YeniSafak.com “ Türkiye'nin birikimi... ” Gündem

 
Ana Sayfa...
Gündem'den...
Politika'dan...
Ekonomiden...
Dünya'dan...
Kültür'den...
Yazarlar'dan
Spor'dan
Bilişim'den

  Arşivden Arama

 


Yargı hâlâ bağımsız mı?

Eski bakanlar ile hukukçular da yargıda bağımsızlık tartışmasına katıldı

Sık sık gündeme gelen 'yargının bağımsızlığı', Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu'ndan sonra Danıştay Başkanı Erol Çırakman ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Ergül Güryel'in, "yargıda bölücü ve irtica yanlısı hakim ve savcıların olduğu" yönündeki açıklamasıyla yeniden tartışılmaya başlandı.

Eski Adalet bakanlarından Şevket Kazan ve Oltan Sungurlu, yapılan açıklamalarla yargının siyasallaştırılmaya çalışıldığını ifade ettiler. 5 dönem Adalet Bakanlığı yaparak rekor kıran Oltan Sungurlu, "yargıda irtica-bölücü" kavgasına girmek istemediğini vurgularken, "Devlette irtica ve bölücülük olmayacağı gibi, böyle bir durum varsa zaten ihraç işlemi derhal yapılır. Bugün en büyük mesele yargının siyasallaştırılmasıdır. Sayın Çırakman ve Güryel'in bu tür açıklamaları da yargının siyasallaşmasına hizmet ediyor" diye konuştu.

'İddiaların hepsi faraziye'

Eski Adalet Bakanı Şevket Kazan, Çırakman ve Güryel'in sözlerini değerlendirirken, "Bunların hepsi faraziyeye dayanmaktadır. Bu tür afaki sözlerle suni gündem yaratılmaya çalışılıyor" dedi. Başbakan Bülent Ecevit'in şu anda büyük bir başarısızlık ve çıkmaz içinde olduğunu kaydeden Kazan, Çırakman ve Güryel'in bu tür açıklamalarla Başbakan Ecevit'in başarısızlığını örtemeye çalıştıklarını söyledi. Kazan, "Hakimlik mesleğinin siyasete bulaştırılmaması gerekir. Devletin en büyük sorunu yargının siyalaştarılmasıdır. Yargı siyasallaşırsa, hukuk devletinden söz edemeyiz. Yargının tepesindeki kişilerin bu tür açıklamaları da yargının siyasallaşmasına yardım ediyor" diye konuştu.

'Yargı töhmet altında'

Adalet Bakanlığı'nda adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir bürokrat da, Çırakman ve Güryel'in açıklamalarına tepki göstererek, yargının ve özellikle de Adalet Bakanlığı'nın töhmet altında bırakıldığını vurguladı. Yargıda bu tür tartışmaların yıllardır yapıldığını, ancak şimdiye kadar "irticacı ya da bölücü" olduğu gerekçesiyle mesleğine son verilmiş ne bir yargıç ne da savcı olduğuna dikkat çeken aynı bürokrat şunları söyledi:

"Sayın Güryel yıllardar yüksek kurulda üyelik yapıyor. Son birkaç aydır da yüksek kurulun başkanvekilliğini sürdürüyor. 'Hakim ve savcılar göreve başlatılmadan önce güvenlik soruşturması bile yapılmıyor' diyor. Güvenlik soruşturması kaldırılırken, bunu en çok alkışlayan sayın Güryel olmuştu zamanında. 'Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın Adalet Bakanı'nın emrinde görev yaptığını' söylüyor. Bunlar gerçeği yansıtmıyor. Teftiş Kurulu Başkanları şimdiye kadar hep bakanlardan bağımsız olarak görev yapmışlardır. Adalet Bakanlarının Teftiş Kurulu Başkanlarına talimat vermesi olanaksız bir şey. Ayrıca Ergül Bey neden yargıda yolsuzluk yapan, rüşvet alan, çetelere bulaşan hakim ve savcalardan hiç söz etmiyor? Ayrıca eski İstanbul DGM Başsavcısı Oktar Çakır lehinde yüksek kurulda oy kullananlardan biri de kendileri değil miydi?"

'Çırakman İHL müfredatı okusun'

Şevket Kazan, Danıştay Başkanı Erol Çırakmen'in 'imam hatip lisesi mezunları hakim ve savcı olamaz' sözlerine tepki gösterdi. Kazan, "Bir kere Çırakman'ın imam hatip lisesi mezunlarının değil, hukuk fakültesi mezunlarının hakim ve savcı olduğunu bilmesi lazım. Ayrıca imam hatip lisesi mezunlarının hukuk fakültelerine girmesini engelleyen bir yasa maddesi de yok. Sayın Çırakman'ın İHL müfredatını gidip incelemesi gerekir. Çünkü oralarda normal liselerdeki müfredat okutulmaktadır" dedi.

'Yargı yürütmenin baskısı altında'

Kocaeli Barosu Başkanı Bora Uluç, yargı kararlarının, sıfatı ne olursa olsun kişi, kurum ve kuruluşlarca eleştirilemeyeceğini belirterek, "Yargı, yürütmenin denetimi ve baskısı altındadır" dedi. Uluç, toplumun son yıllarda bilinçli şekilde hukuktan uzaklaştırıldığını belirterek, "Bir toplumu ayakta tutan, o toplumun yargıya, adalete olan inancı ve güvenidir. Demokrasinin hüküm sürdüğü bir toplumda, yargı kararları, sıfatı ne olursa olsun, kişi kurum ve kuruluşlarca eleştirilemez. Yargı, yürütmenin denetimi ve baskısı altındadır" dedi.

 


Kağıda basmak için tıklayın.

 

 

 


Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya | Kültür | Yazarlar | Spor | Bilişim
İnteraktif: Mesaj Formu | ABONE FORMU | İNTERNET TARAMA FORMU | KÜNYE | ARŞİV


Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
© ALL RIGHTS RESERVED

Bu sitenin tasarım ve inşası, İNTERNET yayını ve tanıtımı, TALLANDTHIN Web tarafından yapılmaktadır. İçerik ve güncelleme Yeni Şafak Gazetesi İnternet Servisi tarafından gerçekleştirilmektir. Lütfen siteyle ilgili problemleri webmaster@tallandthin.com adresine bildiriniz...