KKTC’nin en büyük camiinde sona doğru

Kubbe ve minarelerinin, altın renkli paslanmaz çelik krom kaplamaları tamamlanan Dr. Suat Günsel Camii’nin, Yakın Doğu Üniversitesi bünyesindeki sanatçılar tarafından hazırlanan vitrayları da bitirildi.

Haber Merkezi İHA
Dr. Suat Günsel Camii

Temelleri, Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde 2013’te atılan Dr. Suat Günsel Camii’nin yapımında sona yaklaşılıyor. Üniversitesi’nin kendi mimar ve mühendisleri tarafından, Osmanlı Mimarisinden esinlenerek tasarlanan 10 bin kişilik Dr. Suat Günsel Camii, 62 kubbe ve 6 minareye sahip. Kubbe ve minarelerinin altın renkli paslanmaz çelik krom kaplamaları tamamlanırken, Yakın Doğu Üniversitesi bünyesindeki sanatçılar tarafından yapılan ve caminin 104 penceresini renklendiren vitrayları da tamamlandı.

Kullanılan malzemelere KKTC halkı karar verdi
62 kubbe ve 6 minareye sahip olan ve aynı anda 10 bin kişinin ibadet edebileceği Dr. Suat Günsel Camii’nin minare ve kubbelerinde kullanılan malzemelere yapılan anketle KKTC halkı karar vermişti. 2.215 kişinin katıldığı ankette 1.344 kişi (yüzde 61) altın renkli paslanmaz çelik krom kaplama kullanılmasını tercih etti. Caminin dış yüzeyinde ise Kıbrıs adasına özgü beyaz taş kullanıldı.

Kıbrıs’ın en büyük ibadet merkezi

Toplam 10 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği Kıbrıs adasının en yüksek kapasiteli camisi olan Dr. Suat Günsel Camii, 36,8 metre yüksekliği ve 23,8 metre çapıyla adanın en büyük ana kubbesine de sahip. Ana kubbe, daha küçük çaplarda 61 adet kubbe ile çevreleniyor. Cami kısmında 27 adet kubbe ile 9 adet yarı kubbe; revak bölümünde ise 26 adet kubbe bulunuyor. Toplamda altı minareye sahip caminin dört minaresinin her biri 76,2 metre yüksekliğinde ve üç şerefeli. Her biri 56,45 metre yüksekliğindeki diğer iki minare ise iki şerefeli.

GÜNDEM
İstanbul Valiliği'nden 'Ayasofya'daki tarihi su haznesine ayakkabı bırakılıyor' iddiasına yalanlama

FOTOĞRAF 10
Teravih treniyle herkesin gönlünü fetheden caminin imamı konuştu: Ailece gelmeye başladılar
İstanbul Alibeyköy'deki Hacı Osman Torun Camii imamı Mahmut Eroğlu'nun, çocuklara namazı sevdirmek için hayata geçirdiği 'Teravih Treni' fikri Türkiye'nin gündemine oturdu. Binlerce kez paylaşılan görüntüleri paylaşanlardan biri de dünyaca ünlü Filistinli model Bella Hadid oldu. Çok konuşulan imam Mahmut Eroğlu ilk kez konuştu. Camiye ailece gelmeye başladıklarını belirten imam Eroğlu, "Bu çocuklar bizi üzmüyor. Sadece oyun oynamıyorlar, namaz da kılıyorlar. 80 çocukla başladık, 150 çocuğa kadar çıkıyor" dedi.