Aktüel Haberleri

Yazar Ahmet Özalp son yolculuğuna uğurlandı

Yayın camiasının değerli isimlerinden araştırmacı yazar N. Ahmet Özalp, Eyüp Sultan Camii'nden son yolculuğuna uğurlandı. Araştırmacı yazar Ahmet Özalp'ın naaşı, Eyüp Sultan Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından dualarla Eyüp Sultan Mihrişah Valide Sultan Haziresi'ne defnedildi.

TRT’den futbolseverlere çağrı

TRT’den Futbolseverlere Çağrı TRT kanallarının yüksek ses ve görüntü kalitesiyle izlenebilmesi için bir süre önce TÜRKSAT 4A uydusunda yeni bir frekanstan yayına başlanıldı. TRT’den futbolseverlere, bu akşam TRT 1’de ekrana gelecek Faroe Adaları – Türkiye karşılaşması ve 20 Kasım’da başlayacak FIFA 2022 Dünya Kupası öncesi bir kez daha frekans güncelleme hatırlatması geldi.

Sivrisinek dünyanın en tehlikeli hayvanı: Yılda 1 milyon insan ölüyor

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı, Afet Yönetimi Enstitüsü ve İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Türkiye ısındıkça biraz daha tropiklere benzer hastalıklarda, zoonatik hastalıklar yani hayvanlardan insanlara geçen hastalıklarda artış oluyor. Bunun başında dünyanın en tehlikeli hayvanı sivrisineklerde bir artış var." diye konuştu

Danimarka ve Almanya birbirine bağlanıyor

Danimarka ve Almanya dünyanın en uzun batık tünelini inşa ediyor. Baltık Denizi’nin 40 metre altına inen dünyanın en uzun su altı tüneli, 2029’da açıldığında iki ülke arasındaki yolculuk sürelerini kısaltarak Danimarka ve Almanya’yı birbirine bağlayacak.

İngiliz kaleleri tehlike altında

Koruma ve yardım kuruluşu English Heritage (İngiliz Mirası), yüzlerce yıldır ayakta duran kalelerin iklim değişikliğinden zarar görme riski altında olduğu konusunda uyarıda bulundu

Duştan 1 dakika erken çık 18 ton su tasarrufu yap

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, kış öncesinde ‘Aklınla verimli yaşa!’ sloganıyla yayınladığı bilgilendirme metninde küçük adımlarla büyük tasarruflar yapılabileceğini ortaya koydu. Kitapçıkta, tavsiyelere uyulması halinde doğal gazda yüzde 50, elektrikte yüzde 35 tasarruf edilecek. Duş süresi 1 dakika azaltılarak, kişi başı yılda 18 ton su tasarrufu sağlanabiliyor.

Yazar Ahmet Özalp vefat etti

Bir süredir kanser tedavisi gören yazar N. Ahmet Özalp, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'nde 69 yaşında hayatını kaybetti.

Dağın tepesinde ilginç görüntü

5 bin 137 metre yüksekliğiyle "Türkiye’nin çatısı" olarak bilinen Ağrı Dağı, zirvesindeki bulutun başlık şeklini alması görenleri büyüledi.

Metin Uca LGBT sapkınlığına karşı duran ailelerle dalga geçti

Televizyon programcısı Metin Uca, LGBT lobisine hizmet ettiği mesajında, sapkınlığa karşı duran aileye duyarlı kişilerle kendince alay etti.

Lavanta yağı sür sivrisinekten korun

İstanbul’da sivrisinek ısırığı nedeniyle hastanelere başvuranların sayısı her geçen gün artıyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Prof.Dr. Zekayi Kutlubay, bu yıl Aedes cinsi sivrisinekler nedeniyle şikayetlerin olduğunu söyledi.

Hafıza'nın 35'inci bölümü yayında: Rusya neden Ukrayna'da başarısız

Yeni Şafak'ın canlı yayın serisi Hafıza'nın 35'inci bölümünde, Ersin Çelik ve İbrahim Ufuk Kaynak "Rusya neden Ukrayna'da başarısız" konusunu masaya yatırdı.

Panama vatandaşı kadın Müslüman olarak 'Ayşe' adını aldı

Bursa'da müftülüğe başvuran Panama vatandaşı Tatıana Maır Castılloo, şehadet getirerek Müslüman oldu. Castılloo Müslüman olduktan sonra 'Ayşe' ismini aldı.

Başörtüsü nedeniyle staja kabul edilmediğini iddia ettiği okul yönetiminden şikayetçi oldu

İstanbul'da üniversite öğrencisi Nezaket Akbulut, okulu tarafından staj için yönlendirildiği koleje başörtüsü nedeniyle alınmadığını iddia ederek yetkililer hakkında şikayetçi oldu. Akbulut, "Tüm kadın haklarına, insan hukukuna aykırı bir davranış olduğu için hakkımı savunmaya başladım. Çağlayan Adliyesinde adli işlemlere başladım. Gerekli yerlere şikayette bulundum" ifadelerini kullandı.

300 yıllık cami eski haline getirilecek

Düzce'de, Ozanlar köyünde bulunan ve uzun yıllardır bakımı yapılmayan 300 yıllık caminin kubbesi zarar görmüş, iç kısımları çürümüştü. Caminin bu halini gören köy halkının seferberliği ile tarihi caminin yeniden yapılması için gerekli işlemler başlatıldı.

Karadan uzak 30 gün: Bin 200 işçi denizin ortasında vardiyalı olarak 7/24 çalışıyor

Silivri açıklarındaki “Kuzey Marmara Doğal Gaz Depolama Tevsi Alanı” dünyadaki sayılı yeraltı doğalgaz depolarından biri. Deniz ortasındaki tesiste vardiyalı olarak 1200 kişi çalışıyor. Birçok farklı ülkeden gelen ve 30 gün boyunca karaya hiç ayak basmayan işçilerle bir gün geçirdik. Zor bir görev. Stresle başa çıkmak için bol çikolata tüketildiğini öğreniyoruz.

153 yıldır aynı tohum: Acı kırmızı biber üretiyorlar

Bilecik’in Çukurören köyünde 153 yıldır aynı tohumla üretilen acı kırmızıbiberler, toplandıktan sonra köylüler tarafından balkonlarda, çatılarda, ev duvarlarında kurutuluyor.

Yangından kaçan domuz sürüsü otel bahçesine sığındı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde dün öğle saatlerinde çıkan orman yangını yaban hayvanlarını da olumsuz etkilerken, alevlerden kaçtığı tahmin edilen domuz sürüsü bir otelin bahçesine sığındı.

İBB Başkanı İmamoğlu'ndan Tarkan'a İstanbul'da konser teklifi

Ünlü şarkıcı Tarkan, İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında sahneye çıkmak için 8 milyon lira gibi astronomik bir ücret almış, buna rağmen Tunç Soyer tarafından "Yüce gönüllü" ilan edilmişti. Tarkan'a bu kez İstanbul'un CHP'li başkanı Ekrem İmamoğlu'nun "29 Ekim'de de İstanbul'da sahneye çık" diye teklif götürdüğü iddia ediliyor.

500 bin konut böyle olacak: Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin daire planları belli oldu

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin daire planları belli oldu. Şimdiden 4 milyon başvuru alan projede, İstanbul Esenler'deki TOKİ konutları model alınacak. Esenler'deki 2+1 ve 3+1 daireleri gezdik. Binalar 5 katlı. Kişi başına 17 metrekare yeşil alan düşüyor. Her daire balkonlu. 3+1'lerde ebeveyn banyosu bile var.

Bahçeli klasik otomobiliyle yollarda: Ferdi Tayfur şarkısını dinleyerek Ankara'yı turladı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara'da direksiyonuna geçtiği klasik otomobil ile tur yaptı.

Irkçı nefret bu 3 ülkeden yayılıyor: Hindistan, ABD, İngiltere

Avustralya merkezli Victoria İslam Konseyi’nin (ICV) hazırladığı rapora göre sosyal medyada Müslümanlara yönelik nefret mesajlarının yüzde 86’sı Hindistan, ABD ve İngiltere’den geliyor. Twitter’daki 2 yıllık incelemede Hindistan 871 bin 379 tweetle ilk sırada. 2022 yılındaki bir inceleme ise Twitter’ın bu mesajların yüzde 85’ine göz yumduğunu gösteriyor.

Sıfır Atık’ı dünyaya öğreteceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres, “Sıfır Atık Projesi”nin dünyada yaygınlaştırılması için iyi niyet beyanı imzaladı. Guterres, “Toplumlar çok fazla atık üretmeye başladı. Sizin bu anlamda yaptığınız Sıfır Atık Projesi çok kıymetli ve etkileyici” dedi. Erdoğan da Türkiye’nin deneyimlerini dileyen her ülkeyle paylaşmaya hazır olduklarını söyledi.

D’S damat yeni sezon koleksiyonu mağazalarda yerini aldı

D'S damat 2022-23 Sonbahar/Kış koleksiyonunda bireyin, gardırobunun anahtar parçası olacak yüksek kalite kumaşlardan fonksiyonel parçalarla kendine verdiği değerin ve iyi hissetmenin altı çiziliyor.

YETEV ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden öğrencilere dev destek

Yeni Türkiye Eğitim Vakfı ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, yeni bir ‘Eğitim İş Birliği Protokolü’ne imza attı. Protokol kapsamında Beyoğlu Mustafa Kandıralı Güzel Sanatlar Lisesi’nde öğrenim gören öğrencilere aylık başarı bursu ve ihtiyaç desteği sağlanacak.

Türkiye’de 8 ayda 1469 kişi trafik kazalarında can verdi

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine göre, ağustos ayında meydana gelen 44 bin 179 trafik kazasında 29 bin 840 kişi yaralandı, 289 kişi de hayatını kaybetti. Yılın ilk 8 ayında ise kazalarda ölenlerin sayısı, 1469 oldu.

Zıpkınla 100 kiloluk orkinos avladı

Çanakkale’de balık avı malzemeleri satan işyerinin sahibi ve zıpkınla balık avı milli takım sporcularından Ozan Önen, Çanakkale Boğazı açıklarında zıpkınla avlanırken yaklaşık 20 metre derinlikte 100 kilo üzerinde orkinos balığı avladı.

Ehliyet eğitiminde değişiklik: Karar Resmi Gazete'de yayımlandı

Sertifika ayrımı yapılmaksızın sürücü adaylarına emniyet kemeri simülasyon eğitimi verilecek. Amaç, sürücülere emniyet kemeri takma alışkanlığını kazandırmak. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Göç meselesine duvar resimli mesaj: Dünyaya açılan pencereler

Brezilyalı sanatçı Eduardo Kobra, 760 metrekarelik devasa duvara farklı milletlerden 8 göçmeni çizdi. “Her göçmen dünyaya açılan bir penceredir” diyen Kobra, canlandırdığı karakterlerin gerçek kişiler olduğunu ifade etti.

Taksi sorununa ilginç çözüm: Taksimetreyi aç gel

İstanbul ve Ankara’da hizmet veren bir taksi çağırma uygulaması “Taksimetre Aç-Gel” özelliğini devreye soktu. “Özellikle yoğun saatlerde birkaç lira farkla sana taksi bulmamız kolaylaşacak” ifadeleriyle duyurulan özellik tepki topladı.

Emine Erdoğan’a "Uluslararası Başarı ve Topluma Katkı Ödülü" verildi: Dünyanın vicdanıyız

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan’a, ABD Müslüman Örgütler Konseyi (USCMO), New York'ta, "Uluslararası Başarı ve Topluma Katkı Ödülü" verdi. "Bu kıymetli ödülü, dünyanın vicdanı olan ülkem adına kabul ediyorum" diyen Erdoğan, ‘insani yardımın’ "Türk halkının bir vicdan pusulası" olduğunu söyledi. Erdoğan, 2021’de 122 ülkeye 7,7 milyar dolarlık yardım ulaştırıldığını ifade etti.

Berna Laçin'den 'Kızın eve LGBT'li ile gelse' sorusuna rezalet yanıt: Cevabı utandıracak cinsten

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla tepkilerin odağı haline gelen oyuncu Berna Laçin, son hamlesiyle takipçilerini çileden çıkardı. "Kızın evine LGBT'li birisiyle gelse karşı çıkmaz mısın?" diye soranlara yanıt veren Laçin'in cevabı 'yok artık' dedirtti.

AK Parti Milletvekili Keşir Albayrak Grubu'nu ziyaret etti

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Albayrak Grubu'na ziyaret gerçekleştirdi. Albayrak Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak ve Albayrak Medya Dijital Yayınlar Genel Müdürü Ömer Karaca ile çalışmalarını paylaşan Keşir, MKYK üyeleri ve İstanbul teşkilatıyla beraber yürüttükleri projeleri paylaştı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+