Dünya ABD Müslümanları kamplarda toplayan Çine yaptırım uygulayacak

ABD Müslümanları kamplarda toplayan Çin'e yaptırım uygulayacak

Trump yönetimi, yaklaşık 1 milyon Müslüman'ı kamplarda tutarak insanlık suçu işleyen Çin'in üst düzey yetkili ve şirketlerine yaptırım uygulamaya hazırlanıyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Çin'deki Müslüman Türkleri keyfi tutuklamalara maruz kalıyor ve kamplarda siyasi endoktrinasyona tabi tutuluyorlar.
Çin'deki Müslüman Türkleri keyfi tutuklamalara maruz kalıyor ve kamplarda siyasi endoktrinasyona tabi tutuluyorlar.

ABD yönetimi 'eğitim kampı' adı verilen toplama alanlarında 1 milyona yakın Müslüman'ı tutarak insanlık suçu işleyen Çin'in üst düzey yönetici ve şirketlerine yaptırım uygulayacak.

New York Times'ın haberine göre, insan hakları konusunda Trump yönetiminin Çin'e uygulayacağı ilk yaptırım olacak. ABD yönetimi, 'gözetleme ve izleme' teknolojisiyle Çin'in baskılarına aracı olan bazı şirketleri de yaptırım listesine alacak.

'Çin sistematik hak ihlalerinde bulunuyor'

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Çin hükümetinin, ülkenin kuzeybatısındaki Sincan bölgesinde yaşayan çoğunluğu Müslüman Uygur Türk azınlığa sistematik insan hakları hak ihlallerinde bulunduğunu duyurdu.

"İbadetleri kısıtlanıyor, baskıya maruz kalıyorlar"

Örgütün yayınladığı rapor, Uygur Türklerinin keyfi tutuklamalara maruz kaldığı, siyasi endoktrinasyona tabi tutulduğu, ibadetlerinin kısıtlandığını ortaya koyuyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün, raporuna göre kamplarda kalan Uygur ve diğer Müslüman azınlıklar siyasi eğitim kamplarında Mandarin Çincesi öğretiliyor ve propaganda şarkıları söyletiliyor. Öte yandan, Müslümanlar İslami ibadetlerini terk etmeye zorlanıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.