Dünya Dünya

Dünya Haberleri

japonyada-gecen-yil-yaklasik-88-bin-kisi-kayboldu
Japonyada geçen yıl yaklaşık 88 bin kişi kayboldu
22 Haziran 2019, 11:00
Japonya'da sağlık sorunları ve işsizlik gibi nedenlerden dolayı, geçen yıl yaklaşık 88 bin kişinin kaybolduğu bildirildi. Kayıp kişilerin yüzde 64,1'inin erkek ve yüzde 35,9'unun ise kadın olduğu öğrenildi.
mursi-vefatindan-once-ulkem-icin-benimle-mezara-gidecek-sirlarim-var-dedi
Mursi vefatından önce Ülkem için benimle mezara gidecek sırlarım var dedi
18 Haziran 2019, 12:00
Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, çıkarıldığı mahkemede vefat etmeden önceki son sözlerinde "Mısır'ın güvenliği ve selameti için kendisiyle mezara gidecek sırları olduğunu" söyledi.
yumurta-cocuk-sozunu-tuttu
Yumurta çocuk sözünü tuttu
30 Mayıs 2019, 01:00
Yeni Zelanda'daki saldırının mağdurlarına 100 bin dolar bağışladı.
israil-isgalindeki-el-halilde-bulunan-halilurrahman-camisi
İsrail işgalindeki El-Halilde bulunan Halilurrahman Camisi
27 Mayıs 2019, 02:00
İsrail işgalindeki El-Halil'de bulunan Halilurrahman Camisi'nde, izinle ezan okunuyor.
7-tondan-fazla-fil-disi-ele-gecirildi
7 tondan fazla fil dişi ele geçirildi
19 Mayıs 2019, 04:00
Çin'in güneyinde yılın ilk dört ayında 7 ton 746 kilogram fil dişinin ele geçirildiği bildirildi. Dünyanın en büyük yasa dışı fil dişi pazarı Çin'de fil dişi ve ürünlerinin ithalatı 1975'ten sonra kısmen yasaklanmıştı. Ülkede 2017'de fil dişi ticaretine karışan 67 fabrika ve alışveriş merkezi kapatılmıştı.
israilden-bayrak-provokasyonu
İsrailden bayrak provokasyonu
15 Mayıs 2019, 01:00
İsrail Başbakanlık Basın Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kudüs Belediyesi tarafından ABD'nin büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasının birinci yıl dönümü nedeniyle bir kutlama töreni düzenlendi. İsrail'e bağlı Kudüs Belediyesi, içinde Mescid-i Aksa'nın da bulunduğu Eski Şehir'in etrafındaki surların batı Kudüs tarafında kalan kısımlarına ışıklandırma sistemi ile ABD ve İsrail bayrakları yansıttı.
kanadali-siyasetci-musluman-is-adamina-tazminat-odeyecek
Kanadalı siyasetçi Müslüman iş adamına tazminat ödeyecek
14 Mayıs 2019, 02:00
Ontario Eyalet Yüksek Mahkemesi, Belediye Başkanlığı seçim kampanyasında Müslüman bir iş adamı hakkında "ekonomik terörist" ifadelerini kullanan Johnston'ın, 2,5 milyon Kanada doları tazminat ödemesine hükmetti.
dunyanin-en-derin-noktasindan-cikanlar-sasirtti
Dünyanın en derin noktasından çıkanlar şaşırttı
14 Mayıs 2019, 10:00
Dünyanın en derin noktası olarak bilinen Mariana Çukuru'nda yaklaşık 11 kilometre derinliğe dalarak rekora imza atan Victor Vescovo, deniz tabanında plastik atık ve şeker ambalajları buldu.
Türkmenler yok sayılıyor
Türkmenler yok sayılıyor
Irak’ta sayıları 3 milyonu aşan Türkmenlere ‘kabinede en az bir bakanlık’ sözü verildi ancak yerine getirilmedi. Yeni referandumda nüfus oyunlarına devam edileceğini belirten Irak Türkmen Cephesi’nden Mehmet Tütüncü, “Amaçları Kerkük’ü korsan Büyük Kürdistan’ın başkenti yapmak ve Türkmenleri yeni haritada eritmek” dedi.
Bahreyn’de işgal toplantısı
Bahreyn’de işgal toplantısı
Filistin devletini bitirmeyi öngören planın görüşmeleri Bahreyn’in başkenti Manama’da başladı. Başkanlığını ABD Başkanı Trump’ın damadı Kushner’in yaptığı çalıştaya S.Arabistan, BAE başta olmak üzere körfez ülkeleriyle Ürdün ve Fas katıldı. İhanet çalıştayı Gazze ve Batı Şeria’da protesto edilirken, Filistinliler kepenk kapattı.
Ruhani: ABD aklını kaybetti
Ruhani: ABD aklını kaybetti
ABD’nin İran dini lideri Ali Hamaney ve Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’i hedef alan yaptırımlarına İran’dan “aklını kaybetti” tepkisi geldi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani, “Bir ülkenin liderini yaptırım listesine almak için insanın aklını kaybetmesi gerekiyor” dedi. Zarif ise “ABD’nin savaşa susadığını” savunurken, dışişleri sözcüsü Musevi, “diplomasi yolu kapandı” açıklamasını yaptı.
Trumpın damadı Kushner: Barış için en kapsamlı plan hazırladık
Trump'ın damadı Kushner: Barış için en kapsamlı plan hazırladık
ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve Başdanışmanı Jared Kushner, Yüzyılın Anlaşması olarak isimlendirdiği 'İsrail-Filistin' barış planı hakkında açıklama yaptı. Kushner, "Filistin ve Orta Doğu için şu ana kadar ki en kapsamlı ekonomi planını hazırladık. Gazze ve Batı Şeria'nın turizm merkezi haline geldiğini düşünün. İnsanların refaha ulaştığı bir bölgede, insanların ve malların güvenli bir şekilde hareket ettiğini hayal edin "Barışa, ancak insanlar onu hayatlarını geliştirmenin bir yolu haline getirdiğinde ulaşılabilir" dedi.
Netanyahu İsraildeki erken seçimleri iptal etmeyi düşünüyor
Netanyahu İsrail'deki erken seçimleri iptal etmeyi düşünüyor
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun partisi Likud, liderlerinin 17 Eylül'deki erken seçimlerin iptal edilmesine yönelik öneriyi değerlendirdiğini duyurdu. Muhalefet ise "Netanyahu seçimleri kaybedeceğini anladı ve sihirli çözüm peşinde. Seçimlere gideceğiz ve Benny Gantz İsrail'in bir sonraki Başbakanı olacak" ifadeleriyle bu iddialara tepki gösterdi.
İngiltere, Suudi Arabistan ve ortaklarına yeni silah satışını durdurdu
İngiltere, Suudi Arabistan ve ortaklarına yeni silah satışını durdurdu
İngiliz hükümeti, Temyiz Mahkemesinin kararının ardından Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyona yeni silah satışını yasakladığını duyurdu. İngiliz hükümeti, Yemen'de kullanılabilecek silahlar için Suudi Arabistan ve koalisyon ortakları Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Bahreyn ve Mısır'a yeni silah satışına izin verilmeyeceğini belirtti.
Boltondan İrana yeni yaptırım tehdidi
Bolton'dan İran'a yeni yaptırım tehdidi
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, "Ya bu noktaya yani müzakere masasına gelecekler ya da Başkan Trump'ın da dediği gibi maksimum baskı kampanyasını genişleteceğiz. İran 2015'teki nükleer anlaşmanın dışına çıkarak 300 kilogramlık zenginleştirilmiş uranyum sınırını aşarsa tüm seçenekler masada olacak" ifadesini kullandı.
Filistin davası satılacak bir mal değildir
Filistin davası satılacak bir mal değildir
Lübnan Müftüsü Deryan, "Yüzyılın Anlaşması" ve Bahreyn'in başkenti Manama'da düzenlenen "Refah için Barış" adlı çalıştaya tepki gösteren yazılı açıklamada, "Filistin davası, satılacak bir mal değildir." dedi. Deryan; "Mirasımız, ahlakımız ve dinimiz, bize kabul edilemez bu tür tekliflere karşı birlik içinde güçlü ve onurlu olmamızı emrediyor" ifadelerini kullandı.
Atina’dan çifte tahrik
Atina’dan çifte tahrik
Yunanistan ve Rum Kesimi şimdi de Girit’in güney ve güneydoğusunda Amerikalı Exxon Mobil’le petrol- gaz arama işletmesi için anlaştı. Yunanistan Başbakanı Çipras ise “Sizden Yavuz sondaj gemisini batırın talimatı duyulacak mı?” sorusuna cevap verirken “Asla böyle bir plan yapmayı düşünmesinler” diyerek Türkiye’yi tehdit etti.
Malezya’da hava kirliliği alarmı
Malezya’da hava kirliliği alarmı
Malezya’nın Jahor eyaletinde hava kirliliğine bağlı olarak 75 öğrencinin nefes almada zorluk çekmesi ve kusması üzerine 400 okul geçici bir süre için kapatıldı.
Almanya’da Nazi terörü dehşet saçıyor
Almanya’da Nazi terörü dehşet saçıyor
Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın raporuna göre Almanya’da aşırı sağcı (Nazi) şiddette 2018’de yüzde 71,4 artış kaydedildi. 2017’de aşırı sağcı şiddet eylemlerinin sayısı 28 iken bu sayı 2018’de 48’e yükseldi. Rapora göre, aşırı sağcı olarak nitelendirilen kişiler sığınma başvurusunda bulunanlar ve Müslümanlar başta olmak üzere "yabancıların” yanı sıra siyasetçileri de düşman görüyor.
İngilterede bakteri 12 can aldı
İngiltere'de bakteri 12 can aldı
İngiltere'nin doğu kıyısındaki Essex bölgesinde, ender görülen bir bakteri nedeniyle 12 kişinin öldüğü bildirildi. Hapşırma, öpüşme ve deri temasıyla bulaştığı belirtilen bakterinin, insanların boğazında ve derisinde herhangi bir semptoma yol açmadan uzun süre yaşadığı kaydedildi.
Fransa, İngiltere ve Almanya İranı uyardı
Fransa, İngiltere ve Almanya İran'ı uyardı
Fransa, İngiltere ve Almanya İran'a nükleer anlaşma taahhütleri:Fransa, İngiltere ve Almanya İran'a nükleer anlaşma taahhütleri konusunda diplomatik uyarı gönderdi.
İngiliz F-35leri Suriye ve Irakta göreve çıktı
İngiliz F-35'leri Suriye ve Irak'ta göreve çıktı
İngiltere’nin Kıbrıs’taki hava üssüne konuşlandırdığı F-35 savaş uçakları Suriye ve Irak üzerinde uçtu.
Rusya: İsrail ile İranı Suriyede çatıştırma çabaları krizi derinleştiriyor
Rusya: İsrail ile İran'ı Suriye'de çatıştırma çabaları krizi derinleştiriyor
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Basra Körfezi ve Suriye'de gelişen durumun çok tehlikeli olduğunu belirterek, "Suriye topraklarını İsrail ile İran arasındaki çatışma alanına dönüştürme yönündeki girişimler krizi derinleştiriyor." dedi.
Macrondan Trumpa çağrı: Avrupaya karşı duruşunu netleştir
Macron'dan Trump'a çağrı: Avrupa'ya karşı duruşunu netleştir
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD Başkanı Trump'a yönelik yaptığı açıklamada "Avrupa'ya karşı duruşunu netleştirmeli" dedi.
ABDden Hizbullah Tugaylarına siber saldırı
ABD'den Hizbullah Tugayları'na siber saldırı
CNN International, ABD'nin Irak, Suriye ve İran'daki, İran'a yakınlığı ile bilinen "Hizbullah Tugayları" adlı militan gruba yönelik büyük bir siber saldırı düzenlediğini iddia etti.
Melania Trumpın iletişim direktörü Beyaz Saray Sözcüsü oluyor
Melania Trump'ın iletişim direktörü Beyaz Saray Sözcüsü oluyor
ABD Başkanı Donald Trump'ın eşi Melania Trump, kendi iletişim direktörü Stephanie Grisham'ın Beyaz Saray Sözcülüğü görevine getirileceğini açıkladı. Trump, açıklamasında, "Stephanie Grisham'ın Beyaz Saray Sözcüsü ve İletişim Direktörü olacağını açıklamaktan memnuniyet duyuyorum. Kendisi 2015 yılından bu yana bizimle beraberdi. Başkan Trump ve ben, ülkemize ve yönetime hizmet edecek daha iyi birini düşünemezdik." ifadelerini kullandı.
Trumptan gerilimi büyütecek sözler: Ezici bir güçle karşılık vereceğiz
Trump'tan gerilimi büyütecek sözler: Ezici bir güçle karşılık vereceğiz
ABD Başkanı Donald Trump, "İran tarafından Amerikan unsurlarına yapılacak herhangi bir saldırı büyük ve ezici bir güçle karşılık bulacaktır." açıklamasını yaptı. Trump, İran halkının İranlı yöneticilerin "yanlış tercihleri ve teröre yatırım yapmaları" sebebiyle acı çektiğini ileri sürdü.
İtalyan mafya liderlerinden Morabito Uruguayda hapishaneden firar etti
İtalyan mafya liderlerinden Morabito Uruguay'da hapishaneden firar etti
Uruguay İçişleri Bakanlığı, İtalya'nın güneyindeki Reggio Calabria bölgesinde faaliyet gösteren mafya yapılanması "Ndrangheta"nın elebaşılarından Rocco Morabito'nun, ülkede tutuklu bulunduğu hapishaneden kaçtığını bildirdi.
S-400 bir NATO meselesi değildir
S-400 bir NATO meselesi değildir
Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Basat Öztürk, "S-400 bir NATO sorunu değildir, ikili bir sorundur, ABD'nin bunu NATO'ya teşmil etmesi ve İttifak'ın insicamının bozulması hata olur." dedi.
Uyuyakaldı uçakta unutuldu
Uyuyakaldı uçakta unutuldu
Kanada'da 9 Haziran'da Quebec-Toronto seferi sırasında uyuyan Tiffani Adams, gözlerini açtığında uçağın parka çekildiğini fark etti.
Beyaz Saray Trumpın Kime mektubunu doğruladı
Beyaz Saray Trump'ın Kim'e mektubunu doğruladı
Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a bir mektup gönderdiği belirtildi.
ABDde 5,6 büyüklüğünde deprem
ABD'de 5,6 büyüklüğünde deprem
ABD'nin California eyaletinde 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Rusyadan ABD ve İsraile İran tepkisi
Rusya'dan ABD ve İsrail'e İran tepkisi
Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Patrushev, "İran'ın bölgenin güvenliğine tehdit oluşturduğu gibi gösterilmeye çalışılması veya uluslararası terör gruplarıyla karşılaştırılması kabul edilemez" ifadesini kullandı.
Hindistanda otobüs uçuruma yuvarlandı: 6 ölü 43 yaralı
Hindistan'da otobüs uçuruma yuvarlandı: 6 ölü 43 yaralı
Hindistan'ın Jharkhand eyaletinde bir otobüsün uçuruma düşmesi sonucu ilk belirlemelere göre 6 kişi öldü, 43 kişi yaralandı.
Hindistanlılar Pompeoyu protesto etti
Hindistanlılar Pompeo'yu protesto etti

Hindistan'da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun ülkeye yapacağı ziyaret protesto edildi. göstericilerin, İran'a savaş açılmasına karşı çıkan pankartlar taşıdığı, "Ellerinizi İran'ın üzerinden çekin" sloganları attığı dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump Japonyada görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump Japonya'da görüşecek
Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump'ın Japonya'da yapılacak G-20 Zirvesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ikili görüşme gerçekleştireceğini açıkladı. Trump ayrıca Çin, Rusya, Japonya, Almanya, Suudi Arabistan, Hindistan ve Avustralya liderleriyle de bir araya gelecek.
Savaş Çin’in komşularına yaradı
Savaş Çin’in komşularına yaradı
ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşları Asya ile ABD’nin ticaret hacminde azalmaya neden olurken, bazı Asya ülkeleri bu durumu avantaja çeviriyor. Güney Kore ve Vietnam oluşan pastadan en çok faydalanan iki ülke olurken, önemli markaların Çin’de bulunan üretim merkezleri de diğer Asya ülkelerine kaymaya başladı.
Endonezyadaki deprem Avustralyayı salladı
Endonezya'daki deprem Avustralya'yı salladı
Endonezya'nın Maluku eyaletinde meydana gelen depremin şiddetiyle sarsılan Avustralya’nın Darwin kent merkezdeki bazı binaların boşaltıldığı bildirildi.
Malezyada eski bakanlar mahkemede
Malezya'da eski bakanlar mahkemede
Malezya'da eski Başbakan Necip Rezak'ın adının karıştığı Kamu Kalkınma Fonu (1MDB) yolsuzluğu soruşturması kapsamında eski Başbakan Yardımcısı Ahmed Zahid Hamidi ve eski Savunma Bakanı Hişamuddin Hüseyin'in, yolsuzluk soruşturması kapsamında ifadeleri alındı.
Endonezyada 7,7 büyüklüğünde deprem
Endonezya'da 7,7 büyüklüğünde deprem
Endonezya'da 7,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin can veya mal kaybına neden olup olmadığına ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.
2019’da yakından takip edilecek 10 kriz bölgesi
2019’da yakından takip edilecek 10 kriz bölgesi
Merkezi Brüksel’de bulunan sivil toplum örgütü “Uluslararası Kriz Grubu” dünyada 2019 yılında takip edilmesi gereken 10 bölge ve buralarda beklenen ihtilafları derledi. Birleşmiş Milletler gibi ortak eylem araçlarının işlemez hale geldiğinin altı çizilen raporda, “Uluslararası Ceza Mahkemesi dahil hesap verilebilirliği sağlayan kurumlar göz ardı ediliyor ve küçümseniyor” ifadelerine yer verildi.
Etiyopyada kaçmaya çalışan darbeci öldürüldü
Etiyopya'da kaçmaya çalışan darbeci öldürüldü
Etiyopya'nın Amhara eyaletinde darbe girişimine kalkışan güvenlik şefi Asaminew Tsige kaçmaya çalışırken öldürüldü.
Moritanyada cumhurbaşkanlığı seçimini Gazvani kazandı
Moritanya'da cumhurbaşkanlığı seçimini Gazvani kazandı
Moritanya'da dün ilk turu tamamlanan cumhurbaşkanı seçiminde büyük farkla önde giden eski Savunma Bakanı Muhammed Vild el-Gazvani, zaferini ilan etti.
Etiyopya’da darbe girişimi kontrol altına alındı
Etiyopya’da darbe girişimi kontrol altına alındı
Etiyopya’da Amhara Bölge Devleti’ne yapılan darbe girişimi kontrol altına alındı. Darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanı Seare Mekonnen ve Amhara eyaleti Başkanı Ambachew Mekonnen'in öldürüldüğü bildirildi.
Etiyopyada yerel hükümete darbe girişimi
Etiyopya'da yerel hükümete darbe girişimi
Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali, Amhara'daki yerel hükümete darbe girişiminin kontrol altına alındığını, ölü ve yaralılar olduğunu açıkladı. Dün Türkiye saatiyle 19.00 sularında başlayan darbe girişiminin üzerinden yaklaşık 5 saat geçtikten sonra ülkedeki tüm internet bağlantısı kesilerek, kablolu ve mobil internete erişim kapatılmıştı.
Türkiye’den Sudan’a 5 yeni cami
Türkiye’den Sudan’a 5 yeni cami
İHH İnsani Yardım Vakfı, hayırseverlerin destekleriyle Sudan’ın çeşitli bölgelerinde 5 ayrı camiyi ibadete açtı. İHH’nın bugüne kadar Sudan’da açtığı cami sayısı 16 oldu.
Fasta bot battı: 22 ölü
Fas'ta bot battı: 22 ölü
İspanya'nın güneyi ile Fas kıyıları arasındaki Alboran Denizi'nde düzensiz göçmenlerin bulunduğu bir botun batması sonucu 22 kişi öldü.
Uluslararası Ceza Mahkemesinden Sudana Beşir çağrısı
Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden Sudan'a Beşir çağrısı
Uluslarası Ceza Mahkemesi (ICC) Başsavcısı Bensouda, Sudan Devlet eski Başkanı Ömer el-Beşir'in bir an evvel Hollanda'daki mahkemeye çıkarılması çağrısı yaptı.
Buzullar hızla eriyor
Buzullar hızla eriyor

Son yapılan araştırmalar, küresel ısınma nedeniyle su seviyesinin beklenenden hızlı arttığını ortaya koydu. Hızlı artış nedeniyle 2100 yılına kadar yüz milyonlarca insan yerinden olabilir.

Antarktikada binlerce yavru penguen boğulmuş
Antarktika'da binlerce yavru penguen boğulmuş
Antarktika'da 2016 yılında binlerce yavru penguen dev buzulların parçalanması nedeniyle öldüğü tespit edildi.
Dünyamız alarm veriyor
Dünyamız alarm veriyor
Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), meteorolojik kayıtların tutulmaya başlamasından bu yana 2015, 2016, 2017 ve 2018’in kayıtlara dünya üzerinde görülen en sıcak yıllar olarak geçtiğini duyurdu. Uzun vadeli sıcaklık eğiliminin yükseliş işareti verdiği belirtilen rapor kayıtlarında en sıcak 20 yılın son 22 yılda gerçekleştiği ortaya kondu.
Antarktika dalışı
Antarktika dalışı
Serbest dalış dünya rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen, Türk bilim heyetiyle gittiği Antarktika’da tüpsüz dalış yaptı. Dondurucu sularda Türk bayrağını dalgalandıran Ercümen, “beyaz kıta”da tüpsüz dalan ilk Türk kadın sporcu oldu.
54 günde tarihe geçti
54 günde tarihe geçti
İnsanoğlunun doğa mücadelesinde bir eşik daha aşıldı. Amerikalı gezgin ve dağcı Colin O’Brady bugüne kadar yapılamayanı başardı ve Antarktika’yı tek başına ve yardım almadan bir uçtan diğer uca geçen ilk kişi unvanını elde etti. O’Brady bitişe ulaşma mutluluğunu, Nelson Mandela’nın “Yapılana kadar her şey imkansız gözükür” sözleriyle paylaştı.
Dünyanın en büyük buzdağı eriyor
Dünyanın en büyük buzdağı eriyor
Antarktika'dan 2000 yılında kopan 11 bin kilometrekarelik buz kütlesinin sıcak denizlere doğru yol aldığı tespit edildi. Ekvator yönünde, sıcak denizlere doğru hareket eden kütlenin yeni güzergahında eriyerek yok olacağı tahmin ediliyor.
Papua Yeni Ginede şiddetli deprem
Papua Yeni Gine'de şiddetli deprem
Papua Yeni Gine'de 7.5 şiddetinde deprem meydana geldi. Depremle ilgili can kaybı ve maddi hasar konusunda henüz bilgi verilmedi.
Libyada yakalanan 481 Nijeryalı ülkesine iade edildi
Libya'da yakalanan 481 Nijeryalı ülkesine iade edildi
Libya'da yakalanan 481 Nijeryalı göçmen ülkelerine geri gönderildi. Halihazırda yaklaşık 5 bin mültecinin de ülkeye dönmesi için çalışmaların devam ettiği belirtildi.
Terör saldırılarının videosunu paylaşan kişiye 21 ay hapis
Terör saldırılarının videosunu paylaşan kişiye 21 ay hapis
Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerinde 51 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısıyla ilgili videoyu internet üzerinden paylaşan kişi 21 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Yeni Zelanda’da 7,4 büyüklüğünde deprem
Yeni Zelanda’da 7,4 büyüklüğünde deprem
Yeni Zelanda’nın Kermadec Adaları'nda 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Şiddetli depremin hemen ardından verilen tsunami uyarısı kaldırıldı.
Yeni Zelandada 51 kişiyi öldüren terörist suçsuz olduğunu savundu
Yeni Zelanda'da 51 kişiyi öldüren terörist suçsuz olduğunu savundu
Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerinde 51 kişiyi katletmek, 49 kişiyi yaralamaktan mahkemeye çıkan terörist Brenton Tarrant, suçsuz olduğunu ileri sürdü.
Hoparlörlere gizlenmiş 840 milyon dolarlık uyuşturucu ele geçirildi
Hoparlörlere gizlenmiş 840 milyon dolarlık uyuşturucu ele geçirildi

Avustralya'nın Melbourne Limanı'nda hoparlörlere gizlenmiş, piyasa değeri 840 milyon dolar olan 1,6 ton uyuşturucu ele geçirildi. Bunun ülke tarihinde ele geçirilen en yüksek uyuşturucu miktarı olduğu belirtiliyor.

Avustralya’da bayram namazı kılındı
Avustralya’da bayram namazı kılındı

Avustralyalı Müslümanlar bayram namazını kılmak için camilere akın etti. Müslümanlar ülke genelindeki 200’den fazla cami ve mescitte bir araya gelerek bayramı namazını kıldı.

Yumurta çocuktan Christchurch mağdurlarına 100 bin dolar bağış
'Yumurta çocuktan' Christchurch mağdurlarına 100 bin dolar bağış

Yeni Zelanda'da iki camiye düzenlenen terör saldırısının ardından Müslümanları suçlayan açıklamalarıyla tepki çeken Avustralyalı Senatör Fraser Anning'i yumurta atarak protesto eden 17 yaşındaki Will Connolly, kendisi için toplanan yaklaşık 100 bin doları, Christchurch'deki terör saldırılarının kurbanlarının ailelerine ve mağdurlarına verdi.

Yeni Zelanda saldırganı resmen terörizmle suçlandı
Yeni Zelanda saldırganı resmen terörizmle suçlandı

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerine 15 Mart 2019 tarihinde Cuma namazı esnasında terör saldırısı düzenleyen ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 51 kişinin ölümüne sebep olan Avustralya vatandaşı Brenton Tarrant resmi olarak terörizmle suçlandı.

Papua Yeni Ginede 7,5 büyüklüğünde deprem
Papua Yeni Gine'de 7,5 büyüklüğünde deprem
Papua Yeni Gine'de 7,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından bölgede tsunami uyarısı yapıldı.
Hakarete uğrayan havalimanı çalışanın kovuldu iddiasına yalanlama
Hakarete uğrayan havalimanı çalışanın kovuldu iddiasına yalanlama
Çelebi Hava Servisi AŞ, İstanbul Havalimanı'ndan Bodrum'a gidecek tarifeli seferin gecikmesi nedeniyle çıkan tartışmada kadın yolcunun hakaretlerine maruz kalan çalışanının şirketle ilişiğinin kesildiğine ilişkin yapılan spekülasyonların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Savunma sanayi ihracatında yüzde 20 artış
Savunma sanayi ihracatında yüzde 20 artış
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, savunma sanayisindeki ihracata ilişkin "Savunma ve havacılık cirosu 2018'de bir önceki yıla göre yüzde 31 artarak 8 milyar 761 milyon dolara yükseldi. Savunma sanayisinde ihracatımız, 2018'de bir önceki yıla göre yüzde 20 artışla 2 milyar 188 milyon dolara ulaştı" dedi.
Trumptan Afganistan açıklaması: Generallerim iyi iş çıkarmadı
Trump'tan Afganistan açıklaması: Generallerim iyi iş çıkarmadı
ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da Afganistan ile ilgili yaptığı açıklamada "Generallerimize istedikleri tüm parayı verdim ancak Afganistan'da iyi iş çıkaramadılar. Afganistan'da 19 yıl savaştılar" dedi.
Rus Askeri İstihbarat İdaresi Başkanı Korobov hayatını kaybetti
Rus Askeri İstihbarat İdaresi Başkanı Korobov hayatını kaybetti
Rus Askeri İstihbarat İdaresi Başkanı İgor Korobov, 62 yaşında hayatını kaybetti. Korobov, hastanede tedavi görüyordu.
Kedi ve köpekleri Florence kasırgasından kurtardı
Kedi ve köpekleri Florence kasırgasından kurtardı
ABD’de kamyon şoförü Tony Aslup Florence kasırgasından etkilenen 64 kedi ve köpek kurtardı. ABD'nin doğu kıyılarını etkisi altına alan kasırga, şiddetini sürdürüyor.
Pentagon: Uzay Kuvvet Komutanlığı kurulmalı
Pentagon: Uzay Kuvvet Komutanlığı kurulmalı
ABD Savunma Bakanı, Uzay Kuvvetleri Komutanlığı konusundaki fikirlerini açıkladı. Amerika'nın sadece yeryüzünde değil, uzayda da etkin olması gerektiğini düşünen Trump, ABD Savunma Bakanlığı'nı harekete geçirdi.
Californiadaki yangın büyüyor: 14 bin kişiye tahliye emri verildi
California'daki yangın büyüyor: 14 bin kişiye tahliye emri verildi
ABD Orman Hizmetleri Başkanlığından yetkililer, Mendocino Milli Ormanı sınırı ve Lake ile Colusa bölgeleri arasındaki sınır bölgesi boyunca etkili olan yangın nedeniyle bölgedeki 14 bin kişi için tahliye emri verildiğini açıkladı.
ABD Senatosundan F-35 savaş uçaklarında yaptırım kararı
ABD Senatosundan F-35 savaş uçaklarında yaptırım kararı
ABD yönetiminin iki Türk bakana yönelik yaptırım kararı almasından sadece saatler sonra, bir Türkiye karşıtı karar da ABD Senatosu’ndan geldi. ABD Senatosu, daha önce komisyondan geçen, Rusya'dan S-400 alan Türkiye'ye karşı, F-35 savaş uçaklarında yaptırım uygulanmasına ilişkin kararı Genel Kurul'da da 87'ye karşı 10 oyla onayladı.
Esed rejimi İdlibi vurdu: 7 ölü
Esed rejimi İdlib'i vurdu: 7 ölü
Suriye'de Beşşar Esed rejimi güçleri ve destekçilerinin "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içerisindeki sivil yerleşimlere devam eden yoğun hava ve kara saldırılarında 7 sivil öldü.
Zeytin Dalı harekat bölgesinde yaralanan askerimiz şehit oldu
Zeytin Dalı harekat bölgesinde yaralanan askerimiz şehit oldu
Milli Savunma Bakanlığı, Zeytin Dalı harekat bölgesinde 31 Mart'ta teröristlerin havan saldırısı sonucu yaralanan bir askerimizin tedavi gördüğü hastanede şehit olduğunu açıkladı.
Azezde hain saldırı: 1 askerimiz şehit oldu
Azez'de hain saldırı: 1 askerimiz şehit oldu
Suriye'nin Azez bölgesinde Zeytin Dalı Harekatı Bölgesi'nde teröristlerin saldırısında 1 askerimiz şehit oldu. 1 asker yaralandı.
Çanakkale’den Afrine
Çanakkale’den Afrin'e
Çanakkale Deniz Zaferi’ni kutladığımız ve şehitlerimizi andığımız bugün, aynı zamanda, Türk askerinin sayısız kahramanlıklar sergilediği Zeytin Dalı Harekatı’nda Afrin ilçe merkezine Türk bayrağını çekmesinin 1. yıl dönümü.
PKK sivil otobüsesaldırdı
PKK sivil  otobüse saldırdı
Zeytin Dalı Harekatı’nın 1. yıl dönümünde PKK/ PYD’li teröristler Afrin’de sivilleri hedef alan 2 saldırı düzenledi. Şehir içinde yolcu taşıyan otobüse konulan bomba patladı. 3 kişi hayatını kaybederken, 11 kişi yaralandı. Şehir merkezindeki bir mayın ise etkisiz hale getirildi.
Afrin artık Afrinlilerin
Afrin  artık  Afrinlilerin
Mehmetçik ve ÖSO’nun Afrin’i PKK ve DEAŞ’lı teröristlerden temizlemek için 20 Ocak 2018’de başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nın üzerinden 1 yıl geçti. Afrin’de 315 yerleşim birimi ile 3 bin 900 kilometrekarelik alan 5 yıllık PKK işgalinden kurtarıldı. Terör örgütünün 2012-2017 yılları arasında el koyduğu binlerce dönüm arazi, yüzlerce ev ve iş yeri operasyon sonrası Afrinli gerçek sahiplerine teslim edildi.
Zeytin tenekelerinin içerisinde 15 kilo 929 gram eroin ele geçirildi
Zeytin tenekelerinin içerisinde 15 kilo 929 gram eroin ele geçirildi
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde polis ekipleri, bir kamyonette yaptıkları aramada zeytin tenekelerinin içerisinde 15 kilo 929 gram eroin ele geçirdi.
6 bin yıllık kedi
6 bin yıllık kedi
Mısır’da arkeologlar, Kahire yakınlarında, 6 bin yıldan daha eski bir geçmişi olan yedi yeni lahit keşfetti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.