Kiryakos Miçotakis İsrail'den medet umdu: Türkiye'den şikayetçi oldu

İsrail Başbakanı Yair Lapid ile görüşen Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ankara'yı 'istikrarsızlığın kaynağı' olarak göstermeye çalıştı. Yunan Başbakan, "Doğu Akdeniz'de güvenliği baltalıyorlar" iddiasında bulundu.

Haber Merkezi Diğer
Kiryakos Miçotakis ve Yair Lapid

New York'ta İsrail Başbakanı Yair Lapid ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis arasında görüşme gerçekleştirildi.

Yunanistan Başbakanlığı, görüşmenin "iki ülkenin stratejik ilişkisini yansıtan sıcak bir atmosferde" geçtiğini duyurdu.

Türkiye'yi şikayet etti

Yapılan açıklamaya göre, Miçotakis, görüşmede bir kez daha Türkiye'den şikayetçi oldu.

Ankara'yı, Ege ve Doğu Akdeniz'de "agresif" politika izlemekle suçlamaya çalışan Miçotakis'in görüşmedeki tutumuyla ilgili şöyle denildi:

"Türk siyasi liderliği agresif davranıyor"

"Başbakan, İsrailli mevkidaşını Türk siyasi liderliğinin aşırı agresif söylemi ve Yunan egemenliğine meydan okuyan kabul edilemez iddiaları hakkında bilgilendirdi. Doğu Akdeniz'de istikrar ve güvenliği baltaladığının altını çizdi."

İki tarafın, Yunanistan ve İsrail arasındaki ilişkileri iki halkın yararına geliştirme çabalarını sürdürme konusunda anlaştığı kaydedildi.

DÜNYA
Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten Erdoğan'a yönelik skandal sözler: Yeni Osmanlıcı fanteziler yerine ekonomiye odaklanmalı

Miçotakis: Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri görüştük

Öte yandan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Yunanistan ile İsrail arasındaki stratejik ilişkiyi, ikili siyasi, savunma ve ekonomik ilişkileri, üçlü iş birliği planlarının seyrini ve Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri görüştük." dedi.

Lapid: Birlikte çalışmaya devam edeceğiz

İsrail Başbakanı Lapid de "Dünkü toplantımız, iki ulusun özel ilişkisinin bir kanıtı. İki ülke ve halklar arasındaki dostluk bağlarını derinleştirmek için birlikte çalışmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Kiryakos Miçotakis'in Türkiye karşıtı tutumu ilk değil. Daha önceki açıklamasında, "Herkes Yunanistan ile uğraşılmayacağını biliyor." diyerek, meydan okuma çabasına girişmişti.

FOTOĞRAF 10
Sırtını Macron'a dayayan Miçotakis Türkiye'ye yine tehditler savurdu: Gece değil gündüz bekliyoruz
Elysee Sarayı'nda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşen Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis Türkiye'ye tehditler savururken Macron ise Yunanistan'a destek mesajı verdi.