Bilgi Bilgi Kartları
BİLGİKARTLARI

Bilgi Kartları

Ortodoks dünyası krizde
Fener Rum Patrikhanesi ile Rus Ortodoks Kilisesi arasındaki gerilim bir süre daha devam edeceğe benziyor.
6 KART
Yeni Şafak
Rusya ile Batı arasında yıllardır süregelen eski Sovyet coğrafyası üzerindeki nüfuz savaşında bu sefer bir kilise krizi patlak verdi. Ukrayna’nın bağımsız kilise talebi, Rus Ortodoks Kilisesi ile İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesini karşı karşıya getirdi. Peki bu süreçte neler yaşandı? Yakından bakalım...
Türkiye’de internetin kısa tarihi
Türkiye’de internetin kısa tarihi
5 KART
Yeni Şafak
Günümüz hayatının vazgeçilmez bir parçası olan internetin başlangıcı 1960’lı yıllara dayanıyor. İlk başlarda askeri ve bilimsel araştırma ve geliştirme alanında kullanılan internet daha sonra kolay iletişimin sağlanması adına insanlığın hizmetine sunuldu. Türkiye’ninse internetle tanışması 1993 yılında gerçekleşti.
5 maddede 5G
Türkiye 5G teknolojisini kullanacak ilk ülkeler arasında yerini alacak.
6 KART
Yeni Şafak
Dünyada 2020 yılında hayata geçmesi planlanan yeni nesil iletişim ağı 5G ile birlikte yeni birçok teknoloji hayatımıza girecek. 5G sadece yüksek hızda bağlantı sunmayacak. Beraberinde nesnelerin interneti, araçlar arası iletişim, daha gerçekçi VR (sanal gerçeklik) deneyimi, uzaktan robotik cerrahi gibi heyecan verici bazı teknolojiler hayatımıza girecek. 5G ile birlikte hayatımıza girecek teknolojileri sizler için derledik.
Cemal Kaşıkçı olayında gün gün detaylar
Olay günü güvenlik kameralarının çalışmaması ve konsolosluk araçlarının şüpheli rotaları gibi bir çok konu açıklığa kavuşmayı bekliyor.
38 KART
Yeni Şafak
İstanbul'daki Suudi Arabistan Konsolosluğu'na girdikten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolması tüm dünyayı şaşkına çevirdi. Riyad-Kahire-Dubai bağlantılı özel jetlerin İstanbul'a gelmesi, Kaşıkçı'nın kolundaki akıllı saatle irtibatın kesilmesi, Suudi Arabistan'dan gelen 15 kişilik özel TİM ve Suudilerin cinayeti kabul etmesine rağmen cesedin yerini bilmiyoruz açıklamaları... Tüm bu gizemli olaylar, Türkiye de olduğu gibi dünya kamuoyunda da geniş yankı uyandırdı. Kaşıkçı'nın Konsolosluğa gittiği ilk tarih 28 Eylül'den bu yana yaşananları sizler için derledik.
Ruhun Allah ile buluştuğu ibadet: Hac
Hac vazifesi, Hz. İbrahim’den bugüne Müslümanların hayatına yeni bir şuur katarak her sene yüz binlerce Müslümanın ‘hacı’ olmasına vesile oluyor.
16 KART
Yeni Şafak
Sözlük anlamı "yönelmek" olan hac, Müslümanların her sene kutsal mekanları ziyaret edip, ibadetleri yerine getirmek için Mekke'ye gitmesiyle gerçekleşiyor. Müslümanları aynı çizgide birleştiren, kulu Allah'a yaklaştıran ve benliğe 'biz' olmayı tattıran haccın detaylarını ele aldık.
7 maddede ABD-Türkiye krizi
ABD Başkanı Donald Trump, Brunson serbest bırakılmazsa Türkiye'ye yaptırım yapılacağı konusunda açıkça tehdit savurmuş Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, 'Tehdit diline prim vermeyiz' açıklamasını yapmıştı.
7 KART
Yeni Şafak
15 Temmuz darbe girişiminin mimarı Gülen'in ABD tarafından tıkanıklığa uğratılan 'iade' süreci ve Türkiye'deki tutuklu papaz Brunson'ın ABD'ye verilmemesi... Türk-ABD ikilisi arasında ipler gerildi. İki tarafın da öfkesi artık daha belirgin hale geldi, ne Ankara ne de Washington geri adım atmaya niyetli değil. Ve son olarak ABD, 2 Türk Bakan hakkında yaptırım kararları aldı. Süreç nasıl gelişti? Brunson neden bu kadar önemli? Dünyadan ve Türkiye'den krize gelen ilk tepkiler neler? Sizler için derledik...
Teknolojik semboller ne anlama geliyor?
Her gün kullandığımız teknolojik aletlerdeki sembollerin gizli anlamları.
6 KART
Yeni Şafak
Sosyal medya, akıllı telefonlar, elektronik cihazlar ve televizyonlarda karşılaştığımız onlarca sembol var. Bu sembollerin birçoğu aslında yüzyıllardır var fakat bizim son yıllarda daha sık karşımıza çıkmaya başladı. Kökenleri beş yüzyıl öncesine kadar dayanan sembollerin gizli anlamlarını sizin için sıraladık.
Altın jenerasyonun zaferi: 2018 Dünya Kupası
Fransa, ikinci kez Dünya Kupası zaferini elde etti.
8 KART
Yeni Şafak
Rusya’da düzenlenen FIFA Dünya Kupası’nda 1 aylık maraton sona erdi. Fransa, finalde Hırvatistan'ı 4-2 mağlup ederek turnuvayı kazanan ülke oldu. Yakaladığı jenerasyonla turnuvanın favorilerinden biri olarak gösterilen Fransa, futbolseverleri kazandığı başarıyla şaşırtmasa da oynadığı oyun pek çoğuna göre tat vermedi. Ancak şu bir gerçek ki Fransa, Dünya Kupası'nı kazandığı bu kadro ve turnuvaya getirmediği bir çok futbolcuyla daha turnuvalar kazanmaya şimdiden aday.
Yeni sistemin ekonomi birimleri
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi
4 KART
AA
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ekonomi yönetiminde, birleştirilen bakanlıklar, oluşturulan ofis ve kurullarla yeni döneme girildi. Seri karar almayı sağlayacak şekilde sadeleştirilen ekonomi yönetimi, üretim, finans ve ticaret alanları üzerine inşa edilecek.
Cumhurbaşkanlığı Ofisleri kuruldu
Kurulan ofislerin detaylarını haberimizin içerisinde bulabilirsiniz.
7 KART
AA
Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığına bağlı, özel bütçeli, kamu tüzel kişiliğini haiz, idari ve mali özerkliğe sahip, Dijital Dönüşüm Ofisi, Finans Ofisi, İnsan Kaynakları Ofisi ve Yatırım Ofisi kuruldu.
Yeni kabinedeki bakanların öz geçmişi
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi açıkladı.
17 KART
Yeni Şafak
Yeni sistemin ilk Başkanı Erdoğan, Meclis'te düzenlenen törenle mazbatasını aldı. Erdoğan kürsüye gelerek yemin etti ve böylece yeni sistem resmen başlamış oldu. Gözler uzun zamandır merak edilen ve 'Yeni kabinede kimler var' sorusunu da beraberinde getiren kabine açıklamasına çevrildi. Başkan Erdoğan yeni kabineyi açıkladı. Erdoğan ayrıca Bakan Yardımcıları ve Kurul Başkanlarını da en kısa sürede açıklayacaklarını söyledi.
Güvenli internet için 9 tedbir
İnternet güvenliği son dönemde oldukça çok konuşulan bir konu olmaya başladı.
9 KART
Yeni Şafak
Yaz tatilinin başlamasıyla okul çağındaki çocukların ve gençlerin internet kullanımında büyük bir artış yaşandı. Günümüzde 12-16 yaş arası çocukların %97’si online ve kişisel verilerin güvenliği hala tartışılıyor. Sanal ortamdaki tehlikeli içeriklerden korunmak için ebeveynlere büyük bir görev düşüyor. İnternette dolaşan birçok zararlı link çocukların çizgi film, oyun ve internet dizisi merakının istismarına neden olabiliyor. Güvenli internet kullanımı için 9 adımı uygulayabilirsiniz.
Yeni Şafak Spor Dünya Kupası rehberi: Rusya'da ilklerin turnuvası
Dünya Kupası.
18 KART
Yeni Şafak
2018 Dünya Kupası, 14 Haziran Perşembe günü Rusya'da Rusya-Suudi Arabistan maçıyla başlıyor. Dünyanın en iyi oyuncularının sahne alacağı turnuva TRT'den yayınlanacak. Rusya'nın ev sahipliği kontenjanı nedeniyle doğrudan katıldığı FIFA 2018 Dünya Kupası'nda yer alan 32 takım, 8 gruba ayrılıyor. Gruplarını ilk iki sırada tamamlayan takımlar, adlarını son 16 turuna yazdıracak. 2018 Dünya Kupası'ndaki grupların analizi, maç fikstürü ve turnuvada yaşanacak ilkleri sizler için bilgi kartında maddelendirdik.
41 soruda imar barışı
14 milyon yapıyı ilgilendiren İmar Barışı, bazı bölgelere özel düzenleme getiriyor.
41 KART
Yeni Şafak
Yeni Şafak, 13 milyon konutun imar ve ruhsat sorununu çözecek ‘imar barışı’yla ilgili kamuoyunun merak ettiği konuları 41 soruda derleyip cevap aradı. İmar barışı 31 Aralık 2017’ye kadar inşa edilen binaları kapsıyor. Vatandaşlar 31 Ekim 2018’e kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yetkilendirdiği kurumlarla başvurabilecek. Aftan faydalanmak isteyenler “yapı kayıt belgesi” bedeli ödemek zorunda. Ücret konutlar için yüzde 3, ticari yapılar için yüzde 5. Yapı kayıt belgesiyle konutlara su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilecek. Tapu alınabilecek. Yıkım kararı verilmiş ise iptal edilecek. Satış işlemlerinde kredi kullanım imkanı olacak. Riskli konutlar bu kapsama girmeyecek.
Süper Lig'in en değerli şampiyonluğu Galatasaray'ın
Galatasaray, 2017-2018 sezonunu şampiyonlukla tamamladı.
14 KART
Yeni Şafak
Galatasaray, 2017-2018 sezonunu şampiyon tamamlayarak 21. kez Süper Lig’i zirvede tamamladı. 4 takımın şampiyonluk yarışının içinde olduğu sezonda son haftaya kadar hesap makineleri elden düşmedi. 34. hafta maçında Göztepe karşısında hata yapmayan ve zafere uzanan sarı kırmızılılar böylelikle Süper Lig tarihinin de en değerli şampiyonluğunu elde etti. Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılım hakkı elde eden ve ligde değişen yayın gelirleriyle 600 milyon TL’yi bulan bir parayı kasasına koyacak olan Galatasaray, şimdiye kadarki en büyük şampiyonluk gelirini elde etti.
5 maddede İran'la nükleer anlaşma
ABD Başkanı Donald Trump
5 KART
Yeni Şafak
ABD, 2015 yılında İran'la yapılan nükleer anlaşmadan çekilebilir. Bugün açıklanacak olan çekilme, çekilmeme durumu, dünya gündeminin en önemli maddelerinden birisi. İran'la yapılan nükleer anlaşma neden önemli? ABD anlaşmadan çekilirse ne olur? 5 maddede sizler için derledik...
AK Parti'nin 4 maddelik seçim manifestosu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Seçim Manifestosunu açıkladı
4 KART
Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin merakla beklenen 24 Haziran manifestosunu “Ahdim olsun ki” diyerek açıkladı. Erdem, irade ve cesaretle Türkiye’yi şahlandırdıklarını söyleyen Erdoğan, “Yeni dönemde Türkiye muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkacak. Türkiye küresel bir güç olarak dünya sahnesindeki yerini alacak” dedi.
Seçimden isyana: 5 başlıkta Ermenistan'daki ayaklanmaların perde arkası
Ermenistan'da yaşanan eylemler nedeniyle gündelik hayat durma noktasına geldi. Ulaşım sekteye uğradı, komşu ülkelerle iletişim kesildi.
5 KART
Yeni Şafak
Ermenistan sıkıntılı günlerden geçiyor. Sokaklara dökülen halkın yaptığı eylemler sebebiyle hayat durma noktasına geldi. Peki, muhalif lider Paşinyan’ın başlattığı ve ‘kadife devrim’ adını verdiği hareketin ardında neler var? Ne oldu da Ermenistan’da protesto eylemleri had safhaya ulaştı? Yakından bakalım.
8 maddede İmar Barışı
İmar barışı uygulaması başlıyor.
8 KART
Yeni Şafak
13 milyon konutu ve milyonlarca insanı ilgilendiren imar ve ruhsat sorununu çözecek imar barışı düzenlemesi hayata geçiyor. İmar barışından elde edilecek gelir genel bütçeye aktarılacak ve Türkiye’deki 7 milyonu aşkın riskli yapının dönüşümünde kullanılacak. İmar barışına ilişkin tüm detayları sizin için derledik…
Mobil cihazlar için Antivirüs rehberi
Dünyada binlerce akıllı cihaz, farklı türde virüs saldırılarına maruz kalıyor.
5 KART
Yeni Şafak
Elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlardaki tehlikenin fakında mısınız? Gelişen teknoloji ile beraber kötü niyetli yazılımlar ve kişiler her alanda çoğalıyor. Bu kötü niyetli yazılımlardan korunabilmek için mutlaka rehberimize göz atın.

Dijital tehditlerin ne gibi sorunlara yol açabileceğini hiç düşündünüz mü? Banka işlemlerimizi dahi gerçekleştirdiğimiz akıllı telefonlarımızı, saldırganlara karşı savunmasız bıraktığımızın farkında değiliz. Peki, korunmak için ne gibi önlemler alıyoruz? Virüslere karşı en kapsamlı korumayı sunan antivirüs uygulamalarını sizler için inceledik.

Devrimin dördüncü halkası: Sanayi 4.0
Sanayi 4.0
5 KART
Yeni Şafak
Geleceğin akıllı üretim ekonomisi olarak sanayi devriminin dördüncü halkasını oluşturan Sanayi 4.0 büyük bir dönüşümün adı olarak karşımıza çıkıyor. Bilgi-iletişim teknolojileri ile makinaların ve değer zincirindeki tüm unsurların birbirine bağlı çalıştığı bir üretim modeli vizyonu olarak tanımlanan Sanayi 4.0'ın geçmişten günümüze geçen hikayesi, dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmelerini sizin için derledik.
İnternette bıraktığımız iz: Büyük Veri
Uzmanlar kişisel bilgilerimizin hiçbir şekilde güvende olmadığını belirterek bizden alınan bilgilerle hayatımıza yön verildiğinin vurguluyor.
11 KART
Yeni Şafak
Son günlerde bilgilerin çalınmasına neden olan 'Cambridge Analytica' olayı ve Facebook'un çalınmayı kabul edip özür üzerine özür dilemesiyle tekrar gündeme 'internette ne kadar güvendeyiz' sorusu geldi. Evet, hayatımızın her alanında var olan teknoloji bizim kişisel bilgilerimize ne kadarına ulaşabiliyor ve bizi ne kadar etkileyebiliyor ya da bizi yönlendirebiliyor mu? Bu konuya ilişkin bilişim uzmanları kişisel bilgilerimizin hiçbir şekilde güvende olmadığını belirterek bizden alınan bilgilerle hayatımıza yön verildiğinin vurguluyor.
Geçmiş ve geleceğin izinde: Nükleer Enerji
Nükleer enerjinin dünü ve bugünü..
7 KART
Yeni Şafak
Türkiye 1956 yılında Atom Enerji Komisyonu ile başlayan nükleer enerji hikayesinde bugün tarihi bir güne tanıklık edecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Akkuyu NGS'nin temeli atılarak 2023 yılında Türkiye’nin enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu karşılaması hedefleniyor. Kademeli olarak hizmete girecek proje ile Türkiye nükleer enerjide önemli bir aktör olacak.
Bitmeyen dolandırıcılık hikayeleri: Ponzi, Çiftlik Bank ve diğerleri
Bitmeyen dolandırıcılık hikayelerinin baş aktörleri.
5 KART
Yeni Şafak
Çiftlik Bank ismi son günlerde oldukça popülerlik kazanmış durumda. Bu popüler konunun temelinde de sistemi hiç değişmeyen bir dolandırıcılık sistemi var. Piramit satış sistemi olarak adlandırılan bu dolandırıcılık hikayesi başta Ponzi oyunuyla yani bu güne kadar yaşanmış bir kişi tarafından yapılan en büyük dolandırıcılık olayıyla başlayarak ülkemizde Titan saadet zincirine ve arada sayamayacağımız çeşitleri olmakla birlikte Çiftlik Banka kadar gidiyor…
Yaşlıya 797 TL maaş
65 yaş üstü vatandaşlara devlet yaşlılık maaşı veriyor.
5 KART
Yeni Şafak
Sosyal güvencesi olmayan ve ekonomik durumu yetersiz olan 65 yaş üstü vatandaşlara devlet yaşlılık maaşı veriyor.


Yaşlılık sebebiyle çalışma imkanı bulamayan kişilerin ve bu kişilere bakmakla yükümlü olan vatandaşların bulunmaması durumlarında devlet tarafından bağlanan aylığa SGK 65 yaş aylığı bir diğer adıyla da yaşlılık aylığı deniliyor. Halk dilinde muhtaç aylığı da denilen uygulama ile yaşlıların azda olsa bir gelirlerinin olması ve muhtaç durumuna düşmemeleri adına bu aylık bağlanıyor.


Yaşlılık maaşı (65 yaş aylığı) kimlere bağlanır? Yaşlılık maaşı ne kadar? Yaşlılık maaşı için başvuru şartları neler? İşte merak edilen tüm soruların cevabı....

Yeni denklemlerin eski anahtarı: Altın
Geçmişten günümüze altın madeni.
8 KART
Yeni Şafak
Ekonomideki yeni küresel denklemin eski 'altın' anahtarı olan altın madeni geçmişte olduğu gibi günümüzde de insanoğlunun vazgeçilmez bir parçası durumunda. Asırlardır kendine has özellikleri dolayısıyla değer atfedilen ve bu değeri koruyan altın madeninin tarihi, yapısı, piyasalardaki seyri ve dijitalle bağını sizin için derledik.
2 milyon kişiye büyük kolaylık
2017 yılına ait beyannamenizi 01 - 26 Mart 2018 tarihleri arasında vermeyi unutmayın.
6 KART
Yeni Şafak
Her gün gelişen teknolojinin imkanları kullanılarak mükelleflerin işlerinin kolaylaştırılması ve aynı zamanda kayıt dışılıkla etkin olarak mücadele edilmesi için çalışmalar yapılıyor. Söz konusu hedef doğrultusunda bugüne kadar çok sayıda uygulama hayata geçirildi. Bunlardan biri de 2 milyon kişiyi ilgilendiren Hazır Beyan Sistemi.


Vatandaşlar artık sadece kira geliri için değil, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratları için de hiçbir zahmete katlanmadan, internet üzerinden kendileri için hazırlanan beyannameyi onaylayarak, işlemlerini tamamlayabiliyor.


2017 yılına ait beyannamenizi 01 - 26 Mart 2018 tarihleri arasında vermeyi unutmayın.

Afrin yolunda ilerleyiş sürüyor!
Türk Silahlı Kuvvetleri, Zeytin Dalı Harekatı'nda ilerleyişini sürdürüyor.
7 KART
Yeni Şafak
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3347'ye yükseldi. Yaklaşık 1100 kilometrekare alanın terörden arındırıldığı harekat kapsamında Afrin merkezinin kuşatılmasına 1 buçuk kilometre kaldı. Şu ana kadar şehit olan Mehmetçik sayısı 43...
Vergide yeni dönem
‘İnteraktif Vergi Dairesi’ uygulaması hizmete girdi.
6 KART
Yeni Şafak
Birçok vergi işlemini online ortama taşıyan ‘İnteraktif Vergi Dairesi’ uygulaması hizmete girdi. Her türlü işlemin internet ortamından yapılacağı uygulama ile vatandaşa büyük kolaylık sağlanacak.


Hükümet, vatandaşın iş yükünü kolaylaştıracak ve ekonomiye katkı sağlayacak önemli bir düzenlemeyi daha hayata geçirdi. Bilindiği gibi gelişen teknoloji ile birlikte vatandaşlar artık birçok devlet işlerini internet üzerinden kolaylıkla halledebiliyor. E-devlet portalında en kısa, kolay ve güvenli bir şekilde devlet hizmetlerine ulaşabilen vatandaşlar, online olarak ve sıra beklemeden dakikalar içerisinde işlemlerini kolayca yapabiliyor.


Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) elektronik ortamdaki vergi işlemleri için ‘İnteraktif Vergi Dairesi’ uygulaması hizmete girdi. Zaman kaybı yaşamadan tüm işlemlerin tek bir şifre ile yapılacağı yeni sistem ile vergi dairesi de tarihe karışacak.

2018’in Doğu Akdeniz ajandası
Doğu Akdeniz'de Kıbrıs merkezli enerji mücadelesi devam ediyor.
5 KART
Yeni Şafak
Doğu Akdeniz tarihin her döneminde medeniyetlerin çekişme ve çatışma hinterlandı içinde olmuştur. Günümüzde de hem stratejik konumu hem de enerji kaynaklarının varlığı bölgeyi daha da önemli hale getiriyor. Orta Doğu’ya açılan kapı konumundaki Doğu Akdeniz 2018 yılında da yeni krizlere gebe durumda… Kıbrıs merkezli yaşanan gelişmeler, Suriye ve enerji savaşlarındaki son durum 2018 Doğu Akdeniz ajandasında.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.