Dünya ABdeki ırkçılar silahlanıyor

Belçika istihbaratından ürküten rapor: Irkçı terör silahlanıyor

AB’deki ırkçılar silahlanıyor

Belçika İstihbarat Servisi’nin (VSSE), kamuya açtığı istihbarat bilgileri Avrupa genelindeki İslam düşmanı örgütlerin silahlandığını gösteriyor. Bazı gruplar üyelerinden yasal ya da yasadışı olarak silah edinmelerini ve atış eğitimi almalarını istiyor. Gerekçe “Avrupa’da İslam ile Hristiyanlık arasında sosyal çatışmanın kaçınılmaz olması ve buna hazırlık”. Irkçı örgütler şekil de değiştiriyor. Eğitimli ve yüksek gelirliler örgütlere katılıyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Alman polisinin geçen yıl yaptığı bir baskında “Reich Citizens” adlı aşırı sağcı gruba ait olduğu iddia edilen çok sayıda silah ele geçirilmişti.
Alman polisinin geçen yıl yaptığı bir baskında “Reich Citizens” adlı aşırı sağcı gruba ait olduğu iddia edilen çok sayıda silah ele geçirilmişti.

Belçika İstihbarat Servisi’nin kamuya açtığı bilgiler, Batı Avrupa’da İslam karşıtı hareketlerin silahlandığını ortaya koydu. Rapora göre ana hedefleri İslam olan aşırı sağ gruplar üyelerine silahlanma çağrısı yapıyor. Avrupa’da bir başka tehlikeli eğilim de ırkçılığın eğitimli, gelir seviyesi yüksek ve genç kitlede karşılık bulması.

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinden iki camiye yapılan terör saldırısında 50 Müslümanın şehit edilmesinin ardından Belçika İstihbarat Servisi (VSSE) tarafından dikkat çeken bir rapor yayınlandı. VSSE’nin yayınladığı raporda, Batı Avrupa genelinde aşırı sağın şekil değiştirdiği ve hızla silahlandığı belirtildi. VSSE’nin kamuya açtığı bilgilere göre, Batı Avrupa’nın diğer ülkelerinde olduğu gibi Belçika’da da aşırı sağ mevcut.

Bununla birlikte, aşırı sağın doğasında köklü değişiklikler gözleniyor. VSSE, raporunda, Batı Avrupa’da aşırı sağın şekil değiştirmeye başladığını ve bazı aşırı sağcı grup liderlerinin “militanlarına atış eğitimi almaları, yasal ya da yasa dışı yollardan silah edinmeleri çağrısında bulunduğunu” belirtti.

“Beyaz yakalı ırkçı” hareketin temsilcilerinin de Christchurch katliamını yapan terörist Brenton Tarrant gibi 1683 tarihine, Osmanlı Devleti’nin II. Viyana kuşatmasına, gönderme yapan pankartlar taşıdığı görülüyor.

TEK NEDEN İSLAM KARŞITLIĞI

Rapor, Avrupa’da da Yeni Zelanda benzeri Müslümanları hedef alan terör saldırılarının ve toplu katliamların yaşanabileceğini ortaya koydu. Bu kapsamda, Batı Avrupa’daki bazı aşırı sağcı grup liderleri “militanlarına atış eğitimi almaları, yasal ya da yasa dışı yollardan silah edinmeleri çağrısında bulunduğu” aktarıldı. VSSE, aşırı sağcıların silahlanmalarına gerekçe olarak, “İslam ile Hristiyan Avrupa arasındaki sosyal çatışmanın kaçınılmaz hale gelmeye başladığı ve buna hazırlıklı olmaları gerektiği” tezini öne sürdüklerini belirtti.

NAZİZME HAYRANLAR

Aşırı sağla bağlantılı kişiler, gruplar ve ideolojileri gözlemleyen VSSE, söz konusu grupların Nazizm’e hayranlıklarını gizlemediklerini, şiddet kültürünü benimsediklerine işaret ediyor. İstihbarat değerlendirmesinde, özellikle 2015 ve 2016 yıllarındaki göçmen krizinden bu yana, aşırı sağ çevrelerinde İslam ve göçmen karşıtlığının ana konular haline geldiği belirtilerek, Finlandiya merkezli “Odin’in Askerleri” gibi sivil gruplar, yeni aşırı sağcı topluluklara tipik örnek olarak gösterildi.

BEYAZ YAKALI TEHDİT

Radikal sağın form değiştirmeye başladığını belirten VSSE, bu yeni şekli ise “beyaz yakalı aşırı sağ” olarak nitelendirdi. Bu tespit, aşırı sağa ilişkin sosyal ve ekonomik analizlerin aksine Batı Avrupa’da ırkçılığın yüksek eğitimli, gelir düzeyi yüksek ve genç kitlelerde güçlü destek bulduğunu ve toplum içinde benimsendiği tehlikesine işaret ediyor. VSSE, bu grupların medya aracılığıyla söylemlerine dikkati çekmeye çalıştığına işaret ederek, yeni aşırı sağcıların ayrıca “Avrupa’nın Hristiyan kimliğinin” savunuculuğuna soyunduğunu vurguladı.

ALMANYA, FRANSA VE BELÇİKA

Özellikle eğitimli gençler arasında rağbet gören “beyaz yakalı aşırı sağ” hareketin, Almanya, Fransa ve Belçika gibi Avrupa’nın önde gelen ülkelerinde güçlenmesi dikkat çekiyor. Örnek olarak, Fransa’daki “Kimlikçi Nesil (Generation Identitaire)” ve Almanya’daki “Alman Kimlikçi Hareketi (Identitare Bewegung Deutschland)” gibi gruplar sıralandı. İstihbarat bilgilerinde, Belçika’da örgütlenen aşırı sağcı “Kalkan ve Dostlar (Schild en Vrienden)” grubunun istihbaratın radarına girdiği aktarılarak, söz konusu grubun çok farklı kesimlere hitap ettiği ifade edildi. Bunlar arasında sağ-muhafazakar, demokratik ve şiddeti desteklemeyen, ırkçı ve Neonazi düşünceleri destekleyen kesimler bulunduğu kaydedildi.

  • Sosyal medya üzerinden örgütleniyor
  • VSSE, sosyal medya ve internetin söz konusu aşırı sağcı söylemlerin yaygınlaşmasına hız kazandırdığı, propaganda ve taraftar kazanma için önemli araçlar haline geldiği” değerlendirmesinde bulunarak, “Aşırı sağcı bir grubun Facebook’taki bazı mesajlarının çok sayıda beğeni alabildiğini” kaydetti.

KLASİK IRKÇILIKTAN DAHA TEHLİKELİ

Belçika’da Brüksel Bölge Parlamentosu Bağımsız Milletvekili Mahinur Özdemir, “Beyaz yakalı aşırı sağ dediğimiz üniversite mezunu, kılık kıyafetiyle Neonazileri andırmayan gençlerden oluşuyor. Daha çok kimlikçi söylemi öne çıkartıyorlar. Klasik ırkçılıktan çok farklı bir boyuta geldi ırkçılık ve maalesef alıcı buluyor. Hristiyan söylemi ve öz Flamancılık gibi söylemleri ön plana çıkartıyorlar” sözleriyle tehdidin boyutlarına dikkat çekti. Özdemir, Belçika’da söz konusu yeni aşırı sağcı kesimlerin siyasi partiler içinden değil, halkın içinden konuştuğunu belirterek, “Bu kişilerin yaş ortalaması 22. Üniversitelerde örgütleniyorlar. Bu da tehlikenin boyutunu artırıyor” dedi. İstihbarat raporunun kamuya açık olmasını olumlu bulduğunu belirten Özdemir, “Ancak hükümet hiçbir önlem almıyor.” ifadesini kullandı.

Mesiyanik saldırı
DÜNYA
Mesiyanik saldırı

Yeni Zelanda'daki şehitlerin hikayeleri yürekleri yaraladı
FOTOĞRAF 10
Title
1970'lerin sonunda Afganistan'dan göçen 71 yaşındaki Davud Nabi'nin terör saldırısında yaşamını yitiren 49 kişi arasında bulunuyor. Nabi, katliamın tespit edilen ilk kurbanı. Saldırı öncesi camiye gelen teröristi 'Selam kardeşim' diye karşılıyor ve silah doğrultuğunda başkasını kurtarmaya çalışırken vuruluyor.
Title
Suudi Arabistan vatandaşı Muhsin el-Harbi'nin terör saldırısında 5 kurşunun isabet etmesi sonucu yaralandıktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiğini belirtildi. Muhsin el-Harbi'nin, yaralı olarak sedyede taşınırken işaret parmağı havadayken çekilen fotoğrafı sosyal medyada çokça paylaşılmıştı ve saldırının simgesi haline gelmişti
Title
Nur Camisi'nde hayatını kaybedenler arasında 3 yaşındaki Somali göçmeni Mucad İbrahim de bulunuyor. Mucad'ın abisi Abdi İbrahim, Bizim için gerçekten çok zor. Herkes arayıp ne olduğunu soruyor. Şu an bunla yüzleşmek bizim için çok zor. Mucad oyun oynamayı seven, hayat dolu bir çocuktu. Daima neşeli, güler yüzlüydü. ifadelerini kullandı.
Title
Abdullahi Dirie. 4 yaşında. Katliamda hayatını kaybeden en küçük ikinci kişi. Babası ve ağabeyleriyle namaza gelmişti.
Title
Ara Parvin. 42 yaşında. 1994'te kocası Ferid'le Bangladeş'ten göç ettiler. Ferid, yıllar sonra rahatsızlanıp tekerlekli sandalyeye mahkum kaldı. Dün terörist saldıracakken, Ara kendini 3 kurşunun önüne attı. Ferid'i kurtardı. Kendi şehit oldu.
Title
Saldırı sırasında Nur Camisi'nde bulunan Pakistan göçmeni Naim Raşid ve 21 yaşındaki oğlu Talha'nın da hayatını kaybettiği bildirildi. Raşid'in kayınbiraderi Dr. Hurşit Alam, yerel basına yaptığı açıklamada, Christchurch'te öğretmenlik yapan Raşid'in teröristi engellemeye çalışırken hayatını kaybettiğini ifade etti.
Title
Raşid'in 21 yaşındaki oğlu Talha da saldırıda yaşamını yitirdi.
Title
Caminin kurucusu Mohammad Atta Alayan ve oğlu kendi kurduğu camide katledildi. Muhammed Alayan Filistinli bir sığınmacıydı. Caminin kuruluşu için yardım toplayıp, Müslüman toplumun sorunlarıyla ilgileniyordu.
Title
Suriyeli mülteci Halid Mustafa. Yeni bir yaşam için, savaşla tarumar olmuş Suriye'den ailesiyle Yeni Zelanda'ya giden Halid, Cuma namazı için gittiği camide katledildi.
Title
Canturbury Üniversitesinde görev yapan Öğretim Üyesi Harun Mahmud'un da şehit olanlar arasında olduğu bildirildi. Pakistan'da finans alanında eğitim alan Mahmud, doktorasını Yeni Zelanda'da Lincon Üniversitesinde işletme alanında yapmıştı.
Yeni Zelanda'daki şehitlerin hikayeleri yürekleri yaraladı
Yeni Zelanda'da cuma namazı sırasında iki camiye düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenler ve henüz haber alınmayanlar arasında çok sayıda eğitimli, meslek sahibi kişi ile yeni bir gelecek kurmak umuduyla ülkeye gelen göçmenler bulunuyor.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.