Boyun ağrısı yaşayanlar bu haber tam size göre: Boyun ağrısı, tutulması nedenleri ve tedavisi

Boyun ağrısı çok yaygın görülen bir sağlık sorununu oluşturmakta ve her cins ve yaşta insanda görülebilmektedir. Boyun ağrıları genellikle düzleşmelerden, çeşitli fıtıklar ve yıpranmadan dolayı ortaya çıkmaktadır. Boyun ağrıları, başın arka kısmı, omuz çevresi, kol ve göğüs ön kısmına da yayılabilir. Bu ağrılarla birlikte kolda ve elde uyuşma, baş dönmesi, dengesizlik ve baş ağrısı görülebilir. Peki boyun ağrıları neden olur, nasıl geçer, ne iyi gelir? Boğun ağrısı için neler yapılmalı nelere dikkat edilmeli? Boyun tutulmasına karşı neler yapılmalı?

Haber Merkezi Yeni Şafak
Boyun ağrısı neden olur, nasıl geçen ne iyi gelir?

Boyun ağrıları bel ağrılarına göre daha az görülmekle birlikte, boyun ağrısı toplumun üçte birinde görülmektedir. Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Berrin Akpınar, boyun ağrıları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Boyun ağrısı neden olur, sebepleri neler?

  • Boyun tutulmasının her yaş grubunda görülebilen bir rahatsızlık olduğunu ifade eden Dr. Akpınar, “Bu; genellikle sabahları karşılaşılan, belirgin bir şekilde başı oynatamama, boynu özellikle tek yöne çevirememe, boyun kaslarında ağrı gibi rahatsızlıkla ortaya çıkan, yaşam kalitesini önemli derecede etkileyen bir durumdur. Bunun; ağır bir şey kaldırmak, aşırı spor, iş aktivitesi, yanlış masa başı çalışması, yanlış pozisyonda uyuma, yüksek yastık, kötü seyahat koşulları, başı sürekli sabit tutmak, koltuk gibi sert ve düzensiz yerde uyumak, başı aniden sert bir şekilde bir tarafa çevirmek gibi birçok sebebi vardır. Ayrıca cereyanda kalmak ve yaygın olarak kullanılan klimalar boyun tutulmasını kolaylaştıran faktörlerin başında gelir” dedi.

Boyun ağrısına ne iyi gelir?

Boyun tutulması meydana geldiğinde boynu zorlayacak hareketlerden kesinlikle kaçınılması gerektiğini belirten Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Akpınar, “Ağrılı bölgeyi sıcak tutmak, sıcak su torbası veya ütü ile ısıtılmış havlu tatbik etmek bir miktar rahatlatacaktır. Zorlamadan hafif masaj yapmak da faydalı olabilir ancak sert hareketlerden kaçınmak gerekir. Bunlar şikâyeti hafifletmiyorsa ilaç almadan önce mutlaka bir doktora danışmak gereklidir.

Boyun ağrısı nasıl geçer?

Fizik tedavi uzmanları boyun tutulmaları ile ilgilenmektedir. Gerekli muayene yapıldıktan sonra ilaç, egzersiz, boyun bölgesine enjeksiyon, masaj, bantlama, fizik tedavi veya diğer tedavi edici yöntemlere karar verilerek boyun tutulması tedavi edilebilir” ifadelerini kullandı.

Boyun tutulması hangi hastalığın habercisi?

Basit nedenler dışında altta yatan boyun kireçlenmesi, boyun fıtığı, omurga kanalında daralma, romatizmal hastalıklar, omur kayması gibi problemlerin olması durumunda; tedavinin biraz daha zor ve zaman alabileceğini aktaran Dr. Akpınar, bu sebeple üç günden uzun süren boyun tutulmalarını hafife almamak ve mutlaka bir uzmana başvurmak gerektiğini söyledi.

Boyun ağrısına, tutulmasına karşı neler yapılmalı?

Boyun tutulmalarından kaçınmak için dikkat edilmesi gereken etkenler hakkında konuşan Akpınar, boyun tutulmasına karşı şu önerilerde bulundu:

  1. “Asla ağır cisimleri kaldırmayın, çekmeyin ve itmeyin. Boynunuzu sürekli öne eğik veya aynı pozisyonda tutmayın.
  2. Bilgisayar veya tezgah başında uzun süre kalmayın, en az 50 dakikada bir ara verin.
  3. Telefonla konuşurken boyun omuz arasında sıkıştırmayın.
  4. Terledikten sonra klimalı veya esintili ortamlarda bulunmaktan kaçının; mümkünse pamuklu bir fular ile boynunuzu koruyun.
  5. Otururken sırtınızı düz tutun ve yaslanın. Yatak dışında sert veya düzensiz yerlerde uyuyakalmayın.
  6. Aşırı yüksek veya sert yastıkla yatmayın, mümkünse ortopedik yastık kullanın.
  7. Çalışma şart ve koşullarınızı iyi düzenleyin.
  8. Stresten uzak bir yaşam sürün.
  9. Boyun kaslarınızı güçlendirici egzersizler yapın” şeklinde konuştu.

Boyun ağrısı için hangi doktora gidilir?

Boyun ağrısına hangi bölüm bakar? Boyun ağrısı için hastanelerin ortopedi veya fizik tedavi polikliniklerine başvurmak gerekir.

ÖZGÜN
Hangi hastalık için hangi doktordan randevu alınır?