Aktüel Haberleri

Şifa deposu mor yufka: Kronik rahatsızlıklara bire bir

Edirne'de birçok kronik rahatsızlığa iyi geldiği belirtilen mormiks ürünüyle yapılan ekmek ve simit sonra, şimdi de mor yufka üretildi. KOSGEP'den aldığı kredi ile yufka imalathanesi kuran Ebru Sakin, "Genetiği ile oynanmış ürünler yerine amacımız organik ürün sunabilmek bu sebeple tüketiciye mor yufkayı sunmaya karar verdik, Daha önce üretilen mor ekmeği bilenler var ama bilmeyenler mor yufkayı görünce şaşırıyor" dedi.

Aman bir şey olmasın: Klasik otomobili yıpranmasın diye gelini çekiciyle aldı

Karabük’te dünya evine giren motor ustası, kendi yaptığı klasik otomobili "yıpranmasın" diye çekiciyle yüklediği otomobille gelin almaya gitti. Damat Emrecan Ergün, "Biz bu aracı 10 ayda topladık. Şu anda 60 bin kilometrede, daha fazla kilometre yapmasın diye böyle bir şey yaptık" dedi.

Yaban hayvanlarına ekolojik köprü: İki tane daha yapılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın, İzmir-Çeşme Otoyolu'nda yaban hayvanlarını korumak ve yaban hayatı kaynaklı trafik kazalarının önüne geçmek için planladığı ekolojik köprü tamamladı. Bölgeye 2 ekolojik köprü daha yapılması planlanıyor.

Kültür dünyasının Çiftçi’siydi: Kalp krizi sonucu vefat etti

Kültür sanat dünyasının önemli isimlerinden yazar ve şair İrfan Çiftçi geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Aynı zamanda üniversitede hocalık yapar Çiftçi kültür sanat alanında yaptığı hizmetlerle tanınıyor. Çiftçi yarın ebedi yolculuğuna uğurlanacak.

Şiddete karşı eğitim seti: Psikolojik, dini ve hukuki makaleler yer alıyor

KADEM, ‘Şiddetin Anatomisi ve Çözüm Yolları’ isimli bir eğitim seti hazırladı. Sette, uzmanlardan şiddetin önlenmesine yönelik çözüm önerileri yer alıyor. Yönetim Kurulu Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu, “Yüz yüze eğitimlerin yanında online eğitimler de yapacağız” dedi.

Ayasofya için bir milyon imza: “#ilmekilmekAyasofya” etiketiyle başlatılan kampanyada Ayasofya'nın dijital halısına bir ilmek de siz atın

Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması için sosyal medyadan imza kampanyaları başlatıldı. TÜGVA'nın “#ilmekilmekAyasofya” etiketiyle başlattığı kampanyaya 500 bin kişiden destek geldi. Hedef 1 milyon imzaya ulaşmak. İlim Adamları Derneği de (İLADER) Fatih Camii önünde stant kurarak vatandaşlardan imza istedi.

Cuma hutbesi: Sabrın sonu selamettir

Cuma namazı bu hafta da büyük bir katılımla kılınacak. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı 3 Temmuz Cuma hutbesinin konusunu "Sabrın sonu selamettir" olarak belirledi.

Gökhan Özoğuz'dan kız arkadaşını darp ettiği iddia edilen Ozan Güven'e destek mesajı: Tanıyanlar bilir

Bir süredir birlikte olduğu sosyal medya uzmanı Deniz Bulutsuz'u darp ettiği iddia edilen oyuncu Ozan Güven'e tepkiler sürerken, şarkıcı Gökhan Özoğuz ise "Tanıyanlar bilir" ifadelerini kullandığı paylaşımıyla destek verdi.

Yayıncılar LGBT lobisine karşı endişeli: Marjinal bir zihniyetin kültürel istilası ile karşı karşıyayız

Toplumun ahlaki değerlerini yerle bir etmeye çalışan LGBT, Türkiye’deki faaliyetlerine kitap yayıncılarını da ekledi. Kültür yayıncılığında önemli paya sahip İletişim, Everest, Epsilon, Sel ve Can yayınları LGBT lobisinin talimatları ile hareket ederek sosyal medya hesaplarından eşcinselliği destekleyen paylaşımlar yaptı. LGBT lobisinin kitap yayıncılığı üzerinden gençleri ve çocukları hedeflemesi sektörde de tartışma konusu oldu. Yeni Şafak'ın görüşlerine başvurduğu Türkiye Yazarlar Birliği Gen...

İstanbul Sözleşmesi nedir? Neden imzalandı? Niçin iptal edilmek isteniyor?

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un kamuoyunda tartışmalara neden olan İstanbul Sözleşmesi ile ilgili 'iptal' sinyali vermesi le sözleşmenin kapsamı merak edildi. Kağıt üzerinde kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadele amacıyla 11 Mayıs 2011'de İstanbul'da imzalan sözleşme, suistimaller sebebiyle sık sık gündeme geliyor. Peki, İstanbul Sözleşmesinin tartışmalı maddeleri neler? Ne zaman, kim imzaladı? İstanbul Sözleşmesini feshetmek kolay mı?

Kırklareli yanıyor: Sıcaklık tavan yaptı asfaltlar eridi

Yurt genelinde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde olması ve nem oranının tavan yapması vatandaşları bunaltıyor. Son olarak Kırklari'nden gelen görüntüler yakıcı sıcaklığı gözler önüne serdi. Termometrelerin 31 dereceye ulaşması nedeniyle kentin bazı bölgelerinde asfalt eridi. Ekipler,ulaşımın aksamaması için eriyen asfalt yollara taş tozu ve su döktü.

Evinde beslediği Labrador cinsi iki köpek ikiz bebekleri parçaladı

Brezilya'da korkunç bir olay yaşandı. 26 günlük ikiz bebekler, Labrador cinsi köpeğin evdeki saldırısı sonucu ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan minik bebekler tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Caretta carettaların yuvaları sorumsuzca talan edildi belediye hendek kazıp korumaya aldı

Dünyada nesli koruma altındaki caretta carettaların yuvalarını korumak için alınan önlemler, sorumsuz sürücüler nedeniyle heba oluyor. Antalya Manavgat'ta traktörle üzerinden geçilen deniz kaplumbağası yuvası tahrip edildi. 100'ün üzerinde yumurtanın zarar gördüğü tahmin edilirken, Hacettepe Üniversitesi'nden Dr. Ali Fuat Canbolat, yumurtalar kırılmasa dahi yavruların sıkışan kumu aşıp dışarı çıkamayacağı için büyük oranda öleceklerini söyledi. Belediye ekipleri ise araçların girişini önlemek iç...

Kurban Bayramı'na sayılı günler kaldı: Tatil kaç gün olacak?

İslam alemi açısından büyük önem taşıyan Kurban Bayramı tarihleri merak ediliyor. Temmuz ayının son günü ile Ağustos ayının ilk haftasına denk gelen tarihlerde vatandaşlar ibadetlerini yerine getirecekler. Birlik, beraberlik ve bereketin arttığı bu dönemde yılın ikinci bayramı için geri sayım başladı. İbadetlerini yerine getirmek isteyenler aynı zamanda bayram tatili fırsatlarından da yararlanmak istiyorlar. Peki 2020 Kurban Bayramı ne zaman ve hangi tarihte? Kurban Bayramında sokağa çıkma yasağ...

Kızılay’dan dost eli: 4 milyon kişiye kurban eti dağıtılacak

Kızılay, 4 milyon insana kurban eti ulaştırmayı hedefliyor. Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, bu yıl kurban paylarının maliyetlerini yurt içi 1050, yurt dışı 850 lira olarak belirlediklerini ifade etti.

Ayasofya'nın açılması egemenliğin gereği

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman Arslan, Danıştay’da bugün verilecek karar öncesinde “Ayasofya ibadete açılmalı” dedi. 1934 tarihli müzeye dönüştüren karara gönderme yapan Arslan, “O günün şartlarında alınan kararların halen devam eden olumsuz etkileri varsa onların da bir an önce düzeltilmesi milletin egemenliğinin gereğidir” dedi.

TYB’den Ayasofya'nın açılmasına tam destek: Zincirleri kırmanın tam vakti

Bazı siyasi mülahazalarda iddia edildiği gibi Ayasofya’nın açılmasını siyasi bir atılım olarak değil tarihi bir açılım olarak görmekte olduklarını belirten Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı bir bildiri yayınlayarak Ayasofya’nın Camii olarak açılmasına destek verdiklerini açıkladı. Bıyıklı, "Türkiye’nin yazarları olarak Ayasofya’nın zincirlerinin kırılmasını tam vakti olduğuna inanıyor, şer cephesinde mevzilenmiş bazı isimlerin çıkardıkları çatlak seslere aldırmadan Fe...

Prof. Dr. Maşalı: 20 milyon kişiye yardım ulaştırmayı hedefliyoruz

İstanbul Müftüsü ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, “yurt içinde ve yurtdışında 20 milyonu aşkın mazlum, mağdur, muhtaç ve sığınmacı kardeşimize halkımızın yardım elini ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

Türk Kızılay, 4 milyon insana kurban eti ulaştırmayı hedefliyor

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, "Bu yıl kurban paylarımızın maliyetlerini yurt içi bin 50, yurt dışı 850 lira olarak belirledik" dedi. Kınık, "Kurban etinden 4 milyon insanın faydalanmasını amaçlıyoruz. Bunun yaklaşık 1,7 milyonu ülkemizde 81 vilayetimizdeki insanlar olacak" dedi.

Rize'de armut yemek için ağaca tırmanan ayı mahsur kaldı AKUT kurtardı

Rize'nin Pazar ilçesinde gülümseten bir olay yaşandı. Köylülerin domuzlar için kurduğu tuzağa takılarak çıktığı armut ağacında mahsur kalan ayı, AKUT ekipleri tarafından halatlar yardımıyla kurtarıldı.

Bakanlıktan doğa dostu proje: İzmir'e yaban hayatı koruma köprüsü

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İzmir-Çeşme Otoyolunda yaban hayvanlarını korumak ve yaban hayatı kaynaklı trafik kazalarının önüne geçmek için planladığı 3 ekolojik köprüden birini tamamladı.

Kahvaltının vazgeçilmezi siyah zeytindeki hileye dikkat: Boya kullanıyorlar

Gıda teröristlerinin son hedefi zeytin oldu. Uzmanlar, siyah zeytinde yapılan hilelere dikkat çekerek, "Zeytinin olgunlaşma süresi 4-6 ay arası değişebilir, bu süreyi biraz daha kısaltabilmek için boyalar kullanılıyor. Zeytin açıldığı zaman elle morumsu, pembemsi bir renk bulaşmaması gerekiyor" dedi.

Anket sonuçlarında rekor: Areda Survey'in yaptığı çalışmada vatandaş Ayasofya kararını verdi

Areda Survey’in anketine katılan 6 bin kişinin yüzde 79,4’ü Ayasofya'nın ibadete açılmasını istedi. “Hayır” diyenlerin oranı yüzde 20,6 oldu. “Cami olması turist sayısını nasıl etkiler?” sorusuna vatandaşların yüzde 29,5’i “Ziyaret artar” karşılığını verdi. Yüzde 52,9 “Değişen bir şey olmaz”, yüzde 17,6 “Ziyaretçi sayısı azalır” yorumunda bulundu.

Albayrak çifti hakkında ahlaksız paylaşım yapan sosyal medya kullanıcısı Mersin'de gözaltına alındı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve eşi Esra Albayrak'ın dün gece dördüncü evlatları Hamza Salih dünyaya geldi. Bazı sapkın sosyal medya kullanıcıları, Albayrak çifti ile ilgili çirkin söylemlerde bulundu. Bu ahlaksız saldırı sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. Olayla ilgili bir sosyal medya kullanıcısı gözaltına alınırken birçok isim de kınama mesajı yayınladı.

Arkadaşları şaka olsun diye şaka adını Longoz Ormanları'nın Google bilgi kutusuna ekledi: Şimdi telefonları susmuyor

Bursa'nın Karacabey ilçesinde yaşayan 18 yaşındaki Ali Bıçkıcı'nın telefon numarası 1.5 yıl önce arkadaşları tarafından ‘Karacabey Longozu’nun Google’daki bilgi kutusuna eklendi. O günden beri günde en az 10 kişinin bilgi almak için kendisini aradığını söyleyen Bıçkıcı, “'Ormanda mangal yasak mı?' diye soranlar bile oluyor” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu’dan TDV’nin 'İyilik Konutları'na destek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından İdlib’de yaptırılan “İyilik Konutları”na destek oldu.

Minik Hüseyin'den güzel haber: Ağlarken bile kalp krizi geçirebilirdi, artık sağlığına kavuştu

Denizli'nin Çal ilçesinde, 14 aylık Hüseyin Ayaz Akyay'ın doğuştan kalbindeki delik, ameliyatla kapatıldı. Ağlarken ve yemek yerken bile kalp krizi geçirme riski taşıyan minik Hüseyin, artık yaşıtları gibi koşup, oynayabilecek.

Saros Körfezi'ni istila ettiler: Uğur böcekleri her yerde

Edirne'nin Enez ve Keşan ilçesinin turistik sahil kesimi Saros Körfezi, son günlerde uğur böceklerinin istilasına uğradı. Yüz binlerce uğur böceği sahil boyunu istila ederken, zaman zaman ısırdıkları tatilcileri tedirgin etti. Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Mutlu Kılıç, böceklerin artışının temel nedeninin besin bolluğu olduğunu belirterek, "Böyle yağışların bol olduğu yıllarda da bu zararlılar bol oluyor. Dolayısıyla uğur böcekleri de bol bol beslendikleri için nüfusları normali...

Cumhurhurbaşkanı Erdoğan'ın torun sevinci: Bakan Albayrak sosyal medya hesabından duyurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın torunu, Esra - Berat Albayrak çiftinin 4'üncü çocuğu Hamza Salih dünyaya gözlerini açtı. Bakan Albayrak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla bebeklerinin dünyaya geldiğini duyurdu.

Arda Kural'dan LGBT lobisine tepki: Eşcinselliğe gelince Lut Kavmine kadar gitmeyi biliyorlar

Geçtiğimiz günlerde peçe takanlarla dalga geçen Hülya Avşar’a gösterdiği tepki ile gündem olan ünlü oyuncu Arda Kural, lafını sapkın LGBT lobisinden de esirgemedi. Kural, konu tesettür olunca 1400 yıl önceye gidilmesinden söz eden sapkın zihniyeti, "Eşcinselliğe gelince Lut Kavmine kadar gitmeyi biliyorlar" sözleri ile eleştirdi.

Türkiye İzcilik Federasyonundan LGBT sapkınlığına tepki: Kimliklerini cinsel arzuları üzerinden tanımlayan bu harekete karşıyız

Son zamanlarda Türkiye'nin gündemini meşgul eden LGBT hareketi, ahlaksız ve sapkın söylemleriyle özellikle gençlerin ve çocukların zihinlerini zehirleme çalışmalarına devam ediyor. Birçok ünlü isim ve firma da bu durumun yayılmasına destek veriyor. Hal böyle olunca bu ahlaksızlığın karşısında olan kişi ve kurumlar da sessizliğini bozmaya başladı. Türkiye İzcilik Federasyonu bu sapkın hareket ile ilgili, resmi sitesinden yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada, "Gençliğin anlam ve değer dünyasını y...

LGBT'nin sponsor yayınevleri: Eşcinsellik propagandası yapıyorlar

LGBT’lilerin sapkınlıklarını meşrulaştırma çalışması son sürat devam ediyor. Giyimden teknolojiye, kozmetik firmalarından gıda markalarına kadar pek çok firma LGBT’yi destekleyen paylaşımlar yaptı. Toplumsal değerleri yerle bir etmeyi çalışan bu markaların arasında Türk kültür ve düşünce yayıncılığı yapan yayınevlerinin olması ise tehlikenin ne kadar büyük olduğunu da göstermiş oldu. Çok sayıda muhafazakâr yazarın da kitaplarını basan yayın grupları LGBT paylaşımları yüzünden sosyal medyada eleş...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

+