İstanbul TOKİ sosyal konut ve arsa sayısı, başvuru şartları ve ücreti, taksit ve ödeme planı

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olan TOKİ sosyal konut projesi ayrıntıları açıklandı. Ev sahibi olmak isteyen dar gelirli ailelerin hedef alındığı TOKİ projesinde İstanbul 81 ilde toplam 250 bin konut yapılacak. TOKİ'nin resmi internet sitesinde yayınlanan bilgiler sonrasında, il il 250 bin konut projesinin hangi bölgelerde yapılacağı, İstanbul TOKİ konut başvuru şartları, İstanbul TOKİ arsa, 2022, ücretleri, taksit seçenekleri, başvuru tarihleri, ödeme koşulları belli oldu. İşte İstanbul TOKİ başvuruları hakkında detaylar...

Haber Merkezi Yeni Şafak
İstanbul TOKİ

TOKİ başvurusu için detaylar belli oldu. Bazı gruplara yönelik özel ayrılan kontenjanların yanı sıra asgari ücretlilere de ödeme planı sunan TOKİ sosyal konut projesi 81 ili kapsayan Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olarak kullanıma sunulacak. Özellikle milyonlarca vatandaşın yaşadığı İstanbul'da TOKİ sosyal konut projesi detayları merak ediliyordu. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin tanıtım töreni Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan projenin detaylarını aktardı.

TOKİ İSTANBUL'DA KAÇ ADET KONUT YAPILACAK?

81 ilde dar gelirli vatandaşların idat öder gibi ödemelerle ev sahibi olacağı projede daire sayısı toplamda 500 binolacak. Megakent İstanbul projede aslan payını alacak. İstanbul'da 50 bin adet TOKİ konutu inşa edilecek.

İSTANBUL TOKİ BAŞVURU TARİHLERİ BELLİ OLDU MU?

TOKİ sosyal konut projesi başvuru şartları ve tarihleri belli oldu. TOKİ başvuruları 14 Eylül'den itibaren yapılmaya başlanacak.

İSTANBUL TOKİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELER?

TOKİ aracılığıyla inşa edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden veya proje il nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sınırları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha önce TOKİ aracılığıyla ev satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvuru yapabilecek.

Sosyal konutlar için bir haneden tek başvuru alınabilecek.

Yeni sosyal konutlarda gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak. Genç kategorisine 1992 Eylül ayından sonra doğanlar müracaat edebilecek.

Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimleri hariç başvuruda bulunacaklarda, aylık hane halkı gelirinin İstanbul için en fazla net 16 bin lira, yurt genelinde ise en fazla 14 bin lira olması şartı aranacak.

TOKİ ÖDEMELERİ KAÇ TAKSİT OLACAK?

Maliyet fiyatları üzerinden yüzde 40 indirim yapılacak. Vatandaşlarımız 608 bin lira fiyata sahip 2+1 konutlara aylık 2 bin 280 liradan taksitle sahip olabilecek. 850 bin fiyata sahip 3+1 konutlar 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vade ile yapılabilecektir.

TOKİ İSTANBUL'DA HANGİ İLÇELERDE KONUT YAPILACAK?

ÖZGÜN
Ankara TOKİ sosyal konut ve arsa sayısı, başvuru şartları ve ücreti, taksit ve ödeme planı