Dünya Dünya
yumurta-cocuk-sozunu-tuttu
Yumurta çocuk sözünü tuttu
30 Mayıs 2019, 01:00
Yeni Zelanda'daki saldırının mağdurlarına 100 bin dolar bağışladı.
israil-isgalindeki-el-halilde-bulunan-halilurrahman-camisi
İsrail işgalindeki El-Halilde bulunan Halilurrahman Camisi
27 Mayıs 2019, 02:00
İsrail işgalindeki El-Halil'de bulunan Halilurrahman Camisi'nde, izinle ezan okunuyor.
7-tondan-fazla-fil-disi-ele-gecirildi
7 tondan fazla fil dişi ele geçirildi
19 Mayıs 2019, 04:00
Çin'in güneyinde yılın ilk dört ayında 7 ton 746 kilogram fil dişinin ele geçirildiği bildirildi. Dünyanın en büyük yasa dışı fil dişi pazarı Çin'de fil dişi ve ürünlerinin ithalatı 1975'ten sonra kısmen yasaklanmıştı. Ülkede 2017'de fil dişi ticaretine karışan 67 fabrika ve alışveriş merkezi kapatılmıştı.
israilden-bayrak-provokasyonu
İsrailden bayrak provokasyonu
15 Mayıs 2019, 01:00
İsrail Başbakanlık Basın Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kudüs Belediyesi tarafından ABD'nin büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasının birinci yıl dönümü nedeniyle bir kutlama töreni düzenlendi. İsrail'e bağlı Kudüs Belediyesi, içinde Mescid-i Aksa'nın da bulunduğu Eski Şehir'in etrafındaki surların batı Kudüs tarafında kalan kısımlarına ışıklandırma sistemi ile ABD ve İsrail bayrakları yansıttı.
kanadali-siyasetci-musluman-is-adamina-tazminat-odeyecek
Kanadalı siyasetçi Müslüman iş adamına tazminat ödeyecek
14 Mayıs 2019, 02:00
Ontario Eyalet Yüksek Mahkemesi, Belediye Başkanlığı seçim kampanyasında Müslüman bir iş adamı hakkında "ekonomik terörist" ifadelerini kullanan Johnston'ın, 2,5 milyon Kanada doları tazminat ödemesine hükmetti.
dunyanin-en-derin-noktasindan-cikanlar-sasirtti
Dünyanın en derin noktasından çıkanlar şaşırttı
14 Mayıs 2019, 10:00
Dünyanın en derin noktası olarak bilinen Mariana Çukuru'nda yaklaşık 11 kilometre derinliğe dalarak rekora imza atan Victor Vescovo, deniz tabanında plastik atık ve şeker ambalajları buldu.
avusturyada-multeciler-icin-gocun-on-emri-listesi-hazirlandi
Avusturyada mülteciler için Göçün On Emri listesi hazırlandı
13 Mayıs 2019, 04:00
Aşağı Avusturya eyalet hükümetinin ilticadan sorumlu, aşırı sağcı FPÖ üyesi bakanı, eyalete yeni gelen mültecilerin uyması gereken bir çeşit değerler listesi hazırladı. Listede "Avusturya'ya minnet göstermek" de var.
secimlerde-270ten-fazla-gorevli-yorgunluktan-oldu
Seçimlerde 270ten fazla görevli yorgunluktan öldü
29 Nisan 2019, 10:00
Endonezya'da geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen seçimlerden sonra oy sayımı sürecinde 270'ten fazla sandık görevlisi yorgunluktan hayatını kaybetti.
Tüm dünyayla dalga geçiyor
Tüm dünyayla dalga geçiyor
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ölüm emrini verdiği gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın katledilmesine ilişkin, “Acı verici bir suç” dedi. Suudi Arabistan’ın gerçekleri ortaya çıkarmak amacıyla ABD ve diğer ülkelerde bazı tarafların yanlış anlamalarını düzeltmek için çalıştığını savunan Selman, yalanlarına devam etti.
İsrail Bahreyndeki ihanet çalıştayına katılacak
İsrail Bahreyn'deki ihanet çalıştayına katılacak
İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, ülkesinin ABD'nin desteğiyle Bahreyn'in başkenti Manama'da düzenlenecek Filistin konulu ekonomi çalıştayına katılacağını duyurdu.
İdlibde gözlem noktasına saldırı
İdlib'de gözlem noktasına saldırı
Milli Savunma Bakanlığı, İdlib'de 9 numaralı gözlem noktasına havan toplarıyla saldırı yapıldığını açıkladı. Saldırıya ağır silahlarla karşılık verildiği bildirildi.
Irak su eylem planı hazır
Irak su eylem planı hazır
Irak’ın su, enerji ve altyapı problemlerinin giderilmesine yönelik olarak hazırlanan eylem planı tamamlandı. Bu doğrultuda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevlendirilen Veysel Eroğlu, kısa zaman içerisinde Irak’a gidecek. Eylem planında önceliğin ise Irak vatandaşlarına temiz su sağlanması olarak belirlendiği öğrenildi.
Pişkin bakan Türkiye’yi suçladı
Pişkin bakan Türkiye’yi suçladı
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin Türkiye’nin kendilerine bilgi vermediğini söyledi. CNN International’a konuşan Cubeyr’in skandal sözleri tepkiyle karşılandı. Cubeyr, katliamın emrini veren Veliaht Prens Bin Selman’ı savunduğu konuşmasında ABD’nin kendilerine silah vermesi gerektiğini iddia etti.
İdlib seferberliği
İdlib seferberliği
Halep, Dera, Humus, Lazkiye, İdlib, Şam, Rakka ve Deyrizor halkı, ‘son kale’nin çiğnenmemesi için muhaliflere yönelik yardım kampanyasına koşuyor.
İrandan Huntın açıklamalarına tepki: Tahran büyükelçisi Dışişlerine çağrıldı
İran'dan Hunt'ın açıklamalarına tepki: Tahran büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı
İran, İngiltere Dışişleri Bakanı Hunt'ın Umman Körfezi'ndeki tanker saldırısına ilişkin yaptığı açıklamalar üzerine bu ülkenin Tahran Büyükelçisi Rob Maker'i Dışişleri Bakanlığına çağırdı.
FKÖ ve Hamastan Yüzyılın Anlaşması planını akamete uğratma çağrısı
FKÖ ve Hamas'tan Yüzyılın Anlaşması planını akamete uğratma çağrısı
Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ve Hamas, Bahreyn çalıştayı ile Yüzyılın Anlaşması planını akamete uğratma çağrısında bulundu. FKÖ Merkez Komite üyesi Azzam el-Ahmed, "Bu da (Filistinli grupların Yüzyılın Anlaşması'na karşı oluşu) bize Bahreyn çalıştayını akamete uğratma, düzenlenmesine engel olma ya da düzenlenmeden önce içeriğini boşaltma sorumluluğunu yüklüyor" dedi.
İtalyada göçmen krizi
İtalya'da göçmen krizi
İtalya hükümeti, Akdeniz'de kurtarılan 53 düzensiz göçmeni kabul etmiyor. Alman sivil toplum kuruluşu Sea Watch'a ait bir gemi tarafından Akdeniz'de kurtarılan 53 düzensiz göçmen 5 gündür İtalya'nın Lampedusa Adası açıklarında bekletiliyor.
İskandinavya Müslümanları hedef alıyor
İskandinavya Müslümanları hedef alıyor
Irkçı ve İslam karşıtı hareketler, Norveç, Danimarka, İsveç ve Finlandiya’da her geçen gün güçlenirken, Müslümanlara karşı saldırılar da artıyor. Norveç’te İslam’ın yasaklanması için gösteri yapan aşırı sağcı grubun yöneticisi Anna Braten, Kur’an-ı Kerim’i yere fırlatarak Müslümanlara hakaretler yağdırıp terör saçtı.
Norveçte Kuran-ı Kerim provakasyonu
Norveç'te Kur'an-ı Kerim provakasyonu
Norveç'te aşırı sağcı "Norveç'in İslamlaşmasını Durdurun" grubu yöneticisi Anna Braten, Müslümanlara hakaret ederek Kur'an-ı Kerim'i yere fırlattı. Braten burada yaptığı konuşmada Norveç'te İslam'ın yeri olmadığını ve Kur'an-ı Kerimlerin toptan yok edilmesi gerektiğini savundu.
Tatbikat fiyaskosu
Tatbikat fiyaskosu
Türkiye’nin gövde gösterisine dönüşen Denizkurdu-2019’u taklit etmeye çalışan Yunanistan, cılız tatbikatıyla alay konusu oldu. İHA yokluğundan mini ‘drone’larla talim yapan Yunanlılar, Ege’de küçük bir alanda Kataigis (Fırtına) Tatbikatı ile Denizkurdu’ndaki gemi sayımızın ancak yarısına ulaşabildi.
Fransada sarı yelekliler 31 haftadır sokaklarda
Fransa'da sarı yelekliler 31 haftadır sokaklarda
Fransa'da sarı yeleklilerin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin politikalarını protestosu, gösterilerin 31'inci haftasında devam etti.
Slovakyanın ilk kadın Cumhurbaşkanı göreve başladı
Slovakya'nın ilk kadın Cumhurbaşkanı göreve başladı
Slovakya'da mart ayında Cumhurbaşkanı seçilen Zuzana Caputova yemin ederek, yeni görevine başladı.
Avusturyada başörtüsü yasağına karşı çıkan vekile ölüm tehdidi
Avusturya'da başörtüsü yasağına karşı çıkan vekile ölüm tehdidi
Avusturya'da ilkokullarda başörtüsü yasağı başta olmak üzere birçok alanda ülkede yaşan Müslümanlara yönelik haksızlıklara yüksek sesle itiraz eden Bağımsız milletvekili Martha Bissman, ölüm tehdidi aldı. Bissman, "Müslümanlarla dayanışma içinde olduğumdan beri aşırı sağcı tarafta hasımlarım oluştu. Daha önce böyle bir durum söz konusu değildi. Tehdidin bu taraftan geldiğine dair güçlü bir kanat içindeyim" dedi.
Belçikanın ünlü Bruges kenti turist sayısını azaltmak istiyor
Belçika'nın ünlü Bruges kenti turist sayısını azaltmak istiyor
Tarihi Bruges, günlük ziyaretçi sayısını azaltmak için bazı adımlar attı. Bruges'un günlük turist sayısını azaltma çalışmalarına benzer girişimler Roma, Venedik ve Amsterdam gibi başka Avrupa şehirlerinde de görülüyor.
Körfezde ABD İHAlarına saldırı
Körfez'de ABD İHA'larına saldırı
ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, MQ-9 Reaper tipi insansız hava araçlarının 6 Haziran'da Yemen üzerinde Husiler tarafından düşürüldüğünü, diğer bir MQ-9'a ise 13 Haziran'da Umman Körfezi'nde atış yapıldığını açıkladı.
İniş takımı arızalanan uçak gövde üzerine indi
İniş takımı arızalanan uçak gövde üzerine indi
Brezilya'da içinde 34 yolcusu bulunan yolcu uçağı, iniş takımları arızalanınca kalkış yaptığı havalimanına acıl iniş yaptı. İniş takımları açılmayan, gövdesi üzerine inen uçaktaki 2 kişi, hafif yaralandı.
New York Times: ABD savunmuyor saldırıyor
New York Times: ABD savunmuyor saldırıyor
New York Times gazetesi, Moskova’nın ABD seçimlerine yönelik müdahalelerine karşılık Rusya’nın elektrik santrallerine ve ülkedeki diğer hedeflere yönelik ABD'nin dijital saldırıları agresif bir şekilde arttırdığını yazdı. Yayınlanan yazı sonrası Trump, sosyal medya hesabından kuruluşu sert bir dille eleştirdi.
Trumpın hedefinde New York Times var
Trump'ın hedefinde New York Times var
ABD Başkanı Donald Trump, New York Times'ı sert eleştirdi. Trump; "İnanabiliyor musunuz, başarısız New York Times, bugün ABD’nin Rusya’ya yönelik siber saldırılarını önemli ölçüde arttırdığına dair haber yaptı. Bu, bir zamanlar büyük olan bir gazetenin bir haber için, velev ki ülkemiz için kötü de olsa herhangi bir haber için içine düştüğü sanal bir ihanettir. Ayrıca doğru da değil" dedi.
ABD: Türkiye ile ilişkilerimiz devam edecek
ABD: Türkiye ile ilişkilerimiz devam edecek
ABD Savunma Bakanlığı, Rusya'yı S-400 anlaşmasıyla Türkiye ve ABD arasındaki "derin ilişkiyi" bozmaya çalışmakla suçladı.
Arizona çölünde bir göçmen çocuk güneş çarpmasından öldü
Arizona çölünde bir göçmen çocuk güneş çarpmasından öldü
ABD sınır devriyesi ve bir sağlık görevlisi, ABD’nin Arizona çölünde annesinin su aramak için diğer göçmenlerin yanında bıraktığı 6 yaşındaki kız çocuğunun güneş çarpmasından öldüğünü açıkladı. Güneş çarpması sonucu hayatını kaybeden Gurupreet Kaur adındaki Hindistan asıllı kızın birkaç gün sonra 7. yaşına gireceği kaydedildi.
İngiltere de tanker saldırısı için İran dedi
İngiltere de tanker saldırısı için İran dedi
İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Umman'da gerçekleştirilen tanker saldırısında ilişkin "Umman Körfezi'nde iki gemiye yönelik saldırıları kınıyorum. Kendi değerlendirmemiz, saldırıların sorumluluğunun neredeyse kesin bir şekilde İran'da olduğu sonucuna varmamıza yol açıyor" dedi. ABD, de saldırıyla ilgili İran'ı suçlamıştı.
Guterresten ABD-İran gerilimine ilişkin açıklama: Diyalog görmüyoruz
Guterres'ten ABD-İran gerilimine ilişkin açıklama: Diyalog görmüyoruz
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İran ile ABD arasındaki gerilime ilişkin "Şu anda mümkün olan herhangi bir diyalog mekanizması görmüyoruz" dedi.
Rusyadan Umman Körfezi açıklaması
Rusya'dan "Umman Körfezi" açıklaması
Umman Körfezi'ndeki 2 tankere saldırıyla ilgili açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov;"Bu tür olaylar, gerçekten küresel ekonominin temellerini sarsabilecek kapasiteye sahiptir. Bu nedenle doğrulanmamış suçlamalar dikkate alınmayabilir" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin Tacikistanda baş başa görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin Tacikistan'da baş başa görüştü
Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (CICA) 5. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılan Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.
Japonya’da polise saldırı
Japonya’da polise saldırı
Japonya’da bir polis memurunu bıçakla yaralayan saldırgan, polisin silahını çalarak kayıplara karıştı. Polis, bölge sakinlerine evlerinden çıkmama çağrısı yaptı.
Japonya’da polise saldırı
Japonya’da polise saldırı
Japonya’da bir polis memurunu bıçakla yaralayan saldırgan, polisin silahını çalarak kayıplara karıştı. Polis, bölge sakinlerine evlerinden çıkmama çağrısı yaptı.
Endonezyada 6,4 büyüklüğünde deprem
Endonezya'da 6,4 büyüklüğünde deprem
Endonezya'nın Maluku eyaletinde 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan dünya liderleriyle ikili görüşmeler yaptı
Cumhurbaşkanı Erdoğan dünya liderleriyle ikili görüşmeler yaptı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı'na katılmak üzere gittiği Tacikistan'da liderlerle ikili görüşmelerde bulundu.

Başkan Erdoğan dünya liderlerine hitap etti
Başkan Erdoğan dünya liderlerine hitap etti
Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de düzenlenen Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (CICA) 5. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde dünya liderlerine hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kudüs'te yeni oldubittiler oluşturma gayretlerini reddediyoruz. Tüm ülkeleri Birleşmiş Milletler kararlarına, Kudüs'ün tarihi ve hukuki statüsüne saygı göstermeye davet ediyoruz" dedi. Cumhurbaşkanı, "Bir terör örgütü eliyle diğerini yok etme politikalarının varacağı yer daha fazla kan, daha fazla işgal, daha fazla zulüm ve daha fazla gözyaşıdır. Suriye sahası maalesef bu acı hakikatin ispatı olmuştur" ifadesini kullandı.
Umman Körfezindeki tanker saldırısında İran iddiası
Umman Körfezi'ndeki tanker saldırısında İran iddiası
Seyir halindeyken saldırıya uğrayan Japon petrol tankerinin mürettebatının havada uçuşan cisimler gördüğü ve yakınlarda İran donanmasına ait gemi tespit ettiği öne sürüldü. Tankeri işleten şirketin yönetim kurulu başkanı Yutaka Katada, geminin mayın ya da torpido saldırısına uğramadığını çünkü hasarın gövdenin su üstünde kalan kısmında olduğunu açıkladı.
Yemenin Taiz kentinde 4 yılda 2 bin 702 sivil öldü
Yemen'in Taiz kentinde 4 yılda 2 bin 702 sivil öldü
Yemen İnsan Hakları Bakanlığı tarafından yayınlanan rapora göre, Husilerin Taiz ilindeki saldırıları ve hak ihlalleri sonucu son 4 yılda 2 bin 702 sivil hayatını kaybetti.
Nijeryada silahlı saldırılar: 35 ölü
Nijerya'da silahlı saldırılar: 35 ölü
Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın kuzeybatısında düzenlenen silahlı saldırıda 35 kişi hayatını kaybetti.
Fasta erkeğe yönelik şiddet giderek artıyor
Fas'ta erkeğe yönelik şiddet giderek artıyor
Sosyoloji Profesörü Ahmed Şerak, "Ataerkil toplumda bilinen şey, erkek şiddet uygulayan, kadın ise şiddete maruz kalan taraftır. Bu durum gelişme yolunda ilerleyen toplumlarda fiziki, gelişmiş dünyada ise sembolik olarak yaşanır ancak eril ideoloji erkeklerle sınırlı değildir, bazen kadınlara da uzanabilir ve herhangi bir yetki sahibi olduklarında erkeklere şiddet uygulayabilirler" ifadesini kullandı.
Sudan askeri darbe girişiminden çok daha fazlasıyla karşılaştı
Sudan askeri darbe girişiminden çok daha fazlasıyla karşılaştı
Sudan’da Askeri Geçiş Konseyi, planlı bir askeri darbe girişiminden çok daha fazlasıyla karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Yapılan açıklamada "Müzakerelerde aynı salonda oturduğumuz Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçlerindeki (ÖDBG) bazı siyasi partiler de askeri darbe planladı”ifadeleri kullanıldı.
Darbecilerden geri adım
Darbecilerden geri adım
Sudan’da geçen hafta demokrasi nöbeti tutan eylemcilere yönelik, 118 kişinin hayatını kaybettiği katliam sonrası başlayan sivil itaatsizlik eylemleri darbe yönetimine geri adım attırdı.
Sudanda darbecilere karşı darbe
Sudan'da darbecilere karşı darbe

Sudan'da geçici askeri konseyi yönetimine yapılan darbenin başarısız olduğu 68 subayın tutuklandığı açıklandı.

Sudan müzakerelere yeniden başlayacak
Sudan müzakerelere yeniden başlayacak

Etiyopya'nın arabuluculuğu sonuç verdi, darbe yapan Askeri Geçiş Konseyi ile muhalifler bir kez daha masaya oturuyor. Varılan mutabakata göre, her iki taraf da müzakerelerin durması öncesinde sivil yönetime geçiş konusunda varılan uzlaşı maddelerini koruyacak.

Libyada yıpratma savaşı sürüyor
Libya'da yıpratma savaşı sürüyor

Libya'nın başkentini ele geçirmek için operasyon başlatan Halife Hafter, aradan geçen iki ayda amacına ulaşamadı. Başkenti savunan UMH güçleri de aynı şekilde, Hafter birliklerini başkent çevresindeki mevkilerinden uzaklaştıramadı. Güçleri eşit görünen iki taraf için de zamana karşı bir "yıpratma savaşı" sürüyor.

Buzullar hızla eriyor
Buzullar hızla eriyor

Son yapılan araştırmalar, küresel ısınma nedeniyle su seviyesinin beklenenden hızlı arttığını ortaya koydu. Hızlı artış nedeniyle 2100 yılına kadar yüz milyonlarca insan yerinden olabilir.

Antarktikada binlerce yavru penguen boğulmuş
Antarktika'da binlerce yavru penguen boğulmuş
Antarktika'da 2016 yılında binlerce yavru penguen dev buzulların parçalanması nedeniyle öldüğü tespit edildi.
Dünyamız alarm veriyor
Dünyamız alarm veriyor
Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), meteorolojik kayıtların tutulmaya başlamasından bu yana 2015, 2016, 2017 ve 2018’in kayıtlara dünya üzerinde görülen en sıcak yıllar olarak geçtiğini duyurdu. Uzun vadeli sıcaklık eğiliminin yükseliş işareti verdiği belirtilen rapor kayıtlarında en sıcak 20 yılın son 22 yılda gerçekleştiği ortaya kondu.
Antarktika dalışı
Antarktika dalışı
Serbest dalış dünya rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen, Türk bilim heyetiyle gittiği Antarktika’da tüpsüz dalış yaptı. Dondurucu sularda Türk bayrağını dalgalandıran Ercümen, “beyaz kıta”da tüpsüz dalan ilk Türk kadın sporcu oldu.
54 günde tarihe geçti
54 günde tarihe geçti
İnsanoğlunun doğa mücadelesinde bir eşik daha aşıldı. Amerikalı gezgin ve dağcı Colin O’Brady bugüne kadar yapılamayanı başardı ve Antarktika’yı tek başına ve yardım almadan bir uçtan diğer uca geçen ilk kişi unvanını elde etti. O’Brady bitişe ulaşma mutluluğunu, Nelson Mandela’nın “Yapılana kadar her şey imkansız gözükür” sözleriyle paylaştı.
Dünyanın en büyük buzdağı eriyor
Dünyanın en büyük buzdağı eriyor
Antarktika'dan 2000 yılında kopan 11 bin kilometrekarelik buz kütlesinin sıcak denizlere doğru yol aldığı tespit edildi. Ekvator yönünde, sıcak denizlere doğru hareket eden kütlenin yeni güzergahında eriyerek yok olacağı tahmin ediliyor.
Papua Yeni Ginede şiddetli deprem
Papua Yeni Gine'de şiddetli deprem
Papua Yeni Gine'de 7.5 şiddetinde deprem meydana geldi. Depremle ilgili can kaybı ve maddi hasar konusunda henüz bilgi verilmedi.
Libyada yakalanan 481 Nijeryalı ülkesine iade edildi
Libya'da yakalanan 481 Nijeryalı ülkesine iade edildi
Libya'da yakalanan 481 Nijeryalı göçmen ülkelerine geri gönderildi. Halihazırda yaklaşık 5 bin mültecinin de ülkeye dönmesi için çalışmaların devam ettiği belirtildi.
Yeni Zelanda’da 7,4 büyüklüğünde deprem
Yeni Zelanda’da 7,4 büyüklüğünde deprem
Yeni Zelanda’nın Kermadec Adaları'nda 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Şiddetli depremin hemen ardından verilen tsunami uyarısı kaldırıldı.
Yeni Zelandada 51 kişiyi öldüren terörist suçsuz olduğunu savundu
Yeni Zelanda'da 51 kişiyi öldüren terörist suçsuz olduğunu savundu
Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerinde 51 kişiyi katletmek, 49 kişiyi yaralamaktan mahkemeye çıkan terörist Brenton Tarrant, suçsuz olduğunu ileri sürdü.
Hoparlörlere gizlenmiş 840 milyon dolarlık uyuşturucu ele geçirildi
Hoparlörlere gizlenmiş 840 milyon dolarlık uyuşturucu ele geçirildi

Avustralya'nın Melbourne Limanı'nda hoparlörlere gizlenmiş, piyasa değeri 840 milyon dolar olan 1,6 ton uyuşturucu ele geçirildi. Bunun ülke tarihinde ele geçirilen en yüksek uyuşturucu miktarı olduğu belirtiliyor.

Avustralya’da bayram namazı kılındı
Avustralya’da bayram namazı kılındı

Avustralyalı Müslümanlar bayram namazını kılmak için camilere akın etti. Müslümanlar ülke genelindeki 200’den fazla cami ve mescitte bir araya gelerek bayramı namazını kıldı.

Yumurta çocuktan Christchurch mağdurlarına 100 bin dolar bağış
'Yumurta çocuktan' Christchurch mağdurlarına 100 bin dolar bağış

Yeni Zelanda'da iki camiye düzenlenen terör saldırısının ardından Müslümanları suçlayan açıklamalarıyla tepki çeken Avustralyalı Senatör Fraser Anning'i yumurta atarak protesto eden 17 yaşındaki Will Connolly, kendisi için toplanan yaklaşık 100 bin doları, Christchurch'deki terör saldırılarının kurbanlarının ailelerine ve mağdurlarına verdi.

Yeni Zelanda saldırganı resmen terörizmle suçlandı
Yeni Zelanda saldırganı resmen terörizmle suçlandı

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerine 15 Mart 2019 tarihinde Cuma namazı esnasında terör saldırısı düzenleyen ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 51 kişinin ölümüne sebep olan Avustralya vatandaşı Brenton Tarrant resmi olarak terörizmle suçlandı.

Papua Yeni Ginede 7,5 büyüklüğünde deprem
Papua Yeni Gine'de 7,5 büyüklüğünde deprem
Papua Yeni Gine'de 7,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından bölgede tsunami uyarısı yapıldı.
Yeni Zelanda Başbakanı ejderha rüşvetini reddetti
Yeni Zelanda Başbakanı ejderha rüşvetini reddetti
Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, 11 yaşındaki bir kız çocuğunun, hükümetin ejderhalar konusunda araştırma başlatması için kendisine gönderdiği mektuptan çıkan 2.5 dolarlık 'rüşveti' geri çevirdi.
Hakarete uğrayan havalimanı çalışanın kovuldu iddiasına yalanlama
Hakarete uğrayan havalimanı çalışanın kovuldu iddiasına yalanlama
Çelebi Hava Servisi AŞ, İstanbul Havalimanı'ndan Bodrum'a gidecek tarifeli seferin gecikmesi nedeniyle çıkan tartışmada kadın yolcunun hakaretlerine maruz kalan çalışanının şirketle ilişiğinin kesildiğine ilişkin yapılan spekülasyonların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Savunma sanayi ihracatında yüzde 20 artış
Savunma sanayi ihracatında yüzde 20 artış
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, savunma sanayisindeki ihracata ilişkin "Savunma ve havacılık cirosu 2018'de bir önceki yıla göre yüzde 31 artarak 8 milyar 761 milyon dolara yükseldi. Savunma sanayisinde ihracatımız, 2018'de bir önceki yıla göre yüzde 20 artışla 2 milyar 188 milyon dolara ulaştı" dedi.
Trumptan Afganistan açıklaması: Generallerim iyi iş çıkarmadı
Trump'tan Afganistan açıklaması: Generallerim iyi iş çıkarmadı
ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da Afganistan ile ilgili yaptığı açıklamada "Generallerimize istedikleri tüm parayı verdim ancak Afganistan'da iyi iş çıkaramadılar. Afganistan'da 19 yıl savaştılar" dedi.
Rus Askeri İstihbarat İdaresi Başkanı Korobov hayatını kaybetti
Rus Askeri İstihbarat İdaresi Başkanı Korobov hayatını kaybetti
Rus Askeri İstihbarat İdaresi Başkanı İgor Korobov, 62 yaşında hayatını kaybetti. Korobov, hastanede tedavi görüyordu.
Kedi ve köpekleri Florence kasırgasından kurtardı
Kedi ve köpekleri Florence kasırgasından kurtardı
ABD’de kamyon şoförü Tony Aslup Florence kasırgasından etkilenen 64 kedi ve köpek kurtardı. ABD'nin doğu kıyılarını etkisi altına alan kasırga, şiddetini sürdürüyor.
Pentagon: Uzay Kuvvet Komutanlığı kurulmalı
Pentagon: Uzay Kuvvet Komutanlığı kurulmalı
ABD Savunma Bakanı, Uzay Kuvvetleri Komutanlığı konusundaki fikirlerini açıkladı. Amerika'nın sadece yeryüzünde değil, uzayda da etkin olması gerektiğini düşünen Trump, ABD Savunma Bakanlığı'nı harekete geçirdi.
Californiadaki yangın büyüyor: 14 bin kişiye tahliye emri verildi
California'daki yangın büyüyor: 14 bin kişiye tahliye emri verildi
ABD Orman Hizmetleri Başkanlığından yetkililer, Mendocino Milli Ormanı sınırı ve Lake ile Colusa bölgeleri arasındaki sınır bölgesi boyunca etkili olan yangın nedeniyle bölgedeki 14 bin kişi için tahliye emri verildiğini açıkladı.
ABD Senatosundan F-35 savaş uçaklarında yaptırım kararı
ABD Senatosundan F-35 savaş uçaklarında yaptırım kararı
ABD yönetiminin iki Türk bakana yönelik yaptırım kararı almasından sadece saatler sonra, bir Türkiye karşıtı karar da ABD Senatosu’ndan geldi. ABD Senatosu, daha önce komisyondan geçen, Rusya'dan S-400 alan Türkiye'ye karşı, F-35 savaş uçaklarında yaptırım uygulanmasına ilişkin kararı Genel Kurul'da da 87'ye karşı 10 oyla onayladı.
Esed rejimi İdlibi vurdu: 7 ölü
Esed rejimi İdlib'i vurdu: 7 ölü
Suriye'de Beşşar Esed rejimi güçleri ve destekçilerinin "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içerisindeki sivil yerleşimlere devam eden yoğun hava ve kara saldırılarında 7 sivil öldü.
Zeytin Dalı harekat bölgesinde yaralanan askerimiz şehit oldu
Zeytin Dalı harekat bölgesinde yaralanan askerimiz şehit oldu
Milli Savunma Bakanlığı, Zeytin Dalı harekat bölgesinde 31 Mart'ta teröristlerin havan saldırısı sonucu yaralanan bir askerimizin tedavi gördüğü hastanede şehit olduğunu açıkladı.
Azezde hain saldırı: 1 askerimiz şehit oldu
Azez'de hain saldırı: 1 askerimiz şehit oldu
Suriye'nin Azez bölgesinde Zeytin Dalı Harekatı Bölgesi'nde teröristlerin saldırısında 1 askerimiz şehit oldu. 1 asker yaralandı.
Çanakkale’den Afrine
Çanakkale’den Afrin'e
Çanakkale Deniz Zaferi’ni kutladığımız ve şehitlerimizi andığımız bugün, aynı zamanda, Türk askerinin sayısız kahramanlıklar sergilediği Zeytin Dalı Harekatı’nda Afrin ilçe merkezine Türk bayrağını çekmesinin 1. yıl dönümü.
PKK sivil otobüsesaldırdı
PKK sivil  otobüse saldırdı
Zeytin Dalı Harekatı’nın 1. yıl dönümünde PKK/ PYD’li teröristler Afrin’de sivilleri hedef alan 2 saldırı düzenledi. Şehir içinde yolcu taşıyan otobüse konulan bomba patladı. 3 kişi hayatını kaybederken, 11 kişi yaralandı. Şehir merkezindeki bir mayın ise etkisiz hale getirildi.
Afrin artık Afrinlilerin
Afrin  artık  Afrinlilerin
Mehmetçik ve ÖSO’nun Afrin’i PKK ve DEAŞ’lı teröristlerden temizlemek için 20 Ocak 2018’de başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nın üzerinden 1 yıl geçti. Afrin’de 315 yerleşim birimi ile 3 bin 900 kilometrekarelik alan 5 yıllık PKK işgalinden kurtarıldı. Terör örgütünün 2012-2017 yılları arasında el koyduğu binlerce dönüm arazi, yüzlerce ev ve iş yeri operasyon sonrası Afrinli gerçek sahiplerine teslim edildi.
Zeytin tenekelerinin içerisinde 15 kilo 929 gram eroin ele geçirildi
Zeytin tenekelerinin içerisinde 15 kilo 929 gram eroin ele geçirildi
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde polis ekipleri, bir kamyonette yaptıkları aramada zeytin tenekelerinin içerisinde 15 kilo 929 gram eroin ele geçirdi.
6 bin yıllık kedi
6 bin yıllık kedi
Mısır’da arkeologlar, Kahire yakınlarında, 6 bin yıldan daha eski bir geçmişi olan yedi yeni lahit keşfetti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.