Fransız gıda devi Rusya'dan çekiliyor

Fransız gıda devi Danone Rusya operasyonlarını satmayı planladığını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamaya göre satış 1 milyar euro zarara neden olabilir.

Haber Merkezi Diğer
Foto/arşiv

Rusya'nın önde gelen süt ürünleri markası Prostokvashino'nun da sahibi olan şirket, toplam gelirlerinin yaklaşık yüzde 5'ini buradan elden ediyor.

Rusya'daki operasyonlarını satmaya hazırlanan şirketin bazı özel besinleri Rusya'ya ihraç etmeye devam edeceği belirtildi.

DÜNYA
Fransız Total şirketine ‘Ukrayna’daki savaş suçlarına ortak olma’ suçlaması

Moskova hükümetinin Şubat ayında Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından birçok uluslararası şirket gibi Danone de Rusya'ya yatırımları askıya almıştı. Bazı şirketler de faaliyetlerini sürdürüyor. Nestle Rusya'ya bazı ürünlerin ithalatına devam ederken İngiliz rakibi Unilever Rusya'daki fabrikalarında operasyonlarını sürdürüyor.

Bernstein analisti Bruno Monteyne "Kısıtlamalar nedeniyle operasyonlarını sürdürmek şirket için çok karmaşık hale gelmişti. Faaliyetleri iyileştirmek ise imkansız hale gelmişti." değerlendirmesini yaptı.

FOTOĞRAF 13
ABD'de silahlı saldırı: Biri polis çok sayıda ölü ve yaralı var
ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinin başkenti Raleigh kentinde, silahlı saldırı sonucu 1'i polis 5 kişi hayatını kaybetti, dört kişi ise yaralandı. Emniyet güçleri, bir şüphelinin gözaltına alındığını duyurdu.