Erzurumlu üretici Allahuekber Dağı eteklerinde şeker hastaları için lissiz organik bal üretiyor

Şenkaya ilçesine bağlı Doğan Köy Mahallesinde ikamet eden profesyonel fitness ve vücut geliştirme antrenörü olan ve ek iş olarak da arıcılık yapan Alim Eser, 400 koloni arı ile tamamen organik bal üretiyor. Eser, hayalinin dünya balcılar yarışmasına katılabilmek olduğunu belirterek, ürettiği baldan çok emin olduğunu mutlaka derece ile döneceğini söyledi. Balın kilo fiyatı da 500 ile bin TL arasında değişiyor.

Haber Merkezi İHA
Şeker hastaları için bal üretiyor.

Allahuekber Dağı eteklerinde şeker hastaları için bal üreten Eser, “Köyümde 400 koloni arı ile çalışmaktayım babamın desteği ile yapıyorum ama genelde arılara ben bakıyorum köyümüzün ve Allahuekber dağının bitki ve çiçek florası bakımından çok zengin endemik bitki türü çok fazla bölgemiz bakir her hangi bir kimyasal bir şey yok ürettiğimiz balın kalitesinde de kendimize güveniyoruz. Yurt dışı bal yarışmasına da hazırız imkan bulursam katılacağım. Lissiz ve organik ayrıca kör kovan balı üretiyorum özellikle şeker hastalarına tavsiye ediyorum. Ürettiğim balları her türlü testte tabi tutabilirler, ballarım kör kovan balından hiç bir farkı yoktur. Ben balıma güveniyorum” dedi.

FOTOĞRAF 18
Her biri birer ölüm makinesi: Doğanın en ölümcül canlıları
Hayvanlar aleminin en tehlikeli canlıları karınları acıktığnda adeta birer ölüm makinesine dönüşüyor.
İnsan döven kırbaç yılanından koni salyangozuna kadar dünyanın en ölümcül canlılarını sizler için derledik. Ayrıntılar haberimizde...
FOTOĞRAF 12
Rizeli girişimciden yeni buluş
Dünyada bir ilki gerçekleştirerek üretip patentini aldığı kapsül ballar ile adından söz ettiren Rizeli girişimci Habib Koçal, yeni bir buluşa imza attı. Yaptığı çalışma ile Türkiye'nin ilk probiyotik mikroorganizmasını geliştiren Koçal yaptığı proje için patent başvurusu yapacak.