Sözleşmeli personele kadro düzenlemesinde neler var, hangi haklar olacak?

Kamuda çalışan yüz binlerce personel kadro beklerken sözleşmeli personelle ilgili son dakika haberleri yakından takip ediliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Kamudaki sözleşmeli personelle ilgili çalışmamızı sona erdirmek üzereyiz. Meclis ilk açıldığında sözleşmeli personel dosyasını getireceğiz.” demişti. Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözleşmeliden kadroya geçiş düzenlemesinin detaylarını açıkladı. Peki sözleşmeli personele kadro düzenlemesinde neler var, hangi haklar olacak? İşte haberin detayları.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Sözleşmeli personel kadro düzenlemesi içeriği

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, kamudaki sözleşmeli personel ve emeklileri kapsayan düzenlemelerle ilgili bilgi verdi. Bilgin, "Önümüzdeki dönem içerisinde sözleşmeli personel sorununu çözüyoruz. EYT sorunu önümüzde, çözüyoruz. Bütün bu sorunları dosya dosya açıp çözüyoruz" diye konuştu.

Kadroya geçen sözleşmeli personel özlük hakları neler?

Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözleşmeliden kadroya geçiş düzenlemesinin detaylarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan şu detayları paylaştı:

  • "Sözleşmeli personel statüsünü yeniden belirledik.
  • Mahalli idareler dahil sözleşmeli personelin kadroya geçişlerinde 3 yıl bu statüde çalışmış olma şartı aranacak.
  • 3 yılı dolmuş sözleşmeliler hemen aday memurluğa geçiş yapabilecektir.
  • Sözleşmeliden kadroya geçiş 3+1 yıl gibi bir süreç sonunda gerçekleşecektir.
  • Kadroya geçen personel kurumlar arası nakil hakkına 4 yılın sonunda kavuşacak.
  • Daha önceki kadro düzenlemesinin dışında tutulan 227 bin kişi doğrudan kadroya geçme hakkını kullanabilecek.

    Yeni statüye göre kamudaki 520 bin sözleşmeli personelden 424 bini isteğe bağlı olarak kadroya geçebiliyor.

Kadroya geçen personelin kademe ve derece ilerlemesi olacak mı?

Personellere iş güvencesi verilecek, kadroya geçen personellerin disiplin hükümleri hariç görevine son verilemeyecek. Sadece bazı maaş/aylık kalemleri gelir vergisine tabi olacak. Kademe ve derece ilerlemesi olacak. Personeller görevde yükselme sınavlarına girebilecek. Sınavlara katılmak suretiyle unvan değiştirme hakkına sahip olunacak.

Kadrolu olan sözleşmeli personel isteğe bağlı yer değiştirme, aylık izin hakları var mı?

  • Kurumlar arası yer değişikliği hakkına sahip olacaklar. Kurum içi yer değişikliği talebi de münhal kadro olursa yapılabilecek. Eş, sağlık ve özel durumlara bağlı olarak diğer eş kamu personeli olmasa dahi tanınacak. İsteğe bağlı yer değişikliği yapılabilecek. Kullanılmayan yıllık izinler bir sonraki yıla aktarılabilecek. 657 sayılı kanunda aranan şartları taşımak kaydıyla aylıksız izin hakkı sağlanacak.

Kadroya geçen sözleşmelilere yemek ücreti yardımı verilecek mi?

Yurt dışında eğitim veya görevlendirme hakkı tanınacak ve harcırah ödenecek. Yemek ücreti yardımı verilecek. Doğum yapan personelin memuriyeti devam edecek ve doğum izni sonrasında kurumuna dönecek. İstifa eden memur belli şartlar dâhilinde memuriyete yeniden dönebilecek.

Kimler hangi sözleşmeliler kadroya geçecek, kadro geçişleri kimleri kapsayacak?

İdari hizmet sözleşmelilerinin ve kamudaki 4/B statüsündeki çalışanların yapılacak düzenleme ile isteğe bağlı kadroya geçirilmesi bekleniyor. Sendikanın talepleri arasında dikkat çekenler ise, istihdam türlerinin farklıkları ve çeşitlilikleri ortadan kaldırılması, bütün sözleşmeli personelin, 3+1 kapsamına alınması, sözleşmeli ve kadrolu personel arasındaki Gelir Vergisi'nin düzenlenmesi. Sendikada konuşulanlara göre, söz konusu sözleşmeli personel çalışmasında sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ile devletin yük altına girmeyeceği, bilakis yükünün hafifleyeceği belirtiliyor.

  • Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, sözleşmeliye kadro düzenlemesi ile ilgili çalışmayı ekim ayında bitirmeyi hedeflediklerini dile getirmişti. Memur-Sen'in gayretleriyle 2011 ve 2013'te birçok kamu görevlisinin kadroya alındığını anımsatan Yalçın, bugün de 600 bine yaklaşan sayıda personelin kadroya geçirilmesini talep ettiklerini söylemişti.

ÖZGÜN
Taşeron ve sözleşmeliye kadro düzenlemesinde son durum

ÖZGÜN
Emekli ve memur maaşları ocakta ne kadar olacak? İşte Ocak 2023 memur - emekli zam oranları tahmini