T ü r k i y e ' n i n   B i r i k i m i

G Ü N D E M
Demirel'i Cem mi yumruklattı?

İsmail Cem'in TRT Genel Müdürlüğü'nden azledildiği gün dönemin Başbakanı Demirel yumruklanır. Azmettirici olarak Cem gösterilince ortalık karışır.

Daha önce Köşk'teki Hakim, Reformun Dervişleri, Öldüren Sır Garih: Sıradışı bir Musevi'nin Portresi kitaplarına imza atan araştırmacı-gazeteci Abdullah Muradoğlu, piyasaya yeni çıkan 'Selanik'ten İstanbul'a İpekçiler ve İsmail Cem' isimli son kitabında İpekçi ailesini mercek altına alırken, yakın tarihin ilginç olaylarına da ışık tutuyor. Bir dönemin 'sıkı dostları' bugün karşımıza 'sıkı siyasi rakipler' olarak çıkarken, geçmişte yaşanan kimi olaylar da aydınlığa kavuşturuluyor. Bakış Yayınları'ndan piyasaya çıkan kitap, TÜYAP Kitap Fuarı'nda okurlarla buluşacak.

Cem'i Baykal ikna etti

Yeni Şafak muhabiri Muradoğlu'nun son kitabında, Bülent Ecevit'in isteği üzerine Baykal'ın telkinleri ile TRT Genel Müdürlüğü'ne getirilen Cem ile Demirel arasında yaşanan 'yumruk vakası' İpekçi ailesindeki Mevlevi ve Bektaşi bağları ve daha pekçok bilgi yer alıyor. İşte kitapta yer alan ilginç anekdotlardan bir derleme:

Başbakan Demirel, TRT Genel Müdürü İsmail Cem'i görevinden azlettiği gün Başbakanlık binasının önünde yumruklandı. Anadolu Ajansı, olaydan sonra Başbakan'ı yumruklayan Vural Önsel'in, İsmail Cem, Uğur Alacakaptan, Uğur Mumcu ve Muammer Aksoy'un azmettirmesiyle bu eyleme giriştiğini itiraf ettiği haberine yer verdi. Oysa daha sonra bu habere 'yama' yapıldığı, yani Cem'in adının sonradan eklendiği anlaşılınca Anadolu Ajansı Genel Müdürü ile Cem arasında kızgın tartışmalar yaşandı. Sonuç olarak ajans, kendi haberini yalanlamak zorunda kaldı.

Gerginliğin perde arkası

Aslında Demirel ile Cem gerginliği, Cem'in sol bir partinin (Dönemin CHP'si) eliyle TRT Genel Müdürlüğü'ne atanmış olmasına dayanıyordu ve Demirel, bu nedenle Cem'i görevden aldı. Cem, bunun üzerine Danıştay nezdinde girişimlerde bulundu. TRT Genel Müdürlüğü teklifini Cem'e ileten ve hatta onu ikna etmeye çalışan, bir zamanlar yakın arkadaşı, şimdilerde siyasi rakibi olan Baykal'dı. 1974'de Ecevit-Erbakan Hükümeti'nin Maliye Bakanı olan Baykal'la Cem arasında su sızmıyordu. Demirel, 1975'de Milliyetçi Cephe Hükümeti'ni kurunca Cem'i görevden almak için kararname hazırladı. Aynı Demirel, 1990'larda Cem'in büyük destekçisi olacaktı. Sonra Cem, TRT Genel Müdürlüğü'nden azledildi.

'Demirel'e müjdeyi Barlas versin!'

İsmail Cem'in Danıştay'a yaptığı itiraz sonuç verdi ve Danıştay, Demirel'in kararnamesiyle ilgili yürütmeyi durdurdu. Cem'in ilk işi Avrupa Güvenlik Konferansı'nı izlemek üzere Brüksel'de bulunan yakın arkadaşı Mehmet Barlas'ı aramak oldu. Arkadaşları Cem'e, "Sayın Demirel'e müjdeyi Barlas versin" diyerek espri yaptılar. O sırada Demirel de Brüksel'deydi.

Cem'in babası bir aşk yazarı

Muradoğlu'nun kitabında İpekçi ailesinin ünlü fertlerinin ilişkileri ve ilgileri de yer alıyor.

Kitapta yer alan bilgilere göre İsmail Cem'in babası İhsan İpekçi, Türk sinemasının önemli bir ismiydi. Galatasaray Lisesi'ni bitiren İhsan İpekçi Berlin'de ticaret eğitimi aldı. Galatasaray Kulübü Denizcilik Şubesi'nin kurucularından olan İhsan İpekçi, İhsan Koza takma adıyla film senaryoları ve aşk romanları yazdı. "Aşk'tan Sonra" isimli bir romanının tefrikası 1963'te Hürriyet'te yayınlandı. İsmail Cem'in kuzeni gazeteci Abdi İpekçi ise Galatasaray Lisesi'nde okurken soyadını değiştirmek istedi arkadaşlarının tepkisi üzerine vazgeçti.

İpekçi ailesinin ünlü isimleri

İsmail Cem'in büyük amcası Rıfat İpekçi'nin torunu Cavidan Atam ve eşi Fasih Atam, Mevlana Celalettin Rumi'nin soyundan gelen Çelebi ailesiyle manevi hısımlık kurmuşlardı. Ailenin bir başka üyesi modacı Cemil İpekçi'nin annesi Sahire Hanım ise Bektaşi bir aileden geliyordu. Ünlü soprano Leyla Gencer de İpekçi ailesinden. Leyla Gencer'in kayınvalidesi Afet Gencer'in kızkardeşi Fatma Cezzar, ünlü tiyatrocu Engin Cezzar'ın annesi. Engin Cezzar'ın iki teyzesi, Belkıs ve Rikkat hanımlar ise İpekçi'lerden Osman ve İhsan İpekçi ile evlendiler. Can Yayınları'nın sahibi Erdal Öz, Osman İpekçi'nin damadı, Rikkat Hanım ise İsmail Cem'in annesi. Cumhuriyet gazetesinin 50 yıllık karikatüristi Ali Ulvi Ersoy, Cem'in eniştesi. İsmail Cem ve Engin Cezzar'ın teyzesi Şehnaz Cezzar, Cumhuriyet gazetesinin ünlü yazarlarından, bugün artık hayatta olmayan Ergun Balcı ve İbrahim Çamlı'nın annesi. Ressam Azra İnal, Rıfat İpekçi'nin torunu. Eski İstanbul Valisi Kani İrtem'in kızı olan Azra İnal, Vehbi Koç'un kurmaylarından Kenan İnal ile evliydi.

 
'AB 2003'te tarih vermeli'
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gürel, "AB, Kopenhag'ta Türkiye'ye tarih vermekle kalmamalı, bu tarihi 2003 yılı içinde vermelidir" dedi.
Şirin: Bu trajediyi artık durdurun!
Başörtüsü yasağının ve polisin sert tutumunun artık bir trajedi halini aldığını söyleyen M. Ruhi Şirin, "Bu trajediyi durdurun" çağrısı yaptı.
BAŞÖRTÜSÜ
yasağı CD'de

TİYEMDER tarafından hazırlatılan başörtüsü belgeselinde, Türkiye'nin kanayan yarası başörtüsü yasağı tüm yönleriyle ortaya konuluyor.
'Cezaevine girdiğime üzülmedim'
Mehmet Kahya, başörtülü kızına destek verdiği için konulduğu cezaevinde mahkumlarla dini konularda sohbet etme imkanı bulduğu için mutlu olduğunu söyledi.
Ek yerleştirme sonuçları açıklandı
2002-ÖSYS ek yerleştirme işlemleri sonucunda, üniversitelerin örgün ve açıköğretim programlarına toplam 56 bin 170 aday yerleştirildi. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM) Başkanı Fethi Toker, yaptığı yazılı açıklamada, genel yerleştirme sırasında açık kalan, kaydolmama nedeniyle boş kalan ve genel yerleştirme sonrasında yeni açılan yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemlerinin tamamlandığını bildirdi. Ek yerleştirme sonuçlarını adaylar, "http://osysek.
osym.gov.tr" ve "http://osysek.
osym.gov.tr/2002" internet adreslerinden öğrenebilecekler. 2002-ÖSYS Ek Yerleştirme Sınav Sonuç Belgeleri adayların adreslerine 28 Ekim Pazartesi gününden itibaren postalanmaya başlanacak. Adaylar 4-8 Kasım 2002 tarihleri arasında üniversitelere başvurarak, kayıt işlemlerini tamamlayacaklar. 2002-ÖSYS Ek Yerleştirme Sonuç Belgesi 4 Kasım 2002 tarihine kadar ellerine geçmeyen adaylar, bu belgeyi üniversitelerine daha sonra teslim etmek üzere kayıtlarını yaptırabilecekler.
27 Ekim 2002
Pazar
 
Künye
Temsilcilikler
ReklamTarifesi
AboneFormu
MesajFormu
Ana Sayfa | Gündem | Politika| Ekonomi | Dünya
Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon| Hayat| Arşiv
Bilişim
| Dizi | Röportaj | Karikatür

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
© ALL RIGHTS RESERVED