AYDINLIK TÜRKİYE'NİN HABERCİSİ
Albaraka Türk

G Ü N D E M
Petkim'e 'Uzan'amıyor

ÇEAŞ, KEPEZ ve İmar Bankası'nın ardından, Uzan Grubu Adabank'ı da kaybetti. BDDK tarafından Adabank'ın yönetimine el konması Petkim ihalesini de etkileyecek.

 • HÜSEYİN ÖZAY ANKARA
  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), İmar Bankası'nın ardından Uzan Grubu'nun ikinci bankası Adabank'ın yönetimine de el koydu. BDDK'nın, Adabank'ın yönetimine de el koyması, grubun Petkim İhalesini alma hayalini zora soktu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), İmar Bankası'nın ardından, Uzan Grubu'nun ikinci bankası Adabank'ın yönetimine de önceki gün el koydu. Bir süredir, 14. madde kapsamında olan bankanın yönetimi değişti. BDDK, Bankalar Kanunu'nun 14. maddesi uyarınca BDDK tarafından Adabank A.Ş. Yönetim Kurulu üyeliklerine atanan Kaya Zatitürk bankanın Yönetim Kurulu Başkanlığı'na, Ahmet Özer ise Genel Müdürlüğe atadı. BDDK'nın İmar Bankası'na el konulmasının ardından, Adabank'ta da inceleme başlattığı ve murakıpların bankayla ilgili mali bünye raporu hazırladığı bildirildi. Murakıplar tarafından hazırlanan raporun ardından BDDK'nın, bankanın yönetimini değiştirme kararı aldığı belirtildi.

  339 trilyonluk aktif büyüklüğü var

  Adabank'ın, 31 Mart 2003 itibariyle 339 trilyon liralık toplam aktifi bulunuyor. Aynı tarih itibariyle mevduat toplamı ise 206 trilyon lira, toplam krediler hesabı ise 94 trilyon lira. Adabank'ta da, kullandırılan kredilerin büyük kısmının grup kredilerinden oluştuğu bildirildi. Murakıplar, İmarbank'taki gibi Adabank'ta da kayıtdışı hesabın olup olmadığını inceliyor.

  Petkim işi suya düştü

  BDDK'nın, Adabank'a yönelik operasyonu ilk etapta, Uzan Grubu'nun Petkim ihalesini vurdu. Petkim'in yüzde 88.86'lık hissesini 605 milyon dolarlık teklifle kazanan grup, Adabank'tan teminat mektubu vermeyi önermişti. Grup son olarak, 242 milyon dolarlık peşinatı 305 milyon dolara çıkarmış, geri kalan 300 milyon doları da üç eşit taksitle ödemeyi önermişti. 300 milyon dolarlık taksit için de grup Adabank'ın teminat mektubunu vermeyi teklif etmişti.

  BDDK'nın Adabank'a yönelik operasyonunun ardından, Petkim için Adabank'tan teminat mektubu verilmesi de tehlikeye girdi. Grubun elinde şu anda sadece, 605 milyon dolarlık ihale bedelini peşin ödemek kaldı. ÇEAŞ, KEPEZ ve İmarbank operasyonları nedeniyle, grup başka bankalardan teminat mektubu bulamadı. Grup, 6 Ağustos tarihine kadar hem peşinatı yatırması hem de teminat mektubunu bulması gerekiyor. Bu tarihe kadar şartlar yerine getirilmezse ihalenin iptal edilmesi gündeme gelecek.

  Operasyon kararı Hazine'de alındı

  Adabank operasyonunun Uzan Grubu'ndan gizlenmesi için, bankayla ilgili toplantının Hazine Müsteşarlığı'nda yapıldığı öğrenildi. Devlet Bakanı Ali Babacan başkanlığında biraraya gelen Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ve BDDK Başkanı Engin Akçakoca'nın, Adabank'ın durumunu masaya yatırdıkları öğrenildi. Adabank'la ilgili açıklama saat 23.30'a kadar süren toplantının ardından yapıldı.

  Polis kayıp evrakları Adabank'ta aradı

  İmar Bankası'nın bilgisayar kayıtlarını tutan Merkez Yatırım'da programcı olarak çalışan Halil İbrahim Karaca'nın gözaltında, İmar Bankası'na ait bazı belgelerin Adabank'ta olduğunu söylediği bunun üzerine polisin Adabank'ta bu belgelerin izini sürdüğü iddia ediliyor. BDDK çalışanlarının da bulunduğu baskında polis çalışanların tek tek kimliklerini kontrol etti ve kontrol edilenler gruplar halinde evlerine gönderildi. Bu arada İmar Bankası'nda çalışan 130 üst düzey görevlinin bankaya el konulmasından bir gün sonra istifa ettiği öğrenildi. İddiaya göre bu çalışanlar istifadan hemen sonra Adabank'ta işe başladı. Polisin banka içinde kimlik tespiti yapmasının nedeninin de bu olduğu belirtiliyor. Öte yandan dün gözaltına alınan bilgisayar programcısı İbrahim Halil Karaca, serbest bırakıldı. Karaca, ifadesinde BDDK yetkililerinin istedikleri bilgi ve işlem kayıtlarına ilişkin programları kendisinin yapmadığını ifade etti. • 27 Temmuz 2003
  Pazar
   
  Künye
  Temsilcilikler
  AboneFormu
  MesajFormu
  Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya
  Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon | Hayat | Arşiv
  Bilişim
  | Dizi | Karikatür | Çocuk

  Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
  © ALL RIGHTS RESERVED