Bilecik örneği genişletilebilir

Mehmet Güney Uğur Duyan Yeni Şafak
Bilecik’te yapılan seçimi İYİ Partili Mustafa Sadık Kaya kazandı.

AK Parti ve MHP’nin oyları ile Bilecik’te İYİ Partili bir ismin başkan olarak seçilmesinin seçim sürecinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da örnek olabileceği iddia ediliyor.

CHP ile iş birliği yapmayıp seçimlerde kendi yolunu çizmek isteyen İYİ Parti’nin, Doğu’da DEM Parti’nin olduğu illerde özel bir çalışma yapacağı konuşuluyor. Bu çerçevede sürpriz bir şekilde Bilecik Belediye Meclisi’nde yaşanan iş birliğine işaret ediliyor. Bilecik’te başkanlık seçiminin üçüncü turunda AK Parti ve MHP’nin belediye meclis üyelerinin de oylarını alan İYİ Partili Mustafa Sadık Kaya 14 oyla rakibi CHP’li Melek Mızrak Subaşı’yı geçmişti. Bilecik seçimi MHP, AK Parti ve İYİ Parti’nin ilk ittifakı olarak yorumlandı.

DOĞU’DA ORTAK HAREKET

İYİ Parti’nin, DEM’in güçlü olduğu illerde tutumunda yumuşamaya gidebileceği kaydediliyor. Bu kapsamda İYİ Parti Genel Merkez’inde konuşulanlara göre, İYİ Parti’nin DEM’in oy potansiyelinin olduğu Kars, Iğdır, Bingöl, Van, Ağrı gibi şehirlerde aday çıkartmayıp Cumhur İttifakı’nı destekleyebileceği belirtiliyor.

CHP tedirgin

AK Parti ve MHP’nin İYİ Parti ile ortaklaşa hareket ederek, yönetim değişliğine neden olduğu Bilecik’te yaşananlar, CHP içinde tartışma konusu oldu. CHP Meclis Yönetimi, İYİ Parti’nin Bilecik’te yaşanan belediye başkanlığı değişimine neden olan süreci olağan karşılasa da parti içinde endişe taşıyan kesimler de var. Yeni Şafak’a konuşan üst düzey bir CHP yöneticisi, İYİ Parti’nin AK Parti ve MHP ile ortak hareket etmesine şaşırmadıklarını söyleyerek “Meclis açıldığından bu yana İYİ Parti bizimle ortak bir metne imza atmaktan hep çekindi. Biz bunun ipuçlarını görmüştük” ifadelerini kullandı. İYİ Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu’nun “Artık biz yeni bir yola çıktık” sözleri de, CHP içerisinde ilçe belediyelerinin el değiştirmesi gibi sorunlar doğuracak yeni bir sürecin ilk işareti olarak okundu.


MHP'de 55 aday daha netleşti

Adamlarının üstü çiziliyor

AK Parti'nin 48 adayı perşembe açıklanacak