Aktüel Haberleri

Uyuma kadın eli

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü başlattığı “Yerelde Kadın Buluşmaları” ile Türkiye’de uyum sürecinde yabancı kadınlar ile ev sahibi toplumdaki kadınların ortak bir yaşama kültürü oluşturmalarını amaçlıyor.

Hava kirliliği sıralamasında Türkiye'de birinci: Temiz hava indeks değeri 355’e çıktı

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte Doğu Anadolu Bölgesinin Çukurova’sı olarak bilinen Iğdır’da, hava kirliliği halk sağlığını tehdit etmeye başladı. Iğdır'da temiz hava için 0 ila 50 arasında bulunması gereken indeks değeri 355’e çıktı.

Minik bedenlerin zorlu yaşam savaşı

El bebek Gül Bebek Derneği, 17 Kasım Dünya Prematüre Farkındalık Günü’nde önemli bir konferansa imza attı. Erken doğum farkındalığı başta olmak üzere prematüre bebeklerin bakımı gibi önemli konuların masaya yatırıldığı etkinlik Bursa’da gerçekleşti.

Ünlü tiyatrocu Yıldız Kenter hayatını kaybetti

Ünlü tiyatrocu Yıldız Kenter, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Kenter akciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi altına alınmıştı. Yıldız Kenter 1981'de Devlet Sanatçısı unvanına layık görülmüştü.

Düğünde pasta yerine 'çiğ köfte' kestiler

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde, Sedat- Pınar Göbüt çifti, düğünlerinde pasta yerine acı biberlerle süslenip pasta şekli verilmiş çiğ köfte kesti. Çiğ köfteyi gören davetliler, şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Usta oyuncu Yıldız Kenter hastaneye kaldırıldı

Usta oyuncu Yıldız Kenter, fenalaşınca hastaneye kaldırıldı. Akciğer rahatsızlığı bulunan ve tedavi altına alınan Kenter'in, durumunun kritik olduğu öğrenildi.

Diriliş Ertuğrul'un Süleyman Şah'ı Serdar Gökhan şehitlerin hayatını kaleme aldı: Şimdiki diziler topluma bir şey vermiyor

Sanatçı Serdar Gökhan, günümüzdeki dizilerin çoğunun toplumsal yapıya bir katkılarının bulunmadığını söyleyerek, "Vakit geçirmek için yapılmış sıradan projeler olarak görüyorum. Amaç bu değil. İsterdim ki yapılan projeler milletimize ışık olsun, yıkılmaya çalışılan aile yapımızı kuvvetlendirsin" dedi.

Afgan yazar Erdoğan hakkında kitap yazınca ilinde meşhur oldu

Afgan yazar Cumaaddin Şirzad, hayran olduğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında yazdığı kitapla yaşadığı ilde meşhur oldu. Kitap sayesinde hem Erdoğan'a hem de kendisine duyulan sevginin arttığını vurgulayan Şirzad, ''Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çok seviyorum. Onun hakkında bir kitap yazdıktan yaşadığım Kunar ilinde meşhur oldum. Şu an bana herkes Erdoğan'ın adamı diye saygı ve sevgi gösteriyor'' dedi.

Cuma hutbesi: Peygamberimiz ve aile

Cuma namazı bu hafta da büyük bir katılımla kılınacak. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı 15 Kasım Cuma Hutbesinin konusunu "Peygamberimiz ve aile" olarak belirledi.

Müzekart ile milli saraylara

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, milli sarayları, fiyatında herhangi değişiklik olmadan yıl başından itibaren Müzekart kapsamına alacaklarını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Bir arada yaşama tecrübesinin sembolü Kudüs yeniden barış şehri olmalı

Dünya Dini Liderleri 2. Bakü Zirvesi'nin açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "İslam medeniyetinde bir arada yaşama tecrübesinin sembol şehirlerinden birisi de Kudüs'tür. O yüzden Kudüs'ün barış şehri olmasının yeniden sağlanması gerekiyor" dedi.

Oyuncu İsrafil Köse'nin ölümüne neden olan taksiciye para cezası

İstanbul Kadıköy'deki trafik kazasında, oyuncu İsrafil Köse'nin ölümüne sebep olduğu gerekçesiyle yargılanan sanığa verilen hapis cezası, 18 bin 200 lira adli para cezasına çevrildi.

Türkiye çöpüne nasıl sahip çıkacak?

Çöpüne Sahip Çık Vakfı’nın Türkiye’de bir ilk olan, çöp atma ve geri dönüşüm alışkanlıklarımızı ortaya koyan Türkiye Atık Farkındalık ve Algı Araştırması, farklı yaş aralıklarındaki toplam bin 3 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Araştırma, Türkiye’de toplumun çöp ve atık konusundaki algısını, çöp atma ve geri dönüşüm konularındaki alışkanlıklarını da gözler önüne serdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: Artık Müzekart ile Milli Saraylar da ziyaret edilebilecek

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: "Milli Sarayları, fiyatında herhangi değişiklik olmadan yıl başından itibaren Müzekart kapsamına alıyoruz. Türk vatandaşları Müzekart ile Milli Sarayları ziyaret edebilecek"

Türk dizileri Hollywood propagandasını çökertiyor

Dünyada geniş bir izleyici kitlesine sahip olan Türk dizileri, ABD’nin propaganda aygıtı olarak kullandığı Hollywood’un 1960’lı yıllardan bu yana yaymaya çalıştığı “Müslüman terörist” imajını siliyor. Türk dizileri yabancı dizi severlerin Türk tarhi ve Müslümanlığa karşı bakışını değiştiriyor.

Hasret yolunu elleriyle yaptılar

Ahıska Türkleri, 75 yıldır vatan hasreti çekiyor. 1944’te Stalin tarafından 40 bin Ahıskalı Alman cephesine gönderilirken geride kalanlara demir yolu inşa ettirildi. Ahıskalılar, kendilerini vatana hasret bırakacak tren yolunu, kendi elleriyle yapmış oldu. 97 yaşındaki Ensar Rızmanov, “6 ay boyunca demir yolunda çalıştım. Bizi hayvan taşıdıkları vagonlarla gönderdiler. Yolda ölülerimizi kar üstüne attık” dedi.

Şiddet temelli oyunlar dijital uyuşturucu gibi

Hızla gelişen teknoloji ve internet çağı tehlikeli dijital uygulamaları da beraberinde getiriyor. Özellikle çocukları tehdit eden tehlikeli dijital uygulamalar hakkında açıklamalarda bulunan Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Müdürü Prof. Dr. Levent Eraslan, “Mavi Balina”, “Momo”, “Mariam” gibi uygulamaların tamamının bu sınıfa girdiğini belirtti.

Tam bir çocuk hakkı ihlali: Dünya çocukları popüler edebiyat kuşatması altında

Gün geçtikçe büyüyen bir alan çocuk edebiyatı hakkında konuşan Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin, dünya çocuklarının popüler yayıncılık ile kuşatıldığına dikkat çekerek "Türkiye şu an popüler çocuk yayıncılığının kuşatması altında. Şu anki çocuk yayıncılığın büyük bir kısmı edebiyat değil. Bunların çocuk edebiyatı olarak yayınlanması tam bir çocuk hakkı ihlali" dedi.

Diyanet'ten İslam dünyasında bir ilk: İşaret dilinde dini kavramlar sözlüğü

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, işitme engelliler için İslam dünyasında ilk defa işaret dilinde dini kavramlar sözlüğünü hazırladıklarını ve bastırdıklarını belirterek, "Web sayfamızda videosu da var. Yine zihinsel ve bedensel engelliler için yaptığımız çalışmalar var" dedi.

Roma dönemine ait tarihi küp tarla sürerken gün yüzüne çıktı

Kırıkkale’nin Balışeyh ilçesinde bir çiftçi, traktörü ile tarlasını sürerken Roma döneminden kalma erzak küpünü gün yüzüne çıkarttı. Bulanan küp, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce koruma altına alındı.

Türkiye’deki yaşlı nüfus sosyal medya kullanım rekoru kırdı, yüzde 71'e çıktı

Yaş aralığı 65 ile 74 olan ve internet kullanan Avrupalı kişilerin Facebook, Twitter gibi sosyal ağlara katılım oranı yüzde 34 olurken, Türkiye’de bu oran yüzde 71’e çıktı. Türkiye’de sosyal medyanın basında konuşulma sayısı ise 123 bin 393 olarak kayıtlara geçti.

Hacivat ile Karagöz yollara düştü: Cerablus, Çobanbey, El Bab ve Azezli çocuklar artık gülüyor

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), "Suriye Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları" kapsamında Cerablus, Çobanbey, El Bab ve Azez’de 4 gün sürecek bir programı hayata geçiriyor. 11 Kasım’da Cerablus’ta, 12 Kasım’da da Çobanbey’de özellikle yetim çocuklarla buluşan etkinlik TIR'ı ile savaş sonrası travmanın etkisi azaltılmaya çalışıyor.

Çizginin Ötesinde Hasan Aycın

Çizgi dünyasının usta isimlerinden Hasan Aycın’ın 41 yıllık sanat birikimi Zeytinburnu’nda ele alınacak

Yeşil rekor

Guinness Rekorlar Kitabı, Çorumluların “Geleceğe Nefes” kampanyasında 1 saat içinde tam 303 bin 150 fidan dikerek dünya rekoru kırdığını tescil etti. Rekor belgesini Guinness yetkililerinden alan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Geleceğe nefes, ilk dünya rekorunu kırdı. Ağaç ve orman sevgisi açısından dünyaya örnek bir seferberlik oldu” dedi. Rekor daha önce 232 bin 647 fidanla Endonezya’ya aitti.

İngilizce nasıl öğrenilir? Okuyarak değil duyarak

Dil öğrenmenin çok kolay olduğunu belirten 25 dil bilen Dilbilimci ve yazar Emin Gulu, kendine has geliştirdiği Pratik Evrensel Gramer metodu ile '20 Günde İngilizce’ isimli kitabı kaleme aldı. Dil konusunda önemli açıklamalarda bulunan Gulu, dilin okuyarak değil duyarak öğrenilmesi gerektiğini belirtti.

Hac kayıtları başladı: 2020 Hac kuraları ne zaman çekilecek?

Hacı adaylarının her sene beklediği hac kayıt tarihleri açıklandı. Kutsal görevini yerine getirmek isteyen hacı adayları 11 Kasım 13 Aralık tarihleri arasında www.hac.gov.tr adresinden ön başvurularını yapabilecekler. Elçi Tur Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Başarır, Hacca gitmek isteyen vatandaşların dikkat etmesi gereken maddelere dikkat çekerek “Bu ulvi görev için başvuru yapacak vatandaşlarımızın konaklama tercihlerine çok dikkat etmesi gerekiyor. Ön kayıt sisteminden sonra bu tercihleri değişt...

Yeme bozuklukları sağlığınızı tehdit ediyor: En riskli grup ergen ve genç yetişkinler

Bilimsel bilgi iletişiminin öneminin bilinciyle hareket eden Sabri Ülker Vakfı, bu amaçla hayata geçirdiği “Uluslararası Beslenme ve Sağlık İletişim Programı”nın üçüncüsünü 5-7 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da düzenledi. Alanında uzman bilim insanları ile iletişimcileri buluşturan ve bir medya atölyesiyle tamamlanan program, bu yıl “Yeme Bozuklukları: Sağlık Etkileri ve Sağlığın Geliştirilmesi İçin Etkili İletişim” temasıyla gerçekleştirdi. Uluslararası bilim insanları ile iletişimciler ye...

Osmanlı'da hac yolcularının uğrak yeri olan Rüstem Paşa Kervansarayı artık gençlere hizmet veriyor

Konya'nın Ereğli ilçesinde Mimar Sinan'ın eseri ve geçmişte hac yolcularının uğrak yeri Rüstem Paşa Kervansarayı, restorasyon çalışmalarının ardından tüm görkemiyle "Millet Kıraathanesi" olarak gençlere ve okurlara hizmet ediyor. Selçuk Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Baş, "Kervansaray hacıların da uğrak yeri. Osmanlı döneminde, İstanbul'dan kutsal topraklara giden üç önemli hac güzergahından biri Ereğli'dir. Bu bağımsız yapı, kervansaray mimarisi bakımından çok önem...

Katarakt ile mücadeleye devam

13 yıldır göz sağlığına yönelik projeler gerçekleştiren Yeryüzü Doktorları, “Görecek Güzel Günler Var, Yardım Edin Görsünler” kampanyası ile daha çok ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedefliyor. Kampanya kapsamında, bir gözün açılması için gerekli bağış bedeli 500 TL olarak duyuruldu.

Aynaya bakınca kulaklarını kapatıyor: Cumhurbaşkanımızdan yardım istiyoruz

Kahramanmaraş’ta dünyada çok nadir görülen "Goldenhar" sendromuyla doğan 4 yaşındaki Yiğit’in kulaklarından estetik ameliyat olabilmesi için 180 bin lira gerekiyor. Anne Elife Baltacı, oğlunun farkına vardığını belirterek, "Aynada kendine bakarken kulaklarını kapatıyor" dedi. Baba Alper Baltacı ise, “Ben asgari ücret ile çalıştığım için oğlumun tedavilerini karşılayamıyoruz. Öncelikle Cumhurbaşkanımızdan ve hayırseverlerden yardım istiyoruz" ifadesini kullandı.

Denizde büyüyen tehlike: Zehirli balıklar Marmara ve Karadeniz’de de görüldü, önlem alınmalı

Geçtiğimiz günlerde Antalya’da balıkçıların ağından bir tekneyi dolduracak kadar balon balığı çıktı, Mersin’de bir çocuğun parmağını kopardı, bir vatandaşın ayağına aslan balığı düştü ölümden döndü ve kıyıya vuran zehirli balıkları yiyen kediler telef oldu. Türk denizlerini hızla istila eden zehirli balık türleri sınır tanımıyor, vatandaşı korkutuyor. Yenişafak, zehirli balık türleri en çok nerelerde var, ekolojik sisteme ve ekonomiye etkileri neler, ne gibi önlemler alınabilir? gibi merak edil...

Alibaba’dan Bekarlar Günü rekoru

Çinli e-ticaret devi Alibaba, geleneksel 11 Kasım Dünya Bekârlar Günü kampanyasında sadece 1 saat gibi bir sürede 14 milyar dolarlık satış yaptı. Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden Alibaba, 2009 yılında başlattığı Bekârlar Günü kampanyasının bu yılki açılışında rekora koşuyor.

+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.