağmen bir sonuç alamıyor. Vatandaşların kişisel bilgilerinin acenteler tarafından girildiğini ve acentelerin DASK poliçesini keserken müşterinin telefon numarasını doğru girmekle yükümlü olduğunun altını çizen DASK ise yanlış mesajlar için acen...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+