Muharrem İnce'den parti başkanlığı için adaylık sinyali

CHP'de, 24 Haziran seçimleri sonrası başlayan kriz devam ediyor. CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı İnce, parti başkanlığı için adaylık sinyali verdi. İnce, "Kılıçdaroğlu'na rakip olmadım. Ben sözümde durdum. Şartlar değişebilir. O da Baykal'a aday olmayacağım demişti. Ama şartlar bunu gerektirdi ve oldu." dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Muharrem İnce - Kemal Kılıçdaroğlu

CHP'de, 24 Haziran seçimleri sonrası başlayan kriz devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında büyük darbe yiyen CHP'de, cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'ye yakın isimlerin başlattığı olağanüstü kurultay tartışmalarına sahne olmuştu.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, kurultay tartışmalarına "Hiçbir tereddütüm yok orada. Buralarda bir hata yoksa o zaman biz kurultayı niye topluyoruz?" diyerek noktayı koymuştu.

"Şartlar değişti"

CHP'yi bu sefer de başkanlık krizi bekliyor. Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, daha önceleri genel başkanlık için Kılıçdaroğlu'na rakip olmayacağını açıklamasının ardından çark etti. İnce, katıldığı bir televizyon programında başkanlık için aday olacağı sinyali verdi.

"Kılıçdaroğlu'na rakip olmadım. Ben sözümde durdum." diyen İnce şöyle devam etti:

"Yemekte ona onursal genel başkan olun dedim. Şartlar değişebilir. O da Baykal'a aday olmayacağım demişti. Ama şartlar bunu gerektirdi ve oldu. Kılıçdaroğlu da Sayın Baykal'la görüştükten sonra 'Aday olmayacağım ' demişti. Sonra aday olması sözünde duramadığı anlamına gelmez.

Bize 14 milyon insan oy verdi. Bunların hukuku yok mu? 1 milyon üye var 15 milyon oy var. Onlar karar verecek buna. Sayın genel başkanımıza söyledim:

Hemen bir otobüs yaptıracağı. Mutfağı, banyosu, odası olacak. Yüksekova'dan başlayıp karış karış Muğla'dan çıkacağım. Kılıçdaroğlu'na siz milletvekilisiniz siz MYK'yı yönetirsiniz ben halkla bir arada olurum dedim. "

Kurultay tartışması

İnce, kurultay tartışmalarının kapatılması gerektiğini belirterek " ama açıklamamız da lazım. Önümüze bakmamız lazım. Önümüzdeki seçimin çalışmasını yapmamız lazım. Kılıçdaroğlu seçim sürecinde çok özverili bir çalışma götürdü. Bana destek oldu. Ama çift seslilik vardı. Gülen konusunda açıklamalarımızda çift başlılık görüntüsü çıktı. Bir partinin genel başkanı aday olmazsa böyle olur. Çift başlılık sona ermesi için genel başkan olmak istedim. İhsanoğlu'nda da denedik gördük olmadı. 500 günlük süreci yürütebilmem için genel başkan olmam lazım. Tüm çalışmayı yürütebilmek için bu gerekli." şeklinde konuştu.

GÜNDEM
CHP 5'e bölündü

GÜNDEM
Kılıçdaroğlu: 24 Haziran'dan sonra bırakacaktım

GÜNDEM
Kılıçdaroğlu'ndan İnce'ye mesaj: Hata yok ki kurultay yapalım