TOGG'dan yeni adım: C-Sedan hakkında çalışmalara başlandı

TOGG Üst Yöneticisi Mehmet Gürkan Karakaş, bugün yaptığı açıklamayla birlikte C segmentinde yer alacak olan sedan modele ilişkin çalışmaların başladığını duyurdu. C-Sedan'ın, bundan 2 yıl önce yapılan etkinlikte ilk kez sergilenen modelden birtakım tasarımsal farklar içermesi bekleniyor. Her ne kadar şu anda tüm ayrıntılar belli olmasa da SUV'nin ardından C-Sedan modelinin üretiminin başlayacağı da açıklanmış durumda.

Yunus Emre Şahin Yeni Şafak
TOGG

Türkiye'nin yerli otomobili TOGG ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. TOGG Üst Yöneticisi Mehmet Gürkan Karakaş yeni bir açıklama yaparak C segmentinde yer alacak olan sedan modelle ilişkin çalışmaların başladığını duyurdu.

  • Yeni bir oyuncu olarak biz beş tane model belirledik kendimize ve bunların üzerinde de adım adım uygulamalarımız olacak. Hatta şimdiden C segmentindeki sedanımızın çalışmalarının da başladığından bahsedebilirim.

Tam olarak 2 yıl önce yapılan ilk gösterinde C-SUV'nin yanında C segmentinde yer alacak sedan modelin de prototipi gösterilmişti. Üstelik C-SUV segmentindeki modele ek olarak C-Sedan da büyük bir beğeni kazanmıştı.

Fakat ilk üretimin gerçekleşeceği model C-SUV olacağından dolayı doğrudan buna odaklanıldı. Bugün gelinen noktada ise C-Sedan için de çalışmalara başlanıldığı açıklandı.

TOGG C segmentindeki fark ne?

TOGG'un ilk gösterimi yapılan C-SUV modelinde daha bir dizi değişim gerçekleşti. Bunlar aslında tamamen tasarıma odaklanan çeşitli düzenlemeler Far ve panjurdaki değişimlere ek olarak kapı kolları dadeğiştirilmişti.

Her ne kadar çok büyük ilgi çekmiş olsa da sağ ve solda kameralar yerine aynalara yer verilmişti. Şu ana kadar ortaya çıkan bilgiler eşiğinde benzer düzenlemelerin C segmentinde yer alan model için de geçerli olacağı öngörülüyor.

TOGG'un üretimi ne zaman başlayacak?

TOGG'un, Gemlik'teki üretim tesislerindeki üretiminin gelecek yıl sonuna kadar başlaması bekleniyor. Ama az önce de bahsettiğimiz üzere ilk olarak C-SUV'nin üretimi gerçekleştirilecek. Daha sonrasında ise C segmentindeki sedanın üretilmesi söz konusu. Ardından toplam model sayısı 5'e çıkarılacak. Tabii ki diğer modeller için şimdilik paylaşılan herhangi bir tarih yok.

Önce ülkemizde 18 ay kadar kalarak ve oradaki başarımızı vurgulayarak yurt dışına açılmak istiyoruz.

TOGG projesinin 15 yıllık bir proje olduğunu anımsatan Karakaş, konuyla alakalı şu açıklamayı da yaptı:

  • Özellikle seri imalata başlama kısmına kadar oldukça detaylı ve ondan sonra da en önemli kriterleri başta olmak üzere detaylandırdığımız, adım adım neler yapmamızın düşünüldüğü bir plandan bahsediyoruz. 2018 yılında şirketimizi resmen kurduk ve 2022'nin son çeyreğinde seri imalata hazır vaziyette tesislerimizi kurguluyoruz ve 2023 ilk çeyreğinde de C segmentteki SUV aracımızı piyasaya lanse edeceğiz. Burada altını yine çizmek istediğim bir konu var. Yaptığınız araştırmalarda şunu gördük; başarılı olabilmek için, orta-uzun vadede seçim basketine girebilmek için birden fazla modelimizin olması lazım. İdeali 4 ile 6 civarındadır, yeni bir oyuncu olarak biz beş tane model belirledik kendimize ve bunların üzerinde de adım adım uygulamalarımız olacak. Hatta şimdiden C segmentindeki Sedan'ımızın çalışmalarının da başladığından bahsedebilirim. Başarının sürdürülebilir olması için ihracat yeteneğinin, yani rekabet yeteneğinin olabilmesi lazım. O nedenle de önce ülkemizde 18 ay kadar kalarak ve oradaki başarımızı vurgulayarak yurt dışına açılmak istiyoruz.

Türkiye'nin Otomobili TOGG'dan yeni video: Test sürecinden görüntüler paylaşıldı
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), farklı lokasyonlardaki akredite test merkezlerinde deneme süreci devam ediyor. TOGG, yapılan testlere ilişkin görüntüleri de sosyal medya hesabından paylaştı. Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), sosyal medya hesabından test süreçlerine ilişkin görüntüler aktardı.

Paylaşımla birlikte yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'Ürün stratejimizin en önemli aşamalarından biri olan test süreçlerimiz, farklı lokasyonlardaki akredite test merkezlerinde başladı. Şasi prototipi yol testi, dayanım testi, aerodinamik ve aeroakustik testlerimiz planlarımız doğrultusunda devam ediyor.'

FOTOĞRAF 10
TOGG'dan yapılan yeni paylaşım heyecana neden oldu: İlçe halkı tarafından sevinçle karşılandı
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), yerli otomobil üretiminden yeni görüntüler paylaştı. TOGG'un resmi sosyal medya hesabından yapılan, “Hedeflerimizi adım adım gerçekleştiriyoruz. Yeni Lige yolculuğumuz hız kesmeden devam ediyor" paylaşımı, ilçe halkı tarafından sevinçle karşılandı. Öte yandan TOGG inşaatının son hali, dronla havadan görüntülendi.

TEKNOLOJİ
TOGG'dan yeni adım: C-Sedan hakkında çalışmalara başlandı