ÖZGÜN

Cam filmi yasağı kalktı mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan talimat

Cam filmi yasağındaki son gelişmeleri sizlerle paylaşıyoruz. Cam filmi yasağı kalktı mı? sorusu merak ediliyor. Bir süredir gündemde olan cam filmi yasağıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu. İşte cam filmiyle ilgili tüm detaylar.

Haber Merkezi AA

Cam filmi yasağıyla ilgili gelişmeler devam ediyor. Otomobil sahiplerinin yakından takip ettiği cam filmiyle ilgili resmi açıklamaları haberimizde sizlerle paylaşıyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, otomobillerdeki cam filmi yasağıyla ilgili olarak, "Yasak yanlış, mağduriyet olmamalı, gerekli düzenlemenin yapılması için talimat verdim" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cam filmi uygulamasında vatandaştan gelen şikayetler konusunda devreye girerek, ilgili bakanlıklara “mağduriyet oluşmaması” konusunda talimat vermişti.

Cam filmi yasağı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cam filmi yasağıyla ilgili geçen pazartesi MYK'da bir talimatı olduğu" şeklindeki haberlerin hatırlatılması üzerine, "Hükümetimizin zaman zaman yaptığı düzenlemelerle ilgili Cumhurbaşkanımızın, cumhurun reisi olarak toplumun bu meselelere ilişkin tepkilerini, reflekslerini, hassasiyetlerini, taleplerini dikkate alarak, bazı talimatlar vermesi son derece doğal. Önümüzdeki süreçte bu konuda bir değerlendirme yapılır. Bu değerlendirme de kamuoyuyla paylaşılır." diye konuştu.

"TBMM Başkanlık seçimleri ile ilgili aday belli oldu mu?" sorusuna yönelik Ünal, bu konunun gündemlerine gelmediğini, ancak AK Parti Grup Başkanvekillikleri, divan ve komisyon seçimleriyle ilgili değerlendirmelerin yapılıp açıklanacağını bildirdi.

Ünal, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bir üniversitede yaptığı konuşmanın hatırlatılması üzerine, "11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, bu konudaki görüşlerini kamuoyuyla paylaşmıştır. Demokratik bir ülkede insanların kendi görüşlerini, siyasetçilerin kendi görüşlerini kamuoyuyla paylaşmaları son derece doğaldır." dedi.

Cam filmleri KDK’ya taşındı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, "Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği"nin yürürlüğe girmesinin ardından, yurt genelinde birçok vatandaş, araçlarındaki cam filmlerinin "ihtiyaç" olduğunu savunarak, Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvurdu.

Cam filmi ile ilgili düzenlemeye çeşitli nedenlerle tepki gösteren araç sürücüleri, başvurularında genellikle bu uygulamanın "yazın güneşten korunmak" için ihtiyaç olduğunu belirtti.

Başvurularda, yazın sürücü ve yolcuları güneş ışınlarından koruması dolayısıyla cam filminin insan sağlığı için önemli olduğuna işaret edildi.

Bazı başvurularda, güneşte kalan aracın aşırı ısınmasını ve yıpranmasını engellemek, bazılarında ise "çevredeki kötü bakışlardan korunmak" için cam filmine ihtiyaç duyulduğu savunuldu.

KDK'ya Isparta'dan gelen bir başvuruda şunlar kaydedildi:

"Geçen yıl aracıma cam filmi yaptırdım. Uzun yolculuklar yaptığım için yazın güneşten korunmak amacıyla yıllardır düşündüğüm ancak yasak sebebiyle yaptıramadığım filmi, geçen yıl yasağın kalkmasıyla aracıma uyguladım ancak yeni düzenlemeyle yeniden yasaklandığı haberi beni şaşkına çevirdi. Şimdi ya trafik cezası uygulanacak ya da filmi yaptırmak için katlandığım maliyet kadar bir maliyete katlanarak söktürmek zorunda kalacağım. Bu uygulama sadece beni değil, binlerce, hatta milyonlarca vatandaşı mağdur edecek."

- KDK'ya çok sayıda başvuru geldi

Öte yandan, Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumunun Kurumsal Yönetiminin Geliştirilmesine Destek Projesi kapsamında bir otelde, basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda cam filmi konusuna değindi.

Malkoç, burada yaptığı açıklamada, son günlerde ülke gündeminde olan cam filmi yasağına ilişkin çok sayıda başvuru aldıklarını söyledi.

Konunun ülke genelinde tartışıldığını dile getiren Malkoç, "Cam filmine ilişkin yönetmelik değişikliği şu anda çok tartışılan bir konu. Dünden beri kuruma müracaatlar geliyor. Biz bunu inceleyeceğiz, değerlendireceğiz. Karar verdiğimizde sadece müracaat edenleri alakadar etmeyecek, herkesi etkileyecek. Mahkeme kararları, o karar kimle ilgili verilmişse onunla alakalıdır ama bizim verdiğimiz kararların bir kısmı umuma şamildir, geneldir." diye konuştu.

Cam filmi yasağının kaldırılmasına yönelik başvuruların kuruma yeni gelmeye başladığını anlatan Malkoç, "İlgili denetçi arkadaş gidecek, inceleme yapılacak. Müracaatlar usulüne uygun mu, ona bakılacak. Müracaatlar usulüne uygunsa detaylı incelemeye geçilecek." ifadelerini kullandı.

Yorum

+

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
Yenisafak.com bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.