Google zararlı uygulamaları temizlemeye devam ediyor

Google, Play'deki düzenlemelerine devam ederek zararlı uygulamaları ortadan kaldırıyor. Böylece toplam uygulama sayısı önemli oranda azalsa da güven artıyor. Yani zararlı uygulamaların sayısı azalıyor ve platform çok daha güvenli bir hale geliyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Google Play

Android uygulama mağazası Google Play'de zaman zaman geniş temizlik operasyonu yapılıyor. Böylece kullanıcıların güvenliğini tehdit eden uygulamalar silinmeye devam ediyor. Ücretsiz ve masum görünen birçok farklı uygulama aslında reklamları kapatma bahanesiyle kullanıcıları verilerini ele geçiriyor.

Yılın ilk çeyreğinde 115 bin uygulama silindi.

Google, uygulamalar arasında belirli zaman aralıklarıyla tarama gerçekleştirip temizlik yapıyor. Bu noktada özellikle kullanıcı verilerini ele geçirmeye çalışan ve yanlış yönlendirme yapan uygulamalar engelleme listesinin en başında yer alıyor.

Temizlik sonrasında Google Play'deki uygulama sayısı 2.8 milyon adede gerilemiş durumda. Bu rakam geçtiğimiz yıl Eylül'de 3 milyon adet civarındaydı. Yani aslında yapılan temizlik 200 bin adet uygulamanın kaldırılmış olduğunu gösteriyor. Hatta tarihsel olarak biraz daha geri gidildiğinde 2018'deki uygulama sayısının ise 3.6 milyon adet civarında olduğu görülebiliyor.

TEKNOLOJİ
Google Play'deki zararlı uygulama temizliği devam ediyor

TEKNOLOJİ
Google Play'de uygulama isimlerine yeni düzenlemeler geliyor

TEKNOLOJİ
Android uygulamaları için yeni güvenlik önlemleri geliyor