Dünya AB Türkiyeye siyasal taviz verecek korkusu

'AB Türkiye'ye siyasal taviz verecek' korkusu

AB Komisyonu'nun 14 Ekim'deki tutanağında "Türkiye'ye maddi yardımlardan biraz fazla vermemiz lazım" ifadesi üzerinden Avrupa Birliği Komisyonu'nun Türkiye'ye sığınmacıların AB'ye gelmesini durdurması karşılığında daha fazla siyasi tavizler vermek istediği iddia edildi.

Haber Merkezi AA
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Türkiye'ye sığınmacıların AB'ye gelmesini durdurması karşılığında daha fazla siyasi tavizler vermek istediği iddia edildi.

Almanya'da yayımlanan Bild gazetesinin haberine göre, AB Komisyonu'nun 14 Ekim'deki tutanağında "Türkiye'ye maddi yardımlardan biraz fazla vermemiz lazım" ifadesi yer alıyor.

Bu konuda AB'nin Türkiye'nin üyelik müzakereleri kapsamında enerji başlığının da açılmasını görüşebileceği, Türk hükümetinin bu konuyla ilgilenebileceği belirtilen haberde, AB'nin daha önce sadece insan hakları ve hukuk devleti başlıklarıyla ilgili görüşmeler yapmayı teklif etmek istediği hatırlatıldı.

Haberde, AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Jucker'in daha önce de Ankara'nın, AB ülkelerine gidecek Türk vatandaşlarına yönelik vize zorunluluğunun hafifletilmesi talebini olumlu karşılanmasını istediği kaydedildi.

AB ülkelerine gelen Suriyeli sığınmacıların sayısını azaltmak ve durdurmak isteyen AB, Türkiye ile bu yöndeki görüşmelerini sürdürüyor.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.