İlk ders zili veliler için çaldı

Türkiye genelinde okul öncesi okullar ve ilkokul 1. sınıflar için ders zili çaldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan adaptasyon ve oryantasyon eğitimleri ile okulun ilk gününde veliler de eğitime alındı.

Haber Merkezi İHA
Arşiv

Türkiye genelinde okul öncesi okullar ile ilkokul 1. sınıflar için ders zili çaldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu sene ilk defa uygulamaya konulan adaptasyon ve oryantasyon eğitimleri ile başlayan okulun ilk gününde veliler eğitime alındı. Okul yöneticileri ve öğretmenler, veli ile öğrencilerin okula alışma sürecini başarı ile sorunsuz atlatabilmeleri için hayata geçirilen adaptasyon eğitimlerine giren öğrenci velileri, uygulamadan memnuniyetlerini dile getirdi. Minik öğrencilerin ise velilerinin yanında olmaları sebebi ile mutlulukları adeta gözlerinden okundu.

GÜNDEM
Mini mini birler ders başı yapıyor

Okulun ilk gününe velisi ile gelen 5 Yaşındaki Ömer Agah Demirtaş, “Okul açıldığı için çok mutluyum. Öğretmenimle tanıştım. Okulumu da çok sevdim. Okulda ders çalışacağım, oyunlar oynayacağım” dedi.

ÖZGÜN
Anaokulları ile 1. sınıflar için okullarda uyum haftası başladı

Öğrenci velisi Ömer Demirtaş ise, “Önce biz eğitim alıyoruz, sonra çocuklar eğitim alacak. Okulun ilk haftasında velilere oryantasyon eğitimlerimiz var. Bu eğitimleri tamamlayacağız. Oğlum da inşallah okula alışacak. Okulu çok sevdi. Sınıfı da zaten ilgi alanı 'uzay sınıfı'. Bu 4’üncü çocuğumuz. Daha önce velilere yönelik oryantasyon eğitimi gibi bir uygulama yoktu. Bu defa farklı oldu. Önce velileri eğitecekler. Çocuklarla birlikte adaptasyon sorununu aşabilmek için okulun ilk haftasında birlikte faaliyette bulunacağız” diye konuştu.

Düzce Şükran Öney Anaokulu Müdürü Emine Taşlı, uygulamanın yerinde ve güzel olduğunu belirterek, “Bakanlığımız çok güzel bir uyum süreci hazırlamış. Bizler de geçmiş yıllarda uyum programı uyguluyorduk ama bakanlığımız bizim adımıza her şeyi çok güzel düşünmüş. Özellikle velilerimizi aydınlatıcı kısımlara çok önem vermiş. Okulun ilk gününe veli tanışma toplantımızla başladık. Okulumuzun bölümleri, sınıfları gezilecek. Sonraki günlerde velilerle yapılacak etkinlik programları yer alacak. Sonrasında çocuklarımıza etkinliklerimiz var. Bu uyum süreci ile çocuklarımız okul olgunluğuna daha çabuk kavuşacaklar. Her velinin çocuğu çok değerli. Okula bırakırken de güvenli bir ortama bırakmak ister. Bu tip şeffaf uygulamalarla, veliler çocuğuyla birlikte sınıflara girip çıktıkça öğretmenini gördükçe okul yönetimini tanıdıkça okul personeliyle iç içe oldukça kendi evi gibi hissedecek okulu. Veli çocuğunu okula güvenle bıraktığı içinde çocuk okula daha çabuk sürede alışacak” şeklinde konuştu.

İstanbul’da eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte trafikte yoğunluk oluştu
Anaokulu ve ilkokul 1'inci sınıf öğrencileri, uyum haftası kapsamında eğitime başladı. Öğrencilerin, eğitimin ilk gününde servislerle ve velilerinin özel araçları ile okula yolculukları başlarken, İstanbul'un birçok noktasında yoğun trafik oluştu.