İngiltere'de yeni kabine açıklandı: Johnson’ın muhalifleri yok

İngiltere’nin yeni Başbakanı Liz Truss, göreve gelmesiyle beraber kabinesini de atadı. Truss, Kwasi Kwarteng’i Maliye, James Clevery’i Dışişleri ve Suella Braverman’ı da İçişleri Bakanı olarak atarken Savunma Bakanlığı’na ise Ben Wallace getirildi.

Dış Haberler Yeni Şafak
Liz Truss kabinesini atadı.

İngiltere’nin yeni Başbakanı Liz Truss, göreve gelmesiyle beraber kabinesini de atadı. Truss, Kwasi Kwarteng’i Maliye, James Clevery’i Dışişleri ve Suella Braverman’ı da İçişleri Bakanı olarak atarken Savunma Bakanlığı’na ise Ben Wallace getirildi. Böylelikle Kwarteng, İngiltere’nin ilk siyah maliye bakanı; Cleverly ise İngiltere’nin ilk siyah dışişleri bakanı oldu. Öte yandan görevlerini bırakan bakanların arasında eski Adalet Bakanı Domic Raab’ın yanı sıra, eski Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, İçişleri Bakanı Priti Patel, Kültür Bakanı Nadine Dorries, Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanı Steve Barclay, Çevre Bakanı George Eustice gibi isimler yer aldı. Truss, eski Başbakan Boris Johnson’ın muhaliflerini ve liderlik yarışındaki rakibi Rushi Sunak’ın destekçilerini kabine dışında tuttu.

FOTOĞRAF 12
İngiliz basınında Truss dönemi: 'Fırtınayı atlatabiliriz' sözü manşetlerde
İngiltere'nin yeni başbakanı Liz Truss'ın görevdeki ilk gününde yaptığı açıklamalar bugünkü gazetelerin manşetlerinde yer aldı. Bu açıklamalardan en dikkat çekeni, İngiltere'nin artan hayat pahalılığına rağmen “fırtınayı atlatabileceği” sözüydü. Öte yandan Truss'ın kabine değişikliği ise 3 gazete tarafından “gaddarca” olarak nitelendirildi.

DÜNYA
İngiltere'nin yeni Başbakanı Liz Truss'un doğal gaz planı ortaya çıktı