Dünya ABD, Afrikaya yığınak peşinde

ABD, Afrika’ya yığınak peşinde

Çin ve Rusya gibi büyük devletlerin Afrika kıtasındaki artan etkisi, ABD’yi de harekete geçirdi. ABD, özellikle son yıllarda bölgedeki askeri yatırımlarını hızlandırarak, kıtaya yığınak yapmaya başladı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
ABD, Afrika'daki askeri yatırımlarını hızlandırdı.
ABD, Afrika'daki askeri yatırımlarını hızlandırdı.

ABD ve Afrika ülkeleri arasındaki ticari ilişkiler, son yıllarda kıtanın farklı bölgelerinde yer altı ve yer üstü kaynaklarının keşfedilmesiyle gelişti. Çin ve Rusya gibi büyük devletlerin kıtadaki etkisinin artmasıyla endişeye kapılan ABD, buradaki askeri yatırımlarını hızlandırdı. Afrika’daki 54 ülkenin 50’sinde askeri personeli bulunan ABD, 2008’de kıtadaki askeri varlığını Birleşik Devletler Afrika Komutanlığı (AFRICOM) bünyesinde birleştirdi.

KUDÜS KARARINA TEPKİ

Ancak tüm bu yatırımlara rağmen ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı da Afrika’da genel olarak tepkiyle karşılandı. Birleşmiş Milletlerde oylanan Kudüs tasarısında Afrika ülkelerinden Güney Sudan, Uganda, Ruanda, Ekvator Ginesi ve Kamerun çekimser oy kullanırken kıtadaki ülkelerin büyük çoğunluğu tasarıya destek verdi. Togo ise BM’deki oylamada ret oyu kullanarak ABD’nin Kudüs kararını destekleyen tek Afrika ülkesi oldu.

Petrol alıp silah satıyor

ABD’nin Afrika ülkelerinden en fazla ithal ettiği ürünler arasında ilk sırada ham petrol, kereste, pamuk, elmas, kahve çekirdeği, tütün gibi ürünler bulunuyor. ABD, bu ülkelere askeri mühimmat, gıda ürünleri, otomobil ve sanayi alanında çeşitli ürünler ihraç ediyor. Petrol rezervleri bakımından dünyada ilk 10 ülke arasında yer alan Nijerya, ABD’nin Afrika’da Cezayir’den sonraki tek doğalgaz ihracatçısı konumda bulunuyor.

Antipati büyüyor

Pew Araştırma Merkezinin son anketine göre, ABD’ye olumlu yaklaşan Kenyalıların oranı 2002’de yüzde 85 iken, bu oran 2017’de yüzde 54’e geriledi. Gana’da da bu oranlar benzer şekilde yüzde 83’ten yüzde 59’a düştü. Ankette, Nijerya ve Güney Afrika’da da son yıllarda ABD’ye olumlu yaklaşanların sayısının gittikçe düştüğü belirtildi.

REKLAM

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.