Gizemli cesetler 6’ya yükseldi

Antalya’da Çarşamba gününden bu yana kıyıya vuran ceset sayısı 6’ya yükseldi. Uzun süre denizde kaldığı için deforme olan cesetlerin boğulan göçmenlere ait olduğu tahmin ediliyor. Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yakup Kahveci, “Havanın rüzgarlı olması nedeniyle sahile vurduklarını değerlendiriyoruz” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Merve Şevval Elmas, Osman Elmas.

Antalya’da geçen Çarşamba gününden bu yana kıyıya vuran ceset sayısı 6’ya yükseldi. Antalya'nın Aksu ilçesinde 5 yıldızlı bir otelin sahilinde erkek cesedi bulundu. Antalya sahillerinde son 5 günde bulunan ceset sayısı 6'ya yükseldi. Geçen Çarşamba günü Alanya ve Manavgat sahillerinde 1 çocuk ve 1 yetişkin, Cumartesi günü Manavgat'ta 2, Serik'te 1, Pazar günü Aksu sahilinde 1 ceset kıyıya vurdu. Cesetlerin uzun süre denizde kalarak deforme olduğuna dikkat çeken Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yakup Kahveci, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

SON CESET AKSU’DAN

Son ceset ise saat 10.00 sularında Kundu Acısu Deresi suyunun sahile karıştığı yere yakın noktada meydana geldi. Babası Abdülaziz Güneş ile sahile balık tutmaya gelen Deniz Güneş, bir süre sahilde dolaştıktan sonra sahilde ceset görünce babasının yanına koşarak durumu anlattı. Abdülaziz Güneş, durumu 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bildirdi. İhbarla bölgeye polis ekipleri sevk edildi. Ekipler, cesedin bir erkeğe ait olduğunu belirledi. Olay yeri inceleme ekipleri, çalışması esnasında yakınlardaki bir otelden getirilen plaj havlusuyla cesedin üzeri örtüldü. Cansız beden, ekiplerin incelemesinin ardından Antalya Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı.

DNA’SI ALINACAK

Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan kadın cesedinin, Antalya'da 14 gün önce kaybolan Merve Şevval Elmas'a (18) ait olma ihtimali üzerine Baba Osman Elmas İstanbul'dan DNA örneği vermek üzere Antalya'ya geldi.

TEKNE BATMIŞ OLABİLİR

Cesetlerin, bir kaçak göçmen teknesinin batmasından kaynaklanmış olabileceği üzerinde duruluyor. Antalya sahillerinde karaya vuran cesetler üzerinde yapılan ilk incelemede, bazı cesetlerin uzun süre denizde kaldığı, ciddi bir şekilde vücut bütünlüğünün bozulduğu, bazı cesetlerde cinsiyet gösteren belirtilerin de kaybolduğu belirtildi.

5’İ SURİYELİ Mİ?

Antalya Valiliği’nden yapılan açıklamada ise cesetlerden birinin M.Ş.E’ye ait olduğunun değerlendirildiği belirtilerek “Diğer 5 cansız bedene ait ayakkabı ve kıyafetlerin üretim yerinin Suriye olduğu belirlenmiştir” denildi.

Soruşturma başlatıldı

Kısa bir süre önce Antalya Cumhuriyet Başsavcısı olarak atanan Ali Yakup Kahveci, “Cesetlerin aynı yerden çıkma ihtimali yok. Bazıları çocuk, bazıları ise kısa süre önce hayatını kaybetmiş gibi duruyor. Havanın rüzgarlı olması nedeniyle cesetlerin sahile vurduğunu değerlendiriyoruz. İlk belirlemelere göre cinayet belirtisi yok. Cesetler Adli Tıp Kurumu’nda incelenirken, konuyla ilgili soruşturma başlattık” dedi. Güvenlik birimleri ise kaçak göçmen teknesinin batmasıyla hayatını kaybeden insanların karaya vurmuş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.


Sahilde bulunan cesetlere ilişkin Antalya Valiliğinden açıklama: 90 kişilik teknenin battığı tespit edildi