Opera ve dijital sanat aynı sahnede

Atatürk Kültür Merkezi’nin ‘kalbi’nde yer alan Türk Telekom Opera Salonu özel bir konsere ev sahipliği yaptı. Gala gecesinde İstanbul Senfoni Orkestrası’na, salonun tamamına yayılan ışık gösterileri ve dijital şov eşlik etti.

Kültür Sanat Servisi Yeni Şafak
Türk Telekom Opera Salonu, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın özel performansına sahne oldu.

Türkiye’nin kültür ve sanat belleğinde iz bırakan Atatürk Kültür Merkezi’nde önemli bir iş birliğine imza atan Türk Telekom, teknolojinin sunduğu imkânları sanatseverler için seferber ediyor. Türk Telekom, Atatürk Kültür Merkezi’nin ana destekçisi olarak AKM’nin ‘kalbi’nde yer alan Türk Telekom Opera Salonu’nda, gala gecesi düzenledi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Fatih Sayan, ile iş, medya, sanat ve spor camiasından çok sayıda davetlinin katılımıyla Türk Telekom CEO’su Ümit Önal’ın ev sahipliğinde düzenlenen gala gecesi, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın özel performansına sahne oldu.

DESTEĞİMİZ 7 YIL SÜRECEK

  • Galanın açılış konuşmasını yapan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal,“Türkiye’nin kültür ve sanat belleğinde iz bırakan, yenilenerek geniş ve kapsamlı bir kültür kompleksine dönüşen, bir ‘şehir mıknatısı’ gibi günün her saatinde yaşayan Atatürk Kültür Merkezi’nin ana destekçisi olmaktan büyük gurur duyuyoruz. 7 yıl sürecek bu uzun soluklu desteğimiz ile yüksek teknoloji alanındaki birikimimizi millî kültürümüzün hizmetine sunacak olmanın heyecanı içindeyiz. Geleceği yeni nesil teknolojilerle şekillendirme sorumluluğuyla Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik ederken, teknolojiyi iyilik ve faydaya dönüştürme ve temas ettiği herkesi değerli hissettirme yaklaşımını benimsiyoruz” dedi.

TÜRK TELEKOM ÖZEL PERFORMANSI

İstanbul Senfoni Orkestrası’nın Türk Telekom Özel Performansı’nda sanatseverler, 12 parçadan oluşan repertuarı beğeniyle dinledi. Şef Hasan Tura’nın yönettiği orkestraya; Dilek Türkan, Cengiz Özkan, Görkem Ezgi Yıldırım ve Mazhar Alanson da eşlik etti. Fiziksel, teknik ve mimari analizler sonucunda, en iyi doğal akustiği elde edebilmek için tasarlanan Türk Telekom Opera Salonu’nda gerçekleştirilen konser, izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.

OPERA VE DİJİTAL SANAT AYNI SAHNEDE

Gala öncesi ve orkestra performansı sırasında, salonun tamamına yansıtılan, yenilikçi sahne ve ışık tasarımıyla oluşturulan dijital sanat gösterisi de geceye damga vurdu. Türkiye’de ilk defa, bir senfoni orkestrası performansı dijital içerik ile harmanlanırken, 70 kişilik orkestra, 40 kişilik koro ve 4 solist tarafından Türk Telekom Opera Salonu’nun ikonik mimarisinde gerçekleştirilen senfoniye eşlik eden dijital şov, izleyicilere ayrıcalıklı bir deneyim yaşattı. Sahne sanatları ile dijital dünyayı bir araya getiren gösteri; orkestra tarafından seslendirilen 12 eserin hikâyelerinden esinlenerek hazırlandı.

GÜNDEM
Kırmızı küre Türk Telekom oldu