Özgün Cuma namazı saat kaçta? 23 Eylül il il cuma namazı saatleri

Cuma namazı saat kaçta? 23 Eylül il il cuma namazı saatleri...

Cuma namazı saat kaçta sorusu yurdun dört bir yanında vatandaşların gündemine oturdu. 81 ilde namaz vakitleri araştırmaları arasına giren Cuma namazı saati, Diyanet’in namaz saatleri listesi ile belli oldu. Peki, il il ezan vakitleri ile İzmir, Bursa, Kocaeli, Ankara, İstanbul’da bugün Cuma ezanı kaçta okunuyor. Camide cemaatle birlikte namaz kılmak isteyen binlerce Müslüman, 23 Eylül Cuma namazı saatlerini araştırıyor. İşte, Diyanet ile İstanbul, Ankara, İzmir ve 81 il Cuma namazı saatleri...

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
CUMA NAMAZI SAATLERİ: 23 Eylül cuma namazı kaçta? İl il cuma namazı vakitleri
Cuma namazı

İl il Cuma namazı saatleri Diyanet tarafından paylaşılmaya devam ediyor. 23 Eylül 2022 Cuma günü ibadet görevini yerine getirmek üzere camilere akın edecek binlerce kişi Cuma namazını kılacak. Peki, bugün Cuma vakti ne zaman?

CUMA NAMAZI SAATİ KAÇTA, 23 EYLÜL 2022 CUMA VAKTİ NE ZAMAN?

Cuma namazı saatleri Diyanet tarafından paylaşılan namaz vakitleri içerisinde yerini aldı. İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer tüm illerde ibadet görevini yerine getirecek olanlar camilere akın edecekler. Cuma namazı saati içerisinde namaz kılacak olanlar kısıtlamadan muaf tutulacaklar. İşte bazı illerdeki o vakitler…

İSTANBUL CUMA SAATİ 13:02

ANKARA CUMA VAKTİ 12:46

İZMİR CUMA NAMAZI SAATİ 13:09

ADANA CUMA NAMAZI VAKTİ 12:36

BURSA CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA? 13:01

ANTALYA CUMA KAÇTA? 12:55

KONYA CUMA VAKTİ KAÇTA? 12:48

DİYARBAKIR CUMA NAMAZI NE ZAMAN? 12.17

ESKİŞEHİR CUMA NAMAZI KAÇTA? 12:55

MERSİN CUMA VAKTİ NE ZAMAN? 12:39

DİĞER İLLERİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

CUMA NAMAZI FARZ MIDIR?

Cuma namazı farz-ı ayındır. Farz oluşu Kur’an-ı Kerim, Sünnet ve İcma ile sabittir. Yüce Allah, “Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında, alışverişi bırakıp hemen Allah’ı anmaya koşun. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.” (Cum’a, 62/9-10) buyurmaktadır. Hz. Peygamber (s.a.s.) de, “Cuma namazına gitmek, ergenlik çağına ulaşmış her müslüman erkeğe farzdır.” (Ebû Dâvûd, Tahâret, 130; Beyhakî, es-Sünenü’l-Kübrâ, III, 245-246) buyurmuştur. Cuma namazı, Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminden günümüze kadar kılınagelmiş ve bunun farz olduğu konusunda herhangi bir farklı görüş ortaya çıkmamıştır.

Cuma namazı saatleri 23 Eylül 2022: Cuma namazı saat kaçta, öğle ezanı ne zaman okunuyor? Diyanet İstanbul, Ankara, İzmir ve 81 il Cuma namazı vakti

NAMAZ KILDIKTAN SONRA TESBİH ÇEKMEK FARZ MI SÜNNET Mİ?

Günümüzde camilerde ya da evlerde alışkanlık haline getirmeye çalıştığımız namaz tesbihatı ile ilgili merak edilen konulardan birisi de Peygamber Efendimiz (SAV)'in döneminde tesbihatın nasıl yapıldığıyla ilgilidir. Dini kaynaklara bakıldığında Peygamberimiz ve ashabının farz namazları kıldıktan sonra tekbir ve tesbih gibi bazı faziletli zikirleri yüksek sesle okudukları bilinmektedir. Öyle ki Abbâs (r.a.); insanların Efendimiz (SAV)'in zamanında farz namazı kıldıktan sonra yüksek sesle zikrettiklerini haber vermiş, “Ben bu sesi işitir işitmez, insanların namazı bitirdiklerini anlardım.” demiştir. Yine aynı kişinin bir başka rivayetinde “Ben Peygamber (s.a.v.)'in namazı bitirdiğini tekbîr getirilmesinden anlardım.” demiştir. (Buhari, Ezan, 155)

Buna bağlı olarak da, namazdan sonra tesbihat yapılmasının müstehp davranış olduğu görülmektedir. Bu tesbihatlar tek başına yapılabileceği gibi cemaat şeklinde de yapılabilir. Dolayısıyla buradan da tesbih çekmenin ya da dua okumanın farz değil ancak sünnet olduğunu görebiliriz. Uygulandığı takdirde fazilet kazanılan bu durum eğer yapılmazsa da günah değildir.

23 Eylül 2022 Diyanet Cuma Hutbesi konusu nedir?
ÖZGÜN
23 Eylül 2022 Diyanet Cuma Hutbesi konusu nedir?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.