Dünya ABDdeki "beyaz ırkçı" saldırılarda Trumpın rolü var

ABD'deki "beyaz ırkçı" saldırılarda Trump'ın rolü var

ABD'de sadece iki günde 29 kişinin hayatına mal olan "beyaz ırkçı" saldırılar, bu tür olayların "terörizm" kapsamında değerlendirilmesi tartışmalarını yeniden gündeme getirdi. Amerikan hukuk kuruluşu Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi; "Trump yönetiminin, El Paso ve ülkenin birçok yerinde yaşanan şiddette rolü olmadığını düşünmesi, en iyi ihtimalle cahilliktir" dedi. Teksas'tan Temsilciler Meclisi üyesi O'Rourke, Trump'ın ırkçı söylemleriyle insanları ırkçılığa teşvik ettiğini ve bunun neticesi olarak şiddet eylemlerinin arttığını vurguladı.

Haber Merkezi AA
Trump'ın etnik köken merkezli söylemleri ABD'yi herkes için daha tehlikeli bir ülke haline getiriyor.
Trump'ın etnik köken merkezli söylemleri ABD'yi herkes için daha tehlikeli bir ülke haline getiriyor.

ABD'nin Teksas ve Ohio eyaletlerinde art arda düzenlenen ve 29 kişinin hayatını kaybettiği iki silahlı saldırı, "beyaz ırkçı" saldırıların terörizm kapsamında değerlendirilmesi tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

ABD'de 24 saat içinde El Paso ve Dayton kentlerinde düzenlenen, 29 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı saldırılar terörizm tartışmalarını tetiklerken "esnek" silah yasalarına tepki yağdı.

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi ve ülkedeki "hafif" silah yasalarına yoğun eleştiriler gündemi belirlerken Trump'ın saldırılar sonrasındaki açıklamaları kamuoyunu tatmin etmedi.

Ülke gündeminde sürekli yer tutan "beyaz ırkçı" saldırıların son ikisi, kamuoyunda bu tür saldırıların "terörizm" olarak nitelendirilmesi gerektiği tezini güçlendirdi.

11 Eylül'den sonra asıl tehdit "iç terör"

Amerikan Foreign Affairs dergisinin ABD'deki silahlı saldırılarla ilgili güncel bir çalışması, 11 Eylül'ün ardından ülkede düzenlenen silahlı saldırılarda ölen kişi sayısı ve saldırı nedenlerine bakıldığında asıl tehdidin "iç terör" olduğunu ortaya koydu.

  • "Amerika'daki gerçek terör tehdidi" başlıklı özel dosya habere göre, ülkede, 11 Eylül'den sonra yaşanan ve çok sayıda kişinin vurularak öldürüldüğü yüzlerce silahlı saldırının birkaçı hariç hepsi ülke içi kaynaklı.

Ayrıca bu saldırıların önemli bir bölümündeki "beyaz ırkçı", "İslamofobik" veya "Yahudileri hedef alan" saldırı motivasyonu, Washington'ın "iç terör" olarak nitelendirmesi gereken bir başlık olarak öne çıktı.

FBI'ın "terörizm" tanımına uyuyor

ABD medyasında, saldırganların sosyal medya hesaplarından yaptıkları nefret içerikli ve beyaz ırkçılığa ilişkin paylaşımları ve saldırı tarzlarının, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından yapılan "terörizm" tanımlamasına uyduğu vurgulandı.

Her iki ırkçı saldırı da daha önce ABD'de benzerleri çokça yaşanan silahlı saldırıların sadece son örnekleri olurken, beyaz ırkçı saldırıların terör şemsiyesi altında ele alınması gerektiği tezini güçlendiren iki örnek olarak kayıtlara geçti.

"Trump, şiddete yol açan beyaz üstünlüğüne ilişkin teorileri körüklüyor"

Amerikan hukuk kuruluşu Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi (Southern Poverty Law Center) tarafından yapılan yazılı açıklamada, ülkede artan silahlı saldırıların, Trump'ın başkanlık sürecindeki "ırkçı" ifadelerle direkt ilişkisi olduğu belirtildi.

  • Trump'ın seçim çıkarları için ABD'deki beyaz olmayan herkesi tehlikeye attığı savunulan açıklamada, "Trump yönetiminin, El Paso ve ülkenin birçok yerinde yaşanan şiddette rolü olmadığını düşünmesi, en iyi ihtimalle cahilliktir." ifadeleri kullandı.

Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi İstihbarat Müdürü Heidi Beirich de Trump'ın etnik köken merkezli söylemlerinin ABD'yi herkes için daha tehlikeli bir ülke yaptığının altını çizerek şu değerlendirmede bulundu:

"Başkan Trump'ın göçmenler için sürekli aşağılayıcı ifadeler kullanması, toplumda önüne geçilemez bir göçmen karşıtlığı oluşturuyor. Trump, ahlak sınırlarını aşarak attığı göçmenlik karşıtı tweetler ve sarf ettiği sözlerle ırkçılığı normalleştirdiği gibi, şiddete yol açan beyaz üstünlüğüne ilişkin teorileri körüklüyor."

"Terörizm kavramının kullanılması bir başlangıç"

Konuya ilişkin medyaya değerlendirmelerde bulunan Amerikalı ırkçılık ve nefret suçları uzmanı Mallory Simon, Trump yönetimi tarafından açıktan ifade edilmese de ırk, din veya beyaz üstünlüğü gerekçeleriyle düzenlenen saldırıların artık Amerikalı yetkililerce terörizm olarak tanımlanmaya başlandığını belirtti.

  • Söz konusu saldırganların "beyaz" ve "Amerikalı" olması sebebiyle teröristlere uygulanan muameleyi görmediğine dikkati çeken Simon, El Paso saldırısının yetkililerce "terörizm" olarak nitelendirilmesinin beyaz ırkçılık ile mücadele kapsamında olumlu bir adım olduğunu kaydetti.

Simon, "El Paso ve Dayton'daki saldırılar hakkında bugün kullanılan terörizm kavramı, artık beyaz ırkçı nefret dilinin tolere edilmeyeceği ve normal karşılanmayacağını gösteren bir başlangıç." yorumunu yaptı.

"Bu saldırıyı terörizm dosyası olarak görüyoruz"

ABD Adalet Bakanlığı yetkilisi John Bash, Teksas'ın El Paso kentinde 20 kişiyi öldürüp en az 26 kişiyi yaralayan Patrick Crusius için federal nefret ve silahlı eylem suçu kapsamında idam cezası isteyeceklerini açıkladı.

Bash, "Bu saldırıyı terör dosyası olarak görüyoruz. Bu yüzden teröristlere ne yapıyorsak Crusius için de aynısını yapacak ve adaleti sağlayacağız." ifadelerini kullandı.

Trump'ın yorumuna tepki

Öte yandan, saldırılara ilişkin basın mensuplarına yeni açıklamalarda bulunan Trump, saldırıların "nefret içerikli ve korkakça işlenmiş olduğunu" ve bu tür eylemlerin son bulması için elinden geleni yapacağını söyledi.

Ancak Trump'ın, açıklama sırasında saldırganları "akli dengesi yerinde olmayan bireyler" olarak nitelendirmesi, ülke genelinde tepkiye neden oldu.

"Bu tarz silahlar, savaş meydanlarında kalmalı"

Demokratların 2020 başkan aday adaylarından Teksas'tan Temsilciler Meclisi üyesi Beto O'Rourke, Amerikan medyasına yaptığı açıklamada, El Paso'daki saldırıya atıfta bulunarak hafif silah yasalarını ve Trump yönetimini eleştirdi.

O'Rourke, saldırı esnasında askeri tarz yüksek kalibreli otomatik silah kullanılmasına dikkati çekerek "Bu tarz silahlar, savaş meydanlarında kalmalı. Bu silahları toplumumuza sokmayın." değerlendirmesini yaptı.

Ayrıca O'Rourke, Trump'ın ırkçı söylemleriyle insanları ırkçılığa teşvik ettiğini ve bunun neticesi olarak şiddet eylemlerinin arttığını vurguladı.

Saldırılar

ABD'de hafta sonu Teksas eyaletine bağlı El Paso kentindeki bir alışveriş merkezinde düzenlenen silahlı saldırıda 20 kişi yaşamını yitirmiş, 26 kişi yaralanmıştı.

Saatler sonra ise Ohio eyaletine bağlı Dayton kentinde bir barın yakınında düzenlenen silahlı saldırıda 9 kişi hayatını kaybetmişti.

ABD’de silahlı saldırılar sonrasında 5 günlük yas ilan edildi
DÜNYA
ABD’de silahlı saldırılar sonrasında 5 günlük yas ilan edildi

ABD’de ikinci silahlı saldırı: 9 ölü
DÜNYA
ABD’de ikinci silahlı saldırı: 9 ölü

ABD'nin Teksas eyaletinde silahlı saldırı: 20 kişi hayatını kaybetti
DÜNYA
ABD'nin Teksas eyaletinde silahlı saldırı: 20 kişi hayatını kaybetti
Abone Ol Google News
Çocuklar risk altında

Çocuklar risk altında

​LGBT akımları çocukların dünyasında yer edinmeye çalışıyor.
Konutta kritik uyarı!

Konutta kritik uyarı!

Sözleşmeye bu iki maddeyi mutlaka koydurun.
Masonlar FETÖye kalkan oluyor

Masonlar FETÖ'ye kalkan oluyor

​Eski mason Özhan Kızıltan Gerçek Hayat'a konuştu.
BAE ateşle oynuyor

BAE ateşle oynuyor

​Türkiye'nin Libya'da üs kuracağı Vatiyye'ye saldırdı.
AK Parti<br>ve MHP imzaladı

AK Parti
ve MHP imzaladı

​Barolara ilişkin kanun teklifi TBMM'de kabul edildi.
Hakkımızı söke<br>söke alacağız

Hakkımızı söke
söke alacağız

​Seyahat kısıtlamasını kaldırmayan AB'ye sert çıktı.
Başbakan gitti<br>sıra Macron'da

Başbakan gitti
sıra Macron'da

​Sarı yelekliler yeniden sokakta, hedefte Macron var.
Baro tekeli<br>sona eriyor

Baro tekeli
sona eriyor

​Aynı ilde birden çok baro olacak.
137 ülkeye<br>yardım gönderdik

137 ülkeye
yardım gönderdik

Türkiye'nin eli açıklığını rakamlarla ortaya koydu.
Öğrenciler<br>çapraz oturacak

Öğrenciler
çapraz oturacak

​31 Ağustos'ta açılacak okullar için yeni kriterler belirlendi.
Başbağlar davası yeniden açılsın

Başbağlar davası yeniden açılsın

​PKK'lı teröristlerce 33 sivilin katledilmesinin üzerinden 27 yıl geçti.
Zirveyi geri istiyor

Zirveyi geri istiyor

​Sezonun kritik maçında Trabzonspor deplasmanda G.Saray'ı 3-1 yendi.
Kocaeli'de<br>yolcu otobüsü devrildi

Kocaeli'de
yolcu otobüsü devrildi

​İlk belirlemelere göre 1 kişi öldü, 14 kişi yaralandı.
MSB yetkilisi<br>açıklama yaptı

MSB yetkilisi
açıklama yaptı

​Libya'da Hafter güçleri Vatiyye Üssü'ne saldırı düzenledi.
Cüneyt Çakır'a<br>VAR' ayarı

Cüneyt Çakır'a
VAR' ayarı

​En kritik pozisyonları görmedi.
Göğsüne tekme attı

Göğsüne tekme attı

​Galatasaray-Trabzonspor maçında yürekleri ağza getiren an.
Türkiye'nin 24 saati

Türkiye'nin 24 saati

Koronavirüsten 19 kişi hayatını kaybetti, vaka sayısı 1148.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.