Birlikte çalışalım

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib’te devam eden Rusya ve Suriye rejiminin saldırılarının durması çağrısında bulundu. Türkiye’nin teklifinin açık olduğunu belirten Çavuşoğlu, “İdlib’deki saldırılar dursun. Terör gruplarının mevcudiyetini bitirmek için birlikte çalışalım” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen Türkiye-Romanya-Polonya Dışişleri Bakanları toplantısının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Melescanu ve Polonya Dışişleri Bakanı Jacek Czaputowicz ortak basın toplantısı düzenledi. Suriye’deki durumun herkesi ilgilendirdiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, bu konuda aynı fikirde olan ülkelerle çalıştıklarını kaydetti.

TEKLİFİMİZ AÇIK,SALDIRILAR DURSUN

İdlib’e rejimin yanı sıra Rusya’nın da saldırılarının devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, “Teklifimiz açık. (İdlib’deki) Saldırılar dursun. Terör gruplarının mevcudiyetini bitirmek için birlikte çalışalım” dedi. Çavuşoğlu, “Suriye’de en iyi çözüm olan ‘siyasi çözüme’ ulaşmada ciddi bir ilerleme kaydedemesek de rejim ve onun destekçileri askeri çözüme inanıyor. Her ne kadar Astana ve Soçi’de ciddi çaba harcadıysak da, Tahran’da katliamı önlemek için bir araya geldiysek de rejimin saldırıları devam ediyor” diye konuştu.

BİRLİKTE ADIM ATMALIYIZ

“Neden bu kadar çok sivili, binlerce kadın ve çocuğu öldürmek gerekiyor?” ifadesini kullanan Çavuşoğlu, bu konuda birlikte bir adım atılması gerektiğinin altını çizdi. Çavuşoğlu, Rusya, İran, ABD, Fransa ve İngiltere’nin yanı sıra Suriye’de tüm partnerlerle çalışmaya hazır olduklarını vurgulayarak, Türkiye olarak Suriye’deki durumun sona ermesi ve barışçıl bir çözümün bulunması için başta Rusya ve İran olmak üzere herkesle ikili ve üçlü olarak çalıştıklarını söyledi. Suriye’nin toprak bütünlüğünü desteklediklerine dikkati çeken Çavuşoğlu, “Ama masum insanları, kadınları ve çocukları öldürmek (Suriye’nin) toprak bütünlüğünü sağlamanın yöntemi değil” dedi. Çavuşoğlu, “Herkese Suriye’de rejimin saldırganlığına karşı seslerini yükseltmeleri ve barışçıl bir çözüm bulma çağrısında bulunuyorum” diye konuştu.

En büyük asker bizim asker

Vatandaşlar evlerine Türk bayrakları asarken çocuklar da bölgeden geçen askeri araçlardaki personele sevgi gösterisine bulunup, ‘’En büyük asker bizim asker’’ sloganları attı.

  • Suriye sınırındaki birliklere takviye amaçlı gönderilen tank, zırhlı personel taşıyıcılar ve askeri araçlar, Hatay’a ulaştı. Çeşitli birliklerden gönderilen zırhlı personel taşıyıcılar ile askeri araçların bulunduğu konvoy, Reyhanlı ilçesine geldikten sonra sınır birliklerine sevk edildi. Güvenlik önlemleri altında ilerleyen askeri araçların, sınırda konuşlu birliklere takviye amaçlı gönderildiği öğrenildi. Öte yandan, Reyhanlı ilçesinde sınırda bulunan mahalle de Türk bayraklarıyla donatıldı. Hatay’ın Hassa ilçesinden ise 15 askeri iş makinesi, konvoy halinde Yayladağı ilçesine sevk edildi.