Antalya’da 10 film Boğaziçi’nde 3 ödül

Bu yıl 55’incisi gerçekleştirilecek Uluslararası Antalya Film Festivali’nde 8’i uluslararası, 2’si de ulusal olmak üzere toplam 10 film yer alacak. Yerli sinema üretimine desteğini artıran ve bu yıl 6.’sı düzenlenecek olan Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde ise bu yıl 3 yeni ödül verilecek.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Antalya Film Festivali’nde 8’i uluslararası, 2’si de ulusal olmak üzere toplam 10 film yer alacak

Kültür sanat sezonunun açılmasıyla birlikte film festivalleri de programlarını açıklamaya başladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından, bu yıl 55'incisi gerçekleştirilecek Uluslararası Antalya Film Festivali'nde yarışacak filmler belli oldu. Festivalin yarışma kategorisinde 8'i uluslararası, 2'si de ulusal olmak üzere toplam 10 film yer alacak. 29 Eylül-5 Ekim arasında düzenlenecek festivalin sanat direktörlüğünü yürüten Mike Downey tarafından derlenen filmler şöyle: Bir Aile İşi (Shoplifters), 12 Yıllık Gece ( A-Twelve-Years-Night), Soğuk Savaş (Cold War), Capernaum, Ayka, Kailash, Göç Mevsimi (Birds of Passage), Üç Yüz (Three Faces), Çınar (Planetree), Güven (Trust). Öte yandan iki Oscar ödüllü yönetmen Asghar Farhadi'nin Herkes Biliyor (Everybody Knows) filmiyle açılacak festivalin kapanış filmi ise Terry Gilliam'ın Don Kişot'u Öldüren Adam (The Man Who Killed Don Quixot).

YERLİ SİNEMAYA DESTEK

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından bu yıl 6.'sı düzenlenen Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, yerli sinema üretimine desteğini artırdı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteklediği, Anadolu Ajansı'nın Global İletişim Ortağı olduğu 6. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nde bu yıl 3 yeni ödül verilecek. Yapımcıları ve bağımsız sinemayı desteklemek amacıyla verilen 10 bin lira değerindeki "FİYAB Yapımcı Ödülü" için yapımcılar değerlendirilecek. TRT'nin kurumsal iş ortaklığıyla düzenlenen Bosphorus Film Lab'de de bir proje 50 bin lira değerindeki "Digiflame VFX Post Prodüksiyon Hizmet Ödülü"nü, bir diğer proje ise "CGV Mars Film Dağıtım Ödülü"nü alacak. 6. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 26 Ekim- 3 Kasım arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek.