T Ü R K İ Y E ' N İ N    B İ R İ K İ M İ
E K O N O M İ 1 AĞUSTOS 2006 SALI
  Ana Sayfa
  Gündem
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Aktüel
  Spor
  Yazarlar
  Televizyon
  Sağlık
  Yurt Haberler
  Son Dakika
 
 
 
  657'liler Ailesi
  Ankara'da Şafak
  Bilişim
  Çalışanın Sesi
  Diziler
  Düşünce Gündemi
  İzdüşüm
  Kültür-Sanat
  Röportaj
  Sinema
  Yemek
  Zamanda Yolculuk
 
  Bize Yazın
  İnsan Kaynakları
  Abone Formu
  Temsilcilikler
  Reklam
  Künye
 
  Arşiv
  Favorilere Ekle
  Giriş sayfası yap

  Yeni Şafak'ta Ara
 

Kobi Masası
Fahri SARRAFOĞLU

3 yıl süren çalışmanın zaferi

Türk zekasının başarısı sayesinde yılda 500 milyon dolar çöpe atılmayacak. Bu bağlamda ilk kez bir Türk firması Koçak Kimya, alanında bir ilke imza atarak enerjide yüzde 30'a varan tasarruf sağlayan bir sıvı geliştirdi. Sisteme bir kez konan ALFA-X kendini üç ayda amorti ediyor

Yeni Şafak'tan KOBİ'lere özel imkan

Bir zamanların küçük atölye ve el aletleri ile işe başlayan Türk KOBİ'lerine, en büyük destek yine Yeni Şafak'tan geldi.

Birçok Türk KOBİ'si ülkemizde olduğu kadar, başta AB ülkeleri olmak üzere rakiplerini geçerek dünyaca tanınan firmalar arasına girdi. Sizler de y'ın sunduğu bu imkandan faydalanarak, ulusal ve uluslararası firmalar arasında yerinizi alabilirisiniz... Firmanızı diğer firmalardan ayıran özel farklılıklarını, ilk defa üretilen ürünlerinizi, Türkiye'de ve dünyada ilk defa kullandığınız teknolojilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca sormak istediğiniz sorular ve merak ettiğiniz konularla ilgili bize yazabilirsiniz. İrtibat: tel: 0 212 612 29 30 Faks: 0 212 612 19 03 Email: fsarrafoglu@yenisafak.com.tr

* * *

Enerji kaynaklarının tükenmesi ve gelecekte dünyayı bekleyen enerji krizi enerji tasarrufunu günümüzün öncelikli meselesi haline getirdi. Bugün ısıtmada kullanılan doğalgazın, dünyaya 70 sene daha yeteceği tahmin ediliyor. Doğalgaza bizim gibi dışarıdan bağımlı ülkeler, zaman zaman çeşitli kesintilerle karşılaşıyor. Bu da tüketiciye, yüksek rakamlı faturalar olarak yansıyor. Bu bağlamda ilk defa bir Türk firması Koçak Kimya, alanında bir ilke imza atarak enerjide yüzde 30'a varan tasarruf sağlayan bir sıvı geliştirdi. Alfa-X isimli ürün, kapalı devre bütün ısıtma sistemlerinde su yerine kullanılan ve zararlı etkileri olmayan organik bir bileşim. Ürün yaklaşık 3 yıllık analiz ve deney sürecinden geçerek, 2006 Şubat'ının başında piyasaya çıktı. Tesisatta sirkülasyon suyuna yüzde 50 oranında koyulan Alfa-X, yapısı itibariyle daha hızlı kalori absorbe ederek, ısının erken iletilmesini sağlıyor. Sistemde bir nevi izolasyon maddesi görevi görüyor.

KENDİNİ 3 AYDA AMORTİ EDEN YALITIM

Sisteme bir defalığına konan ALFA-X, tesisatta herhangi bir problem çıkmadığı takdirde, uzun yıllar kullanılabiliyor. Maliyetinin diğer yalıtım sistemlerine oranla uygun olduğunu söyleyen Koçak Kimya Genel Müdürü Hüseyin Karaca, "Böylece tüketici daha az parayla daha çok ısınmış olacak" açıklamasını yaptı. Sisteme koyulduktan sonra maliyetini 3 ayda amorti edeceğini söyleyen Karaca, ülkemizde 2 milyon abonenin Alfa-X kullanması durumunda, 500 milyon $'lık bir milli kazanç sağlanacağına dikkat çekti. Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'nin su ve Alfa-X sıvısı arasında karşılaştırma yaptığı laboratuar deneyi sonuçlarında, Alfa-X'in suya göre çok daha hızlı ısınıp daha yavaş soğuduğu tespit edildi. Sıvının kaynama noktasının +195 C, donma noktasının da -40 C olduğunu kaydedildi. Diğer taraftan Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nün analiz sonuçlarında Alfa-X'in, sertliğinin oldukça düşük olduğu ve kireçlenmeye sebep olmadığı sonucuna da varıldı. Yine aynı analiz sonuçlarında korozyon yapma derecesinin sıfır olduğu da raporda belirtiliyor. Bu özelliklerinden dolayı sisteme zarar vermiyor ve tesisatın ömrü uzuyor.

GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİNDE DE KULLANILIYOR

Yakıt tasarrufunun yanında Alfa-X, güneş enerjisi sistemlerinde de kullanılabiliyor. Bugün güneş enerjisi sistemlerinde önerilmediği halde, alternatifi olmadığı için, antifriz kullanımı tercih ediliyor. Antifrizin asidik özelliğe sahip olduğu için zamanla sisteme zarar verebildiği bilgisini veren Hüseyin Karaca, Alfa-X sayesinde antifriz kullanımına gerek kalmayacağını, ısınma ve soğuma özelliklerinden ötürü daha yüksek sıcaklıkta su elde edileceğini vurguladı.

GÜNEŞ ENERJİSİ SIVISI VE ÖZELLİKLERİ

 • Donma noktası -40 C olduğu için ayrıca antifriz kullanımına gerek yok.

 • Hızlı ısınma ve geç soğuma özelliklerinden dolayı, daha yüksek sıcaklıkta su elde ediliyor.

 • Kireçlenme ve paslanma yapmadığı için sistemin zarar görmesini önler. *Güneş enerjisi sistemlerinde kapalı devredeki su boşaltıldıktan sonra, sistemin özelliğine göre yüzde 40-100 oranında tasarruf sağlıyor.

  Tasarruf sıvısı özellikleri

 • Isıtma sistemlerinde suyun yerine kullanılır.
 • Suya göre daha erken ısınıp, daha geç soğur.
 • Süratle kalori absorbe ettiği için erken ısı iletkenliği yapar.
 • Kaynama noktası, 195 C donma noktası -40 C
 • Kireçlenme ve paslanma yapmaz.
 • Yanıcı ve parlayıcı değildir.
 • Koku yapmaz.
 • Kanserojen maddeler içermez.
 • Kullanım oranı yüzde 60 ALFA-X, yüzde 40 şebeke suyu.
 • Bir kez uygulanır ve uzun yıllar kullanılabilir.

  Yakıt tasarruf sıvısı nerelerde nasıl kullanılır

 • Kapalı devre ısıtma sistemlerinin tümünde kullanılabilir. (Doğal gaz, kömür, fuel-oil vs. )

 • Petekteki su tahliye kanalından tamamen boşaltıldıktan sonra yüzde 60 ALFA-X ile yüzde 40 şebeke suyu karıştırılarak sisteme dahil edilir. Ortalama bir saatlik bu işlemden sonra, tesisat güvenle kullanabilir.

  NASIL TASARRUF SAĞLAR?

 • Alfa-X'in erken ısınma ve geç soğuması sayesinde, Alfa-X suya oranla daha az ısı kaybeder.

 • Alfa-X geç soğuma özelliğine rağmen, sıcaklık farkından dolayı içeriye daha fazla ısı verir.

 • Ayrıca ısınma kazanında da Alfa-X, belli bir dereceye suya oranla daha erken zamanda ulaşır. Böylece sıvı kazandan daha erken ayrılır. Bu yüzden burada da bir miktar tasarruf sağlanır.


  180 bin KOBİ 2006 yılından en az zararla çıkmaya uğraşıyor

  İTFAD'ın Başkanı Yılmaz Kocaoğlu, fason atölyelerinin hızla kapanmaya devam etmesi halinde, ihracatçıların üretim yapacakları yer, bulamayacaklarına dikkat çekerek fason üreticilerinin durumunu çok ciddi olduğunu dile getirdi. Kocaoğlu, şirket birleşmelerinin yoğun yaşandığı iş dünyamızda, maalesef tekstil sektöründe bunun görülmediğini hatırlatarak şöyle konuştu: Yıllardır birleşme önerilerimizi yineliyoruz. Ekonomik ve sosyal zorlukların karşısında durabilmek ve üstesinden gelmek için mutlaka birleşmek lazım. KOBİ'lerin birleşmesi her alanda faydalı olacaktır. Örneğin; işletme giderleri azalacak, disipline edilecek, kayıtdışına göz yumulmayacak ve daha güçlü bir yapı oluşturulacak. KOBİ'lerin kaliteli üretimin yanında, markalaşmaya gitmemekle en büyük hatayı yaptıklarını sözlerine ekleyen Kocaoğlu, "Çin ve diğer Asya ülkelerine uygulanan kota kalkınca şapka düşmüş, kel görünmüştür" açıklamasını yaptı.

  SEKTÖREL KONSEY ŞART

  KOBİ'lerin disipline edilmesi ve yatırılan 250 milyar doların ekonomiye dönüşünün sağlanması için acilen sektörel bir konsey oluşturmalı diyen İTFAD Başkanı Kocaoğlu, "KOBİ'ler teknolojiyi takip ederek, profesyonel işletmeciler gibi olmalılar" şeklinde konuştu. Tekstil ve konfeksiyon sektörü, toplam ihracatın yüzde 28'ini, toplam istihdamın yüzde 30'unu ve toplam sanayi üretiminin yüzde 21'ini gerçekleştiriyor. Dolayısıyla GSMH'ye yüzde 12 katkısı olan bu devasa sektörün, yok olmasına müsaade edilmemesi gerektiğine işaret eden Kocaoğlu, "Çünkü bu sektör emek yoğun ve çalışanlarımızın eğitim durumları ilkokul ile ortaokul arasındadeğişiyor. Bu atölyeler kapanırsa, bu insanların istihdam edilebileceği başka bir sektör yoktur" dedi.


  İşportacılıktan dünyaya açıldı

  Kazım Gülmez'in 14 yıl önce işportada sattığı kemerler, bugün aralarında Zara, Marco Polo, Marks & Spencer, Next, George ve Lee Cooper'ın da bulunduğu markaların müşterilerini sarıyor. Aksaray'da başladığı işportacılık günlerinden bu yana uzun bir yol kat eden Gülmez, bugün kendisiyle ortaklık kurmak isteyen İtalyan firmalarının tekliflerini değerlendiriyor. Gök Deri firmasının kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Gülmez, çocuk yaşında atıldığı iş hayatında dericilik sektöründe elde ettiği başarıları AA muhabirine anlattı. Gülmez 9 yaşında İstanbul'a gelerek, uzun yıllar Beyoğlu'ndaki deri atölyelerinde, daha sonra da 4 yıl Alboy Beymen'de çalıştı. Buradaki çalışması Gülmez'in dünyayla bütünleşme sürecini geliştirerek ufkunu açtı. Büyük zorluklarla sermayesiz, sadece eş-dost yardımıyla, bir makine ve bir kanat deri alarak, 1982'de kendi atölyesini kurduğunu belirten Gülmez başarısının başlangıcını, "Ürettiğimiz kemerleri, cumartesi ve pazar akşamları Aksaray'da satmaya başladık. Daha doğrusu işportacılık yaptık . Sonra bir mağazaya girip numune gösterdik. 500-600 tane sipariş aldık. İşe böyle başladık." şeklinde özetledi.

 • İSTANBUL


  KOBİ'lere destek veren kuruluşlar

  İGEME / Pazar Araştırması Desteği
  Firmaların yurtdışında ürünlerini pazarlamalarına temel oluşturacak olan pazar araştırması yapmaları veya yaptırmaları durumunda yapacakları harcamaların bir bölümü IGEME tarafından karşılanmaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için www.igeme.gov.tr adresine başvurulabilir.

  Avrupa Yatırım Bankası Çevre Kredisi
  Organize sanayi bölgeleri ve organize sanayi bölgeleri içinde veya dışında yer alan özel sektör kuruluşlarının, endüstriyel kirliliği azaltmak için gerçekleştirdikleri yatırımlarına finansman desteği sağlamak içindir. Kullandırılabilecek kredi miktarı toplam Yatırım tutarının %50'si olup, asgari Yatırım tutarı 500.000 Euro olmalı ve 25 milyon Euro'yu aşmamalıdır. Daha fazla bilgi için: http://www.tskb.com.tr/krediler.aspx

  Faizsiz KOBİ İhracatı Destek Kredisi
  İhracat yapan KOBİ'iler 100 bin USD'ye altı ay vadeli faizsiz kredi kullanabilmektedirler. Anlaşmalı bankalar aracılığıyla kullandırılan bu krediler için teminat istenmektedir. KOSGEB destekleri ile ilgili ayrıntılı bilgi http://www.kosgeb.gov.tr/Destekler/ sayfasından bulunabilir.

  TANITIM DESTEĞİ

  İşletmelere; işletmelerini ve ürünlerini, özellikle yurtdışında tanıtmaları için gerçekleştirecekleri faaliyetlere verilir. Broşür, katalog, etiket basılması, CD üretimi ve Internet sitesi geliştirme giderleri belirli limitler dahilinde hibe olarak karşılanır. KOSGEB destekleri ile ilgili ayrıntılı bilgi http://www.kosgeb.gov.tr/Destekler/ sayfasından bulunabilir.

  Dış Ticaret Müşteşarlığı'ndan anında yardım
  Dış Ticaret Müstaşarlığı (DTM) Dış Ticaret Standardizasyon Genel Müdürlüğü: Dış ticarette teknik sorun yaşayan ihracatçılar, www.teknikengel.gov.tr interneti aracalığı ile DTM'den anında yardım isteyebilecekler. Dış Ticaret Müsteşarlığı(DTM) Dış Ticaret Standardizasyon Genel Müdürlüğü, ihracatçılara teknik konularda yardımcı olmak amacıyla Ticarette Teknik Engeller internet sitesi oluşturdu. Site aracılığı ile Dünya Ticaret Örgütü(DTÜ) üyesi ülkelerin yürürlüğe koyacağı teknik düzenlemeler ihracatçıların e-posta adreslerine gönderilecek.

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İşletme Kredisi
  Kredisi TOBB üyesi oda ve borsalara kayıtlı KOBİ ile ticari nitelikli firmalar anlaşmalı bankalar aracılığıyla bir yıla kadar vadeli kredi kullanabilmektedirler. Krediler teminat karşılığı verilmektedir. Bilgi için.:http://www.tobb.org.tr/

  Dünya Bankası İhracat Finansmanı Kredisi
  İhracatçıların yatırım kredisi ihtiyaçlarını sağlamak amacıyla 300 milyon dolara kadar kredi TSKB aracılığıyla ticari bankalar aracılığıyla kullandırılacak. www.worldbank.org

  Geri dön   Yazdır   Yukarı


 • ALPORT Trabzon Liman İşletmeciliği

  Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya | Aktüel | Spor | Yazarlar
  Televizyon | Sağlık | Bilişim | Diziler | Künye | Arşiv | Bize Yazın
  Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Yeni Şafak
  Tasarım ve içerik yönetimi: Yeni Şafak İnternet Servisi