Dünya ABDyi dolandıran Kingston tarikatına 417 yıl hapis cezası

Kingston tarikatına 417 yıl hapis cezası

ABD'yi dolandıran Kingston tarikatına 417 yıl hapis cezası

ABD’de kurdukları SBK-USA Holding şirketiyle Amerikan maliyesini 511 milyon dolar dolandırıp; paraları Türkiye’deki SBK Holding’e aktardıkları ve Türkiye’de pek çok şirket satın aldıkları iddia edilen Ermeni asıllı Amerikalı sanıklar için 417 yıla kadar hapis cezası isteneceği belirtildi.

Haber Merkezi DHA
Lev Aslan Dermen
Lev Aslan Dermen

ABD’de, Türkiye’ye kaçmak üzereyken FBI tarafından gözaltına alınan ve 2 yıl önce Borajet’i satın alan SBK Holding’in finansörü olduğu iddia edilen Ermeni asıllı Türk vatandaşı Lev Aslan Dermen (Levon Termendzhyan) ile ortakları Jacob ve Isaiah Kingston kardeşlerin Utah’ta görülen son kefalet duruşmasında, Kingston kardeşlerin Haziran ayında başlayacak duruşmalara kadar cezaevinde kalmasına karar verildi. Hâkim Brook C. Wells’in karar yazısında Jacob Kingston’un en az 134 milyon, kardeşi Isaiah’ın ise yine en az 52 milyon doları Türkiye’ye kaçırdığının iddia edildiği ve duruşma gününe kadar hapishanede kalacakları belirtildi. Diğer sanık Dermen’in de kefalet başvurusu yine reddedilmişti.

14 eşi var

Savcılar geçtiğimiz ay hazırladıkları son iddianamede, Jacob Kingston’un eşi Sally Kingston ve kardeşi Isaiah’ın annesi Rachel Ann Kingston’un sahte belge hazırlamalarına yardımcı olmaktan suçlamışlardı. Utah’ta çok eşli evliliği savunan Kingston tarikatının lideri 14 eşe sahip olan babaları Daniel Kingston hakkında henüz bir suçlama yapılmaması dikkat çekti.

DHA
Jacop Kingston ve Isaic Kingston

Sanıklar, sahibi oldukları ‘Washakie’ Yenilenebilir Enerji firması üzerinden sahte vergi iadesi evrakları hazırlayarak, ABD maliyesinden yakıt vergisi kredisi almak için birlikte çalışmakla suçlanıyor. Bir milyar dolardan fazla evrak sahtekarlığı yapmaya çalıştığı ve 511 milyon doların üzerindeki parayı ABD maliyesinden alarak Türkiye’ye kaçırdıkları iddia ediliyor.
ABD’de Türkiye’ye kaçmak üzereyken FBI tarafından gözaltına alınan ve 2 yıl önce Borajet’i satın alan SBK Holding’in finansörü olduğu iddia edilen Ermeni asıllı Türk vatandaşı Lev Aslan Dermen (Levon Termendzhyan) ile ortakları Jacob ve Isaiah Kingston kardeşlerin, ABD’de kurdukları SBK-USA Holding şirketiyle Amerikan maliyesini 511 milyon dolar dolandırıp, paraları Türkiye’deki Sezgin baran Korkmaz’ın üzerine görünen SBK Holding’e aktardıkları ve Türkiye’de pek çok şirket satın aldıkları iddia ediliyor.

REKLAM

DHA
Rachel Ann Kingston

ABD'yi dolandırdılar

İddiaya göre, Dermen ve ortağı Jacob Kingston, Arkansas ve Florida’dan aldıkları biyodizeli (B99) önce gemiyle Orta Amerika ülkesi Panama’nın Atlantik okyanusu sahilinde bir limana taşıdılar. Buradan ise TIR’larla Panama’nın Pasifik sahilindeki gemilere taşıyıp burada yeniden gemiye yükleyerek ABD’nin batı sahilindeki Los Angeles limanına taşıdılar. Bu aşamada “ayçiçek yağı” diye gösterdikleri gerçekte B99’u limandaki tanklara yükleyip, burada önce “saf biyodizele” (B100), daha sonra ise “petro dizel yakıt” ile karıştırarak B99 üretmiş gibi gösterdiler. Gerçekte Florida’dan yola çıkıp Panama’yı geçtikten sonra California’ya gelen ürün aynı üründü. Dermen ve Kingston kardeşler, bu sahte yeniden sertifikalama sayesinde ABD maliyesinin yenilenebilir enerji programı kapsamındaki, petro dizeli B100 ile karıştırarak B99 yani biyodizel üretenlere verdiği her bir galon karşılığı 1 dolar kredi karşılığı, toplam 511 milyon dolar ödeme aldılar.
  • Savcılık, avukat Geragos’un Dermen’in Türkiye'de gayrimenkul sahibi olmadığı iddiasına itiraz ederek, Dermen’in Türkiye'deki evinin gizli tanık tarafından çekilmiş fotoğraflarını gösterdi. Dermen’in ABD'de ve yurt dışındaki mallarının çoğunu başkalarının isminde tuttuğunu, kendi isminde olmadığı belirtildi.
Dermen’in Türkiye'deki banka hesaplarının detaylarının ellerinde bulunduğunu kaydeden savcılar, Sezgin Baran Korkmaz, Lev Dermen, Jacob Kingston’un ABD maliyesini dolandırarak kazandıkları paraları aklamak için SBK Holding üzerinden ortaklaşa yaptıkları 155.3 milyon dolarlık yatırımların dökümlerini göstererek bu rakamın 600 milyon dolar olabileceğine dikkat çektiler.
SBK Türkiye'nin, Lev Dermen, Jacob Kingston ve Sezgin Baran Korkmaz arasında kurulan bir “ortak girişim” olarak adlandırılırken, Korkmaz’ın geçmişi ile ilgili ellerinde Dermen ile tanışmadan önce çok fakir olduğuna dair kendi ifadelerinin bulunduğu ileri sürüldü.

Savcılar, SBK’nın Kingston kardeşlerin sahibi olduğu Washakie firması tarafından finance edildiğinin görülmesine rağmen arka planda Lev Aslan Dermen’in bulunduğunu ileri sürüyorlar. Dermen’in avukatı Mark Geragos ise; kendi isimlerinin baş harflerini taşıyan Türk ortakları Sezgin Baran Korkmaz tarafından finanse edildiğini savundu. Ancak savcılar, SBK Türkiye'nin Dermen, Jacob Kingston ve Sezgin Baran Korkmaz tarafından ortaklaşa kurulup yönetildiğini iddia ederek, bu konudaki delilleri duruşmada sunacaklarını belirttiler.

DHA
Rachel Ann Kingston

Savcıların iddialarından diğer satırbaşları şöyle;

  • Savcılar, Türkiye’deki SBK Holding de dâhil olmak üzere ABD'den Türkiye'de giden 155,3 milyon dolarlık para akış şemasını gösterdiler.
  • Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’de önemli siyasi bağlantıları ve ayrıcalıklara sahip, bu yüzden Dermen’in kaçması durumunda ABD’ye iadesi mümkün olmaz.

2013'ten bu yana Türkiye'de toplam 85 hafta geçirdiği tespit edilen Dermen’in Türkiye’de rahat bir yaşam sürebilmesi için ismini Türk ismine çevirdi ve 11 Ağustos 2017'de hakkında çıkan arama emrini öğrenince Türkiye’de tek kuruş ödemeden devraldığı Borajet firmasının uçağı ile Türkiye'ye kaçtı.
/**/
Neyi bekliyorsun

Neyi bekliyorsun

​Merkez Bankası, iş dünyası ve tüketiciden gelen faizi düşür talebine karşı direniyor.
Veda günü

Veda günü

​TBMM Başkanı Yıldırım görevinden bugün istifa edecek.
Atatürk’e şikayet ettiler

Atatürk’e şikayet ettiler

​CHP'lilerin İstanbul'dan Ankara'ya yürüyüşü Anıtkabir'de son buldu.
Öncelik belli oldu

Öncelik belli oldu

​AK Partili belediye başkanları, seçimden sonra kentsel dönüşüme öncelik verecek.
Altın günleripiyasa yaptı

Altın günleripiyasa yaptı

​​Dünyada eşi benzeri bulunmayan altın günleri, başlı başına bir sektör haline geldi.

Anketimize katılarak görüşlerinizi paylaşmanız bizim için çok değerli.
Yakında gidiyorum

Yakında gidiyorum

Kaçırdığı penaltıyla gündem olan yıldızdan mesaj var.
2,4 milyar lira yatırıldı

2,4 milyar lira yatırıldı

​OHAL Komisyonu'nun hazırladığı Bank Asya raporunda önemli detaylar yer aldı.

Havalar soğuyacak

Havalar soğuyacak

​Meteoroloji hem yağmur hem de kar uyarısında bulundu.
PKK’nın Lordlar’ı

PKK’nın Lordlar’ı

​​Avrupa'da terör karargâhına dönen parlamentolara İngiltere de eklendi.
Kardeşlik kazandı

Kardeşlik kazandı

​Albayrak Medya'nın ana medya sponsoru olduğu yarışmaya Türkiye ve dünyadan 307 eser katıldı.
Bedelli kalıcı oluyor

Bedelli kalıcı oluyor

​Erdoğan, yeni düzenlemenin detaylarını Balıkesir'de açıkladı.
Kariyer maçını oynadı

Kariyer maçını oynadı

​Feghouli'nin 3 gol attığı maçta G.Saray 4-1 kazandı.
100'ün üzerindekomiser tutuklandı

100'ün üzerindekomiser tutuklandı

​Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya açıkladı.
En büyük'Türk' takımı

En büyük'Türk' takımı

100 bin kişi stadyumda maçı izledi ve rekor kırıldı.
PKK-KCK'yadev operasyon

PKK-KCK'yadev operasyon

​Kitlesel eylem hazırlığındaki 735 şüpheli gözaltına alındı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.