Kimler kurban kesmekle yükümlüdür?

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala, "kimler kurban kesmeli?" sorusunun cevabı Müslümanlar tarafından merak ediliyor. Diyanet İşleri Bakanlığından kimler kurban kesmekle yükümlüdür? sorusuna cevap verildi. Haberimizde kurban kesimiyle yükümlü kimselerde bulunması gereken özellikleri bulabilirsiniz.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Kurban Bayramı 9 Temmuz Cumartesi günü başlıyor.

Kurban Bayramı'nda kurban kesmekle yükümlü olan kişilerin kimler? soruna Diyanet İşleri Başkanlığı, yayımladığı Kurban Rehberi'nde yanıtladı.

Diyanet kimlerin kurban kesmekle yükümlü olduğunu açıkladı

Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığından, Kimler kurban kesmekle yükümlüdür? sorusuna şu yanıt verildi:

  • Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş (ergen olmuş), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan her müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 148).
  • Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kurban kesmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, IV, 252-256; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452-453).
  • Ayrıca kurban mükellefiyeti için aranan nisabın üzerinden, zekâtın aksine bir yıl geçmesi şart değildir.

ÖZGÜN
Kurban kesim vakti ne zaman başlar ve biter?

Kurbanlık alırken nelere dikkat edilmeli?
Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Müslüman coğrafyalarda kurbanlık telaşı başladı. Allah'ın rızasını kazanmak için kesilen kurbanlıklar, satış alanlarındaki yerini aldı. Peki, uygun fiyata iyi bir kurbanlık almak isteyenler, kurbanlık alırken nelere dikkat etmeli? Gelin uzmanından dinleyelim.

ÖZGÜN
Kurban kesmek yerine sadaka vermekle bu ibadet yerine getirilmiş olur mu?

ÖZGÜN
Kurban keserken Allah'ın isminin anılmasının, besmele çekilmesinin hükmü nedir? Kesim sırasında hangi dualar okunabilir?

ÖZGÜN
Kurban derisi nasıl değerlendirilmelidir?